Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ważne postaci z historii Stanów Zjednoczonych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ważne postaci z historii Stanów Zjednoczonych"— Zapis prezentacji:

1 Ważne postaci z historii Stanów Zjednoczonych
PREZYDENCI 1.GEORGE WASHINGTON 2. THOMAS JEFFERSON 3. ABRAHAM LINCOLN 4.THEODOR ROOSVELT 5.GEORGE W. BUSH 6. BARACK OBAMA DOWÓDCY 1.FRANCIS MARION 2.JOSEPH STILWELL WYNALAZCY 1.THOMAS ALVA EDISON 2.HORATIO ALLEN 3. STEVE JOBS 4.BILL GATES PRZYWÓDCY 1.MARTIN LUTHER KING LAUREACI NAGRODY NOBLA ELIZABETH H.BLACKBOURN, CAROL W. GREIDER, JACK W. SZOSTAK 2. BRUCE BUTLER I JULES HOFFMAN 3.Elinor Ostrom 4.OliverWilliamson 5.Eric Kandel

2 Prezydenci George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) –amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej ( ), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych ( ), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego. Washington nie był człowiekiem wykształconym, lecz samoukiem. Formalną edukację zakończył w wieku 17 lat. Kontrastowało to z innymi wybitnymi ówczesnymi politykami. Jego następca i wiceprezydent, John Adams, wyraził się o wykształceniu prezydenta w następujący sposób: "To, że Washington nie jest uczonym, to pewne. To, czy był zbyt niedouczony, nieoczytany i zbyt mało wyrobiony w piśmie, jak na swój status, jest sprawą do dyskusji". Brak dyplomu nie przeszkodził pięciu największym amerykańskim uczelniom nadać mu honorowe tytuły doktora prawa: Uniwersytet, Harvarda(1776), Uniwersytet Yale(1781), Uniwersytet Pensylwanii(1783), Washington College(1789), Uniwersytet Browna(1790)

3 Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA ( ), założyciel stanowego uniwersytetu University of Virginia Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym Karierę polityczną rozpoczął w wieku 26 lat (1768).Uznawano go za czołowego rzecznika idei republikańskich; uznawał samorządność amerykańskich stanów. Był pierwszym prezydentem, którego zaprzysiężenia dokonano w Waszyngtonie i pierwszym prezydentem, którego wyboru dokonała Izba Reprezentantów USA. Kiedy Jefferson wprowadził się do Białego Domu, rezydencja nadal była nieukończona. Prezydent mówił, że jest to "wielki murowany dom, dostatecznie wielki, by pomieścić dwóch cesarzy, jednego papieża i Wielkiego Lamę". Swoich jedenastu służących utrzymywał na własny koszt.

4 Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm
Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – 16. prezydent Stanów Zjednoczonych i zarazem pierwszy, którego zamordowano 6 listopada 1860 wygrał wybory prezydenckie, zdobywając oddanych głosów i 180 głosów elektorskich. Lincoln zdobył mniej niż 40% głosów, praktycznie wszystkie z nich w stanach północnych. Południowe stany nie uznały jego mandatu i jego wybór na prezydenta był bezpośrednią przyczyną secesji tych stanów, prowadzącej do Wojny Secesyjnej. 14 kwietnia 1865 r roku Lincoln został postrzelony w Teatrze Forda w Waszyngtonie przez aktora, Johna Wilkesa Bootha, swego zagorzałego wroga, zwolennika Południa. Kula przebiła prezydentowi mózg. Mimo to, żył jeszcze około 10 godzin. Nie odzyskał jednak przytomności. Zmarł o godz. 7:22:10 dnia następnego. Jak się okazało, Booth był szpiegiem zatrudnionym przez Konfederatów.

