Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Racjonalne gospodarowanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Racjonalne gospodarowanie"— Zapis prezentacji:

1 Racjonalne gospodarowanie
wodą, energią i odpadami Wykonała: Aleksandra Gorzycka kl. 3 f Gimnazjum nr 7 we Włocławku

2 W łazience zużywamy najwięcej wody...
Oszczędzanie wody w domu Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez bieżącej wody w domu. Niestety wielu z nas traktuje wodę jako nieograniczone dobro. Nic bardziej mylnego. Zużywamy zbyt dużo wody, a jej ceny systematycznie rosną. W ciągu ostatnich 2 lat w Polsce rachunki za wodę wzrosły o ponad 40% i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ceny wody i energii nadal będą rosnąć. W łazience zużywamy najwięcej wody... ...nawet do 60% dziennego domowego zapotrzebowania, najwięcej podczas kąpieli oraz ok. 20% podczas spłukiwania toalet. Z tego powodu w łazience znajduje się największy potencjał do oszczędzania wody i energii do jej podgrzania. Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, aby zmniejszyć ilość zużywanej wody i energii w łazience bez utraty dotychczasowego komfortu. ŁAZIENKA To miejsce, gdzie zużywa się nawet do 40% wody przypadającej na całe gospodarstwo domowe.

3 Niezależnie od, za czy przeciw, wniosek jest jeden.
Z pewnością kąpiel w wannie nie należy do oszczędnych, ale do przyjemnych, dlatego jak zwykle potrzebny jest kompromis. W ciągu jednej kąpieli może być zużytych grubo ponad 120 litrów wody plus dolewki w trakcie kąpieli, co często ma miejsce w trakcie długich, relaksujących kąpieli.   Jak zatem oszczędzać wodę w wannie? Napełnij wannę do połowy, dla dzieci użyj jeszcze mniej wody. Regularnie sprawdzaj szczelność wanny. Kontroluj temperaturę wody w trakcie jej napełniania, dolewanie jest marnotractwem. Jeżeli przyjdzie już czas na zmianę wanny wybierz akrylową, będzie prawdopodobnie miała mniejszą objętość i będzie dłużej utrzymywać ciepło. Niezależnie od, za czy przeciw, wniosek jest jeden. Jeżeli myślisz o obniżeniu rachunków za wodę, ścieki i energię kąp się codziennie pod prysznicem ale krótko a kąpiel w wannie stosuj raz na jakiś czas.

4 Czy wiesz, że lecąca z kranu woda podczas mycia zębów to strata od 10 do 15  litrów wody na minutę ?
Zakładając, że dziennie poświęcasz ok. 5 minut na mycie zębów i w tym czasie z kranu leci woda, rocznie zatem potrzebujesz do ich umycia ponad 20 tyś litrów wody, to ponad 200 sztuk napełnionych po brzegi stu litrowych wanien wody. Używając kubka z wodą do płukania zębów użyjesz ok. 180 litrów wody w ciągu całego roku. To tylko dwie stulitrowe wanny wody zamiast 200 sztuk. To ogromna różnica przy tak prostej czynności i niewielkiej zmianie. Wyobraź sobie, ile wody można w ten sposób zaoszczędzić w całym Twoim mieście ? Płukanie maszynki do golenia jest równie skuteczne w umywalce napełnionej niewielką ilością wody, co jej płukanie pod bieżącą wodą. Oszczędzasz w ten sposób podobną ilość wody jak przy myciu zębów.

5 Ponad połowa wody w domu jest zużywana w łazience, z czego większość podczas kąpieli.
W zależności do tego jak wodo oszczędnym urządzeniem dysponujesz tak oszczędzasz wodę, energię i pieniądze. Może to być nowoczesna bateria prysznicowa z termostatem, głowica słuchawkowa z ograniczonym wypływem wody oraz, co bardzo istotne poczucie konieczności racjonalnego użytkowania wody podczas kąpieli pod prysznicem. Remontując lub budując łazienkę zwracaj uwagę na rozwiązania, które będą miały wpływ na oszczędzanie wody, energii i pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Jeżeli nie masz możliwości zakupu nowoczesnych urządzeń oszczędzających wodę postaraj się tak zmodernizować obecną łazienkę, aby oszczędności wody, energii i pieniędzy były optymalne tanim kosztem. Zwykle jest to możliwe poprzez zastosowanie kilku poniższych wskazówek. Skróć czas kąpieli do 5 minut Zbieraj zimną wodę pod prysznicem zanim zacznie lecieć ciepła, wykorzystaj do tego specjalny pojemnik, który łatwo zawiesisz w kabinie prysznicowej, tak, aby nie przeszkadzał podczas kąpieli. Zebraną wodę wykorzystasz, do czego zechcesz. Sprawdź, czy rury doprowadzające ciepłą wodę do łazienki są dobrze zaizolowane, mniejsze straty ciepła pozwolą oszczędzić kolejną porcję wody i energii.

