Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L U Z I K Witamy w nowej formule !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L U Z I K Witamy w nowej formule !"— Zapis prezentacji:

1 L U Z I K Witamy w nowej formule !
GAZETKA SZKOLNA Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach NUMER: 1 / 2013 Listopad/Grudzień Serdecznie witamy w pierwszym w tym roku szkolnym numerze naszej gazetki. Od tej pory będziemy pojawiać się w wersji elektronicznej! Nasza gazetka ukazuje się od wielu lat. Początki były trudne. Formuła pisma zmieniała się z latami, z jej zespołami redakcyjnymi. Staramy się przyciągać czytelników ciekawymi artykułami z życia szkoły, dowcipem, ciekawostkami ,czasem ironią. Każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku szkolnym mamy nowy zespół redakcyjny w składzie: Ewa Jakubiec- redaktor naczelna Michał Chuchla- zastępca redaktora Roksana Sobótka Sara Kieca Patrycja Landowska Klaudia Maślanka Daniel Sobótka Jakub Alasiński Opiekunami zespołu redakcyjnego są: p. Liliana Duda – Worek i p. Alicja Glombica. Każdy numer gimnazjalnej gazetki zamieszczany jest na stronie internetowej szkoły.

2 W tym numerze między innymi: Czasoumilacz Horoskop Kącik smakosza
 Minęły już trzy miesiące nauki . Wiele w tym czasie wydarzyło się w życiu naszej szkoły. Między innymi : Rajd Pierwszaka , Pasowanie na Gimnazjalistę ,Wybory do Samorządu Szkolnego , dyskoteki , wycieczki , konkursy. A zatem do dzieła! W tym numerze między innymi: Czasoumilacz Horoskop Kącik smakosza Wywiad z ...

3 WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
20 listopada 2013 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach, w ramach obchodów 10-lecia działalności gazetki szkolnej „Chrobry News”, zostały zorganizowane warsztaty dziennikarskie pt. „Bliżej mediów”. Były one skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, redagujących szkolne gazetki. Podczas imprezy prowadząca Pani Małgorzata Dobranowska – Kuchna zaprezentowała 10-letni dorobek dziennikarski swoich podopiecznych. O swojej pracy opowiadał też Pan Paweł Konieczny - dziennikarz radiowy, który będąc uczniem liceum, pełnił funkcję redaktora gazetki „Chrobry News”. W dalszej części zespoły z poszczególnych szkół brały udział w zajęciach warsztatowych polegających na ćwiczeniu umiejętności redagowania tekstów w języku polskim i angielskim. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów z klas: 1a,2c,2d. z opiekunem p. Lilianą Dudą – Worek Oprócz redagowania tekstów, uczniowie mieli również za zadanie zaprojektować tytułową stronę szkolnej gazetki Część uczniów ,biorąca udział w warsztatach, pracuje w zespole redakcyjnym naszej szkolnej gazetki „Luzik” , która od tego roku szkolnego jest wydawana w wersji elektronicznej. M.W.

4 CZASOUMILACZ

5 ZŁUDZENIA Kto jest wyżej? Dłoń czy słoń? Syrena czy głowa?

6 Twarz czy sielski widoczek?
Kałuża czy dziura w desce? Czaszka czy para ludzi?

7 Czas na uśmiech  Przedszkolak pyta kolegę: - Co dostałeś na gwiazdkę? - Trąbkę. - Mówiłeś, że dostaniesz lepsze prezenty! - To super prezent! Dzięki niej zarabiam codziennie złotówkę! - W jaki sposób? - Tata mi daje, żebym przestał trąbić! Rozmawiają koledzy po pracy: Jak minęły święta? Wspaniale! Żona serwowała mi same zagraniczne dania A jakie? Barszcz ukraiński, fasolkę po bretońsku, pierogi ruskie i sznycle z kapustą włoską. Jasio mówi do mamy: - Mamusiu, chciałbym ci coś ofiarować pod choinkę. - Nie trzeba syneczku. Jeśli chcesz mi sprawić przyjemność, to popraw swoją jedynkę z matematyki. - Za późno mamusiu. Już ci kupiłem perfumy!