5 Theodore Roosevelt Urodził się w bogatej nowojorskiej rodzinie holenderskiego pochodzenia. Jego dziadkiem był przedsiębiorca Cornelius Roosevelt. Theodore był drugim dzieckiem Theodore'a Roosevelta, kupca, importera szkła i inwestora, i jego żony Marthy Bulloch. Małego Theodore'a rodzice nazywali pieszczotliwie ‘Teddie’. Od zdrobnienia jego imienia (Teddy) pochodzi nazwa dziecięcej zabawki – pluszowego misia (ang. teddy bear) Był bardzo słabego zdrowia; w dzieciństwie cierpiał na astmę i krótkowzroczność. Ze względu na stan zdrowia uczył się prywatnie. W wieku 18 lat rozpoczął studia na Harvardzie. Ukończył je w 1880 roku, plasując się na 21. miejscu spośród 177 absolwentów tej uczelni. W tym czasie pracował nad książką Wojna morska 1812, która została wydana w 1882 roku. W 1880 roku rozpoczął studia prawnicze na Columbia University, które ukończył w 1881roku W tym czasie został członkiem Gwardii Narodowej i Klubu Republikańskiego. 27 października 1880 roku ożenił się z Alice Hathaway Lee, mieli jedną córkę; z druga żoną - Edith - miał piątkę dzieci. Jako pierwszy amerykański prezydent wyjechał za swojej kadencji zagranicę – w 1904 roku odwiedził Panamę i Portoryko. Był kuzynem piątego stopnia prezydenta Franklina Roosevelta i był obecny na jego ślubie, pełniąc wówczas urząd prezydenta USA. Występuje w trzech komiksach Dona Rosy w sadze Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Pierwszym amerykańskim prezydentem noblistą był Theodore Roosevelt - w 1906r -wuj późniejszego prezydenta Franklina Roosevelta.Dostał Pokojową Nagrodę Nobla za skuteczną mediację, która zakończyła wojnę rosyjsko-japońską w 1905 roku.

6 Prezydenci George Walker Buch (ur. 6 lipca 1946 w New Haven w Connecticut w USA) – były prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w roku Sprawował urząd od 20 stycznia 2001 roku do 20 stycznia W wyborach prezydenckich 13 grudnia 2004 wybrany przez Kolegium Elektorów na drugą kadencję. Wybór George'a W. Busha na prezydenta USA w 2000 roku wzbudził w części społeczeństwa amerykańskiego kontrowersje związane z wątpliwościami co do poprawności procesu liczenia głosów. George W. Bush otrzymał mniej głosów wyborców niż jego kontrkandydat Al Gore, jednak wygrał wybory uzyskując większość głosów Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych. W listopadzie 2004 G. Bush wygrał wybory stosunkowo niewielką przewagą, pokonując kandydata demokratów Johna Kerry'ego i został wybrany ponownie na prezydenta na następne 4 lata.

7 Barack Obama Barack Hussein Obama  ur. 4 sierpnia w Honolulu na Hawajach – amerykański polityk Partii Demokratycznej; prezydent Stanów Zjednoczonych; od 2005 do 16 listopada 2008 senator ze stanu Illinois; zwycięzca wyborów prezydenckich w Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok "za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie. W 2003 Obama zaczął walkę o miejsce w Senacie zwolnione przez Republikanina Petera Fitzgeralda. Kandydatura Obamy została wsparta kampanią reklamową wykorzystującą zdjęcia nieżyjącego już wówczas burmistrza Chicago, Harolda Washingtona (pierwszego czarnoskórego burmistrza tego miasta) i senatora Paula Simona, poparciem ze strony córki Simona, a także wielkich dzienników Chicago Tribune i Chicago Sun-Times. W marcowych prawyborach zdobył ponad 52% głosów.

8 Dowódcy armii USA Francis Marion (26 lutego 1732–27 lutego 1795) był podpułkownikiem Armii Kontynentalnej a później generałem brygady w milicji prowincji Południowa Karolina w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Stał się znany pod przydomkiem "Swamp Fox" (Lis Błotny) ze względu na swoją umiejętność organizowania zasadzek i pułapek na wroga, w wyniku których uwalniano amerykańskich jeńców, utrudniano dostawy dla wojsk brytyjskich oraz uwalniano jeńców. W walce używał taktyki partyzanckiej, która sprawdzała się bardziej niż bitwy w otwartym polu, w których Amerykanie nie odnosili wielu sukcesów. Uważany jest za ojca współczesnej partyzantki. Uznawany jest także za jednego z tych, którzy przyczynili się do powstania jednostek specjalnych w Armii Amerykańskiej (tzw. Army Rangers). Zauroczony statkami, które widywał w porcie w Georgetown, młody Francis oświadczył wkrótce rodzicom iż chce zostać żeglarzem i popłynąć w rejs na Karaiby. Rodzice zgodzili się z decyzją syna. Mieli nadzieję, że wyjście spod ich kurateli, zrobi z niego prawdziwego mężczyznę zarówno fizycznie jak i psychicznie. Został szóstym członkiem załogi szkunera, który płynął do Indii Zachodnich. W rejsie powrotnym statek zderzył się z wielorybem. Uszkodzenie było na tyle poważne, że szkuner szybko zatonął i załoga nie zdążyła zabrać do łodzi ratunkowej wody i jedzenia. Po sześciu dniach pod tropikalnym słońcem, dwóch członków załogi zmarło. Następnego dnia szalupa dotarła do brzegu. Mimo przebytych trudów, Francis Marion wrócił do domu w lepszym zdrowiu niż gdy opuszczał rodziców. Ten nieszczęśliwy rejs przyczynił się do decyzji o zakończeniu kariery żeglarskiej. Marion osiadł na farmie w okolicach Eutaw Springs w dole rzeki Santee.

