Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sieć Informacyjna Europe Direct. Sieć Informacyjna Europe Direct, zarządzana przez Komisję Europejską, rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku. W jej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sieć Informacyjna Europe Direct. Sieć Informacyjna Europe Direct, zarządzana przez Komisję Europejską, rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku. W jej."— Zapis prezentacji:

1 Sieć Informacyjna Europe Direct

2 Sieć Informacyjna Europe Direct, zarządzana przez Komisję Europejską, rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku. W jej skład wchodzą Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Centra Dokumentacji Europejskiej. Dodatkowo, dzwoniąc pod numer: 00800 6 7 8 9 10 11, dostępny bez opłat z każdego kraju członkowskiego, można się połączyć ze specjalną infolinią, której pracownicy odpowiadają na pytania dotyczące UE

3 Nowa edycja Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct została wyłoniona 1 stycznia 2013 roku, będzie ona funkcjonować przez 5 lat. W ramach otwartego konkursu, przeprowadzonego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, Komisja Europejska wybrała 500 podmiotów, które prowadząc Punkty stanowią pierwszą linię kontaktu z Unią Europejską. W Polsce funkcjonuje 31 Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct.

4 Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Katowice Na Śląsku o Unii Europejskiej

5 Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice prowadzony jest przez Fundację na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży Viribus Unitis. Wszystkie usługi świadczone przez ED – Katowice są nieodpłatnie. Głównym celem działania Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice jest przybliżanie mieszkańcom regionu tematyki unijnej. Cel ten realizowany jest poprzez szereg działań, wśród których należy wskazać na:

6 Prowadzenie otwartego Punktu Informacji Europejskiej Komunikacja ze społecznością lokalną za pośrednictwem strony internetowej www.europedirect-katowice.pl oraz profilu na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/EuropeDirectKatowice

7 Przygotowywanie publikacji własnych: Scenariusze lekcji europejskich dla szkół podstawowych oraz scenariusze lekcji europejskich dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Publikacja naukowa Tematy Europejskie. Szkice o Unii Europejskiej. Kalendarz ścienny na rok 2014 Obywatele Unii Europejskiej.

8 Obecność w mediach lokalnych: Udział w audycjach radiowych w Radiu Katowice Publikacja artykułów na portalach naszemiasto.pl oraz mmsilesia.pl

9 Organizacja stoisk informacyjno–promocyjnych podczas wydarzeń w pomieszczeniach np.: Targów Pracy, konferencji, szkoleń. Organizacja stoisk informacyjno-promocyjnych podczas imprez plenerowych np.: Dni Organizacji Pozarządowych, festynów.

10 Prowadzenie lekcji europejskich we wszystkich typach szkół Prowadzenie letnich warsztatów pt. Podróże do Europie Prowadzenie wykładów dla różnych grup odbiorców np.: na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, podczas konferencji, w domach kultury i bibliotekach Organizacja Dni Kariery Europejskiej na wyższych uczelniach oraz szkoleń z wypełniania dokumentacji Europass dla młodzieży i studentów

11 Organizacja gry miejskiej Złap Fundusze poprzedzonej cyklem warsztatów Organizacja konferencji dla uczniów połączonej z konkursem negocjacyjnym Organizacja Śląskiego Dnia Europy

12 Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice chętnie, w miarę posiadanych sił i środków, angażuje się we wszystkie przedsięwzięcia o charakterze europejskim w regionie. Nasi przedstawiciele mogą poprowadzić wykład, szkolenie lub warsztaty. Zorganizować stoisko informacyjne i zabrać głos podczas konferencji. Serdecznie zapraszamy do współpracy i korzystania z naszych usług.

13 Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Katowice ul. Kościuszki 6 40-049 Katowice tel. 32 733 09 19 fax. 32 209 17 01 europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl www.europedirect-katowice.pl www.facebook.com/EuropeDirectKatowice

14 Jawohl! Ja, natürlich Ja, sehr gut Wir auch

15

16 EUTSCHLAND USTRIA ONFOEDERATIO ELVETICA ICHTENSTEIN

17 Niemiecki jest pierwszy językiem ok. 90-95 milionów ludzi w Europie (co stanowi 13,3% wszystkich Europejczyków). Kraje niemieckojęzyczne to: Niemcy (95%, 78,3 mln), Austria (89%, 7,4 mln), Szwajcaria (64%, 4,6 mln) i Liechtenstein (0,03 mln). Za państwo niemieckojęzyczne uważa się państwo, w którym niemiecki jest nie tylko językiem urzędowym (Amtssprache), ale także narodowym (Nationalsprache) oraz – dla większości rdzennych mieszkańców – ojczystym (Muttersprache).

