Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON - PROBLEMY NA STYKU SŁUŻB

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON - PROBLEMY NA STYKU SŁUŻB"— Zapis prezentacji:

1 NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON - PROBLEMY NA STYKU SŁUŻB
Magdalena Zakrzewska Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie

2 NZK I ZGON A NIEMEDYCY Pewne oznaki śmierci – plamy opadowe, stężenie pośmiertne, wyziębienie zwłok, a także niemożność udrożnienia dróg oddechowych i uciskania klatki piersiowej z powodu „sztywności” → odstąp od resuscytacji (zgon) Jeśli są wątpliwości, czy to NZK czy zgon → podejmij resuscytację.

3 NZK I ZGON A NIEMEDYCY Dyspozytor medyczny zadysponuje ZRM na każde wezwanie funkcjonariusza, gdy nie ma pewności co do pewnych oznak śmierci, traktując to jako nagłe zatrzymanie krążenia. Obliguje to funkcjonariusza do rozpoczęcia postępowania resuscytacyjnego na miejscu zdarzenia.

4 Zgon nie jest nagłym zagrożeniem zdrowotnym.
NZK I ZGON A NIEMEDYCY Dyspozytor medyczny NIE zadysponuje ZRM, gdy obecne są pewne oznaki śmierci. Zgon nie jest nagłym zagrożeniem zdrowotnym. Stwierdzenie zgonu (czynność lekarsko-administracyjna) powinno być dokonane przez lekarza sądowego lub podstawowej opieki zdrowotnej. W godzinach 8-18 w dni robocze funkcjonują poradnie POZ, w pozostałym czasie - Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Dyspozytor medyczny może podać numer telefonu do NiŚOZ, nie zna jednak numerów do przychodni. Nie pośredniczy we wzywaniu lekarzy z innych instytucji.

5 ZGON A PODSTAWOWY ZRM Zespół podstawowy odstępuje od resuscytacji, ale nie stwierdza zgonu. Na miejscu zdarzenia pozostawia kartę medycznych czynności ratunkowych, nie kartę zgonu. Na jej podstawie nie można wydać zwłok zakładowi pogrzebowemu. Do stwierdzenia zgonu należy wezwać lekarza POZ lub sądowego.

6 UDZIAŁ PRM W AKCJACH NA WODZIE
Zasadnym jest udział zespołu ratownictwa medycznego w akcji ratowniczej, gdy od utonięcia minęło mniej niż 2 godziny i istnieją przynajmniej teoretyczne szanse na uratowanie życia poszkodowanego. Decyzję o zadysponowaniu zespołu na czas akcji dyspozytor podejmie uwzględniając aktualną dostępność zespołów. Możliwe jest odwołanie zespołu z akcji, gdy będzie konieczność zadysponowania go do osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

7 UDZIAŁ PRM W OTWARCIU MIESZKANIA
Zasadnym jest zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego do asysty przy otwarciu mieszkania przez funkcjonariuszy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w mieszkaniu znajduje się osoba w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzję o zadysponowaniu zespołu dyspozytor podejmie uwzględniając aktualną dostępność zespołów.

8 ZGON - WZYWANIE POLICJI PRZEZ PRM
Zespół ratownictwa medycznego za pośrednictwem dyspozytora wzywa policję w razie zgonu: - w miejscu publicznym, - z powodu urazu, zatrucia, - gdy okoliczności wskazują na możliwość udziału osób trzecich, - gdy nie jest znana tożsamość osoby zmarłej, - gdy na miejscu zdarzenia nie znajdują się krewni osoby zmarłej i jest potrzeba ich ustalenia i powiadomienia.

9 Dziękuję!


Pobierz ppt "NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON - PROBLEMY NA STYKU SŁUŻB"

Podobne prezentacje


Reklamy Google