9 Joseph Warren Stilwell (ur. 19 marca 1883 w Palatka , Floryda, zm
Joseph Warren Stilwell (ur. 19 marca 1883 w Palatka , Floryda, zm. 12 października 1946 w San Francisco) − jeden z dowódców US Army, który wyróżnił się szczególnie w czasie walk w Chinach w Birmie przeciw Japończykom w latach II wojny światowej. Znany był ze swobodnego przestrzegania przepisów mundurowych, dbałości o szeregowych żołnierzy, angażowania się w niepotrzebne konflikty i uszczypliwości, co spowodowało, że podwładni nadali mu przydomki: "Wujek Joe" i "Octowy Joe" Jego postać była pierwowzorem generała z komedii 1941 w reżyserii Stevena Spielberga (1979).

10 Wynalazcy Thomas Alva Edison (ur. 11 lutego 1847, zm. 18 października 1931) – jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to około patentów, z których 1093 wystawionych jest na jego nazwisko. Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880). Samouk, od 1927 członek Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Wśród wynalazków: udoskonalenie telefonu Bella przy użyciu cewki indukcyjnej i mikrofonu węglowego, fonograf (1877), opatentował żarówkę elektryczną (1879), w latach 1891–1900 pracował nad udoskonaleniem magnetycznej metody wzbogacania rud żelaza, w 1883 odkrył emisję termoelektronową, w 1904 zbudował akumulator zasadowy niklowo- żelazowy. Zorganizował w Menlo Park pierwszy na świecie instytut badań naukowo-technicznych, w 1881–82 zbudował w Nowym Jorku pierwszą na świecie elektrownię publicznego użytku, był właścicielem wielu przedsiębiorstw w Ameryce Północnej i Europie. Wiele kontrowersji wzbudzały jego metody egzekwowania swoich praw patentowych. Kwestionowane jest również jego autorstwo części z przypisywanych mu wynalazków

11 Horatio Allen ( ur. 10 maja 1802 w Schenectady w stanie Nowy Jork, zm
Horatio Allen ( ur. 10 maja 1802 w Schenectady w stanie Nowy Jork, zm. 31 grudnia 1889), amerykański inżynier i wynalazca. W latach ( ) główny inżynier South Carolina Canal and Rail Road Company. W 1832 wykonał dla niej oryginalną konstrukcję parowozu z 2 kotłami i wspólnym paleniskiem. Był doradcą przy budowie Mostu Brooklinskiego i Kolei Panamskiej.

12 Steve Jobs Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), były prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc. Pracując jeszcze w firmie Xerox PARC, był jedną z pierwszych osób, która zauważyła potencjał tkwiący w środowiskU graficznym i myszy komputerowej, dzięki czemu sukces odniosły później komputery Macintosh oraz ich graficzny system operacyjny, Mac OS. Jobs był twórcą firmy NeXT Inc. (firma ta została przejęta przez Apple Computer Inc, obecnie Apple Inc.). Był synem Joanne Carole Schieble i Syryjczyka Abdulfattah John Jandaliego, wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobs z Mountain View w Kalifornii. Jego biologiczną siostrą była pisarka Mona Simpson. W 1972 r. Jobs ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiował w Reed College w Portland w stanieOregon. Jesienią 1974 r. Jobs wrócił do Kalifornii i zaczął uczęszczać do tamtejszego klubu komputerowego Homebrew Computer Club wraz ze swym kolegą Steve’em Wozniakiem. W tym czasie podjął pracę jako technik w firmie Atari produkującej ówcześnie gry video. Zarobione pieniądze planował przeznaczyć na podróż do Indii w celu osiągnięcia oświecenia duchowego. 31 lipca 2004 r. Jobs poddał się operacji usunięcia raka trzustki. Podczas jego nieobecności firmą Apple zarządzał Tim Cook. 14 stycznia 2009 r. Steve Jobs rozesłał mail do pracowników, w którym poinformował o swoim urlopie zdrowotnym. W wiadomości można przeczytać, że jego pierwotne problemy okazały się o wiele poważniejsze, niż podejrzewał. Jobs planował powrót do firmy na wakacje. W czasie jego nieobecności zastąpić go miał Tim Cook.

