Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁOCHY ITALIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁOCHY ITALIA."— Zapis prezentacji:

1 WŁOCHY ITALIA

2 Położenie Włoch Włochy to państwo położone
w Europie Południowej na Półwyspie Apenińskim oraz wyspach Sycylia i Sardynia. Sąsiadują z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Oblewają je Morza: Śródziemne, Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie i Adriatyckie.

3

4 Geografia Włochy to państwo o charakterystycznym kształcie buta doskonale widocznego na mapie Europy. Dużą część zajmują góry i wysokie obszary. Na północy wznoszą się Alpy z najwyższym szczytem Monte Bianco. U południowych podnóży Alp rozpościera się Nizina Padańska. Jej środkiem płynie Pad - największa rzeka Włoch. Wzdłuż Półwyspu Apenińskiego rozciąga się łańcuch Apeninów. Nad Zatoką Neapolitańską znajduje się Wezuwiusz - czynny wulkan, na wschodnim wybrzeżu Sycylii - największej wyspy Włoch wznosi się Etna, a na Wyspach Liparyjskich - Stromboli i Vulcano. Kraj ten leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lata są tu upalne i suche. Szczególnie dużo ciepłego powietrza przynosi wiejący znad Sahary południowy wiatr sirocco. Głównymi rzekami są: Tyber, Arno, Piawa i Reno, a jeziorami: Como, Garda, Iseo i Maggiore.

5 WULKAN WEZUWIUSZ MONT BLANC JEZIORO GARDA

6 Włochy jako państwo Inno Hymn Flaga Godło
Fratelli d'Italia L'Italia s'è desta Dell'elmo di Scipio S'è cinta la testa. Dove'è la Vittoria?. Le porga la chioma; Che schiava di Roma Iddio la creo.     Stringiamoci a coorte     Siam pronti alla morte:     Italia chiamò! Noi siamo da secoli Calpesti e derisi, Perché non siam popolo, Perché siam divisi; Raccolgaci un'unica Bandiera, un speme; Di fonderci insieme; Già l'ora suono. Bracia Italii , Italia się budzi Hełmem Scypiona wieńczy swą głowę Gdzie Zwycięstwo? Upokorzono Italię jako niewolnicę Rzymu lecz Bóg w nią wierzy.     Zewrzyjmy legiony     gotowi na śmierć     Italia wezwała! Jesteśmy od wieków Zdeptani i wyszydzeni Nie jesteśmy narodem Wciąż tak podzieleni Chwyćmy jedną flagę W nadziei Zjednoczenia się Czas nadszedł. Flaga Godło

7 Ogólne informacje Stolica: Rzym Ludność: 61 mln
Powierzchnia: ok. 301,3 tys. km2 Ustrój polityczny: republika parlamentarna Podział administracyjny: 20 regionów Język urzędowy: włoski Waluta: euro(€)=100 centów Prezydent: Giorgio Napolitano Premier: Mario Monti Prezydent: Giorgio Napolitano Premier: Mario Monti

8 Rzym Rzym (Roma) - stolica Włoch oraz największe miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber. To ośrodek naukowo-kulturowy oraz administracyjny regionu Lacjum i siedziba najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego oraz kilku organizacji międzynarodowych i szkół wyższych. Popularne miasto turystyczne, głównie ze względu na bogactwo starożytnych i średniowiecznych zabytków. Obok słynnego Koloseum, Łuku Konstantyna, Palatynu, Bazyliki św. Piotra, Panteonu i bogatych muzeów zobaczymy tu zabytkowe pałace, fontanny, akwedukty i inne niezwykle intrygujące obiekty. Najczęściej odwiedzaną częścią Rzymu jest Watykan, będący najmniejszym państwem świata.

9 Piza Piza (Pisa) - miasto położone
w środkowej części Włoch, w regionie Toskanii, nad rzeką Arno. Ma ono wspaniały i niepowtarzalny klimat, którego nie mąci nawet tłum zachwyconych turystów. Można tu zobaczyć słynną Krzywą Wieżę. Krzywa Wieża – jedna z najbardziej znanych budowli na świecie, która w istocie jest dzwonnicą katedralną. Wysokość wieży wynosi ok. 55 m, a odchylenie od pionu ok. 5 m. Od 1990 do 2001 r. wieża była niedostępna dla zwiedzających. Rocznie odwiedza ją ok. 10 mln. turystów z całego świata.