6 Największym konsumentem wody w kuchni jest ręczne zmywanie naczyń.
KUCHNIA To miejsce, gdzie zużywa się ok. 10% wody, głównie do zmywania i przygotowywania posiłków. Największym konsumentem wody w kuchni jest ręczne zmywanie naczyń. Wiadomo, że nie możesz tego wykluczyć, ale możesz bardziej racjonalnie wykorzystywać wodę i energię do jej podgrzania, zapłacisz wówczas zdecydowane mniej.  Wiedz o tym, że średnio dziennie wykorzystujesz tylko od 10 do 15 litrów wody do gotowania i picia, reszta wody w kuchni wykorzystywana jest w większości przypadków do mycia naczyń. Jak zatem oszczędzać wodę, energię do jej podgrzania i ilość odprowadzanych ścieków w kuchni i płacić niższe rachunki? Świadomość to pierwszy impuls do zmiany, dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, jaki strumień wody wypływa z Twojej końcówki baterii kuchennej. W tym celu wykorzystaj Test Zużycia Wody, przeprowadzisz go w kilka minut a wiedzę, jaką pozyskasz zamienisz na duże oszczędności wody, energii i pieniędzy. Jeżeli test wykaże duży wypływ wody, wymień stare sitko końcówce baterii kuchennej na Eco.

7 Jeżeli masz zmywarkę używaj jej racjonalnie, dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi i naucz się wykorzystywać jej programy, zwłaszcza te, które pozwalają oszczędzać wodę i energię. Pamiętaj, że największe oszczędności wody i energii uzyskasz używając zmywarki przy pełnym załadunku. Dobrze wiedzieć, że bardziej ekonomiczne jest płukanie naczyń w zmywarce niż pod bieżącą wodą, jeżeli w Twojej zmywarce jest taki program, korzystaj z niego. Podczas mycia naczyń ręcznie, płucz je niewielką ilością wody, która może być dodatkowo rozdrabniania przez specjalną końcówkę na kran. Używaj płynu do mycia naczyń oszczędnie, aby zmniejszyć ilość wody potrzebnej do płukania, Najpierw umyj naczynia płynem do mycia naczyń a następnie odkręć wodę i je spłucz. Podczas gotowania warzyw stosuj pokrywkę na garnek. Twoje warzywa będą gotować się szybciej, poza tym zaoszczędzisz wodę i energię, zachowasz również cenne witaminy w żywności. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania zamrożonej żywności, pozostaw ją na noc w lodówce.

8 Zbieraj zimną wodę zanim zacznie lecieć ciepła, następnie użyj zebranej wody do podlewania roślin, płukania warzyw lub mycia owoców.  Kapiące krany Jeśli widzisz, że woda kapie z kranu to wyobraź sobie, że ktoś wyciąga z Twojej kieszeni pieniądze. Czy wiesz, że systematycznie i powoli kapiąca woda z kranu może spowodować ogromne straty wody w ciągu roku? Jeżeli w Twoim kranie na każde 10 sekund kapie 7 kropli wody to w ciągu doby marnujesz 12 litrów wody, w ciągu roku marnujesz tym sposobem ponad 4 tyś litrów. Wyobraź sobie 40 stojących obok siebie i wypełnionych po brzegi stu litrowych wanien wody. Naprawa nie kosztuje wiele, zwykle ogranicza się do wymiany uszczelki, z którą możesz poradzić sobie we własnym zakresie, jeżeli nie, pozwól swojemu hydraulikowi, aby to naprawił, zapłacisz zdecydowanie mniej za naprawę niż za zmarnotrawioną wodę. Likwidując cieknące krany w Twoim gospodarstwie domowym zaoszczędzisz wodę, energię i pieniądze, pomożesz tym samym chronić środowisko naturalne.

