Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ FRYDERYKA CHOPINA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ FRYDERYKA CHOPINA"— Zapis prezentacji:

1 ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ FRYDERYKA CHOPINA

2 Fryderyk franciszek Chopin
Polski kompozytor i pianista urodzony 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli, zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu.

3 Nieścisłość w dacie urodzin chopina
Nie ma pewności co do daty jego narodzin- w aktach parafialnych wpisano lutego, zaś w domu urodziny Fryderyka obchodzono zawsze marca.

4 *Dom rodzinny Chopina w Żelazowej Woli*
Wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w gminie Sochaczew, nad rzeką Utratą.

5 Rodzice Chopina Matka-Justyna Chopin Ojciec-Mikołaj Chopin

6 MATKA Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie. Zmarła 1 października 1861 roku.

7 OJCIEC Ojciec Mikołaj, urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat i spędził tu resztę swojego życia. Początkowo był guwernerem, a po przenosinach z Żelazowej Woli do Warszawy został wykładowcą języka i literatury francuskiej. Zmarł 3 maja 1844 roku.

8 rodzeństwo Fryderyk miał trzy siostry Ludwika Izabella Emilia

9 W zaciszu domowym Od najwcześniejszych lat życia Fryderyk miał styczność z muzyką. Matka grała na fortepianie i śpiewała, a ojciec towarzyszył jej na flecie i skrzypcach. Siostra Izabella wykazywała talent muzyczny i uczyła się gry na fortepianie. Atmosfera domu rodzinnego była ciepła i serdeczna.

10 dzieciństwo Ludwika widząc, że Frycka bardzo ciągnie do fortepianu, pierwsza pokazała mu, jak powinno się na nim grać. Kiedy skończył 5 lat, zamiast siostry zaczęła uczyć go matka, jednak bardzo szybko okazało się, że i ona nie jest w stanie nauczyć go zbyt dużo.

11 Pierwszy nauczyciel Rodzice Fryderyka podjęli decyzję o zatrudnieniu zawodowego muzyka, który będzie udzielał mu prywatnych lekcji. Został nim Wojciech Żywny, który bardzo szybko zorientował się, że ma do czynienia z wybitnym uczniem. Wojciech Żywny

12 Już w wieku 6 lat Fryderyk nie tylko bezbłędnie potrafił zagrać melodie, które wykonywała jego matka, ale sam ozdabiał je dodając własne modulacje.

13 Mając 7 lat komponuje swój pierwszy utwór. Jest nim Polonez g- moll.
Fryderyk dedykował ten utwór Wiktorii Skarbek. Mając 7 lat komponuje swój pierwszy utwór. Jest nim Polonez g- moll.

14 początki kariery Pierwszy publiczny występ Fryderyka odbył się w wieku 8 lat w Pałacu Radziwiłłowskim. Prasa warszawska opisała go jako „małego Chopinka”, „cudowne dziecko” i „drugiego Mozarta”.

15 Lata nauki Jako 13 letni chłopiec wstępuje do IV klasy Liceum Warszawskiego. Po trzech latach, ze względu na zły stan zdrowia, kończy naukę w Liceum z wynikiem celującym. W tym budynku w latach zdobywał wiedzę młody Fryderyk.

16 W latach był studentem Warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, gdzie podjął naukę harmonii i kontrapunktu u Józefa Elsnera. Studia ukończył z notą: „Chopin Fryderyk, szczególna zdolność, geniusz muzyczny”. Józef Elsner

17 Kartka z zeszytu chopina
Ćwiczenia z kaligrafii.

18 KOBIETY W ŻYCIU CHOPINA
Konstancja Gładkowska- polska śpiewaczka, młodzieńczy ideał Chopina. Maria Wodzińska- uczennica i narzeczona Chopina. George Sand- francuska powieściopisarka, wieloletnia przyjaciółka Chopina.

19 OSTATNIE LATA W KRAJU W 1830 roku ma miejsce koncert pożegnalny, na którym Chopin gra „Koncert fortepianowy e- moll” i „Fantazję na tematy polskie”.

20 Później opuszcza Warszawę, by kontynuować naukę na zachodzie Europy
Później opuszcza Warszawę, by kontynuować naukę na zachodzie Europy. Nigdy już nie powrócił do Polski, chociaż bardzo za nią tęsknił.

21 na obczyźnie Zamieszkał w Paryżu, gdzie był najpopularniejszym nauczycielem muzyki. Paryskie mieszkanie Chopina

22 Podczas 18 lat pobytu w Paryżu dał 19 publicznych koncertów.
Koncertował również w Anglii, Niemczech, Szkocji i Francji. W latach porzucił karierę pianisty i zajął się głównie komponowaniem.

23 Kompozytor przywiązywał ogromną rolę do jakości instrumentu
Kompozytor przywiązywał ogromną rolę do jakości instrumentu We Francji jego ulubionymi instrumentami były fortepiany Pleyela.

