Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemcy- Was ist das?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemcy- Was ist das?."— Zapis prezentacji:

1 Niemcy- Was ist das?

2 Krótkie info Niemcy (Republika Federalna Niemiec)- państwo federacyjne ze stolicą w Berlinie. Jednostką monetarną jest euro. Całkowita powierzchnia kraju wynosi ,22 km². Obecnie w Niemczech żyje ludzi. Rodowitych Niemców w państwie jest ok. 83%. Szef rządu to znana Angela Merkel. Polska nazwa państwa – „Niemcy” wywodzi się od określeń: niemy, niemowa. Dla mieszkańców dawnych ziem polskich, posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, wywodzący się z grupy języków germańskich był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli co mówią do nich germańscy sąsiedzi.

3 Mniejszość niemiecka w Polsce
Jest największą liczebnie spośród ustawowo uznawanych mniejszości narodowych w Polsce. Język niemiecki wprowadzono jako pomocniczy w 22 gminach województwa opolskiego, a w 23 gminach województwa opolskiego i śląskiego wprowadzono 273 dodatkowe niemieckie nazwy dla miast, wsi i ich części. Obecnie największym stowarzyszeniem mniejszości niemieckiej w Polsce jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W dzisiejszych czasach na mniejszość niemiecką w Polsce składają się głównie mieszkańcy narodowości niemieckiej sprzed 1939 i ich potomkowie na tzw. Ziemiach Odzyskanych, którzy po przejęciu tych terenów przez państwo polskie zadeklarowali chęć pozostania na tych ziemiach i uniknęli wysiedlenia po II wojnie światowej.

4 Historia w skrócie Niemcy powstały z wschodniej części państwa Franków. Pierwszym władcą był Ludwik Niemiecki. W 962r. Otto I koronował się na cesarza i dał początek I Rzeszy Niemieckiej. W 1455r. Jan Gutenbreg wynalazł druk. W 1517r. Marcin Luter doprowadził do rozłamu Kościoła zachodniego na protestantyzm i katolicyzm. Przełom XIX/XX wiek to czas kiedy Niemcy stają się potęgą światową. Sprzyjała temu kolonizacja w Afryce (Togo, Kamerun, Namibia) i Oceanii (Archipelag Bismarcka, Wyspy Salomona). Rok 1933 przyniósł wejście na arenę polityczną przywódcę partii nazistowskiej Adolfa Hitlera. Najazd na Polskę we wrześniu 1939 r. zapoczątkował II wojnę światową. Pomimo zwycięstw w pierwszej fazie wojny Niemcy poniosły klęskę. Mur berliński był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Mur Berliński padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia.

5 Heide Park Największy park rozrywki w północnych Niemczech. Znajduje się w pobliżu miasta Soltau w Dolnej Saksonii. Został otwarty 19 sierpnia Najwyższą i największą kolejką górską parku jest Collossos, która w 2003 roku została zapisana do księgi rekordów Guinnessa jako drewniana kolejka o największym kącie pierwszego spadku (61°). W trakcie zabawy w parku możemy oglądać przedstawienia, które odbywają się każdego dnia. Jednak nawet tam zdarzały się wypadki. "Tęczę" usunięto w obawie o powtórkę wydarzeń z dnia 15 lipca 2008 roku w Lisebergu, gdzie podobna gondola oderwała się od ramienia, osiągając niebezpieczny przechył. Wówczas w tamtym wypadku odnotowano 33 rannych, z czego 4 osoby wypadły z gondoli z powodu tak dużego przechyłu. Na swoje 20 urodziny bliźniacy z zespołu Tokio Hotel, Bill i Tom Kaulitz, wynajęli park by zorganizować w nim przyjęcie dla najbliższych 20 przyjaciół i członków rodziny.

6

7 Oktoberfest Niemieckie Święto październikowe – dożynki chmielowe w Monachium w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa się corocznie od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass.

8 Niemieckie modelki Mimo stereotypu, iż niemieckie kobiety są brzydkie, jest wiele przykładów na to, że to nie prawda. Jednym z nich jest Diane Kruger niemiecka modelka, ale i aktorka, czy też Lena Gercke zwyciężczyni pierwszej edycji Germany's Next Topmodel. Znane na całym świecie są Heidi Klum i Claudia Schiffer. Nikt chyba nie powie, że te kobiety brzydkie i niegodne zauważenia.

9 Internet w Niemczech, a w Polsce
Z ostatnich badań wynika, że 84% młodych Niemców (od 19 do 29 roku życia) wolałoby zrezygnować z dotychczasowego partnera życiowego niż żyć bez łącza internetowego. Te same badania wskazują, że 97% osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jak widać Niemcy są narodem ceniącym nowoczesność i swobodę .Dla porównania Według danych w Polsce w 2010 roku dostęp do Internetu w domu posiadało 63,4% gospodarstw domowych.

