Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język urzędowy: portugalski Język urzędowy Stolica: Lisbona Stolica Ustrój polityczny: Republika Ustrój polityczny Głowa państwa: prezydent Głowa państwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język urzędowy: portugalski Język urzędowy Stolica: Lisbona Stolica Ustrój polityczny: Republika Ustrój polityczny Głowa państwa: prezydent Głowa państwa."— Zapis prezentacji:

1

2 Język urzędowy: portugalski Język urzędowy Stolica: Lisbona Stolica Ustrój polityczny: Republika Ustrój polityczny Głowa państwa: prezydent Głowa państwa Szef rządu: premier Szef rządu Powierzchnia: 92 391 km² Powierzchnia Liczba ludności: (2003)10 524 145 Liczba ludności gęstość zalud.: 114 mieszk./km² gęstość zalud. Waluta: euro (EUR, ) Waluta Strefa czasowa: UTC Strefa czasowa Hymn państwowy: A Portuguesa Hymn państwowy Domena internetowa:.pt Domena internetowa Kod samochodowy: P Kod samochodowy Kod telefoniczny+351 Kod telefoniczny Troche o Portugalii

3 Alcobaca Alcobaça to miasto położone obok Batalaha,znane głównie z powodu zabytków. Historia: w starożytności Helcombatiae. W VIII w. zajęte przez Arabów. Od XII w. pod panowaniem Portugalii. Około 1152 król portugalski Alfons I Zdobywca ufundował w Alcobaca sławne opactwo cysterskie - Mosteiro Alcobaça to miasto położone obok Batalaha,znane głównie z powodu zabytków. Historia: w starożytności Helcombatiae. W VIII w. zajęte przez Arabów. Od XII w. pod panowaniem Portugalii. Około 1152 król portugalski Alfons I Zdobywca ufundował w Alcobaca sławne opactwo cysterskie - Mosteiro de Santa Maria, sprowadzając mnichów z Francji.

4 Klasztor: Mosteiro de Santa Maria Klasztor: Mosteiro de Santa Maria Klasztor wraz z kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej, wzorowany na słynnym opactwie cystersów z Citeaux we Francji należy do najpopularniejszych tego typu w Portugalii. Gotycka fasada kościoła została zasłonięta barokowymi elementami XVII i XVIII wiecznej architektury. Natomiast z wnętrza usunięto wszelkie późniejsze dekoracje, przywracając kształt wąskim strzelistym nawom. Warto zwrócić uwagę na ozdobne wejście do zakrystii z elementami ornamentami korali i wodorostów o dziwacznych, spiralnych kształtach. Są to elementy charakterystyczne dla sztuki manuelińskiej. Spośród wszystkich zgromadzonych w kościele zabytków najcenniejsze są XIV-wieczne grobowce króla Pedro i królowej Ines se Castro, które znajdują się w osobnych transpektach. Figury pary królewskiej, podobnie jak płaskorzeźby zdobiące boki sarkofagów wykonano z niesłychaną dbałością o szczegóły Klasztor wraz z kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej, wzorowany na słynnym opactwie cystersów z Citeaux we Francji należy do najpopularniejszych tego typu w Portugalii. Gotycka fasada kościoła została zasłonięta barokowymi elementami XVII i XVIII wiecznej architektury. Natomiast z wnętrza usunięto wszelkie późniejsze dekoracje, przywracając kształt wąskim strzelistym nawom. Warto zwrócić uwagę na ozdobne wejście do zakrystii z elementami ornamentami korali i wodorostów o dziwacznych, spiralnych kształtach. Są to elementy charakterystyczne dla sztuki manuelińskiej. Spośród wszystkich zgromadzonych w kościele zabytków najcenniejsze są XIV-wieczne grobowce króla Pedro i królowej Ines se Castro, które znajdują się w osobnych transpektach. Figury pary królewskiej, podobnie jak płaskorzeźby zdobiące boki sarkofagów wykonano z niesłychaną dbałością o szczegóły

