Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZESPÓŁ SZKÓŁ W PIERZCHNICY GIMNAZJUM IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W PIERZCHNICY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZESPÓŁ SZKÓŁ W PIERZCHNICY GIMNAZJUM IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W PIERZCHNICY."— Zapis prezentacji:

1 ZESPÓŁ SZKÓŁ W PIERZCHNICY GIMNAZJUM IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W PIERZCHNICY

2

3

4 W naszym współczesnym świecie przypadkowo pojawił się J. Kochanowski : przygląda się, obserwuje i nie może się nadziwić, mnóstwo się zmieniło. Człowiek zdobywa świat wirtualny, korzysta z Internetu, szuka lekarstw na różne choroby. Coraz szybciej przemieszcza się, wszędzie pędzi i… no właśnie, traci spokój wewnętrzny, nie ma czasu na przyjaciół. Henryk Sienkiewicz dodaje: Quo vadis człowieku XXI wieku? Quo vadis? O, nastały inne czasy, zupełnie odmienny świat. Każdy gdzieś pędzi, czegoś szuka, tak naprawdę nie wie, czego chce. A przecież…. na stan zdrowia, dobre samopoczucie wpływają przyjazne kontakty z ludźmi. Samotność szkodzi psychice. Ważne są dobre stosunki w rodzinie, wśród kolegów, w miejscu pracy.

5 No, w dzisiejszych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na stresowe sytuacje. Stres emocjonalny działa hamująco na aktywność lub wyzwala reakcje agresywne. Stres moralny może wywołać poczucie doznanej krzywdy czy upokorzenia, np. popularne, częste plotki, pomówienia. Po prostu słowem można dostarczyć wiele przykrości drugiemu człowiekowi, dlatego myśląc o zdrowiu nie wyrządzajmy sobie krzywdy słowem. Koledzy z kl. II z dużym zaangażowaniem zaśpiewali utwór zespołu Junior Stress pt.,,Plotki ukazując przy tym duże możliwości aktorskie.

6 Żyrafa – okazałe i łagodne zwierzę – stała się, z kilku powodów, symbolem języka bez przemocy. Jest ona ssakiem lądowym, o największym sercu w porównaniu do masy ciała. Nie ma też zwierzęcia, którego szyja byłaby dłuższa. Serce to uczucia, a długa szyja umożliwia dobry ogląd, czyli zdolność widzenia dalej. Szyja żyrafy symbolizuje również odwagę odkrycia głowy i wypowiadania swojej szczerej, subiektywnej prawdy, a także odkrycia się na ewentualne zranienie. Prawda oznacza świadomość uczuć i potrzeb oraz umiejętność ich wyrażania, a także zdanie sobie sprawy z faktu, że inni mogą przyjąć daną sytuację zupełnie inaczej. Długa szyja to także symbol umiejętności wsłuchania się w uczucia i potrzeby kryjące się za agresywnym zachowaniem osoby, z którą rozmawiamy. To, co dla ludzi jest najważniejsze w procesie porozumiewania się to szczerość i umiejętność słuchania.

7 Ale z drugiej strony istnieje i w dzisiejszych czasach jest mocno zakorzeniony język szakala, który zgromadził wokół siebie: zawiść, zazdrość, przezywanie, złośliwość, obgadywanie, plotkowanie. Te emocje wywołały już wiele nieszczęścia. Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu bliżej! Szakal jest symbolem języka i stanowiska, które prowadzi do użycia agresji jako formy obrony, sprzeciwu, ataków, zemsty, buntu. Szakal ma jeszcze inne skłonności. Podporządkowuje się, robi sobie wyrzuty, oskarża siebie, nie jest rozumiany, staje się ofiarą okoliczności lub po prostu milczy. Szakal symbolizuje osądzający, karzący i wymuszający rodzaj komunikacji. Szakal już zdecydował jak ma być i będzie próbował forsować to za każdą cenę. Język szakala opiera się na etykietach, atakuje osobę

8 Scenka – Grunt to pieniądz, w której wyraźnie słychać było typowy język szakala, szczególnie popularny wśród dziewcząt – gimnazjalistek. Zastanów się: jak odzywasz się do swoich koleżanek, zatrzymaj się! Pomyśl przez chwilę jak może się ona czuć?! Może czasami po niej nie widać, że cierpi, a wydobywa z siebie tylko niemy krzyk. Scenka – Grunt to pieniądz, w której wyraźnie słychać było typowy język szakala, szczególnie popularny wśród dziewcząt – gimnazjalistek. Zastanów się: jak odzywasz się do swoich koleżanek, zatrzymaj się! Pomyśl przez chwilę jak może się ona czuć?! Może czasami po niej nie widać, że cierpi, a wydobywa z siebie tylko niemy krzyk.