8 Horoskop szkolny BARAN (21.03 – 19. 04)
Wydarzenia: Masz w sobie masę energii i dzięki niej pojawi się w Tobie chętka na rozpoczęcie czegoś nowego. Lada chwila zaczniesz się rozglądać za jakimiś dodatkowymi zajęciami pozaszkolnymi, kółkami czy kursami. Z pewnością w tym roku odnajdziesz swoją prawdziwą pasję! Szkoła: Czas będzie pędził jak szalony. Zanim się obejrzysz, nadejdzie przerwa świąteczna, potem ferie... Nie odkładaj nauki na potem, bo pod koniec semestru może się okazać, że masz spore zaległości! BYK (20.04 – ) Wydarzenia: W najbliższych miesiącach w głównej mierze poświęcisz się przyjaciołom lub rodzinie. Ktoś bliski będzie potrzebował Twojego wsparcia, a Ty oczywiście mu go udzielisz i spiszesz się na medal. Dzięki temu poczujesz się potrzebny i doceniany przez innych.  Szkoła: Wiele rzeczy będzie Cię odciągało od szkolnych obowiązków, ale nie daj się rozproszyć. Tylko dzięki systematycznej nauce uda Ci się zaliczyć ten rok bez problemu. Jeśli to zaniedbasz.... brrr, strach się bać! BLIŹNIĘTA (23.05 – ) Wydarzenia: W najbliższych miesiącach będziesz poświęcać wiele uwagi przyjaciołom i znajomym, a poza tym czeka Cię rozwój pewnej interesującej znajomości... Dowiesz się też czegoś ciekawego o samym sobie - może odkryjesz w sobie cechę, której dotąd nie dostrzegałeś? Szkoła: W tym roku porządnie weźmiesz się do roboty! Szkoda Ci będzie czasu na lenistwo, skoro tyle jest do zrobienia, tyle do osiągnięcia! Ambicja wciąż będzie Cię pchać do przodu, a za swoją pracowitość zostaniesz hojnie wynagrodzony – wystarczy tylko poczekać. RAK (22.06 – 22.07) Wydarzenia: Na początku semestru będziesz walczyć z rutyną i monotonią. I wygrasz tę walkę - nie pozwolisz na to, by nuda na stałe wkroczyła do Twojego życia i odebrała Ci energię. Znajdziesz sobie zajęcie, które całkowicie Cię zaabsorbuje. Poczujesz się spełniony i zadowolony ze swoich osiągnięć! Szkoła: Zostaniesz doceniony i nagrodzony za swoją pracowitość i zaangażowanie. Dzięki temu szkoła wyda Ci się dużo przyjemniejszym miejscem niż dotąd, nabierzesz ochoty do działania i z łatwością przetrwasz do wakacji.

9 LEW (23.07 – 23.08) Wydarzenia: Po ostatnim okresie obfitym w wydarzenia czeka Cię teraz trochę spokoju, a nawet rutyny. Los nie szykuje dla Ciebie niespodzianek (poza jedną... miłosną). Ale mimo że nie dostrzeżesz w swoim życiu żadnych radykalnych zmian, wkrótce odkryjesz, że przez ostatni czas stopniowo w Tobie zachodziła wielka pozytywna przemiana... Możesz być pewny, że za kilka miesięcy będziesz patrzeć na świat zupełnie inaczej niż teraz.   Szkoła: Niektóre zajęcia będą dla Ciebie bardzo uciążliwe i wyjątkowo ciężko będzie Ci przez nie przebrnąć Ale zaciśniesz zęby i dasz radę, choć łatwo nie będzie... PANNA (24.08 – 22.09) Wydarzenia: Same dobre wydarzenia! Takiego horoskopu każdy Ci pozazdrości, bo wygląda na to, że na Twojej drodze nie pojawią się żadne przeszkody. Los będzie Ci sprzyjał i ułatwiał wszystko, czego się podejmiesz. Czekają Cię więc triumfy, sukcesy i miłe niespodzianki. Szkoła: Gwiazdy zadbają też o to, by w sprawach szkolnych wszystko poszło jak najlepiej. Nikt nie gwarantuje, że będziesz mieć ze wszystkiego piątki... Ale wiedz, że nawet jeśli wpakujesz się w kłopoty, los z pewnością pomoże Ci z nich wybrnąć I jakimś cudem uda Ci się zaliczyć znienawidzony przedmiot... WAGA (23.09 – 22.10) Wydarzenia: Ten rok będzie dużo spokojniejszy od poprzedniego. Uda Ci się znaleźć więcej czasu na odpoczynek i ulubione zajęcia. To nie znaczy, że będziesz się lenić, o nie! Wkrótce coś zacznie Ci mówić, że pora na małą zmianę w wyglądzie - może zmiana stylu, nowa fryzura, kolczyk albo... tatuaż? To będzie zależało od Ciebie! Szkoła: Wydaje Ci się, że rok zapowiada się ciężko, ale w praktyce okaże się, że wcale nie jest tak źle. Nauczyciele będą Cię traktować z dużym luzem, a nauka przyjdzie Ci z większą łatwością niż dotychczas. Dobrze to wykorzystaj! SKORPION (23.10 – 21.11) Wydarzenia: W tym roku czeka Cię naprawdę wiele wyzwań. Być może będzie to nowa sytuacja, w której będziesz musiał się odnaleźć (nowa szkoła, znajomość?), albo problem, który tylko Ty, będziesz w stanie rozwiązać, nikt inny. Świat będzie względem Ciebie wymagający, ale Tobie uda się sprostać zadaniu, które przed Tobą postawi. Szkoła: Postaraj się bardziej przyłożyć do nielubianego przedmiotu i uważaj, żeby nie popaść w konflikt z nauczycielem! Sam wiesz, że jeden z nich wyjątkowo działa Ci na nerwy. Ale staraj się trzymać emocje na wodzy, bo ta sytuacja może bardzo źle się dla Ciebie skończyć. Zachowaj ostrożność, nie igraj z ogniem!