5 Mosteiro de Santa Maria cd. Jedną z niewątpliwych atrakcji tego klasztoru jest kuchnia. Jest to mroczne pomieszczenie, z piwnicami, olbrzymim stożkowym kominem. Można powiedzieć iż wąskie drzwi z kuchni do refrektarza były dla mnichów praktycznym testem na nadwagę. Wszyscy ci, którym nie udało się przecisnąć, dopiero w takich okolicznościach podejmowali przymusowy post. Inną godną obejrzenia rzeczą są krużganki ciszy słynne z kamiennych okien z maswerkami, wybudowane za panowania króla poety Dinisa. Górną część krętych kolumn i manuelińskie sklepienie łukowe wraz z piękną, ośmiokątną umywalnią naprzeciw refrektarza dobudowano w XVI wieku. Sala Królów znajduje się tuż obok krużganków. Nazwa sali pochodzi od zgromadzonych tu posągów wszystkich królów panujących w Portugalii aż do Józefa I, który zmarł w 1777 roku. Jedną z niewątpliwych atrakcji tego klasztoru jest kuchnia. Jest to mroczne pomieszczenie, z piwnicami, olbrzymim stożkowym kominem. Można powiedzieć iż wąskie drzwi z kuchni do refrektarza były dla mnichów praktycznym testem na nadwagę. Wszyscy ci, którym nie udało się przecisnąć, dopiero w takich okolicznościach podejmowali przymusowy post. Inną godną obejrzenia rzeczą są krużganki ciszy słynne z kamiennych okien z maswerkami, wybudowane za panowania króla poety Dinisa. Górną część krętych kolumn i manuelińskie sklepienie łukowe wraz z piękną, ośmiokątną umywalnią naprzeciw refrektarza dobudowano w XVI wieku. Sala Królów znajduje się tuż obok krużganków. Nazwa sali pochodzi od zgromadzonych tu posągów wszystkich królów panujących w Portugalii aż do Józefa I, który zmarł w 1777 roku.

6 Batalaha (Betlejem) Kolejnym wspaniałym zabytkiem portugalii jest Batalaha - czyli Betlejem - miejscowość ze wspaniałą katedrą z niedokończoną Kolejnym wspaniałym zabytkiem portugalii jest Batalaha - czyli Betlejem - miejscowość ze wspaniałą katedrą z niedokończoną kaplicą i klasztorem kaplicą i klasztorem

7 Klasztor: Monasterio de Santa Maria de Vitoria Oryginalna budowla oszałamiająca bogactwem zdobień w stylu manuelińskim porównywalnym jedynie z dekoracyjnością pięknego zespołu klasztornego Hieronimitów e Belem. Oba te zabytki należą do światowego dziedzictwa UNESCO. Klasztor w Batalaha wybudowano dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Aljubarrotą, w wyniku której Portugalia wyzwoliła się spod Portugalskiej dominacji. Architektura opactwa jest bardzo zróżnicowana stylistycznie.

8 Klasztor: Monasterio de Santa Maria de Vitoria cd. Kościół zbudowano w stylu gotyku płomienistym w latach 1388-1434. Następnie został on upiększony przez manuelińskie dodatki w końcu XV i początków XVI wieku. Koronkowe sterczyny, pinakle, gzymsy i łuki przyporowe tworzą coś niepowtarzalnego. Widoczne są również wyraźne wpływy późnego gotyku angielskiego, zwanego perpendykularnym. Styl ten charakteryzował się prostopadłymi liniami w projektowaniu okien. Kościół zbudowano w stylu gotyku płomienistym w latach 1388-1434. Następnie został on upiększony przez manuelińskie dodatki w końcu XV i początków XVI wieku. Koronkowe sterczyny, pinakle, gzymsy i łuki przyporowe tworzą coś niepowtarzalnego. Widoczne są również wyraźne wpływy późnego gotyku angielskiego, zwanego perpendykularnym. Styl ten charakteryzował się prostopadłymi liniami w projektowaniu okien.