9 Cieknące spłuczki Woda płynąca z nieszczelnych spłuczek poważnie obciąża budżet domowy również, kiedy wszyscy domownicy śpią. Czy wiesz, że systematycznie i powoli cieknąca woda w toalecie może spowodować ogromne straty wody w ciągu roku? Jeżeli w Twojej nieszczelnej toalecie strużka wody ma ok. 1mm grubości to w ciągu godziny wypłynie z niej do kanalizacji ok. 9 litrów wody, w ciągu doby będzie to już 216 litrów czyli jedna bardzo duża, pełna po brzegi wanna wody. Powyższy przykłady pokazują jak niewielka zmiana wprowadza duże oszczędności i nie chodzi tutaj tylko o usunięcie awarii, ale przede wszystkim o zmianę zachowań i zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas i nie przechodzenie obojętnie obok takich sytuacji.

10 Wokół domu Teren wokół domu często czyścimy nieracjonalnie zlewając obficie wodą zamiast używać po prostu miotły. Sprzątanie wodą chodników i podjazdów wokół domu lub mycie samochodu to działania, które powodują duże marnotrawienie wody. Istnieją proste i sprawdzone sposoby pozwalające uzyskać ten sam efekt mniejszym kosztem zużywanej wody i energii. Użyj miotły lub szczotki do zamiatania zamiast lać wodę i dodatkowo za to płacić, będzie tak samo czysto.  Sprawdź kiedy będzie padał deszcz, skropi to co zostało wysprzątane za darmo. Samochód najlepiej jest myć w tzw. bezdotykowej myjni samochodowej, gdzie ilość zużytej wody jest zdecydowanie mniejsza niż mycie wodą z węża ogrodowego lub w myjni ręcznej. Samochody, które są myte koło domu, na ulicy, zanieczyszczają wody odprowadzane do rzek i jezior. Woda z mycia samochodów jeżeli nie jest poddana procesowi recyclingu szkodzi środowisku naturalnemu. Coraz częściej pojawiają się na rynku firmy oferujące mycie samochodów bez użycia wody. Jest to alternatywa do tradycyjnego sposobu mycia samochodów.

11 PRALNIA To miejsce, w którym wykorzystujesz nie tylko wodę ale większość detergentów. Najbardziej skutecznym sposobem na oszczędzanie wody i energii podczas prania jest posiadanie energooszczędnej pralki.  Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zakup nowej pralki koniecznie zwróć uwagę nie tylko na to, ile energii będzie ona zużywać ale również ile wody. Zwróć uwagę na klasę energetyczną, wybieraj te urządzenia, których klasa energetyczna jest oznaczona jako A+ i więcej. W dłuższej perspektywie czasu będziesz oszczędzać wodę energię i pieniądze.

12 Kilka cennych wskazówek:
Dobrze zapoznaj się z funkcjami Twojej nowej pralki, zwróć uwagę na programy, których stosowanie oszczędza wodę i energię, Używaj programów oszczędnościowych i niższych temperatur do prania, Używaj proszków do prania umożliwiających skuteczne pranie w niższych temperaturach, Sprawdzaj od czasu do czasu szczelność podłączenia pralki, nawet drobne wycieki mogą być powodem dużych strat wody, Używaj pralki przy pełnym załadunku, Unikaj prania pojedynczych rzeczy, Racjonalne gospodarowania wodą i zmniejszanie jej całkowitego zużycia jest jednym z elementów w dążeniu do większej efektywności energetycznej, co w efekcie przyczynia się nie tylko do mniejszego zapotrzebowania na energię, ale ma bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów utrzymania gospodarstw domowych i tym samym emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

13 Jak skutecznie oszczędzać energię..
Ludzka wiedza na wiele tematów z każdym rokiem powiększa się. Dobrym przykładem może być na przykład oszczędzanie energii. Jeszcze kilkanaście lat temu, tematu o nazwie – oszczędzanie energii w ogóle nie było. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem bardzo trudno mówi się o oszczędzaniu w tym wypadku energii w momencie, kiedy na świecie jest wiele ważniejszych spraw, z którymi ludzkość akurat musi się zmierzyć. Obecnie jednak na szczęście hasło – oszczędzanie energii jest bardzo popularne a co najważniejsze trwają nad nim intensywne prace. Dzięki Unii Europejskiej każdego roku na przykład do Polski trafia wiele broszur, w których możemy przeczytać wiele ciekawych informacji dotyczących zagadnienia – oszczędzanie energii. Oprócz owych broszur, hasło – oszczędzanie energii obecne jest już praktycznie w każdym super markecie, w którym można dostać na przykład sprzęt gospodarstwa domowego. Każdy producent bowiem w swojej ofercie informuje, że jego produkt znacząco wpływa na oszczędzanie opisywanej energii.