18 Atomium w Belgii Pustynia w NamibiiTyrol Południowy- Włochy

19

20 Marcin Luter Biblia w języku niemieckim Standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera sie na języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii. Ludzie z wyższym wykształceniem mówią zwykle Hochdeutsch. W mniejszych wioskach, gdzie kontakt z resztą kraju jest ograniczony, mogą występować z tym problemy. Dialekty języka niemieckiego, bardzo często w kontakcie z innymi językami, odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się kilku innych języków. Przykładem jest tu wykształcony w średniowieczu język jidysz oraz język luksemburski. W XIX wieku natomiast z kilku dialektów niemieckich rozwinął się w USA język pensylwański.

21

22 Fischers Fritze fischte frische Fische, frische Fische fischte Fischers Fritze Esel essen Nesseln nicht. Nesseln essen Esel nicht! Russische Russen rutschen russische Rutschen russisch runter

23

24 Polska nazwa państwa – Niemcy wywodzi się od określeń: niemy, niemowa. Dla mieszkańców dawnych ziem polskich, posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, wywodzący się z grupy języków germańskich był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli co mówią do nich germańscy sąsiedzi. Z tego powodu dawni mieszkańcy naszego kraju nazwali swoich sąsiadów niemymi, czyli Niemcami.

25 Joseph Ratzinger – dziś papież Benedykt XVI Joachim Gauck- prezydent Niemiec Ludwig van Beethoven- kompozytor i pianista, urodzony w Bonn Jan Gutenberg- wynalazca i twórca ruchomych czcionekLukas Podolski- niemiecki piłkarz Albert Einstein

26 Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych (landów). Landy posiadają własny wewnętrzny rząd na czele którego stoi premier, pierwszy burmistrz lub rządzący burmistrz oraz parlament. Władze krajów posiadają szerokie uprawnienia wewnętrzne z zakresu prawa i ordynacji podatkowej, wyłączność w zakresie polityki edukacyjnej a także spraw wewnętrznych (policja, gospodarka przestrzenna, obywatelstwo). Ich ustrój jest regulowany poprzez osobne konstytucje krajów związkowych, a prawodawstwo poszczególnych krajów różni się niekiedy znacznie od siebie.

27 Saksonia graniczy terytorialnie z naszym krajem. Do niedawna leżała w granicach NRD, jednak po zjednoczeniu Niemiec zainwestowano dużo pieniędzy w odnowienie zabytkowej infrastruktury landu. Dziś owocuje to tłumami turystów, zainteresowanych pięknem tamtejszej architektury. Warto zobaczyć barokowe Drezno- siedzibę elektorów saskich i królów Polski z racji trwającej od 1697-1763 unii personalnej, ze słynną na cały świat galerią obrazów to również miasto muzeów znajduje się tu Muzeum Porcelany, Muzeum Higieny, Muzeum Komunikacji i inne. Z kolei miasto Lipsk spełnia w Saksonii rolę wybitnego centrum kulturalnego. Już Goethe pisał w czasie swych studiów w Lipsku: Mein Leipzig ist ein klein Paris.

28 Biało-błękitne niebo i krystalicznie czyste jeziora. Średniowieczne miasta i pulsujące metropolie. Bawarskie obyczaje i serdeczna gościnność. Mistyczne bory i pokryte śniegiem szczyty. Aktywny styl życia i odpoczynek. Światowe dziedzictwo UNESCO i urozmaicona oferta kulturalna- tak właśnie reklamuje się Bawaria. Bawaria to raj dla szukających odpoczynku i amatorów sportu. Nie brakuje tu licznych i popularnych szlaków turystycznych, takich jak np. Szlak Romantyczny, Szlak Zamków czy Niemiecki Szlak Alpejski- dzięki którym można odkrywać tutejsze urozmaicone krajobrazy. Niezliczone malownicze wioski, miasta ze średniowiecznymi rezydencjami i oczywiście Monachium – bawarska stolica i metropolia światowego formatu – tworzą Bawarię.

29 Ci, którzy lubią piękne morskie pejzaże, oraz są miłośnikami sportów wodnych, bez problemu odnajdą się w Szlezwiku-Holsztynie. To najbardziej na północ wysunięty z niemieckich landów. Część jego ziem leży nad Morzem Północnym, a część nad Bałtyckim. To niezwykle malowniczy region, zwłaszcza w części, która leży na Półwyspie Jutlandzkim. Zachodnia część jest piękną rozległą niziną, idealną również na długie rowerowe wycieczki.