9 Klasztor: Monasterio de Santa Maria de Vitoria cd. Diogo de Boitaca ozdobił gotyckie oryginalne okna znajdujące się w króżgankach królewskich kunsztownymi spiralami kutymi w kamieniu muszlami. Okna zdobią takie symbole zamorskich wypraw, jak krzyże zakonu Chrystusowego oraz sfera wyobrażająca kulę ziemską (herb dynastii Avis). Innymi stałymi elementami tych kompozycji są kwiaty lotosu i gałązki dzikiej róży. Diogo de Boitaca ozdobił gotyckie oryginalne okna znajdujące się w króżgankach królewskich kunsztownymi spiralami kutymi w kamieniu muszlami. Okna zdobią takie symbole zamorskich wypraw, jak krzyże zakonu Chrystusowego oraz sfera wyobrażająca kulę ziemską (herb dynastii Avis). Innymi stałymi elementami tych kompozycji są kwiaty lotosu i gałązki dzikiej róży.

10 Monasterio de Santa Maria de Vitoria: Kaplica Fundatora Kaplica Fundatora znajdująca się w opactwie została zbudowana przez Hugueta. Angielskie wpływy nie ograniczały się tylko do sztuki. W kaplicy poniżej sklepienia znajduje się wspólny grobowiec króla Jana I i Filipy Lancaster. Dwie romantyczne, spoczywające obok siebie i trzymające się za ręce postacie, symbolizować miały wieczną przyjaźń angielsko- portugalską. Wzdłuż południowej ściany Kaplicy Fundatora pochowano czterech najmłodszych synów Jana I i Filipy, w rzędzie łukowo sklepionych nisz. W drugim grobowcu z prawej złożono ciało księcia Henryka Żeglarza, wielkiego inspiratora odkrywczych wypraw na Maderę, Wyspy Azorskie i wybrzeże afrykańskie aż po Sierra Leone. Kaplica Fundatora znajdująca się w opactwie została zbudowana przez Hugueta. Angielskie wpływy nie ograniczały się tylko do sztuki. W kaplicy poniżej sklepienia znajduje się wspólny grobowiec króla Jana I i Filipy Lancaster. Dwie romantyczne, spoczywające obok siebie i trzymające się za ręce postacie, symbolizować miały wieczną przyjaźń angielsko- portugalską. Wzdłuż południowej ściany Kaplicy Fundatora pochowano czterech najmłodszych synów Jana I i Filipy, w rzędzie łukowo sklepionych nisz. W drugim grobowcu z prawej złożono ciało księcia Henryka Żeglarza, wielkiego inspiratora odkrywczych wypraw na Maderę, Wyspy Azorskie i wybrzeże afrykańskie aż po Sierra Leone.

11 Monasterio de Santa Maria de Vitoria: Kaplica Fundatora: Niedokończona Kaplica Niedokończona Kaplica to duża rotunda dobudowana od strony wschodniej do prezbiterium kościoła. Najstarszy syn Jana I i Filipy, król Jan II Duarte rozpoczął jej budowę w 1437 roku z zamiarem przeznaczenia budowli na panteon dynastii Avis, ale podobnie jak w przypadku krużganków wraz z pojawieniem się architektów króla Manuela, pierwotne plany uległy zmianom. Wspaniały portal wznosi się na wysokości 15 metrów a niemal każdy centymetr piaskowca zdobią pracowicie modelowane gzymsy, podobne kwiatom koniczyny sklepienia łukowe, dekoracje roślinne a nawet kamienne ślimaki. Przyczyną tej różnorodności stylistycznej szukać należy w zamorskich wyprawach na wschód podejmowanych wówczas przez Portugalczyków. Okagonalne obejście portalu otoczone jest siedmioma sześciobocznymi kaplicami, spośród których ciekawie wyróżniają się kaplice grobowe króla Jana II Duarte oraz jego żony Leonardy.

12 Lizbona - Belem Belem jest częścią Lizbony. W 1497 roku stąd do Indii wypłynął Vasco da Gama, tutaj też był on witany po powrocie przez króla Manuela I. Wkrótce po jego powrocie, dla upamiętnienia odkrycia drogi morskiej do Indii wzniesiny został klasztor Hieronimitów.