10 STRZELEC (22 11 – ) Wydarzenia: Wokół Ciebie będzie się działo tak dużo, że zamarzysz, żeby doba trwała nie 24, ale 48 godzin. Zapomnisz, co to znaczy odpoczynek i lenistwo. Ale, o dziwo, będzie Ci z tym dobrze! Lubisz przecież być w ruchu i sam wiesz, że stagnacja działa na Ciebie niszcząco. Więc może to wymarzona sytuacja dla Ciebie? Szkoła: Łatwo nie będzie - w tym roku szkoła okaże się dla Ciebie sporym wyzwaniem. Uda Ci się jednak odnaleźć przyjemność w nauce i poszerzaniu własnej wiedzy, a efektem będą całkiem niezłe stopnie na świadectwie.  KOZIOROŻEC (22.12 – ) Wydarzenia: W tym roku postarasz się trochę ustabilizować swoje życie. Masz dość chaosu i niespodzianek, które podsyła Ci los, wiec postanowisz wziąć sprawy w swoje ręce. Nie wiadomo skąd pojawi się w Tobie nagle ogromna dawka pewności siebie i zdecydowania. Szkoła: Systematyczna nauka, porządek, organizacja - właśnie te idee będą Ci przyświecać przez najbliższe miesiące. Wiesz, że do celu dochodzi się ciężką pracą i nie zamierzasz chodzić na łatwiznę - to nie w Twoim stylu! WODNIK ( – ) Wydarzenia: Problem, z którym męczysz się od dłuższego czasu, w końcu się rozwiąże. Było ciężko, owszem, ale najgorsze już za Tobą. Uwolnisz się od tego, co najbardziej Cię męczyło i śmiało ruszysz przed siebie, wykorzystując wszystkie szanse, które podeśle Ci los. Szkoła: Pozytywna wróżba zwłaszcza dla tych, którzy w tym roku rozpoczęli nową szkołę. Stres trochę Cię demotywuje, ale to tylko chwilowe. Wkrótce okaże się, że nie ma rzeczy, z którą byś sobie nie poradził, a szkolne mury wydadzą Ci się wyjątkowo przyjazne. RYBY (19.02 – 20.03) Wydarzenia: W tym roku będziesz bardzo twórczy i co najlepsze, ktoś w końcu doceni Twój talent! Może napiszesz opowiadanie, za które otrzymasz główną nagrodę w konkursie, lub namalujesz obraz, który potem pojawi się w jakiejś galerii sztuki? Wiedz, że będziesz zauważony, więc nie chowaj swojej twórczości przed światem! Szkoła: Natłok obowiązków wcale Cię nie przerazi. Wręcz przeciwnie, wciąż będziesz szukać sobie kolejnych zajęć, bo ciężko będzie Ci usiedzieć na miejscu. Może któryś z nauczycieli doceni Twoje wyjątkowe zaangażowanie?