30 Opowiadać o niemieckiej kuchni wspominając tylko słynne piwo i nie mniej słynne kiełbaski, byłoby niepoprawnym i niewybaczalnym uproszczeniem pięknej niemieckiej tradycji jedzenia potraw. Wśród wielu potraw, które na trwałe weszły do światowego kanonu, a zostały wymyślone w Niemczech wymienić można mięsną roladę, przygotowane z różnymi ziołami i przyprawami, hot-dogi, parówki, smażoną kiełbasę, hamburgery, strudel jabłkowy, sznycle, zupę lub sałatkę kartoflaną i wiele innych. Kuchnia niemiecka jest bardzo zróżnicowana i w zasadzie każdy Land kulinarnie może nas zaskoczyć.

31 Oktoberfest odbywa się corocznie od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów. W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass. Wedle przepisów Oktoberfestu swoje piwo serwować mogą jedynie tradycyjne monachijskie browary, które warzą zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku i podobną normą niemiecką z 1906 roku. Początkowo tereny, na których odbywał się festyn, położone były poza murami miasta i w dniu rozpoczęcia gospodarze i wystawcy udawali się w uroczystym pochodzie na tereny Oktoberfestu. W dniu dzisiejszym pochód ten prowadzi Münchner Kindl (herbowa figura Monachium w postaci dziewczyny w czarnym habicie franciszkańskim z kuflem w dłoni) wraz z burmistrzem Monachium. W pochodzie nadal uczestniczą gospodarze, a wraz z nimi uroczyście przystrojone wozy browarów i kapele muzyczne, które mają grać w halach i namiotach piwnych. Po wjeździe pochodu, o godzinie 12:00, w hali Schottenhamel, burmistrz Monachium odszpuntowuje pierwszą beczkę. Co roku oczekiwane jest z napięciem, ile uderzeń będzie potrzebnych zanim popłynie piwo. Christianowi Ude, który jest burmistrzem od 1993 roku, udało się to w latach 2005, 2008 i 2009 za dwoma uderzeniami. Jeden z jego poprzedników potrzebował w 1950 roku dziewiętnastu uderzeń. Pierwszy kufel z piwem otrzymuje tradycyjnie premier Bawarii, wypowiadając słowa: Ozapft is! (odszpuntowana!).

32 Niemieckie autostrady to sieć prawie 13.000 km (w Polsce ok. 2 tys.) najnowocześniejszych dróg. Na bezpłatnych autostradach do dyspozycji zmotoryzowanych przez 24 godziny na dobę jest ponad 700 stacji benzynowych, miejsca parkingowe i hotele. W razie wypadku lub awarii w całych Niemczech pomaga Deutsche Automobilclub ADAC (Niemiecki Klub Motoryzacyjny ADAC). Członkowie partnerskich klubów motoryzacyjnych za granicą otrzymują na terenie Niemiec bezpłatną pomoc.

33

34 Österreich ze starowysokoniemieckiego ôstarrîhhi, znaczy "państwo na wschodzie". W IX wieku terytorium było wschodnią częścią imperium Franków, a także wschodnimi rubieżami osadnictwa niemieckiego na terenach Słowian. Za czasów Karola Wielkiego i w czasie wczesnego średniowiecza tereny te nazywano marchia orientalis (Marchia Wschodnia), co w lokalnym języku przyjęto jako właśnie ôstarrîhhi. To słowo po raz pierwszy pojawia się na dokumencie z 996 roku. Nazwy Ostmark (Marchia Wschodnia) używały hitlerowskie Niemcy po aneksji Austrii. Austria podobnie jak Niemcy składa się z krajów związkowych, również określanych w konstytucji jako Länder.

