Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko - miasto ze złotym lwem w herbie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko - miasto ze złotym lwem w herbie"— Zapis prezentacji:

1 Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko - miasto ze złotym lwem w herbie
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko - miasto ze złotym lwem w herbie Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko- miasto ze złotym lwem w herbie

2 Drogie dzieci! Za chwilę obejrzycie prezentację naszego regionu i tego , co w nim najpiękniejsze.
Czy wiecie, dlaczego właśnie w maju przyglądamy się bliżej urodzie Ziemi Lubuskiej i naszego miasta? Tak, to właśnie w maju ,pod koniec tego miesiąca obchodzimy Dni Lubska. Jest to okazja, abyśmy przyjrzeli się cudom historii i przyrody naszej ziemi. Tu jest naprawdę pięknie.

3 Ze względu na interesującą przyrodę Ziemi Lubuskiej, jest to region będący idealnym terenem do wypoczynku i turystyki, a jego rola w tym zakresie nieustannie wzrasta. Teksty i zdjęcia pomogą przybliżyć Wam piękno, urok i wyjątkowość Ziemi Lubuskiej.

4 Na Ziemi Lubuskiej, także i w naszym rodzinnym Lubsku,jest ok
Na Ziemi Lubuskiej, także i w naszym rodzinnym Lubsku,jest ok. 90 gatunków roślin objętych ochroną, które znajdują się w Drawieńskim Parku Narodowym, w siedmiu parkach krajobrazowych i 51 rezerwatach. Roślinność stepową podziwiać można na odcinku drogi Kostrzyn-Słubice. Okazję do podziwiania dzikiej przyrody natrafimy w okolicach Kostrzyna, gdzie w rozlewisku Warty umiejscowiony jest rezerwat ptactwa wodnego z licznymi gatunkami takimi jak: gęsi gęgawy, żurawie i rzadkie okazy mew małych

5 Fauna czyli zwierzęta Ziemi Lubuskiej są równie interesujące
Fauna czyli zwierzęta Ziemi Lubuskiej są równie interesujące. Występują tu liczne kormorany, bobry, jelenie, dziki, lisy, zające, daniele, sarny, bażanty i kuropatwy. Przy odrobinie szczęścia spotkać można łosia, cietrzewia, głuszca lub wilka.

6 Oto zabytki jednego z piękniejszych miast naszego regionu- Zielonej Góry.
Wieża Głodowa , którą tu widzimy, pełniła funkcję magazynową. Ponadto była więzieniem, stąd nazwa Wieża Głodowa. Należy do jednych z ciekawszych zabytków Zielonej Góry. Obecnie we wnętrzach wieży mieści się punkt handlowy. Dawno temu na placu przed wieżą odbywały się procesy czarownic, gdy kobiety oskarżano o czary. Niektóre z nich spalono na stosie.

7 Żagań to niewielkie miasto w pobliżu Lubska
Żagań to niewielkie miasto w pobliżu Lubska. Kto tam przyjedzie ,podziwiać będzie przede wszystkim pałac, gdzie dzisiaj odbywają się różne koncerty. O mieście krążą różne legendy. Jedna z nich opowiada o tym, że słowiańska księżniczka Żaganna, córka Wandy i wnuczka króla Kraka założyła gród nad Bobrem, który zostaje nazwany od jej imienia Żaganiem.Na zdjęciu widzimy dumę Żagania- pałac.

8 Puszcza Białowieska ma swój ogromny i stary dąb Bartek, a my – Lubuszanie mamy dąb Chrobry, który jest zabytkiem przyrody.Rośnie on na terenie gminy Szprotawa przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa, koło miejscowości Piotrowice. Obwód drzewa wynosi około 10 metrów , a wysokość 26 m .Niedawno obchodził 750 -te urodziny . Jest to najstarszy w Polsce dąb szypułkowy .Chrobrym opiekują się leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa, na terenie którego rośnie. Z dębem Chrobry związana jest legenda ,jakoby cesarz Otton III tutaj właśnie spotkał się z Bolesławem Chrobrym w roku Czy wiecie, że to drzewo, które może być naszą dumą, mimo sędziwego wieku wciąż owocuje, wydając zdrowe żołędzie?

