Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH KS. MARCIN WRONKA CHIŃSKIE KATECHEZY, D. KLEJNOWSKI-RÓŻYCKI (RED.), WARSZAWA-ZABRZE 2012 Taoizm i Święte Góry Chin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH KS. MARCIN WRONKA CHIŃSKIE KATECHEZY, D. KLEJNOWSKI-RÓŻYCKI (RED.), WARSZAWA-ZABRZE 2012 Taoizm i Święte Góry Chin."— Zapis prezentacji:

1 MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH KS. MARCIN WRONKA CHIŃSKIE KATECHEZY, D. KLEJNOWSKI-RÓŻYCKI (RED.), WARSZAWA-ZABRZE 2012 Taoizm i Święte Góry Chin

2 Matka Boża z She-Shan 24 maja przypada wspomnienie Matki Bożej z She-Shan Patronka Kościoła w Chinach 50 km od Szanghaju Od 1864 rozpoczął się kult maryjny Od 1942 bazylika mniejsza ( )

3 Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na She-Shan ( )

4 Przed-chrześcijańskie systemy religijno-filozoficzne w Chinach Taoizm Buddyzm Konfucjanizm ( ) ( )

5 Chińscy mędrcy LaoziZhuangzi

6 Taoizm – założyciele Laozi Lao-cy Lao-tse Stary mistrz Nie wiadomo czy faktycznie istniał Autor Daode jing VI wiek p.n.e ( )

7 Taoizm – Laozi ( )

8 Posąg Laoziego w Quanzhou ( )

9 Trzech Czystych - Sanqing ( )

10 Pisma taoistyczne ( )

11 Taoizm – założyciele Zhuangzi III wiek p.n.e. Autor Zhuangzi ( )

12 Taoizm - podział Taoizm filozoficzny daojia Taoizm religijny daojiao

13 Taoizm - wierzenia Dao – niepoznawalne, podstawa istnienia wszechświata Osiągnięcie nieśmiertelności Dao (droga)De (cnota) Osiągnięcie Nieba - politeizm

14 Ośmiu Nieśmiertelnych ( )

15 Bóstwa opiekuńcze Zao Jun – bóstwo kuchni Jadeitowy Cesarz – na szczycie niebiańskiej hierarchii Guanyin – bogini współczucia ( )

16 Chińska religia ludowa Łączy tradycję konfucjańską, buddyjską i taoistyczną Posiada rytuały: Medytację Modlitwy Pielgrzymki Ceremonie ( )

17 Medytacja ( ) ( )

18 Modlitwy – palenie kadzideł ( )

19 Świątynie w Chinach Na linii północ-południe Miejsca do palenia kadzideł Posąg Laoziego Wiele ołtarzy ( )

20 Świątynia w Foshan ( )

21 Świątynia Bai Yun w Chengdu (Świątynia Białych Chmur) ( )

22 Świątynia Nieba w Pekinie ( )

23 Świątynia Nieba w Pekinie ( )

24 Święte góry w Chinach ( )

25 1. Góra Taishan (1524 m n.p.m.) ( )

26 Góra Taishan ( )

27 2. Góra Songshan (1494 m n.p.m.) ( )

28 Góra Songshan ( )

29 Góra Songshan ( )

30 3. Góra Hengshan (2017 m n.p.m.) ( )

31 Góra Hengshan – Wiszący Klasztor ( )

32 Góra Hengshan – Wiszący Klasztor ( )

33 4. Góra Huashan (2160 m n.p.m.) ( )

34 Góra Huashan ( )

35 Góra Huashan ( )

36 5. Góra Nanshan (1290 m n.p.m.) ( )

37 Ceremonie i rytuały Rytuał związany ze śmiercią Ceremonia zaślubin Ceremonia jiao ( )

38 Rytuał związany ze śmiercią ( )

39 Ceremonia zaślubin ( )

40 Ceremonia jiao ( )

41 Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z She-Shan Najświętsza Dziewico, Matko Słowa Wcielonego i Matko nasza, czczona jako Wspomożycielka Wiernych w sanktuarium She-Shan, na którą spogląda z serdeczną miłością cały Kościół w Chinach, zwracamy się dziś do Ciebie, by błagać o Twoje wstawiennictwo. Spójrz na lud Boży i prowadź go z macierzyńską troską drogą prawdy i miłości, aby we wszystkich okolicznościach był zaczynem harmonijnego współżycia wszystkich mieszkańców tego kraju.

42 Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z She-Shan Swoim TAK wypowiedzianym w Nazarecie sprawiłaś, że odwieczny Syn Boży przyjął ciało w Twoim dziewiczym łonie i dał początek dziełu zbawienia. Mia­łaś wielki wkład w to dzieło, ponieważ zgodziłaś się, by miecz boleści przeszył Twoją duszę, kiedy stałaś na Kalwarii przy Twoim Synu, który umierał, by człowiek miał życie.

43 Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z She-Shan Od tamtej chwili stałaś się w nowy sposób Matką wszystkich, którzy z wiarą przyjmują Jezusa Twojego Syna i decydują się iść za Nim, biorąc na ramiona Jego krzyż. Matko Nadziei, która przez ciemność Wielkiej Soboty podążałaś z niezłomną ufnością ku wielkanocnemu porankowi, daj Twoim dzieciom umiejętność odczytania znaków miłującej obecności Boga w każdej sytuacji, nawet tej najciemniejszej.

44 Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z She-Shan Matko Boża z Sheshan, wspieraj zaangażowanie tych, którzy w Chinach wśród codziennych zmagań trwają w wierze, nadziei i miłości, aby nie lękali się mówić światu o Jezusie i Jezusowi o świecie. Figura, która wznosi się ponad sanktuarium, przestawia Cię, jak podnosisz w górę swojego Syna, pokazując Go światu z otwartymi w geście miłości ramionami. Pomóż chińskim katolikom, by zawsze byli wiarygodnymi świadkami tej miłości i trwali w jedności ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół.

45 Modlitwa Benedykta XVI do Matki Bożej z She-Shan Matko Chin i Matko Azji, módl się za nami teraz i zawsze. Amen!

46 KONIEC Niniejsza prezentacja jest częścią książki: D. Klejnowski-Różycki (red.), Chińskie katechezy, Warszawa-Zabrze 2012 © by Sinicum © by Śląska Szkoła Ikonograficzna © by Katedra Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego Modlitwa za Kościół w Chinach


Pobierz ppt "MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH KS. MARCIN WRONKA CHIŃSKIE KATECHEZY, D. KLEJNOWSKI-RÓŻYCKI (RED.), WARSZAWA-ZABRZE 2012 Taoizm i Święte Góry Chin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google