35 Najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3798 m n.p.m. Znajduje się w Centralnych Alpach Wschodnich, w Wysokich Taurach w grupie górskiej Glockner. Na szczycie znajduje się krzyż o masie 350 kg, zwany cesarskim ( Kaiserkreuz ). Ustawiony został w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (popularna księżniczka Sissi ). Krzyż wniesiony został na szczyt w częściach i tam zmontowany. Großglockner należy do Korony Europy. Po Wołdze druga co do długości rzeka w Europie. Dunaj przepływa przez 10 europejskich krajów w tym Niemcy i Austrię. Austria jest ściśle związana z Dunajem, choćby przez walc Nad pięknym modrym Dunajem, czy też potoczną nazwę " Donaumonarchie " ("Monarchia Dunajska"), którą określano dualistyczną monarchię Austro-Węgry. Przez ziemie mocarstwa w XIX wieku przepływało około 1300 km Dunaju. Dzisiejsza Austria z około 350 kilometrami udziału w biegu rzeki jest pod tym względem zaledwie na szóstym miejscu wśród dziesięciu państw naddunajskich. Jednakże do Dunaju spływa woda z prawie całego terytorium kraju. To w Wiedniu ma siedzibę Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Dunaju (IKSD). Jezioro to leży u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, trzecie pod względem wielkości w Europie środkowej (po Balatonie na Węgrzech i Jeziorze Genewskim na granicy szwajcarsko-francuskiej). Jezioro Bodeńskie jest rezerwuarem wody pitnej dla ok. 4,5 mln ludzi (roczne wydobycie: ok. 180 mln m³). Powierzchnia: 538,5 km² Długość linii brzegowej: 273 km Głębokość maksymalna: 254 m

36 Arnold Schwarzenegger- kulturysta, aktor, polityk Zygmunt Freund– neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy Wolfgang Amdeusz Mozart- kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych

37 Narciarstwo (i jego pochodne) to sport narodowy i w związku z tym infrastruktura jest perfekcyjnie przygotowana. Do Tyrolu – serca Alp zjeżdżają się miłośnicy białego szaleństwa z całej Europy, a nawet świata. Największym ośrodkiem narciarskim Austrii jest Innsbruck. W niektórych jego okolicach białe szaleństwo można uprawiać okrągły rok. W całych Alpach trasy są niezwykle zróżnicowane pod względem trudności. Spotkać można zarówno profesjonalne trasy zjazdowe, na których rozgrywa się międzynarodowe zawody, jak i trasy rodzinne czy ośle łączki.

38 Stolica Tyrolu, kraju turystyki i sportowych uciech. Nic więc dziwnego, że Innsbruck było dwukrotnie, w 1964 i 1976 roku, organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich W 1933 roku odbyły się w Innsbrucku Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, a w 2008 roku był jednym z miast, w którym rozgrywano mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Innsbruck leży na wysokości 547 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn, na stożku napływowym rzeki Sill, pośród wznoszących się 2000 m ponad miasto szczytów. Do największych, współczesnych atrakcji Innsbrucku należy Alpenzoo, najwyżej położone zoo (727 m n.p.m.) w Europie. Jest to ogród, w którym mieszkają tylko zwierzęta, związane z klimatem alpejskim. Skocznia Bergisel w Innsbrucku Symbolem miasta jest Goldenes Dach l – tzw. Złoty dach. Usytuowany jest w przepięknej średniowiecznej części Austrii – na starówce –Starym Mieście. Jest on uwieńczeniem ślubu cesarza Maximiliana I i córki mediolańskiego księcia – Bianki Marii Sforzy. Dach ten zdobi 2738 złoconych lśniących miedzianym połyskiem gontów. Sugeruje dobrobyt panujący w mieście oraz szczęście tutejszych mieszkańców.

39 Graz to stolica Styrii, drugiego pod względem wielkości kraju związkowego Austrii. Nazywana jest Zielonymi Płucami, bo ponad dwie trzecie powierzchni zajmują tam lasy. Smakosze nazwaliby ją również Krainą Rozkoszy, gdyż oferowane tam przysmaki, są pierwszej jakości. Niedaleko Grazu leży Bad Waltersdorf, miejscowość uzdrowiskowa, słynąca ze źródeł termalnych. Przygotowują się w niej często sportowcy przed ważnymi startami. Nasza reprezentacja w piłce nożnej przebywała tam przed Mistrzostwami Europy w 2008 roku. Uhrturm jest słynnym zabytkiem austriackiego miasta Graz. Jest to wieża zegarowa znamienita dla godła miasta. Jak wiele Uhrturm znaczy dla mieszkańców Grazu ukazuje fakt, iż podczas najazdu Francuzów w 1809 roku mieszkańcy miasta zapłacili olbrzymią sumę – 2987 florenów i 11 groszy za rezygnację ze zburzenia tego zabytku.` Ratusz w Graz