9 Eksponaty pochodzą ze wszystkich dziedzin życia na wsi .
Skansen w Ochli-koło Zielonej Góry to niezwykłe muzeum na świeżym powietrzu. Można tu zobaczyć stare chaty, ich wnętrza oraz inne zabytki, na przykład Wieżę Winiarską. Zabytki te przedstawiają zwiedzającym obraz dawnej kultury ludowej. Eksponaty pochodzą ze wszystkich dziedzin życia na wsi .

10 Bociania wioska Za wieloletnią pomoc bocianom, wieś Kłopot otrzymała z rąk Prezesa Zarządu Głównego LOP W. Skalnego certyfikat pozwalający na używanie nazwy „Bociania wioska”. Dzisiaj w Kłopocie znajduje się Muzeum Bociana Białego .

11 Łagów to prawdziwa perła Ziemi Lubuskiej
Łagów to prawdziwa perła Ziemi Lubuskiej. Miasteczko jest malownicze, pełne urokliwych miejsc, także zabytków. Znajdziemy tu cudowny klimat i wspaniałą przyrodę (Łagowski Park Krajobrazowy).Można zobaczyć bukowe lasy zasobne w grzyby i jagody, bogate w zwierzynę leśną i rzadkie okazy roślinności. Maleńkie miasteczko usytuowane zostało u stóp potężnego zamku. Z wieży zamkowej widać je jak z lotu ptaka.

12 Zielonogórski ratusz, jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków Zielonej Góry. Wiele razy był przebudowywany. Obecnie jest siedzibą Rady Miejskiej Miasta Zielona Góra.

13 Konkatedra to najstarszy zabytek Zielonej Góry ufundowany został w II poł. XIII wieku przez księcia Konrada Głogowskiego . Kościół ten - ukończony został w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni.Powyższe zdjęcie przedstawia ten niezwykły kościół nocą.

14 Oto Stare Miasto w Zielonej Górze z zabytkowymi kamienicami z XVIII wieku. Musicie wiedzieć, że kamieniczki te niejednokrotnie trawione były pożarami, były widownią procesów czarownic jak też i buntu czeladników sukienniczych. Kamienice posiadają bogate dekoracje , ozdobne fasady.

15 Filharmonia Zielonogórska, którą widzimy na zdjęciu, organizuje Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód - Zachód" oraz Festiwal Smyczkowy "Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki". Tutaj naprawdę można posłuchać świetnej muzyki.

16 Teatr Lubuski w Zielonej Górze powstał w 1931 roku
Teatr Lubuski w Zielonej Górze powstał w 1931 roku. Sala wynajmowana była na zebrania i uroczystości. Po wojnie występowały w niej rywalizujące ze sobą zespoły kolejarzy i włókniarzy. Z tych dwu zespołów w roku 1951 powołany został Miejski Teatr Zielonogórski. Dzisiaj to miejsce bardzo ważne dla nas- Lubuszan. Tu możemy oglądać wspaniałe przedstawienia, także baśnie.

17 A oto najbliższe naszym sercom-Lubsko, które jest jednym z najstarszych miast byłego województwa zielonogórskiego, które istniały przed rokiem W źródłach pisanych nazwa Lubsko pojawiła się w 1258r. W roku 1283 Lubsko otrzymało prawa miejskie z rąk margrabiego Miśni, Henryka Dostojnego. Zespół zabytków tworzą: ratusz z kartuszem zawierającym herb miasta, kościół gotycki z elementami późnoromańskimi, romańskimi i pięknym wystrojem, Baszta Pachołków Miejskich z XV wieku, mury miejskie, zamek. 

18 Wieża Bramy Żarskiej, czyli znana mieszkańcom Lubska-Baszta Pachołków Miejskich to najstarsza budowla, która zachowała się bez zmian do dzisiaj. Pochodzi ona z XV wieku, gdy umacniano fortyfikacje miejskie, rozbudowując system urządzeń przybramnych. Zbudowana jest z cegły, założona na planie koła i posiada siedem pięter. Starzy mieszkańcy opowiadają, że tu właśnie nocami, krążą tajemnicze zjawy. Niektórzy mówią, że widzieli samego diabła, który kiedyś pragnął pojąć za żonę córkę lubskiego księcia, a kiedy ta się nie zgodziła, czart zmienił ją nie do poznania.