10 Wenecja Wenecja (Venezia) – miasto położone
w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim, na wielu wysepkach. Składa się ze starszej części położonej na 118 wyspach, które są oddzielone kanałami i mostami oraz tej na stałym lądzie. Jest to stolica regionu Wenecja Euganejska. Wenecja to symbol kulturowy, architektoniczny, turystyczny, a także środowiskowy oraz ośrodek przemysłowo-handlowy. Każdy kto słyszy o Wenecji wyobraża sobie miasto na wodzie, kanały, gondole i pływających w nich gondolierów oraz odbywający się tutaj karnawał. Charakterystycznym elementem miasta jest Bazylika św. Marka oraz Pałac Dożów i wiele innych wspaniałych zabytków. Cały obszar Wenecji znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

11 MEDIOLAN Mediolan(Milano) - miasto
w północnych Włoszech, położone pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Jest to stolica regionu Lombardia oraz drugie co do wielkości miasto Włoch. Mediolan jest bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki oraz włoskiej gospodarki. Nie jest podobny do żadnego innego miasta we Włoszech. Można tam zobaczyć: Katedrę Santa Maria delle Grazie ("z Ostatnią Wieczerzą" Leonarda da Vinci), Zamek Sforzów, czy kościół św. Ambrożego oraz słynną Katedrę Narodzin św. Marii. Mediolan to również światowa stolica mody.

12 Z A B Y T K I

13 Koloseum Amfiteatr Flawiuszów to amfiteatr w Rzymie wzniesiony
w końcu I w. n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów, który jest najwspanialszą budowlą antyczną przetrwałą aż do naszych czasów i najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta. Koloseum to ogromna, eliptyczna budowla z pojemną widownią oraz areną z systemem podziemnych korytarzy Składa się z 4 kondygnacji sklepionych krzyżowo, na których biegną rzędy korytarzy i schodów. W podziemiach amfiteatru znajdowały się pomieszczenia dla gladiatorów, zbrojownie, klatki dla zwierząt i magazyny Nazwa Koloseum pochodzi od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego posągu (gr. kolossos). W pełni swej sławy Koloseum stanowiło wspaniałą demonstrację potęgi rzymskiej i jeszcze dziś, po tylu wiekach jest dumą Rzymu i budzi zachwyt zwiedzających.

14 Fontanna di Trevi Najpiękniejsza, najbardziej imponująca włoska budowla wodna i najsłynniejsza barokowa fontanna w Rzymie i Europie, która powstała w 1762r. stworzona przez Nicola Salvi. Jest umieszczona na małym, okrągłym placyku przy ścianie pałacu. Wodę do niej dostarcza akwedukt Acqua Vergine zbudowany w XIX w., z którym wiąże się legenda, że jego źródło zasilania odkryła dziewczyna o imieniu Trevia. Stąd też pochodzi nazwa tego niezwykłego wodotrysku. Fontanna w pierwszym kontakcie przytłacza swoim rozmiarem. Głównym jej elementem jest ozdobna fasada, która przypomina łuk triumfalny. Centralną postacią jest Neptun w rydwanie ciągniętym przez dwa konie, które symbolizują stany oceanu i trytony po jego bokach, z których jeden prowadzi spokojnego konia, a drugi próbuje okiełznać niespokojnego. Woda spływa tarasami od wielkiego posągu Neptuna, wypływając przez nozdrza morskich koni do wielkiego basenu otoczonego schodami.

15 Panteon Majestatyczna świątynia i jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności w Europie. Ta potężna budowla została wzniesiona ku czci najważniejszych rzymskich bóstw. Okrągła konstrukcja powstała na Polu Marsowym z polecenia cesarza Hadriana w 125 r. n.e. Na fasadzie widnieje ogromna inskrypcja z liter wykutych w brązie. Na szczycie kopuły znajduje się centralny otwór tzw. oko oświetlający wnętrze kościoła, które jest bardzo imponujące. Właściwości akustyczne oraz piękna gra świateł i cieni to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty. Znajdują się tam kapliczki i grobowce z ołtarzami. W murze u podstawy kopuły wykute są nisze przeznaczone na posągi. Wewnętrzna ściana jest wyłożona żółtym marmurem i granitem. Od VII w. Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

16 Bazylika św. Piotra Najświętszy kościół rzymskokatolicki, reprezentacyjny kościół papieży, miejsce największych uroczystości kościelnych, najważniejsze miejsce dla chrześcijan oraz cel pielgrzymek. Bazylika znajduje się na placu św. Piotra w Watykanie i jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Została zbudowana nad grobem św. Piotra jako trzynawowa, renesansowo-barokowa bazylika na planie krzyża łacińskiego z kopułą ponad głównym ołtarzem. Stoi na miejscu bazyliki starochrześcijańskiej, wybudowanej około r. przez cesarza Konstantyna i zburzonej w 1506r. Wnętrze bazyliki mieści wiele cennych dzieł średniowiecznej, renesansowej i barokowej sztuki.