40 W 2009 roku na Europejską Stolicę Kultury wybrano stolicę Górnej Austrii - Linz. Jeszcze w latach 80. liczące 190 tysięcy mieszkańców Linz kojarzone było przede wszystkim z przemysłem. Jego industrialny charakter ze sporym zanieczyszczeniem środowiska, nie przyciągał turystów. Linz jednak zmienił się nie do poznania. Przeszedł wielką metamorfozę i teraz zaprasza czystością, dbałością o ulice, parki, estetykę, środowisko naturalne i o kulturę. Linz położone jest nad Dunajem i nad rzeką powstały dwa centra kulturalne Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos i sala koncertowo-kongresowa Brucknerhaus. Wyjątkową atrakcją jest Ars Electronica Center, przebudowany za 30 milionów euro, mieszczące futurystyczne, interaktywne laboratorium, w którym zwiedzający sami mogą przeprowadzać eksperymenty. Również od 2007 roku nad Linz jest tramwaj górski Pöstlingergbahn, który przewozi turystów z centrum na górę Pöstling, gdzie znajdują się zabytkowe winiarnie. Lentos – Muzeum Sztuki. Ars Electronica Center

41 Salzburg powstał w miejscu rzymskiej osady Iuvavum. Malownicze położenie i bogactwo zabytków sprawiają, że wielu uważa Salzburg za najpiękniejsze miasto Austrii. Jak na rodzinne miasto Mozarta przystało, kulturę darzy się tu odpowiednią estymą. Rocznie organizuje się ponad 4 tys. imprez kulturalnych, większość związana jest z muzyką: koncerty spektakle teatralne. W styczniu odbywa się Tydzień Mozartowski. Salzburg jest droższy niż Wiedeń, być może dlatego, że wypoczynek, sport i kultura występują tu w bardzo skondensowanej formie. Przez wiele wieków historii pełni rolę ważnego ośrodka handlowego i komunikacyjnego. W 1683, po odparciu armii tureckiej spod wiedeńskich murów, w obozie Kary Mustafy znalezione zostają zapasy kawy. W całej Austrii zaczynają powstawać kawiarnie. Pierwszą tego typu kawiarnią w Salzburgu zostaje istniejąca do dziś Café Tomaselli. Festung Hohensalzburg dosłownie Forteca Wysokiego Salzburga, to zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem. Ma szerokość 250 m, długość 150 m i jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Jeśli ktoś jest amatorem kolorów, piękna i zapachu kwiatów – nie może przegapić ogrodu Mirabell, a także Pałacu.

42 Stolica i największe miasto Austrii. Pod koniec XVIII wieku tworzyli tu najsłynniejsi kompozytorzy nie tylko tamtych czasów, czego dowodem jest określenie klasycy wiedeńscy, są tak wspólnie określani Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg - dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca juz około 700 lat. Wiekszość pozostałych zabytków mieści się na tradycyjnym Starym Mieście, które jest uznawane za najpiękniejsze w Europie. Nie można wspomnieć o Wiedniu nie wspominając o wiedeńskich pałacach. Niezwykłym urokiem cieszy sie kompleks Schönbrunn. Charakterystyczny dodatek słów "po wiedeńsku" do nazwy potrawy nie jest rzadkością. Z tego miasta wywodzi się wiele bardzo charakterystycznych dań, ale szczególne miejsce posiada Wiedeń w kategorii produktów słodkich. Do kawy wiedeńskiej niezbędny jest czekoladowy tort sachera, którego receptura pozostaje niezmieniona od prawie 180 lat. Pałac Hofburg - budynek pochodzi z XIII wieku, od tego czasu aż do 1918 roku rezydowali tam kolejni władcy austriaccy. Aktualnie w Pałacu, w skrzydle Leopolda znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. Schönbrunn była rezydencja letnia rodziny cesarskiej, jest jednym z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie. Habsburgowie rezydowali w tym miejscu przez większą część roku. W roku 1830 urodził się tu cesarz Franciszek Józef, który poślubił czarującą Sisi. Prater to jeden z najlepiej wyposażonych parków rozrywki w Europie. Do jego najsłynniejszych obiektów należy zbudowane w 1896 r. przez angielskiego inżyniera Waltera Basseta, Wielkie Koło, Riesenrad, jeden z symboli miasta. Dzisiaj Prater to także ogromny teren rekreacyjny i park sportowy.