19 Oto prawdziwa duma naszego miasta – Zamek
Posłuchajcie „Legendy o zatopionym zamku w Lubsku” - Przy lubskim zamku znajdowało się jezioro. Było ono bardzo duże i obejmowało prawie cały teren między górą zamkową a górą ratuszową . W zamku tym mieszkał książę z piękną córką. Poślubić księżniczkę zapragnął czarodziej lubski i po odmowie księcia zatopił zamek z wszystkimi jego mieszkańcami.

20 Jednak księżniczka mogła corocznie wynurzać się z głębin na krótki czas ,ale pod postacią lilii wodnej. Zdjęcie z niej zaklęcia można było dokonać raz na 100 lat w dzień św. Jana. W tym celu zamek należało opasać łańcuchem z czarodziejskich nici i podnieść w górę. To wszystko należało zrobić w czasie od wschodu słońca do południa.

21 W przeciwnym wypadku łańcuch przerywał się i zamek pogrążał się znowu na 100 lat w głębinie, razem z nieszczęśliwym wybawcą. Do dziś dnia w pozostałościach po tym jeziorze w ciche letnie wieczory można usłyszeć dźwięk dzwonów poruszanych łagodnie przez fale.

22 KOŚCIÓŁ pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został w 1908 roku z datków mieszkańców miasta .Na bocznej osi mieści się wieża zwieńczona iglicą.

23 Zbójecka jaskinia w Czarciej Jamie"- legenda z Lubska
Jest takie miejsce niedaleko Górnej Glinki, gdzie płaskowyż, na którym leży Dłużek, stromym urwiskiem schodzi w dół na południową stronę. Miejsce to zwano "Czarną Jamą" i przez długie lata było kryjówką zbójców, co po gościńcach podróżnych i kupców rabowali.

24 Ogromne skarby oni zgromadzili, złoto, srebro, broń zbójecką i wiele beczek przedniego wina, a wszystko to ukryli w pieczarze, co się tam znajdowała. Przyszedł jednak czas, że zbójców wyłapano i słusznej kary nie uniknęli. Wszelako dobra przez nich zebrane pozostały w jaskini, której wejście zawarło się i nijak trafić do niej nie można było.

25 Największym walorem naszego Lubska oraz okolic miasta są piękne lasy, stanowiące 45% powierzchni gminy. Można w nich napotkać, obok sosny, wiele wyjątkowych gatunków drzew m.in. topole kanadyjskie, limby, dęby błotne, jawory, lipy i platany. Wśród nich są drzewa o wyjątkowych rozmiarach i wieku, często uznane za pomniki przyrody.

26 Poza tym w lasach znajdują się liczne skupiska zwierzyny łownej
Poza tym w lasach znajdują się liczne skupiska zwierzyny łownej. Występuje tu przede wszystkim zwierzyna płowa (np. sarny, jelenie), nie brakuje też dzików i lisów oraz ptactwa. Na terenie gminy spotkać można także strefy ochronne dla dwóch gatunków ptaków: orła bielika i bociana czarnego.

27 Ratusz w Lubsku jest centralnym obiektem naszego miasta
Ratusz w Lubsku jest centralnym obiektem naszego miasta. Twórcą tej renesansowej budowli, wzniesionej w latach 1580 – 1582, jest włoski architekt Antonio Alberti. Ratusz założony jest na planie prostokąta. Obecnie budynek ten to siedziba miejskich władz.

28 Najstarszy, pochodzący ze średniowiecza kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny znajduje się w Lubsku tuż obok Ratusza. Najwcześniejsza wzmianka o nim pochodzi z 1315 roku. Kiedy w dniu 13 lipca 1496r. wybuchł w Lubsku wielki pożar, objął on swoim zasięgiem również gmach kościoła. Spłonął dach i wnętrze. Pozostały tylko mury. Odbudowa trwała 20 lat.

29 W naszym potężnym i pięknym kościele zachwycają turystów : ołtarz główny, ambona i chrzcielnica, a także piękne gotyckie sklepienia. 


Pobierz ppt "Uroki Ziemi Lubuskiej Lubsko - miasto ze złotym lwem w herbie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google