17 Film, literatura, nauka, teatr.
KULTURA Film, literatura, nauka, teatr. Włochy to kraj o bardzo bogatej historii i kulturze. Jest kolebką renesansu i baroku. Na terenie tego kraju brał początek teatr, powstawały tam najstarsze uniwersytety, rozwijała się nauka. Powstało tam wiele imponujących dzieł, zarówno w dziedzinie literatury jak i filmu. Słynne osobowości Aktorzy/ki: Monica Bellucci, Carla Bruni, Sophia Loren, Franco Gasparri, Leonardo Pieraccioni, Stefano Terrazzino Projektanci: Giorgio Armani, Guccio Gucci, Miuccia Prada, Nina Ricci, Donatella Versace Muzycy: In-Grid, Ferruccio Busoni, Luciano Pavarotti, Eros Ramazzotti

18 Michał Anioł Buonarotti
Słynni artyści włoscy Rafael Santi Michał Anioł Buonarotti Leonardo da Vinci

19 Rafael Santi Madonna Sykstyńska Bindo Altoviti Madonna ze szczygłem
Urodził się w 1483r., zmarł w 1520r. Był wybitnym i bardzo twórczym artystą epoki renesansu we Włoszech. Zasłynął jako włoski malarz i architekt. Był autorem cyklu madonn. Zdobywszy uznanie jako zdolny artysta, został zaproszony do Rzymu, gdzie na zamówienie papieża wykonał całą serię fresków zdobiących wnętrza sal reprezentacyjnych Watykanu. W ramach tego przedsięwzięcia powstały wybitne dzieła, których Rafael stworzył w ciągu swojego krótkiego życia bardzo wiele. Są to: „Madonna del Granduca”, „Madonna ze szczygłem”, „Madonna Sykstyńska”, „Złożenie do grobu” oraz „Szkoła Ateńska”. Madonna Sykstyńska Bindo Altoviti Madonna ze szczygłem

20 MichaŁ AnioŁ Buonarotti
Urodził się w 1475r., zmarł w 1564r. Był włoskim rzeźbiarzem, malarzem, architektem, poetą i jednym z najznakomitszych artystów renesansowych. Obrazy, rzeźby i projekty architektoniczne Michała Anioła należą do najsłynniejszych dzieł sztuki w historii. Artysta wyrzeźbił: Mojżesza, pomnik nagrobny – Pietę, czyli Maryję trzymającą na kolanach zdjętego z krzyża Chrystusa oraz Dawida. Najbardziej znaną pracą są freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, które przedstawiają historię stworzenia świata według Biblii. Namalował tam także sceny Sądu Ostatecznego. W 1561r. zaprojektował kopułę Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Dawid Stworzenie Adama Pieta

21 Leonardo da Vinci Dama z gronostajem Mona Lisa
Urodził się w 1452r., zmarł w 1519r. Był włoskim malarzem, rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, anatomem, literatem, muzykiem, wynalazcą, uczonym i myślicielem epoki renesansu oraz wszechstronnym i genialnym artystą. Wymyślił i zaprojektował maszyny, których nie można było w jego czasach zbudować ze względu na dostępne materiały. Uznaje się go za jednego z największych geniuszów ludzkości. To jego dzieła malarskie uczyniły go sławnym. Należą do nich: „Mona Lisa”, „Dama z gronostajem”, „Madonna wśród skał”, „ Madonna z goździkiem”, „Ostatnia wieczerza”, „Pokłon Trzech Króli” oraz „Święta Anna Samotrzecia”. Dama z gronostajem Człowiek witruwiański Mona Lisa

22 Antonio Vivaldi Urodził się w 1678r. w Wenecji, zmarł 1741r. w Wiedniu. Był włoskim skrzypkiem i kompozytorem. W 1705r. został opublikowany jego pierwszy zbiór sonat, które były bardzo słynne. Jego najsławniejszym dziełem są „Cztery pory roku”. Oprócz tego skomponował wiele oper i koncertów. Innymi słynnymi kompozytorami pochodzącymi z Włoch byli: Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini oraz Orlando di Lasso.