43 Co roku w Wiedniu odbywa się 300 balów, czyli jest ich nie dużo mniej niż dni w roku. Roztańczona pozostaje nie tylko stolica Austrii. W tany rusza cały kraj od Burgerlandu na wschodzie po Vorarlberg na zachodzie. Powszechnie sądzi się, że karnawał w Wiedniu zaczyna się w sylwestra Balem cesarskim w Hofburgu. W lutym jest tak, jak za czasów cesarza Franciszka Józefa: Wśród dźwięków fanfar ukazują się w środkowej loży Opery, ozdobieni wszystkimi orderami, głowa państwa i austriacki rząd. Dokładnie w tym miejscu, które niegdyś było zarezerwowane dla cesarza. 5.000 uczestników balu – damy w sukniach wieczorowych, panowie wyłącznie we frakach, na stojąco słucha austriackiego hymnu państwowego i hymnu Europy. Najważniejszym ceremoniałem wszystkich tradycyjnych balów jest otwarcie przez komitet młodych dam i kawalerów. Panny, które po raz pierwszy otwierają bal, nazywa się debiutantkami. Debiutowanie to dawny, przejęty z czasów monarchii, rytuał wejścia w dorosłość: wprowadzenie do towarzystwa. W długich białych sukniach, obowiązkowo z małymi koronami we włosach, w długich białych rękawiczkach oraz z bukiecikiem kwiatów w prawej ręce, wkraczają na parkiet u boku swoich przyodzianych we fraki kawalerów, przy dźwiękach poloneza Fächer-Polonaise, opus 52.

44

45 Szwajcaria jest federacją demokratyczną oraz parlamentarną, gdzie na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum (demokracja bezpośrednia). W każdej niemal sprawie można w Helwecji ogłosić referendum i na przykład minister edukacji nie wprowadzi obowiązku noszenia mundurków w szkołach. Szwajcaria składa się 26 kantonów, które posiadają bardzo szeroką autonomię. Aż do połowy XIX wieku kantony były samodzielnymi mini-państwami, które posiadały własne armie, same strzegły granic i biły własną monetę. Przekształcenie Szwajcarii z luźnej federacji nieposiadającej instytucji centralnych w państwo federalne nastąpiło dopiero w 1848 roku. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu. Szwajcarski konserwatyzm podkreśla fakt, że mimo tak solidnych demokratycznych tradycji kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w lutym 1971 roku, a i to nie wszędzie. Najdłużej opierał się kanton Appenzell Innerrhoden, który ustąpił przed wyrokiem sądu najwyższego w roku 1990.

46 Istnieją cztery języki urzędowe: niemiecki Język codzienny Szwajcarów w kantonach niemieckojęzycznych to dialekt alemański ( Schwyzerdütsch ) poważnie różniący się od podręcznikowej niemczyzny – jeśli mimo znajomości niemieckiego nie rozumiemy naszego rozmówcy, to wyraźnie poprośmy, aby mówił w Hochdeutsch. francuski i włoski W Szwajcarii języki francuski i włoski, mimo drobnych odmienności np. w niektórych liczebnikach oraz w wymowie, nie różnią się od standardowego języka. romansz (retoromański) Retoromanie - ogólna nazwa mieszkańców obszaru Alp i ich podnóża na pograniczu Włoch (głównie region Friuli-Wenecja Julijska) i Szwajcarii (głównie kanton Gryzonia), posługujących się językami retoromańskimi. Ich liczba wynosi około 700 tys. W 1938 język retoromański został oficjalnie uznany za jeden z języków państwowych Szwajcarii. W 1982 profesor Heinrich Schmid z Zurychu łącząc elementy różnych dialektów opracował zestandaryzowaną wersję szwajcarskiego języka retoromańskiego, tzw. Rumantsch grischun, która w 1996 uzyskała status języka urzędowego.

47 najwyższy wodospad w Europie mieżący 700m Na szczycie Signalkuppe znajduje się najwyżej położone schronisko w Europie Capanna Regina Margherita. Można w nim skorzystać nawet z bankomatu, który tym samym stał się najwyżej położonym bankomatem w Europie ( 4554 m). Na południe od Lucerny wznosi się góra Pilatus (2120 m), na szczyt której dostać się można najbardziej stromą kolejką zębatą na świecie – 48 stopni nachylenia.