13 Belem: Klasztor Hieronimitów Ta wspaniała świątynia już od chwili powstania był najznakomienitszą budowlą w Lizbonie. Budowa klasztoru przypada na okres 1502-1551. Architektura klasztoru to chyba najwspanialszy przykłas stylu manuelińskiego. Ta wspaniała świątynia już od chwili powstania był najznakomienitszą budowlą w Lizbonie. Budowa klasztoru przypada na okres 1502-1551. Architektura klasztoru to chyba najwspanialszy przykłas stylu manuelińskiego.

14 Belem: Klasztor Hieronimitów cd. Klasztor przypomina podobne budowle w Tomar i Batalaha, ma nieco mniej egzotycznych ozdób, co wcale nie umniejsza splendoru kształtów. Najważniejszą rolę w nadaniu klasztoru podziwianego przez wszystkich kształtu odegrali dwaj budowniczowie: Diogo de Boitaca i hiszpański architekt Joao de Castilho, nadzorca budowy od 1517 roku, który zaprojektował główne wejście do kościoła. O harmonii i oryginalności architektury kościoła decydują jednak w głównej mierze charakterystyczne cechy stylu manuelińskiego, czyli zaokrąglone formy i zdobiące okna motywy naturalistyczne. Klasztor przypomina podobne budowle w Tomar i Batalaha, ma nieco mniej egzotycznych ozdób, co wcale nie umniejsza splendoru kształtów. Najważniejszą rolę w nadaniu klasztoru podziwianego przez wszystkich kształtu odegrali dwaj budowniczowie: Diogo de Boitaca i hiszpański architekt Joao de Castilho, nadzorca budowy od 1517 roku, który zaprojektował główne wejście do kościoła. O harmonii i oryginalności architektury kościoła decydują jednak w głównej mierze charakterystyczne cechy stylu manuelińskiego, czyli zaokrąglone formy i zdobiące okna motywy naturalistyczne.

15 Belem: Klasztor Hieronimitów cd. Klasztor Hieronimitów uchodzi za jeden z najwspanialszych wytworów gotyku europejskiego. Do typowo gotyckich murów Castilho dodał renesansowe zdobienia kolumn; renesansowa jest też półkolista apsyda, dobudowana wokół ołtarza w 1572 roku. W jej tyle znajduje się przejście na sklepiony i przepięknie zdobiony krużganek. Tak jak i cały kościół charakteryzuje go harmonia pomiędzy gotyckimi formami przestrzennymi a renesansowymi sklepieniami. Klasztor Hieronimitów uchodzi za jeden z najwspanialszych wytworów gotyku europejskiego. Do typowo gotyckich murów Castilho dodał renesansowe zdobienia kolumn; renesansowa jest też półkolista apsyda, dobudowana wokół ołtarza w 1572 roku. W jej tyle znajduje się przejście na sklepiony i przepięknie zdobiony krużganek. Tak jak i cały kościół charakteryzuje go harmonia pomiędzy gotyckimi formami przestrzennymi a renesansowymi sklepieniami.

16 Belem: Pomnik odkryć Zbudowany w 1960 roku pomnik jest wielką monumentalną bryłą. Został on ufundowany w 500 rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Twórcy nadali pomnikowi kształt okrętu - na jego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Obok Henryka widać Camoesa i innych portugalskich bohaterów. Zbudowany w 1960 roku pomnik jest wielką monumentalną bryłą. Został on ufundowany w 500 rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Twórcy nadali pomnikowi kształt okrętu - na jego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Obok Henryka widać Camoesa i innych portugalskich bohaterów.