24 Twórczość chopina Jego dorobek kompozytorski to m.in.: 57 mazurków,
16 polonezów, 19 walców, 19 nokturnów, 4 ballady, 4 scherza, 26 preludiów, 27 etiud, 4 impromptus, 3 sonaty fortepianowe, jedna na wiolonczelę i fortepian,

25 Twórczość chopina trio fortepianowe, kilka utworów na cztery ręce,
4 utwory na fortepian z orkiestrą, 19 pieśni, inne utwory fortepianowe takie jak: ronda, wariacje, marsze, 2 utwory na wiolonczelę i fortepian, 2 koncerty (opus 11 e-moll , opus 21 f- moll ), utwory pojedyncze: Bolero, Fantazja, Barkarola, Berceuse -kołysanka, Tarantella.

26 Polonezy Wczesne polonezy, nawiązujące do popularnych wówczas w Warszawie utworów Ogińskiego, wydane zostały dopiero po śmierci kompozytora. W latach dojrzałych Chopin opublikował siedem polonezów, które są już zupełnie inne: bardzo dramatyczne i rozbudowane. Polonez to uroczysty utwór, który naśladuje rytm chodzenia.

27 Scherza W wykonaniu Chopina są one raczej poważne, a nawet dramatyczne. Najpoważniejsze jest Scherzo h- moll opus 20, napisane podobno w okresie powstania listopadowego z cytatem kolędy "Lulajże Jezuniu" w części środkowej. Sonaty Spośród sonat fortepianowych najpopularniejsza jest Sonata b- moll, zawierająca Marsz żałobny grywany dzisiaj w rozmaitych transkrypcjach podczas pogrzebów.

28 Mazurki Krótkie utwory instrumentalne nawiązujące do motywów polskich tańców ludowych: mazura i oberka. Ballady Mówi się, że ballady Chopina powstały pod wrażeniem lektury ballad Adama Mickiewicza, lecz nie znaleziono na to dowodów.

29 Etiudy Ukończone zostały dwa cykle etiud Są one utworami służącymi doskonaleniu techniki pianistycznej. Ale po raz pierwszy w historii tego gatunku nie są to "nudne ćwiczenia", którymi zamęczano pokolenia początkujących pianistów.

30 choroba Chopin był wrażliwym i chorowitym dzieckiem. Kiedy miał zaledwie szesnaście lat, wykryto u niego pierwsze symptomy gruźlicy. Była to w tamtych czasach choroba nieuleczalna. Lekarze polecili mu sanatorium w Dusznikach Zdroju. Pobyt tam bardzo pozytywnie wpłynął na stan zdrowia Fryderyka.

31 Od 1839 roku stan zdrowia Chopina pogarszał się
Od 1839 roku stan zdrowia Chopina pogarszał się. 16 listopada 1839 roku dał ostatni publiczny koncert w Londynie, po którym ciężko zaniemógł. Po powrocie do Paryża nie odzyskał już zdrowia.

32 Zdaniem współczesnych lekarzy, kompozytor mógł cierpieć przez całe życie na mukowiscydozę (chorobę genetyczną, nieuleczalną, o niektórych objawach podobnych do gruźlicy) i to właśnie ona była przyczyną jego śmierci. Chopin w ostatnich latach swojego życia przy wzroście 177 centymetrów ważył zaledwie 44 kilogramy.

33 śmierć kompozytora 17 października 1849 roku o godzinie 2 po północy Fryderyk Chopin umiera w swoim ostatnim paryskim mieszkaniu. Wieść o śmierci kompozytora szybko rozniosła się po całej Polsce i okryła ją żałobą. Był to bowiem Polak, który w czasie, gdy ojczyzny nie było na mapie, głosił jej piękno i niepodległość poprzez swoją muzykę.

34 Fryderyk Chopin został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, zaś serce zgodnie z jego wolą zostało sprowadzone do Polski i złożone w kościele św. Krzyża w Warszawie.

35 „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel,
„Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zszedł z tego świata”. Cyprian Kamil Norwid, wielki polski poeta w nekrologu napisał:

36 Pomniki chopina Pomnik w Warszawie Pomnik we Wrocławiu

37 Pomnik w Żelazowej Woli
Pomnik w Słupsku

38 Pomnik we Francji Pomnik w Chinach

39

40 Banknoty i monety z wizerunkiem Chopina

41 Obiekty i imprezy noszące imię Chopina
Uniwersytet Muzyczny w Warszawie, Port Lotniczy - Okęcie, Żaglowiec i drobnicowiec, Nagrody Akademii Fonograficznej :„ Fryderyki”, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Planetoida o średnicy 28,5 km, oraz krater na Merkurym, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie.

42 Od 1927 roku odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina Jest to jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. W związku z 200 rocznicą urodzin kompozytora rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopina. W kraju i zagranicą odbywają się liczne koncerty, wystawy, odczyty, spektakle i przedstawienia muzyczne upamiętniające wielkiego kompozytora.

43 Prezentację przygotowano z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina dla celów edukacyjnych naszej szkoły. Autorzy: Marlena Kosno Grażyna Sujak wykorzystano prace uczniów klas szóstych. Kołbiel, marzec 2010 r.


Pobierz ppt "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ FRYDERYKA CHOPINA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google