48 Miasto leży nad rzeką Aare dzielącą je na dwie części połączone mostami. Założył je w 1191 roku książę Bertold V von Zähringen i według legendy, nazwał je Bern (niem. Bär – niedźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś niedźwiedź znajduje się w miejskim herbie i jest maskotką miasta. Od XIX wieku na wybiegu nad rzeką Aare (w formie fosy, stąd niem. Bärengraben ) trzymane są niedźwiedzie. Berno jest dzisiaj ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowi siedzibę centralnych władz, zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych. Mimo to miasto nie straciło nic ze swojego prowincjonalnego uroku. Na siedzibę rządu Szwajcarii zostało wybrane w 1848 roku. Główną atrakcją Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.. Niedźwiedzie jamy ( Bärengraben ) znajdują się nad brzegiem rzeki Aare i od półtora wieku przyciągają uwagę turystów, zwłaszcza tych najmłodszych. W jamach będących sporej wielkości okrągłym wykopem trzymane są do tej pory żywe niedźwiedzie brunatne. Zainteresowanie tym obiektem sprawiło, że władze Berna postanowiły rozszerzyć tereny dla misiów i przekształcają miejsce w swoisty park dla niedźwiedzi. Wieża zegarowa (Zeitglockenturm) - ta słynna szwajcarska wieża wznosi się przy ulicy Kramgrasse, pochodzi z 1530 roku. Z wyglądu przypomina wieżę nieco wieżę z paryskiego Starego Rynku. Dawniej wieża była częścią nieistniejącej już dziś bramy miejskiej.

49 W Genewie mieszczą się siedziby wielu organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN. Odbywa się tu jedna z największych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych – Salon International de l'Auto. Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast europejskich – ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport (wliczając osoby z więcej niż jednym obywatelstwem). Guillaume Farel zaszczepil tu idee reformacji. Wkrótce zastapil go Jan Kalwin, którego nauki odniosly tak wielki sukces, że Genewa zyskala miano protestanckiego Rzymu CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) - laboratorium CERN zajmuje się fizyką cząsteczkową. Organizacja powstała w 1954 roku i aktualnie zrzesza 20 krajów. Akcelerator CERN-u jest największym tego typu urządzeniem na świecie: przyspiesza elektrony i pozytony na torze długości 27 km, a w wyniku zderzenia cząsteczek powstają nowe formy materii. Pałac Narodów (Palais des Nacios) - w budynku tym mieściła się niegdyś siedziba ligi Narodów. Dziś zajmuje go Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zatrudnia w Genewie 3 tys. urzędników z różnych krajów.

50 Każdej wiosny, alpejscy pasterze wyprowadzają bydło wysoko na hale i mieszkają w letnich szałasach. Szwajcarzy kultywują grę na tradycyjnym instrumencie pasterskim zwanym alphornem, charakterystycznym tylko dla tego regionu Europy. Używany jest do dziś przez alpejskich pasterzy i służy do dawania sygnałów na duże odległości. Za tradycję w Szwajcarii uznać można produkcję sera i czekolady, zresztą produkcja serów jest narodowym przemysłem tego kraju. Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue.

51 Księstwo Lichtenstein to małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Liechtenstein jest krajem podwójnie śródlądowym tzn. nie posiada dostępu do morza i graniczy wyłącznie z państwami śródlądowymi. Obecnie na świecie oprócz Księstwa Lichtenstein istnieje jeszcze jeden tego typu kraj- Uzbekistan. Obecne tereny Liechtensteinu już ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przez Alemanów i innych Germanów. Na przełomie XVII i XVIII wieku obydwa hrabstwa zostały zakupione przez ród Liechtensteinów.

52 Nazwisko rodu wywodzi się od zamku Liechtenstein położonego w Dolnej Austrii. Protoplaści Liechtensteinów przybyli do Marchii Wschodniej prawdopodobnie w XI wieku z Bawarii i byli potomkami rodziny panów z Donauwörth. Zamek Lichtenstein Obecną głową rodu Liechtensteinów jest książę Jan Adam II, który w 2004 roku uczynił swoim koregentem (współwładcą) najstarszego syna, księcia Alojzego III. Jan Adam II Lichtenstein Alojzy III Lichtenstein Liechtensteinowie należą do najzamożniejszych rodzin Europy. Do suwerena Księstwa Liechtenstein należy pokaźny majątek, którego najważniejszą część stanowi grupa kapitałowa Liechtenstein Global Trust zajmująca się przede wszystkim świadczeniem usług bankowych klientom z całego świata. Ród książęcy Liechtensteinów jest również właścicielem wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, przechowywanej w muzeach w Vaduz i w Wiedniu oraz winnic, obszarów leśnych i gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni kilkudziesięciu tysięcy hektarów. Zamek książęcy- siedziba Lichtensteinów

