Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atrakcje turystyczne hiszpanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atrakcje turystyczne hiszpanii"— Zapis prezentacji:

1 Atrakcje turystyczne hiszpanii
España!

2 Barcelona jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii
Barcelona jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii. Leży nad Morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części Hiszpanii i jest stolicą prowincji oraz regionu Katalonii. Jest bardzo dynamicznie rozwijającym się kosmopolitycznym miastem. Barcelona słynie z przepięknych budowli w stylu gotyckim i Art Nouveau, znakomitych dzieł znanego architekta Antonio Gaudiego i słynnego muzeum Picassa. Przeprowadzona w 1992 roku olimpiada przyczyniła się do wielkiego rozwoju miasta. Powstał wówczas nowoczesny kompleks obiektów sportowych oraz wioska olimpijska Parc de Mar. Wiele parków, miejsc rekreacyjnych oraz budynków zostało odnowionych, dzięki czemu poziom życia mieszkańców Barcelony bardzo się podniósł.

3 PLAC HISZPAŃSKI W BARCELONIE

4 WIDOK NA BARCELOŃSKI PORT

5 MUZEUM SZTUKI W BARCELONIE

6 Miejsca w których warto być:
- Stare Miasto - (Ramblas) - Muzeum Picassa - Stary Port - z zabytkowymi stoczniami i modną przystanią jachtową - Park Cytadela - (Parc de la Ciutadella) - Eixample - dzielnica z nadzwyczaj regularną siecią ulic - Las Ramblas - najsłynniejsza ulica w Barcelonie - Las Ramblas - eleganckie bulwary - Kościół - (Temple Expiatori de la Sagrada Familia) - Wzgórze Montjuïc

7 Madryt jest stolicą Hiszpanii
Madryt jest stolicą Hiszpanii. Położony jest w środkowej części państwa u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares. Ze względu na fakt, że Madryt leży 600 m n. p. m. zyskał miano najwyżej położonej stolicy Europy. Madryt to miasto kryjące wiele galerii, muzeów, ogrodów i parków, a nocą ukazujące swoje kosmopolityczne życie imprezowe. Miłośnicy sztuki nie będą narzekać. W Museo Arqueológico znajdą najstarsze skarby z przeszłości natomiast w najwspanialszym muzeum na świecie Museo del Prado zobaczyć można najcenniejsze znaleziska okresu od średniowiecza do końca XIX w.

8 MADRYT-STOLICA HISZPANII

9 Sercem miasta jest Puerta del Sol (Brama Słońca) – owalny plac otoczony kremowymi XVIII-wiecznymi domami. Na środku placu znajduje się posąg brązowego niedźwiedzia, zjadającego owoce z drzewa poziomkowego (nawiązanie do herbu Madrytu), ulubione miejsce randek. W sylwestra o północy zbierają się tu mieszkańcy, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara. Na chodniku przed bramą znajduje się oznaczenie Kilometra Zero, od którego liczą się główne drogi Hiszpanii. U wylotu Calle del Carmen – jednej z promieniście odchodzących od placu ulic – stroi trójwymiarowy herb Madrytu.

10 Istotnym elementem Madrytu jest Palacio Real (Pałac Królewski) – po tym jak w Wigilię Bożego Narodzenia 1734 r. spłonął doszczętnie Alkazar Habsburgów, Filip rozpoczął w tym samym miejscu budowę gmachu bardziej odpowiadającego potrzebom dynastii Burbonów. Pałac został zaprojektowany przez włoskich mistrzów: Sacchettiego i Sabatiniego. Wnętrza zajmują: Farmacia Real, Museo de la Real Armería, w którym można zobaczyć miecze Cortésa i Ferdynanda Katolickiego, Salon Tronowy, Salon Kolumnowy oraz wytworne apartamenty. Na zewnątrz mieszczą się Ogrody Sabatiniego i Campo del Moro oraz plac Plaza de la Armeria. Ostatnim stałym mieszkańcem Palacio Real był Alfons XIII. Obecna rodzina królewska woli skromniejsze lokum za miastem, budowla pełni więc tylko funkcje reprezentacyjne. Istotną częścią Pałacu Królewskiego jest Sala Tronowa, w której znajdują się trony sporządzone specjalnie dla współcześnie panującego króla Juana Carlosa i królowej Zofii. Przed bramą stoi honorowa straż, a uroczyste zmiany warty odbywają się pomiędzy godziną 12 a 13 w pierwszą środę miesiąca. Naprzeciw Pałacu Królewskiego znajduje się Teatr Królewski. W okolicach znajdują się inne ciekawe obiekty takie jak: klasztor Descalzas Reales, Plaza de Oriente, Senat, kościół San Ginem, Puerta del Sol.