11 Do góry nogami „Łatwe” pytania i „oczywiste” odpowiedzi
1. Jak długo trwała Wojna Stuletnia? 2. Który kraj robi kapelusze Panama? 3. Z jakiego zwierzęcia robi się catgut? 4. W jakim miesiącu Rosjanie obchodzą rocznicę Rewolucji Październikowej? 5. Z włosów którego zwierzęcia zrobiona jest szczotka wielbłądzia? 6. Nazwa Wysp Kanaryjskich pochodzi od nazwy którego zwierzęcia? 7. Jak miał na imię król Jerzy VI? 8. Jakiego koloru jest zięba purpurowa? 9. Skąd pochodzi chiński agrest? 10. Jakiego koloru jest czarna skrzynka w samolocie?

12 Ludzie potrafią… Miejsce 10. Amerykanin Jackie Bibby wykąpał się w wannie razem z 75 wężami. Miejsce 9. Kobiety z Filipin pobiły rekord w konkurencji: największa ilość kobiet, które w tym samym czasie karmią piersią swoje dzieci. Było ich 3,541. Miejsce 8. Włoszka Michele Santana przepisała na maszynie 57 książek... od końca. Miejsce 7. Mistrzem w uchodzeniu z życiem został amerykański stróż parku Roy C. Sullivan. Mężczyzna siedem razy przeżył porażenie piorunem. Miejsce 6. Kobieta nieśmiertelna. Natasha Veruschka połknęła 13 mieczy podczas Spotkania Połykaczy Mieczy w Pensylwanii. Miejsce 5. Chińczyk Dong Changsheng przeciągnął samochód ważący 1,5 tony za pomocą lin przyczepionych do jego dolnych powiek. Miejsce 4. W Księdze odnotowano najdziwniejszą dietę. Francuz Michel Lotito twierdzi, że w ciągu swojego życia zjadł rowerów i 15 wózków z supermarketu. Przekąsił też: świecznik, dwa łóżka i parę nart! Miejsce 3. Charlie Wilson i Kam Ma w ciągu 7 godzin i 55 minut pozwolili przekłuć swoje ciało 1015 kolczykami. Miejsce 2. Hinduski instruktor jogi wciągnął ustami 8 ryb i "wypuścił" je... nosem. Miejsce 1. Zwycięstwo należy się Johnowi Alwoodowi za rozbicie 40 arbuzów własną głową w ciągu minuty!

13 NOWOŚĆ! W każdym numerze gazetki szkolnej będzie umieszczony wywiad z jednym z nauczycieli. W TYM NUMERZE WYWIAD Z NAJSYMPATYCZNIEJSZYM NAUCZYCIELEM W SZKOLE WIESŁAWEM NIZIOŁKEIM ! ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Jaki był Pana wymarzony zawód w dzieciństwie? W dzieciństwie zawód się nie liczy, w dzieciństwie się bawi i na tym to polegało, było wspaniale! Jaka zabawka była Pana ulubioną w dzieciństwie? Jednej szczególnej nie miałem ,ale na podwórku z kolegami i koleżankami różne zabawki były. Zazwyczaj sami je robiliśmy , bo wtedy nie było takiej możliwości , że w sklepie było można kupić. Bawiliśmy się wszystkim- w rycerzy, w wojnę światową, Indian, w jaskiniowców, podchody, palenie ognisk, rozróby, walki podwórko na podwórko. Wszystko było, nie siedzieliśmy przy komputerach, bo nie było i Bogu dzięki! Teraz to wy głupawki dostajecie przy tym monitorze, co to za zabawy , żeby grać w jakąś grę, gdzie walczą, łby ścinają. My nie ścinaliśmy , ale walczyliśmy dzielnie. O zastaniu nauczycielem myślał Pan od młodych lat, czy pomysł ten narodził się nieco później? A broń cię panie Boże, w życiu nie myślałem , że będę nauczycielem! Jest takie powiedzenie, niektórzy przestrzegają , ”a bodaj byś cudze dzieci uczył”. Tak niektórzy mówią, to w formie prawie przekleństwa… Tego zawodu tak do końca nie da się nauczyć, no może są osoby, które są z powołania już od dziecka, ale ja od dziecka w ogóle nie myślałem o zawodzie, a tym bardziej o zostaniu nauczycielem. To się pojawiło dopiero później, dużo później. Czy od zawsze interesował się Pan sportem i co najbardziej Pana w nim fascynowało? W moich czasach nie było dużej ilości klubów i takich możliwości, boisk i podobnych. Graliśmy praktycznie we wszystko i sami to praktycznie organizowaliśmy. Graliśmy w parku na Skłodowskiej, graliśmy nawet na cmentarzysku , bo było zbudowane tam boisko, na jedynce boisko również było, graliśmy we wszystko , co się dało. Trzepak był najlepszym szkoleniowym przyrządem , jaki było można wymyślić. Graliśmy w badmintona, w siatkówkę, w siatkonogę, więc po trochę we wszystko.