10 Niemiecki Sylwester Niemcy noc sylwestrową najchętniej spędzają w teatrze, chętnie chodzą też na wielkie bale sylwestrowe. Tradycyjną Sylwestrową potrawą w Niemczech jest karp. Jego łuska przez cały kolejny rok noszona jest w portfelu jako talizman mający moc odganiania finansowych kłopotów.

11 Niemiecka kuchnia Kuchnia Niemiec jest bardzo interesująca, ponieważ posiada nie tylko swoje specyficzne narodowe potrawy, niespotykane nigdzie więcej na świecie, jak również wyróżnia się sposobami, którymi Niemcy te potrawy przygotowują. Ulubionym przysmakiem Niemców jest Apfelstrudel czyli strudel jabłkowy. Wykonuje się go z jabłkowego farszu z dodatkiem moczonych w rumie rodzynek, zawijanego w bardzo cienkie ciasto i pieczonego w piecu. Strudel podaje się na ciepło z dodatkiem lodów waniliowych. W  Niemczech jada się także serniki oraz placki z wiśniami i śliwkami. Szczególne miejsce zajmuje jednak tort Schwarzwaldzki - czekoladowe ciasto z wiśniami i bitą śmietaną.Na koniec można wspomnieć, że nasi sąsiedzi zza Odry mają ponad 300 gatunków chleba.

12 Niemieckie ogródki Niemcy znani są z tego, że bardzo dbają o swoje przydomowe ogródki. Mogą się też pochwalić oficjalnymi ogrodami. Faworytami są Ogrody Królewskie Herrenhäuser Gärten w Hannowerze- położony zaledwie kilka przystanków tramwajowych od centrum miasta, Herrenhäuser Garten jest cudowny. Składa się z trzech różnych ogrodów: pięknego i kolorowego Großer Garten, wspaniałego Berggarten i trzeciego Georgengarten. Zachwyca także Ogród Botaniczny w Berggarten, który znajduje się w kompleksie Herrenhäuser i jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Niemczech. Ogród ten prezentuje najważniejsze style sztuki ogrodowej. W szklarniach natomiast znajduje się największa kolekcja orchidei w Europie licząca kilkaset okazów o cudownych barwach i kształtach.

13

14 Piłka nożna Reprezentacja Niemiec trzy razy zdobywała Puchar Świata (1954, 1974 i 1990) i tyle samo razy mistrzostwo Europy (1972, 1980 i 1996). W 1974 roku jako mistrz Europy drużyna prowadzona przez Helmuta Schöna zdobyła tytuł najlepszej drużyny na świecie. Największym w ostatnim czasie sukcesem reprezentacji jest wicemistrzostwo świata zdobyte w 2002 roku. Na mundialu 2006 drużyna prowadzona przez Jürgena Klinsmanna zajęła trzecie miejsce. Na Euro 2008 reprezentacja Niemiec dotarła do finału, gdzie przegrała z Hiszpanią. Na MŚ-2010 w Republice Południowej Afryki drużyna Niemiec również zajęła 3 miejsce. Prowadził ją aktualny trener reprezentacji Joachim Löw. Reprezentacja Niemiec rozegrała z Polską siedemnaście meczów – odniosła dwanaście zwycięstw, pięć razy zremisowała i ani razu nie przegrała.

15 Skoki narciarskie Trenerem kadry narodowej od 2008 roku jest Austriak Werner Schuster. Reprezentacja podzielona została na kadry i grupy szkoleniowe. Od 2010 roku stanowisko drugiego trenera zajmuje Marc Nölke, natomiast lekarzem współpracującym z kadrą jest Harald Pernitsch. Najbardziej znani niemieccy skoczkowie to Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Severin Freund, Michael Neumayer.

16 Wakacje Letnie wakacje trwają w Niemczech tylko sześć tygodni. Rozpoczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a kończą w sierpniu. Niemieckie dzieci, jesienią mają kila lub kilkanaście dni wolnych od szkoły, zwanych feriami kartoflanymi.

17 Ciekawostki Z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki, bez którego nasze święta nie miałyby takiego uroku i czaru. Interesującym wydaje się fakt, iż społeczeństwo Niemiec się starzeje, według oficjalnych danych bowiem aż dwadzieścia pięć procent Niemców to emeryci i renciści. Zatem aż dwadzieścia milionów Niemców jest na utrzymaniu państwa, a mimo tego niemiecka gospodarka radzi sobie całkiem nieźle. Niemcy to również kraj, z którego wywodzi się popularna wśród małych dziewczynek lalka Barbie.

18 Bibliografia pl.wikipedia.org/wiki www.google.pl
Książka Martin Kluger und Wolfgang B. Kleiner pt.: „Augsburg Jahre in Bildern”

19 Autorzy Zuzanna Oszmian 2C Katarzyna Ozorowska 2C
Justyna Gołębiewska 2C Dorota Muszyńska 2C Julia Pużuk 2C


Pobierz ppt "Niemcy- Was ist das?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google