11 Palacio Real (Pałac Królewski)

12 La Almudena to katedra madrycka, ukończona w roku 1992 r., na pięćsetlecie odkrycia Ameryki, zaś jej budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku. W nocy, dzięki wspaniałemu oświetleniu, jej białe ściany mienią się feerią barw. Pełna nazwa tej świątyni to Nuestra Senora de la Almudena. Zewnątrz budowla zdobiona jest w stylu neoklasycznym, podczas gdy wewnątrz dominuje klimat neogotycki. Krypta jest z kolei w stylu neoromańskim. Jest to pierwsza hiszpańska katedra poświęcona przez Papieża i pierwsza, którą Jan Paweł II poświęcił poza Rzymem. Znajduje się w centrum miasta.

13 Gran Vía Gran Vía – jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych arterii Madrytu. Ciągną się wzdłuż niej wysokie budynki o ciekawej architekturze – niektóre zwieńczone wieżami. Całości dopełniają sklepy, restauracje, kina, hotele.

14 Plaza de Toros de las Ventas

15 Plaza de Toros de las Ventas – to madrycka arena do walki byków
Plaza de Toros de las Ventas – to madrycka arena do walki byków. Zbudowana w latach ; jej czerwony mur zdobią łuki i ceramiczne płytki, przed nią zaś ustawiono dwa pomniki sławnych matadorów. Prócz walk odbywają się tu również koncerty rockowe. Mieści ona niemal widzów i jest to największa arena Hiszpanii. Wybudowana została w stylu neomudejar z odkrytej cegły, podstawą jej udekorowania są płytki ceramiczne. Z motywów ornamentalnych wyróżnić należy herby z wszystkich prowincji hiszpańskich. Sezon rozpoczyna się tutaj w marcu a kończy w październiku, zaś walki mają miejsce w niedziele i święta. Szczególne są uroczystości Świętego Izydora, patrona Madrytu, które trwają od połowy maja do połowy czerwca, kiedy to korridy odbywają się co dzień. Znajduje się tu Museo Taurino, gdzie wystawiana jest pełna kolekcja przedmiotów związanych z walkami byków i historią areny.

16 Metrópolis To budynek o eleganckiej architekturze i wyjątkowych proporcjach, przy czym wyróżnia się z całości budynku kopuła z czarnego łupka, ze złotymi wplatanymi zdobieniami, która ukoronowana jest wspaniałą Wiktorią ze skrzydłami. Na drugim piętrze znajduje się rotunda z podwójnymi kolumnami korynckimi podtrzymującymi trzecie piętro udekorowane statuami reprezentującymi handel, rolnictwo, górnictwo i przemysł.

17 Odwiedzić warto również:
-Pałac Sprawiedliwości (1758), - Pałac Senatu, Pałac Kongresowy (1843), - Puerta de Alcalá (1778), - kościół San Pedro el Real (XV wiek), - katedrę San Isidoro el Real (XVII wiek), - park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia (1725) - most Toledański ( ), Segovia (1584). - Nachylone ku sobie budynki Puerta de Europa (Brama Europy) - Plaza de Toros de las Ventas - Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional) - El Faro de La Moncloa - Muzeum przy Paseo del Prado - Museo Nacional de Artes Decorativas - Parque del Buen Retiro -Muralla de Madrid