14 Oszczędność energii Zasada jest prosta: nie marnuj energii elektrycznej w domu, ponieważ jest to niebezpieczne i kosztowne. Mogą Państwo widzieć dobrze nawet gdy poziom oświetlenia zostanie zredukowany do 90%, a to oznacza oszczędność o 10%.500 watowa lampa w ogrodzie nie zostanie już nigdy przypadkowo włączona. Ogrzewanie jest zoptymalizowane. Każdy pokój można ogrzać do odpowiedniej temperatury, na określony czas, w zależności od Państwa potrzeb. Elektryczny sprzęt grzewczy może być podłączony do nocnego taryfikatora energii elektrycznej tzn. że woda podgrzana w nocy jest 50% tańsza. Powyższe przykłady pokazują, że można poczynić pokaźne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 8%. Zamykanie drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 10%.

15 Grzejniki nie powinny być zasłonięte, gdyż zmniejsza to efektywność ogrzewania. Odsłonięcie grzejników może przynieść do 20% oszczędności energii Kupując lodówkę, pamiętajmy żeby wybrać sprzęt posiadający automatyczną funkcję rozmrażania z systemem no frost potrafiącym eliminować szron i lód tworzący się na ściankach zamrażarki i przechowywanych w niej produktach. Należy regularnie zmieniać zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wypełniony zbiornik może powodować większe zużycie energii nawet o 50%. Do potraw wymagających długiego duszenia warto stosować szybkowar. Pozwoli on zachować większą ilość witamin, zredukować czas duszenia oraz zaoszczędzić 30-60% energii elektrycznej. Gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.

16 - Warto pamiętać, aby wyłączać wszystkie urządzenia, które nie muszą pracować przez całą dobę głównym wyłącznikiem. Pozostawianie urządzeń w trybie czuwania generuje niepotrzebne koszty. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie przedłużaczy zaopatrzonych w listwę przełącznikową z kilkoma gniazdkami. Można w ten sposób łatwo odłączyć jednocześnie kilka urządzeń. Przed zakupem nowego urządzania AGD należy sprawdzić jego parametry. O tym, czy sprzęt jest energooszczędny informuje klasa efektywności energetycznej . Klasy oznaczone są literami od A do G. „A” cechuje szczególnie niskie zużycie energii. „G” oznacza, że zużycie to jest bardzo wysokie. Zużyte a wciąż szkodliwe Czy wiesz, co należy zrobić ze starym lub zepsutym telefonem komórkowym bądź jego baterią? Nie? To mamy dla Ciebie dwie wiadomości: znajdujesz się, niestety, w zdecydowanej większości Polaków, ale, i tu wiadomość druga, nie zwalnia Cię to z obowiązku właściwej utylizacji sprzętu elektronicznego  oraz  surowców  niebezpiecznych,  którego  nieprzestrzeganie  wiązać  się  może  z grzywną dla Ciebie i postępującą degradacją naszej planety.€

17 Oddziel mokre od suchego
Dualna zbiórka odpadów Do unieszkodliwiania i utylizacji odpadów komunalnych stosuje się dwa sposoby segregacji odpadów. Pierwszym z nich jest dualna zbiórka odpadów, która polega na segregacji odpadów już w miejscu ich powstawania czyli w naszych domach. Odpady gromadzimy do dwóch oddzielnych pojemników zielonego na tzw.,, frakcje suchą’’ i brązowego na tzw. ,,frakcję mokrą’’. Dzięki dualnej zbiórce odpadów możemy już w naszych domach wydzielić z całości odpadów komunalnych około30% odpadów organicznych, które wykorzystywane są do produkcji produktu mającego cechy nawozu organicznego, stosowanego obecnie na potrzeby własnego zakładu. W całym Włocławku w pojemniki do dualnej zbiórki odpadów wyposażonych jest ponad 41 000 gospodarstw domowych.

18 „Odpady mokre" są to: resztki żywności fusy po kawie i herbacie skorupki po jajkach i orzechach zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne mokry, zabrudzony papier trawa, liście rośliny, ziemia po kwiatach inne odpady nadające się do kompostowania, czyli biodegradowalne

19 „Odpady  suche" są to pozostałe odpady, takie jak:
puszki metalowe kartony po mleku i sokach pojemniki z resztkami jedzenia pojemniki po kosmetykach, tubki po paście fajans pampersy tekstylia oraz odpady opakowaniowe takie jak: papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy wysegregowywać do pojemników kolorowych rozstawionych w mieście.

20 Zachęcam wszystkich do zasad racjonalnego gospodarowania i oszczędzania oraz do recyklingu! 


Pobierz ppt "Racjonalne gospodarowanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google