17 Belem: Wieża Torre de Belem Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Portugalii, wyróżniająca się przepychem form i niezliczoną ilością wieżyczek. Powstała ona w ostatnich latach panowania Manuela I w latach 1515-1520. Autorem projektu był Francisco de Arruda, który pracował wcześniej przy portugalskich fortyfikacjach w Maroku. Zdobienia cechują dwa charakterystyczne dla tego okresu motywy: przedstawiająca kulę ziemską rozeta oraz krzyż templariuszy, którzy odegrali ważną rolę w portugalskich podbojach. Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Portugalii, wyróżniająca się przepychem form i niezliczoną ilością wieżyczek. Powstała ona w ostatnich latach panowania Manuela I w latach 1515-1520. Autorem projektu był Francisco de Arruda, który pracował wcześniej przy portugalskich fortyfikacjach w Maroku. Zdobienia cechują dwa charakterystyczne dla tego okresu motywy: przedstawiająca kulę ziemską rozeta oraz krzyż templariuszy, którzy odegrali ważną rolę w portugalskich podbojach.

18 Porto Porto jest głównym miastem północnej części Portugalii. Jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju, położonym przy ujściu rzeki Douro. Stare dzielnice miasta rozciągają się malowniczo na północnym, bardzo skalistym brzegu rzeki. Porto ma wiele uroku: niektóre jego dzielnice przypominają atmosferą angielskie miasta z powieści Dickensa. Porto jest głównym miastem północnej części Portugalii. Jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju, położonym przy ujściu rzeki Douro. Stare dzielnice miasta rozciągają się malowniczo na północnym, bardzo skalistym brzegu rzeki. Porto ma wiele uroku: niektóre jego dzielnice przypominają atmosferą angielskie miasta z powieści Dickensa.

19 Historia Porto W starożytności Portus Cale. 540-716 pod panowaniem Wizygotów, następnie Arabów. W 997 miasto zdobyte przez chrześcijan. Do roku 1064 stolica Portugalii. Od średniowiecza sławne z wywożonego przez tutejszy port wina. W roku 1927 znajdował się tutaj ośrodek powstania przeciwko dyktaturze A.Ó. Carmony. W starożytności Portus Cale. 540-716 pod panowaniem Wizygotów, następnie Arabów. W 997 miasto zdobyte przez chrześcijan. Do roku 1064 stolica Portugalii. Od średniowiecza sławne z wywożonego przez tutejszy port wina. W roku 1927 znajdował się tutaj ośrodek powstania przeciwko dyktaturze A.Ó. Carmony. Kościół św. Franciszka

20 Porto słynne jest na świecie dzięki znakomitemym winom z okolic Porto. Na rzece pływało wiele barek z beczkami z winem. Największą atrakcją miasta są cztery imponujące Porto słynne jest na świecie dzięki znakomitemym winom z okolic Porto. Na rzece pływało wiele barek z beczkami z winem. Największą atrakcją miasta są cztery imponujące mosty między innymi mosty między innymi zaprojektowany przez zaprojektowany przez Eiffla, ogromny Eiffla, ogromny dwukondygnacyjny dwukondygnacyjny most Dom Luis I, most Dom Luis I, łączący miasto z łączący miasto z Vila Nova de Gaia, Vila Nova de Gaia, miejscem gdzie produkuje miejscem gdzie produkuje się wino porto, a w licznych się wino porto, a w licznych winiarniach organizowane są winiarniach organizowane są degustacje. degustacje. Porto cd.

21 Sintra Sintra jest jedną z najbardziej interesujących miejscowości w Portugalii. Określana jako miasteczko zamków i pałaców. Położona wśród licznych wzgórz od dawna przyciąga swoim urokiem. Mauretańscy władcy Lizbony wznieśli na wzgórzu swoją fortecę, później również królowie Portugalii obrali Sintrę na letnią rezydencję. W roku 1995 Sintra została wpisana na listę UNESCO. By dojechać do Sintry należało się przeprawić do Lizbony i przejść na stację kolejki podmiejskiej, która jechała do Sintry. Podróż z Lizbony trwa około 40 minut Sintra jest niesamowitą miejscowością. Położona jest na wielu zalesionych wzgórzach, na które prowadzą kręte uliczki. Jest to miasteczko królewskich pałaców i zamków. Sintra jest jedną z najbardziej interesujących miejscowości w Portugalii. Określana jako miasteczko zamków i pałaców. Położona wśród licznych wzgórz od dawna przyciąga swoim urokiem. Mauretańscy władcy Lizbony wznieśli na wzgórzu swoją fortecę, później również królowie Portugalii obrali Sintrę na letnią rezydencję. W roku 1995 Sintra została wpisana na listę UNESCO. By dojechać do Sintry należało się przeprawić do Lizbony i przejść na stację kolejki podmiejskiej, która jechała do Sintry. Podróż z Lizbony trwa około 40 minut Sintra jest niesamowitą miejscowością. Położona jest na wielu zalesionych wzgórzach, na które prowadzą kręte uliczki. Jest to miasteczko królewskich pałaców i zamków.