18 Ibiza Ibiza jest wyspą należącą do archipelagu Balearów leżącą na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii. Otoczona jest dużą ilością małych, przepięknych i skalistych wysepek. Kryje w sobie wiele grot, jaskiń, przepięknych plaż i przezroczystych zatoczek. Panuje tu klimat śródziemnomorski, lecz jest on łagodniejszy niż na Minorce czy Majorce. W okresie letnim temperatury dochodzą do 30°C i jest w miarę sucho. Zimą natomiast temperatura może spaść nawet do 7°C. Wypoczynek na Ibizie polecany jest szczególnie osobom młodym i spragnionym szalonej zabawy. Nie na darmo nazywana jest 'wyspa rozrywki". Wiele tu dyskotek, pubów, kawiarni, centrów rozrywki, kasyn i restauracji. A najlepsze jest to ze wszystko czynne jest przez 24h na dobę. Na wyspie jest 7 spośród najbardziej imprezowych lokali w Europie. Ibiza jest miejscem stworzonym do zabawy. 6 rano - moment zamknięcia nocnych klubów, to godzina szczytu. Panuje tu idealna atmosfera dla ludzi , którzy pragną odpoczywać i opalać się na plaży. Dla tych, którzy aktywniej wolą spędzać czas, Ibiza przygotowała wiele atrakcji wodnych. Bez problemu zaopatrzyć się można we wszystko w wypożyczalniach na plaży.

19 Majorka Największa wyspa archipelagu Balearów leży na Morzu Śródziemnym w odległości 80 kilometrów od Hiszpanii. Północne wybrzeże stanowią skaliste klify natomiast południowe wybrzeże to piękne piaszczyste plażę. Wszystko poprzeplatane jest pięknymi gajami pomarańczy, migdałów oraz oliwek. Wyspa ta jest uważana przez turystów za jedną z najpiękniejszych, przede wszystkim dzięki pięknej lazurowej wodzie i piaszczystym plażom. Na Majorce każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy aktywniej chcą spędzić czas proponuje się szlaki wędrowne z pięknymi krajobrazami gór, ustronnymi wioskami i starymi klasztorami. Szukający rozrywki znajdą tu bary, restauracje oraz czynne do rana dyskoteki. Większość plaż na Majorce jest publicznych. Są również dwie plaże dla nudystów: część plaży Es Trenc (na południu Majorki) i Playa de'n Mago (Calvia, południowo-zachodnia Majorka). Najlepiej i najpiękniejsze plaże spotkać możemy w miejscowościach: Playa de Palma, Cala Mandia, Cala Mayor oraz El Arenal. Majorka posiada wiele jaskiń, które niegdyś stanowiły kryjówki piratów, natomiast na dzień dzisiejszy stanowią atrakcję dla turystów.

20 Minorka druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów z dwoma portami Maó i Citadella. Jest najbardziej oddaloną od kontynentu wyspą archipelagu, dzięki czemu uniknęła konsekwencji związanych z masowym rozwojem turystyki, takich jak m.in. tłok. Tutejsze wioski rybackie i miasteczka nawet w sezonie wydają się oazą spokoju. Wśród turystów przeważają rodziny z dziećmi i ludzie starsi, którzy nie szukają hałaśliwych rozrywek. Minorka została uznana przez UNESCO za rezerwat przyrody. Na wyspie pozostało wciąż dużo dzikich plaż, nie skażonych betonowym otoczeniem. Przyjemność odkrywania tych wspaniałych, pełnych uroku zakątków poprzedza niestety zazwyczaj niezbyt wygodna podróż wyboistymi i zakurzonymi drogami. Najpiękniejsze plaże znajdują się we wschodniej części wybrzeża południowego. W głębi wyspy wśród nieużytków i pól rzepakowych natkniemy się na porozrzucane wioski i pojedyncze białe domy z przełomu XVIII i XIX w. W niektórych miejscach wystają ponad poziom ziemi osobliwe kamienne monumenty - pozostałości osad talayotyckich z epoki brązu. Najwyższe talayoty - stożkowate wieże - sięgają 5-10 metrów. Prawdopodobnie są to miejsca pochówku, wieże obserwacyjne bądź siedziby przywódców wspólnoty. Często sąsiadują z nimi taule - wysokie na ponad cztery metry budowle w kształcie litery T. Legendy głoszą, że były to niegdyś ogromne ołtarze. Zobaczyć możemy również navety - kształtem przypominające odwróconą łódź, prawdopodobnie służyły za kostnice.

21 PRESENTACIÓN REALIZADA
POR NATALIA KRÓL 2 BT


Pobierz ppt "Atrakcje turystyczne hiszpanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google