14 Ile lat pracuje Pan u nas w szkole?
W tej chwili 29. rok - jak dotrwam do końca roku szkolnego , to skończę 29. Jakby się zastanowić , to jest szmat czasu Tylko w tej szkole, tylko w jednym tym obiekcie. Kiedyś była tu Szkoła Podstawowa numer 4, a później gimnazjum po reformie oświatowej. Do jakiego sportu ma Pan największą słabość? Generalnie nie mam jako jednego, szczególnego , za którego dałbym się zabić. Lubię po trochę wszystkie i siatkówkę, piłkę nożną , piłkę ręczną. Tak naprawdę wszystko , co związane jest z taką rywalizacją sportową , zagram we wszystko, lubię naprawdę wszystko, po prostu mnie interesuje bycie w jakimś ruchu, rekreacja sportowa. Gra jest przyjemnością i gram zawsze do końca , staram się wygrać. Jak się nie uda , to trudno, ale gram. Kiedyś na podwórku to my nie w takie gry walczyliśmy, ale z pełnym szacunkiem dla przeciwnika i zawsze była ręka po meczu. Teraz się rzadko zdarza , żebyście między sobą podziękowali za grę jeden drugiemu, to nie jest fajne. Far play tu nie ma. Kłócą się, a to źle, ale zawsze jak co , to jest winny sędzia, przynajmniej na jednego można zwalić. Za moich czasów tak nie było. Również lubię biegać, a i właśnie ostatnio lubię bardzo grać w szachy. Jakie jest Pana hobby? Interesowałem się swojego czasu bardzo dużo architekturą, związane jest to po części z moją szkołą średnią, którą skończyłem, a tak generalnie to lubię pracować w ziemi, nie powiem, że jako rolnik , ale lubię coś tam w ziemi pokopać. Stolarka mnie interesuje , czyli praca i obróbka drewna. Już nie powiem , że sport, bo to już zawodowe i czasami dla przyjemności. To jeśli chodzi o hobby. O! I hobbystycznie gram w szachy też. Czym interesuje się Pan poza sportem? Ostatnio trochę najnowszymi wiadomościami , ale to tak na marginesie. Czy miał Pan chwilę zwątpienia co do wyboru kierunku studiów? Trudne pytanie, to było tak dawno. Szczerze mówiąc nie pamiętam, nie będę zmyślał. Wszyscy wiemy , że jest Pan bardzo lubiany. Czy ma Pan na to jakiś przepis? Nie, ludzie którzy się śmieją podobno dłużej żyją . Może mi się uda dożyć iluś tam lat , ale wątpię (śmiech).