13 Bill Gates William Henry Gates III (ur. 28 października 1955)
amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem. Gates należy do najbardziej znanych przedsiębiorców okresu rewolucji informatycznej. Choć cieszy się powszechnym uznaniem, jego podejście do prowadzenia interesów jest krytykowane jako antykonkurencyjne, co w niektórych przypadkach znalazło potwierdzenie w wyrokach sądowych. Od czasu kiedy zgromadził swoją fortunę, Gates zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych, przeznaczając duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych poprzez założoną w 2000 r. fundację Billa i Melindy Gatesów. W corocznym rankingu magazynu Forbes (The World's Billionaires) Gates zajmował w latach 1995–2007 pierwsze miejsce. Szacunkowa wycena majątku Billa Gatesa w 2007 roku sięgała kwoty ponad 58 miliardów dolarów. W 2008 znalazł się na pozycji listy, wyprzedzony przez Warrena Buffetta i Carlosa Slima Helú.

14 Martin Luther King Od 1954 był pastorem zboru Baptystów w Montgomery w Alabamie. W 1955 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Bostońskim. 1 grudnia 1955 r. w stolicy stanu Alabama, Montgomery, powracająca z pracy szwaczka Rosa Parks , wbrew prawu, odmówiła przeniesienia się na tylne miejsce w miejskim autobusie. Parks została aresztowana, ale zdarzenie zapoczątkowało wybuch masowych protestów i wielomiesięczny bojkot transportu publicznego. Przez rok ( ) King przewodził bojkotowi autobusów miejskich w celu zniesienia segregacji rasowej. Stosował taktykę biernego oporu. Wyrósł na największego przywódcę murzyńskiego na Południu. Stosował również taktykę walki o prawa obywatelskie Murzynów polegającej na zajmowaniu przez czarnych studentów miejsc rezerwowanych dla białych w lokalach publicznych (taktyka sit-ins). Poparte to było tzw. rajdami wolności, które polegały na publicznym domaganiu się w miastach Południa zniesienia segregacji rasowej. Używano do tego celu autobusów, którymi poruszali się członkowie Kongresu Równości Rasowej. Po wystąpieniach w Birmingham w Alabamie w 1963 roku sprowokował zaangażowanie się administracji J.F. Kennedy'ego w obronie praw obywatelskich Murzynów. W tym samym roku poprowadził Marsz na Waszyngton. W roku następnym otrzymał pokojową nagrodę Nobla. W 1966 roku podjął nieudaną próbę likwidacji slumsów w Chicago. Był przeciwnikiem wojny w Wietnamie. Autor m.in. Why We Can’t Wait[Czemu nie możemy czekać?] (1964).

15 Laureaci Nagrody Nobla Bruce Beutler i Jules Hoffmann
Laureaci z 2011r. dokonali przełomowych odkryć dotyczących tego jak działa nasz układ odpornościowy. Bruce Beutler i Jules Hoffmann wyjaśnili jak funkcjonuje tzw. wrodzony układ odpornościowy (innate immune system). Zasługą Ralpha Steinmana było odkrycie komórek dendrytycznych, pełniących kluczową rolę w drugiej linii obrony immunologicznej, czyli w tzw. adaptacyjnym układzie odpornościowym (adaptive immune system). Tego rodzaju odporność wytwarza się po tym, jak organizm zetknie się z patogenem i go wyeliminuje, ale jednocześnie zapamięta go (jest to tzw. pamięć immunologiczna), tak by mógł uruchomić reakcję odpornościową natychmiast po ponownym ataku drobnoustroju. Oba rodzaje odporności, wrodzonej i adaptacyjnej, funkcjonują dzięki temu, że układ odpornościowy potrafi rozróżnić własne molekuły od obcych, nazywanych antygenami. Są to białka i substancje chemiczne wzbudzające przeciwko sobie odpowiedź odpornościową w organizmie, do którego próbują wniknąć. Ponieważ organizm wytwarza przeciwko nim „pasujące” do nich przeciwciała, antygeny nazywane są generatorami przeciwciał.