53 Konstytucja z 1921 roku określa państwo jako monarchię konstytucyjną, w której podmiotem władzy są razem książę i naród. Tron dziedziczony jest wyłącznie w linii męskiej. Władza prawodawcza należy do księcia i landtagu, liczącego 25 deputowanych i wybieranego co cztery lata w wyborach proporcjonalnych. Książę ma prawo absolutnego veta w stosunku do ustaw uchwalanych przez parlament (landtag). Uważa się, że książę Liechtensteinu posiada obecnie najszerszy zakres władzy państwowej pośród koronowanych głów Europy (nie licząc Watykanu). Sytuacja taka ma miejsce odkąd w 2003 roku na drodze referendum przyjęto poprawki do konstytucji wzmacniające pozycję księcia w państwie. Władza wykonawcza uzewnętrznia się w osobie premiera i rządu jako kolegium. Cały rząd składa się z 5 osób.

54 1. Który z wymienionych muzyków był niesłyszący? a) Johann Sebastian Bach b) Wolfgang Amadeusz Mozart c) Franz Joseph Haydn d) Ludwik van Bethoven Prawidłowa odp:d

55 2. Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywający się w stolicy Niemiec połączony z rozdawaniem nagród dla twórców filmowych ? a) International Film Festival b) Oskary c) Berlinale d) BAFTA Prawidłowa odp:c

56 3. Kiedy nastąpiło ponowne zjednoczenie Niemiec? a) 20 sierpnia 1990 b) 3 października 1990 c) 7 października 1990 d) 11 listopada 1990 Prawidłowa odp:b

57 4. Samochody z Niemiec mają literowe oznakowanie a) DE b) D c) NI d) GER Prawidłowa odp:b

58 5. Kto jest autorem utworu Cierpienia młodego Wertera? a) F. Kafka b) Günter Grass c) H. Böll d) J.W. Goethe Prawidłowa odp:d

59 6. Najliczniejszą grupę obcokrajowców w Niemczech stanowią: a) Polacy b) Turcy c) Włosi d) Algierczycy Prawidłowa odp:b

60 7. Jak nazywa się obecny prezydent Niemiec? a) Christian Wulff b) Roman Herzog c) Joachim Gauck d) Angela Merkel Prawidłowa odp:c

61 8. Kim był Immanuel Kant? a) Wiedeńskim kompozytorem b) Niemieckim filozofem c) Szwajcarskim pisarzem d) Bawarskim księciem Prawidłowa odp:b

62 9. Brandenburger Tor to: a) muzeum znajdujące się w Lichtensteinie b) brama z kwadrygą w Berlinie c) znana wiedeńska wieża z XVII w d) nazwa starego miasta w Brnie Prawidłowa odp:b

63 10. Dzieci, które idą po raz pierwszy do szkoły w Niemczech otrzymują w pierwszy dzień szkoły: a) Schokotüte b) Wundertüte c) Schultüte d) Spieltüte Prawidłowa odp:c

64 11. Jakimi słowami zaczyna się oficjalny hymn Niemiec używany od 1952 roku? a) Einigkeit und Recht und Freiheit... (Jedność i prawo i wolność…) b) Deutschland, Deutschland über alles... (Niemcy, Niemcy ponad wszystko…) c) Blühe, deutsches Vaterland! (Rozkwitaj, niemiecka Ojczyzno…) d) Noch ist Polen nicht verloren... (Jeszcze Polska nie zginęła…) Prawidłowa odp:a

65 12. Jak miała naprawdę na imię księżniczka Sissi? a) Zofia b) Elżbieta c) Helena d)Maria Prawidłowa odp:b

66 13. Gdzie nie zapłacimy w euro? a) w Niemczech b) w Austrii c) w Szwajcarii d) w Lichtensteinie Prawidłowa odp:c i d

67 14. Liechtenstein liczy: a) ponad pół miliona mieszkańców b) tylu mieszkańców ilu Warszawa c) mniej niż pół miliona mieszkańców d) ok. 10 tysięcy mieszkańców Prawidłowa odp:c

68 15. Legendarny szwajcarski bohater narodowy walczący o wolność swojego kraju to : a) Martin Luther b) Wilhelm Tell c) Wallenstein d) Karol Wielki Prawidłowa odp:b


Pobierz ppt "Sieć Informacyjna Europe Direct. Sieć Informacyjna Europe Direct, zarządzana przez Komisję Europejską, rozpoczęła swoją działalność w 2005 roku. W jej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google