15 Teraz kilka pytanek dotyczących świąt 
Czy czuje się Pan życiowo spełniony jeśli chodzi o sport? No nie wiem, trudne pytania zadajecie. Chciałem się kiedyś zająć sportem profesjonalnie , ale jeździłem do szkoły do Nysy przez pięć lat i nie miałem szans na trening specjalistyczny i tego mogę teraz trochę żałować. Czy osiągnięte przez Pana wyniki sportowe przychodzą panu lekko czy jest to efektem ciężkiej pracy? Kariery zawodowej jako sportowiec nie zrobiłem , bo nie miałem czasu. Jeśli natomiast chodzi o pracę z młodzieżą , to nic nie przychodzi łatwo, sami wiecie jak jest. Ile trzeba namawiać niektórych , bo wy tylko wirtualnie jesteście mocni, a w realu różnie to wychodzi. Teraz kilka pytanek dotyczących świąt  Kiedy zorientował się Pan , że Święty Mikołaj nie istnieje? Mikołaj istnieje! Ja zaprzeczam pogłoskom , jakoby nie istniał. Bardzo przepraszam to jest tendencyjne pytanie. Jak tylko spojrzę w niebo , widzę Mikołaja, on tam sobie śmiga. Jakie tradycje świąteczne panowały u Pana w domu w dzieciństwie, a jakie teraz? Potrawy obowiązkowe, tych dwanaście potraw minimum obowiązkowo musiało być, to standard. Oczywiście potrawy postne, a nie mięsne według tradycji polskiej, ja w ogóle bardzo kocham swój kraj. Kto u Pana w domu ubiera choinkę? Niestety, od lat ja. W ogóle od dziecka ubieram choinkę, a mówię „niestety” dlatego , że mogłyby pomóc mi córki, a nie pomagają , a jak już , to rzadko. Może na palcach jednej ręki bym policzył ile razy mi pomogły, lenie (śmiech). Jaka jest Pana ulubiona potrawa wigilijna? No przecież wiadomo , że barszcz z uszkami, to standard. Ja mógłbym jeść barszcz z uszkami cały rok, ale to przejadłoby się trochę i później by było takie nie bardzo, a to jest tak , że się czeka na te uszka przez cały rok, to jest wtedy smaczne, przepyszne ! Bardzo dziękujemy za rozmowę. Wywiad przeprowadziły: Ewa Jakubiec i Sara Kieca

16 Pomódlmy się w Noc Betlejemską noc Szczęśliwego Narodzenia,
Wszystkie dzieci uwielbiają być obdarowywane. Z niecierpliwością czekają na dzień , kiedy w ich domu pojawi się Święty Mikołaj. W niektórych krajach podarunki dostarcza Św. Łucja lub Trzej Królowie. Niezależnie jednak , kto jest darczyńcą , efekt pozostaje zawsze ten sam. Na twarzy najmłodszych i tych trochę starszych pojawia się uśmiech i chyba właśnie o to chodzi. Obecnie wizerunek Mikołaja nieco odbiega od prawdziwej postaci. Jest utożsamiany z grubszym panem w podeszłym wieku i z siwą brodą. Ubrany w charakterystyczny czerwony strój, dzwoni dzwoneczkiem i jeździ saniami , które ciągną renifery. Okres bożonarodzeniowy jest niezwykle piękny , zwłaszcza w oczach najmniejszych. Nieco starsi myślą o tradycjach świątecznych. Pomódlmy się w Noc Betlejemską noc Szczęśliwego Narodzenia, by wszystko nam się rozplątało węzły, konflikty, powikłania. Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki. Oby w nas paskudne jędze pozamieniały się w owieczki a w oczach mądre łzy stanęły jak na choince barwne świeczki. „Wiersz staroświecki” ks. Jan Twardowski

17 Kto wierzy w Mikołaja??? Sonda przeprowadzona w naszym gimnazjum.

18 A oto kilka Waszych odpowiedzi ;D
Dlaczego nie wierzysz w Mikołaja? Nie wierzę bo: Ściągnąłem mu brodę; Koledzy powiedzieli, że nie istnieje; Był podobny do taty; Był kobietą; Nie dał mi tego, o co go prosiłem; Wszędzie był inny.

19 KĄCIK SMAKOSZA Szyszki o smaku kawowym Składniki: Etapy przygotowania:
*300 g krówek *200 g prawdziwego masła *Szczypta soli *2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej Jakobs Velwet *100 g ryżu preparowanego Etapy przygotowania: W rondlu stopić masło ze szczyptą soli, dodać cukierki i mieszać do ich całkowitego rozpuszczenia Pod koniec wsypać kawę i wymieszać. Zestawić z ognia i dodać ryż preparowany. Z gorącej masy formować kulki, maczając ręce w zimnej wodzie. Ułożyć je na tacy wysłanej folią i schłodzić. Można stawiać je na kilka minut do zamrażarki. Z tej porcji można zrobić 22 szyszki. SMACZNEGO !!! 