16 Laureaci Nagrody Nobla Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider, Jack W. Szostak
Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider, Jack W. Szostak. Wyjaśnili zjawisko kluczowe dla zrozumienia procesów starzenia się komórek oraz rozwoju nowotworów. Nagrodę przyznano za odkrycie sposobu, w jaki chromosomy, czyli fragmenty materiału genetycznego są chronione przez struktury zwane telomerami oraz enzym telomerazę. Taka ochrona umożliwia między innymi prawidłowy podział komórek. Choroby genetyczne pod lupą W uzasadnieniu komisja noblowska stwierdziła, że odkrycie to przyczyniło się do badań nad chorobami genetycznymi, przede wszystkim szpiku kostnego, płuc i skóry. Blackburn jest profesorem biologii i fizjologii na University of California w San Francisco. Greider wykłada biologię molekularną na Uniwersytecie w Baltimore Szostak jest profesorem genetyki związanym ze szpitalem w Bostonie

17 Elinor Ostrom Elinor Ostrom (ur. 7 sierpnia 1933 w Los Angeles) –  amerykańska politolog. Jest laureatką Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2009, wspólnie z Oliverem Williamsonem, w jej przypadku za "analizę ekonomicznych aspektów rządzenia, szczególnie przez wspólnoty". Elinor Ostrom wykłada na Indiana University Bloomington w Bloomington w stanie Indiana, gdzie otrzymała profesurę im. Arthura F. Bentleya (Professor of Political Science). Pracuje tam także jako Co-Director of the Workshop in Political Theory and Policy Analysis. Piastuje również stanowisko Founding Director of the Center for the Study of Institutional Diversity na Arizona State University w Tempe w stanie Arizona.

18 Oliver Williamson Oliver Eaton Williamson (ur. 27 września 1932) –  amerykański ekonomista, znany autor prac w temacie ekonomii kosztu transakcyjnego, student Ronalda Coasego, Herberta Simona oraz Richarda Cyerta. Jest wspólnie z Elinor Ostrom laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2009, w jego przypadku, za "analizę ekonomicznych warunków rządzenia, z wyszczególnieniem roli granic przedsiębiorstwa". Williamson jest absolwentem MIT Sloan School of Management na Massachusetts Institute of Technology, gdzie otrzymał Bachelor of Science w zarządzaniu w 1955, Stanford University w 1960, gdzie otrzymał Master of Business Administration, oraz Carnegie Mellon University w 1963, gdzie otrzymał doktorat (Ph.D.). Od 1988 piastuje szereg stanowisk o randze profesora w business administration, ekonomii, i prawie na University of California, Berkeley, gdzie otrzymał profesurę "Edgar F. Kaiser Professor Emeritus" w Haas School of Business.

19 Eric Kandel Eric Richard Kandel (ur. 7 listopada 1929 w Wiedniu, Austria) - neurobiolog amerykański, pochodzenia austriackiego, laureat Nagrody Nobla z medycyny 2000. Jego rodzice pochodzili z Galicji. Ojciec urodził się w m. Olesko koło Lwowa  a matka w Kołomyi. W 1939 r. uciekając przed prześladowaniami nazistowskimi wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Początkowo studiował historię oraz literaturę na Uniwersytecie Harvard. Od 1952 r. poświęcił się studiowaniu medycyny. W latach   był profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego, od 1974 Columbia University również w Nowym Jorku. Jest członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Prowadził badania nad neuroprzekaźnikami. Odkrył, że obecność serotoniny  w zakończeniach nerwowych jest niezbędna w procesie zapamiętywania informacji. Badał zjawiska pamięci krótko- i długotrwałej. Jego opublikowany w 1998 w American Journal of Psychiatry artykuł "A New Intellectual Framework for Psychiatry", zwany manifestem Kandela stanowi propozycję kanonu nowoczesnego podejścia psychiatrii do ludzkiej psychiki. W 2000 otrzymał Nagrodę Nobla za poznanie mechanizmów funkcjonowania mózgu. Wraz z nim Nagrodę Nobla otrzymali Szwed Arvid Carlsson i Amerykanin Paul Greengard.

20 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Horatio_Allen


Pobierz ppt "Ważne postaci z historii Stanów Zjednoczonych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google