22 Sintra: Zamek królewski Pałac znajduje się w centrum Sintry. Udostępnione są komnaty królewskie, kuchnia i inne pomieszczenia (salę das Armas, dos Cisnes( łabędzia), das Pegas(sala srok)). Duże wrażenie robią potężne kominy kuchenne w kształcie stożka, o wysokości około 15 metrów. Należy jednak uważać o której zaczyna się zwiedzanie Sintry gdyż można trafić na sjestę. Pałac znajduje się w centrum Sintry. Udostępnione są komnaty królewskie, kuchnia i inne pomieszczenia (salę das Armas, dos Cisnes( łabędzia), das Pegas(sala srok)). Duże wrażenie robią potężne kominy kuchenne w kształcie stożka, o wysokości około 15 metrów. Należy jednak uważać o której zaczyna się zwiedzanie Sintry gdyż można trafić na sjestę.

23 Sintra: Zamek królewski cd. Według historycznych źródeł późniejszą rezydencję królewską wznieśli już Maurowie. Obecny wygląd zamku jest jednak wynikiem przebudowy w czasie panowania króla Jana I (1385-1433) i jego następcy Manuela I Szczęśliwego. Zewnątrz budowla posiada zarówno cechy gotyckie jak i manuelińskie, wewnątrz dominują wpływy mauretańskie. Jako ostatnia z rodziny królewskiej mieszkała tu w XIX wieku Maria Pobożna, babcia Manuela II – ostatniego króla Portugalii. W zamku znajduje się muzeum.

24 Sintra: Zamek Maurów Forteca górująca nad Sintrą, wznosi się pomiędzy dwoma szczytami skalnymi. Została ona zdobyta przez Alfonsa I Zdobywcę i walczących wraz z nim skandynawskich krzyżowców. Z zamku można podziwiać Sintę i okolicę - zamki i pałace na okolicznych wzgórzach. Forteca górująca nad Sintrą, wznosi się pomiędzy dwoma szczytami skalnymi. Została ona zdobyta przez Alfonsa I Zdobywcę i walczących wraz z nim skandynawskich krzyżowców. Z zamku można podziwiać Sintę i okolicę - zamki i pałace na okolicznych wzgórzach.

25 Sintra: Zamek Pena Bajeczny zamek skalny na szczycie jednej z górek. Budowla wyróżnia się fantazyjnymi kształtami - wieże, sterczyny, kopuły blankowania, most zwodzony, magia kolorów.

26 Sintra: Zamek Pena cd. Zamek zbudowany w XIX wieku dla Ferdynanda von Sachsen Coburga. Zamek stylizowany na średniowieczny. Wnętrze zamku pozostało podobno w stanie nie zmienionym od 1910 roku gdy opuściła go rodzina królewska uciekająca z Portugalii ( zmiana ustroju ). Zamek zbudowany w XIX wieku dla Ferdynanda von Sachsen Coburga. Zamek stylizowany na średniowieczny. Wnętrze zamku pozostało podobno w stanie nie zmienionym od 1910 roku gdy opuściła go rodzina królewska uciekająca z Portugalii ( zmiana ustroju ).

27 Przygotował: Dawid Nowicki


Pobierz ppt "Język urzędowy: portugalski Język urzędowy Stolica: Lisbona Stolica Ustrój polityczny: Republika Ustrój polityczny Głowa państwa: prezydent Głowa państwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google