20 Mikołajkowe babeczki Składniki na 9 babeczek (lub 6 wyższych):
110 g masła 80 g drobnego cukru do wypieków 110 g mąki pszennej tortowej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 2 jajka 2 łyżeczki ekstraktu kokosowego Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć. W misie miksera utrzeć masło z cukrem na jasną, puszystą masę Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu. Dodać odłożone wcześniej suche składniki, ekstrakt kokosowy i dobrze wymieszać szpatułką, tylko do połączenia się składników. Blachę do muffinek wyłożyć papilotkami, ciasta nałożyć do 3/4 ich wysokości. Piec około 20 minut w temperaturze 180ºC lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce. Ponadto: 300 ml śmietany kremówki 36% 2 pełne łyżki serka mascarpone 1 łyżeczka ekstraktu kokosowego 1 łyżka cukru pudru wiórki kokosowe do obsypania czerwone groszki czekoladowe do dekoracji Wszystkie składniki powinny być schłodzone. W naczyniu umieścić kremówkę, mascarpone, cukier puder. Ubijać, do otrzymania gęstej masy (nie za długo, by krem się nie zwarzył). Pod sam koniec dodać ekstrakt i zmiksować. Krem śmietankowy przełożyć do rękawa cukierniczego z dużą (1 cm) okrągłą tylką. Udekorować babeczki, oprószyć wiórkami kokosowymi. Na szczycie każdej z babeczek umieścić czekoladowy pomponik :-). Smacznego 

21 "szybkie" pierniczki Składniki na około 55 pierniczków:
300 g mąki pszennej 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej 2 duże jajka 13 dag cukru pudru 10 dag masła, roztopionego 10 dag miodu 1 łyżka przyprawy do piernika 1 łyżka kakao 1 łyżeczka sody oczyszczonej Sposób wykonania: Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki. Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je teraz mąką (tyle, by się nie kleiło) Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180ºC przez około minut. Studzić na kratce. Dowolnie udekorować. Smacznego 

22 JAK WYKONAĆ PIĘKNĄ BOŻONARODZENIOWĄ CHOINKĘ ?
Na początku przygotuj papier , nożyczki , ołówek , gumkę, klej, piórka, brokat oraz gwiazdkę. Na papierze naszkicuj siatkę stożka, następnie ją wytnij oraz sklej. Gdy mamy gotowy już stożek, przygotowujemy piórka oraz klej. Pomału od dołu zaczynamy regularnie przyklejać piórka kierując się ku górze. Kiedy przykleimy już wszystkie piórka zabieramy się za przyklejenie gwiazdki na czubek naszej choinki. Pod koniec na końcówki piórek nakładamy troszeczkę kleju oraz posypujemy je brokatem. WESOŁYCH ŚWIĄT !

23 Jak zrobić bombki z muliny?
Bombki z muliny są bardzo proste do zrobienia i mogą je robić również dzieci. Na drzewku bożonarodzeniowym będą się prezentować znakomicie. Rzeczy, których potrzebujesz: Balony, Mulina, Klej hobbystyczny, Spinacz do ubrań, Brokat, Pinezka, Pęseta, Srebrna lub biała nitka, Klej w sprayu, Gałązka (do zawieszenia na niej bombek) 1.Nadmuchaj baloniki do takiej wielkości, aby były mniejsze niż twoja pięść. Zwiąż koniec muliną. 2.Balon zacznij owijać muliną , stale zmieniając kierunek. Mulina powinna się jak najczęściej ze sobą krzyżować. 3.Posmaruj cały balonik wazeliną. To sprawi, że nasączona klejem mulina się do niego nie przyklei i balonik będzie można z łatwością usunąć. 4.Jak już balon będzie gęsto obwiązany muliną , to utnij jej koniec i przyklej Nałóż na miseczkę trochę kleju hobbystycznego i zmieszaj go z wodą. Następnie za pomocą pędzelka nałóż go na mulinę na balonie. Balonika powieś na spinaczu do ubrań , zawieszając go na rozciągniętej nitce (np. nitkę możesz rozciągnąć np. między meblami). Poczekaj kilka godzin, aż mulina dobrze wyschnie. 5.Jak już mulina będzie sucha przebij balonik szpilką i go usuń (możesz sobie pomóc pęsetą). Na bombce z muliny zawiąż nitkę i zrób pętelkę , a następnie znów ją gdzieś powieś i posmaruj jeszcze raz klejem. Jak klej będzie jeszcze mokry posyp bombkę brokatem. Aby brokat nie odpadał spryskaj ją z wierzchu klejem w sprayu a następnie poczekaj, aż dobrze wyschnie. 6.Gałązkę spryskaj klejem w sprayu i posyp brokatem. Poczekaj aż wyschnie i powieś bombkę na gałązce.