9 Żyrafa – Ale zaraz, zaraz, przecież nie jest aż tak źle!! Wiele młodych osób ma w sobie dużo dobroci, empatii. Przyjaźnią się ze sobą, wspierają, szanują, później ta przyjaźń trwa lata. - Pamiętajcie! Przyjaźń to największy skarb, który jest ukryty na dnie serca. - Przyjaźń to wartość, której nie da się wycenić! - Przyjaciel to ten, który przychodzi gdy inni odchodzą. - Przyjaźń to najcenniejszy skarb – wymaga czasu. Żyrafa – Ale zaraz, zaraz, przecież nie jest aż tak źle!! Wiele młodych osób ma w sobie dużo dobroci, empatii. Przyjaźnią się ze sobą, wspierają, szanują, później ta przyjaźń trwa lata. - Pamiętajcie! Przyjaźń to największy skarb, który jest ukryty na dnie serca. - Przyjaźń to wartość, której nie da się wycenić! - Przyjaciel to ten, który przychodzi gdy inni odchodzą. - Przyjaźń to najcenniejszy skarb – wymaga czasu.

10 Na apel przybyła także jakże słynna w naszym województwie Genowefa Pigwa dając młodzieży cenne rady promujące zdrowy styl życia.

11 W pewnym momencie na sali odbyła się super promocja pysznej zupy z warzyw, w której główną rolę odegrał seler.

12 Ruch to zdrowie. Ruch i regularne ćwiczenia wzmagają wydolność mięśni, wzmacniają kości i sprzyjają utrzymaniu ruchomości stawów. Mogą wpłynąć na prawidłową postawę i przeciwdziałać skrzywieniom kręgosłupa. W połączeniu z prawidłową dietą przyczyniają się do utrzymania zgrabnej sylwetki. Siła, sprężystość mięśni oraz duża wytrzymałość, sprawiają, że codzienne życie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze. Polepsza się samopoczucie. O, takie rady, dla młodego w tym dzisiejszym świecie – supermarkecie, to mądre! – głośno i z przejęciem podkreślała Genowefa Pigwa ćwicząc aktywnie. Ruch to zdrowie. Ruch i regularne ćwiczenia wzmagają wydolność mięśni, wzmacniają kości i sprzyjają utrzymaniu ruchomości stawów. Mogą wpłynąć na prawidłową postawę i przeciwdziałać skrzywieniom kręgosłupa. W połączeniu z prawidłową dietą przyczyniają się do utrzymania zgrabnej sylwetki. Siła, sprężystość mięśni oraz duża wytrzymałość, sprawiają, że codzienne życie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze. Polepsza się samopoczucie. O, takie rady, dla młodego w tym dzisiejszym świecie – supermarkecie, to mądre! – głośno i z przejęciem podkreślała Genowefa Pigwa ćwicząc aktywnie.

13 Ciała zgrabnych dziewczyn i przystojnych mężczyzn stanowią w wizualnych reklamach wabik dla wyobraźni. Producenci wiedzą, jak przyciągnąć oko klienta i jak manipulować wyobraźnią, aby towar został nabyty. Kolega z kl. III wykonując utwór pt.,, Reklama Blues podkreślił pułapki, w jakie można wpaść podążając ślepo, bez dystansu za kolorowym światem reklam! Oj nastąpił dynamiczny rozwój reklamy, nastąpił!. Obecnie setki producentów mydeł, szamponów, kremów, chipsów pragną, aby wzrok nasz spoczął na towarze, który proponują. Eksplozja nazw, kolorów, opakowań, woni wprawia w osłupienie. Rozśmiesza w reklamach gra słów, łatwość osiągania szczęścia. W mediach króluje kult ciała i piękności.

14 f Taki właśnie rutynowy sposób spędzania czasu przedstawiony został w piosence pt.,,Hipermarket w wykonaniu kolegi kl. III – Ref. I tak co tydzień, tak co niedzielę, Ojciec przy kasie walczy z portfelem Nowa rozrywka, dzień pełen wrażeń Bo hipermarket to świat ich marzeń. Scenka pt.,, Jak co niedziela - w supermarkecie. Wiele rodzin wolne dni spędza w tego rodzaju sklepach godzinami przemieszczając się z miejsca na miejsce, zachwycając się kolorowym towarem, promocjami i zatracając poczucie czasu.

15 Pani dyrektor Bożena Petrus złożyła serdeczne podziękowania młodzieży za przybliżenie tak ważnej tematyki w dzisiejszych czasach. Do podziękowań przyłączyła się także pani dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Drugni Elżbieta Stemplewska. Na zakończenie członkowie Szkolnego Teatru Profilaktyki podzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami różnymi przemyśleniami i refleksjami jak pozostać sobą w supermarkecie świata, podawali wiele cennych wskazówek i rad.

16


Pobierz ppt "ZESPÓŁ SZKÓŁ W PIERZCHNICY GIMNAZJUM IM. STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO W PIERZCHNICY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google