24 BOŻE NARODZENIE Boże Narodzenie to najważniejsze, zaraz po Wielkanocy, święto w roku. Jednak przez kilkaset lat po narodzeniu Jezusa święta Bożego Narodzenia nie były znane. Chrześcijanie świętowali najpierw fakt, że Jezus zmartwychwstał i żyje, a dopiero od IV w. zaczęli świętować także Boże Narodzenie. Wtedy też z polecenia cesarzowej Heleny wzniesiono w Betlejem, w miejscu gdzie narodził się Jezus bazylikę Narodzenia Pańskiego. Z czasem powstał zwyczaj budowania stajenki, by upamiętnić fakt, że Jezus narodził się w stajni, powstała msza zwana pasterką, by upamiętnić nocną wizytę pasterzy w noc Bożego Narodzenia i wiele innych świątecznych zwyczajów. Także nasze domy są pełne świątecznego klimatu. Zmieniają one swój wygląd, pojawia się choinka, ozdoby, świąteczne wypieki i prezenty- wszystko po to, aby podkreślić świąteczny charakter tego bożonarodzeniowego czasu. Czas Bożego Narodzenia, to dni pełne pięknych, starych zwyczajów. Już przed świętami myślimy o kartkach z życzeniami, kupujemy prezenty; w domach trwają wielkie przygotowania so wieczerzy wigilijnej W Wigilie spotykamy się z rodziną przy stole, dzielimy się opłatkiem składamy życzenia, śpiewamy kolędy, by potem, o północy iść na pasterkę. Czasem jednak całkiem zwyczajnie zapominamy, co mają poszczególne zwyczaje oznaczać. Zapraszamy więc wszystkie dzieci, młodzież, a także rodziców, do przypomnienia sobie sensu gestów, wykonanych podczas świąt.

25 SYLWESTER Sylwestrową noc, ostatnią w roku, tradycyjnie żegna się hucznie na balach i prywatkach. Potocznie mówi się, że "jaki sylwester, taki cały rok". Z tą wyjątkową nocą związanych jest wiele zwyczajów i przesądów. Jeden z nich mówi, że należy pozbyć się starych problemów, aby nie wchodzić z nimi w nowy rok. Jeśli chcemy się uwolnić od przykrych wspomnień, w sylwestrową noc warto spisać zmartwienia na czerwonym papierze, żeby później móc je spalić. Może to być również kosmyk włosów, bilecik albo list miłosny. Noworoczny płomień unicestwi raz na zawsze pamiątki po niemiłych wspomnieniach. W ten dzień zdecydowanie nie wolno sprzątać, bo "wymiata się" szczęście z domu. Gospodynie dawniej dbały, aby spiżarnia nie straszyła pustkami; to odganiało biedę w następnym roku. Ponieważ w sylwestrową noc również gwiazdy zapowiadają przyszłość, warto zwrócić uwagę, co dostrzeżemy na nocnym niebie. Jasne i piękne gwiazdy, a rankiem nad horyzontem promienne słońce na bezchmurnym niebie, wróżą bardzo pomyślny rok. Warto poznać polskie tradycje i zwyczaje sylwestrowe, bo dzięki nim zabawa może być ciekawsza i bardziej tajemnicza niż zwykle. Wszelkie wróżby potraktujmy jednak z przymrużeniem oka, a jeśli się sprawdzą, to tym większa i milsza będzie niespodzianka. Nowy Rok oraz zabawa sylwestrowa rozpoczynają okres karnawału i czas hucznych zabaw tanecznych. Miłej zabawy! 

26 Zespół redakcyjny szkolnej gazetki „LUZIK” składa wszystkim swoim Czytelnikom Życzenia zdrowych , spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2014 Roku.

27 Skład redakcyjny Ewa Jakubiec- redaktor naczelna
Michał Chuchla- zastępca redaktora Roksana Sobótka Sara Kieca Patrycja Landowska Klaudia Maślanka Daniel Sobótka Jakub Alasiński


Pobierz ppt "L U Z I K Witamy w nowej formule !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google