23 HISTORIA

24 Pierwszymi ludami, które zamieszkiwały Półwysep Apeniński byli Ligurowie. Jednak od
VIII w. p.n.e. do największej potęgi doszli Etruskowie. Rzymianie wyzwolili się spod władzy etruskich królów i przyjęli republikańską formę rządów. Władza była podzielona między dwóch konsulów, których wybierano na okres jednego roku. Utworzenie tak wielkiego imperium opartego na pracy niewolniczej wymusiło zmianę organizacji zarządzania. Po okresie burzliwych walk wewnętrznych i wojnie triumwirów w I w. p.n.e. władzę dyktatorską objął Juliusz Cezar. Najazdy wrogich ludów od połowy III w n.e. znaczyły początek upadku Imperium Rzymskiego. W 395r. n.e. cesarstwo rozpadło się na wschodnie i zachodnie. Na Półwyspie Apenińskim swoje państwo utworzyli Ostrogoci. Jednocześnie rezydujący w Rzymie papież stał się głową Kościoła. W 476r. n.e. po usunięciu cesarza Romulusa cesarstwo przestało istnieć. Najazd Longobardów zapoczątkował nowe podziały a oni zdominowali i zagrozili Rzymowi, jego biskup wezwał na pomoc germańskich Franków. Błogosławieństwo papieża było niezbędne Frankom dążącym do wzmocnienia swej władzy i odtworzenia cesarstwa. W XI i XII w. Italia stała się widownią rywalizacji papiestwa z cesarstwem. Osłabiało to władzę cesarską i stworzyło warunki rozwoju w północnych i środkowych Włoszech miast-państw(komun) o prężnej gospodarce, wysokiej kulturze umysłowej i artystycznej.

25 Mimo nieustannych walk w XIV i XV w
Mimo nieustannych walk w XIV i XV w. Włochy przeżyły okres niebywałego rozkwitu kultury. W ten sposób zainicjowały w Europie renesans czyli odrodzenie. W końcu XVIII w. rewolucja francuska zburzyła dotychczasowy porządek terytorialny i polityczny Włoch. W 1870r. do Włoch przyłączono Rzym, który rok później stał się stolicą państwa. Frustracja po I wojnie światowej doprowadziła we Włoszech do narodzin faszyzmu. W 1922 r. premierem Włoch został Benito Mussolini. Zbieżność jego polityki z Hitlerem przyspieszyła wybuch II wojny światowej. Obalenie Mussoliniego w 1943r. postawiło Włochy w stan wojny z Niemcami. W walkach na froncie włoskim istotną rolę odegrali Polacy, m.in r. II Korpus Polski zdobył Monte Cassino, a dwa miesiące później wyzwolił Ankonę. W 1946r. Włochy zostały ogłoszone republiką. Od 1949r. stały się członkiem NATO, a w 1957r. były współzałożycielem EWG.

26 KUCHNIA Kuchnia włoska to jedna z najpopularniejszych kuchni europejskich. Jest uwielbiana przez tysiące ludzi na świecie. Wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych, rybnych oraz owocach morza. Charakteryzuje się wykorzystaniem dużej ilości warzyw takich jak: pomidory, cebula, czosnek, karczochy, szpinak, szparagi oraz świeżych ziół: bazylia, oregano, tymianek i rozmaryn. Stosuje się w niej również oliwę z oliwek oraz oliwki . Z Włoch pochodzi wiele gatunków serów: parmezan, mozzarella, gorgonzola i mascarpone, jak również deserów np. tiramisu i panna cotta. Każdy region i miasto słynie ze swoich kulinarnych specjałów np. Rzym z Abbacchio (jagnięcina w białym winie z rozmarynem), Emilia-Romania z faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena z deserów, Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem i innymi daniami mięsnymi, Turyn kurczakami, Bolonia sosem mięsnym, a Neapol tradycyjną pizzą.

27 PIZZA Pizza to włoska potrawa, która obecnie jest znana na całym świecie. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego "picea" - placek z wody i mąki. Jest to placek zrobiony z ciasta drożdżowego, posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem, ziołami oraz różnymi dodatkami. Pierwsza pizza powstała w Neapolu specjalnie dla królowej Włoch – Małgorzaty i na jej cześć została nazwana Margheritą. Do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy. Przypuszcza się, że już starożytni Grecy jedli placek z pieczonego chleba, który był pokryty różnymi dodatkami.

28 SPAGHETTI Spaghetti to włoska potrawa, jak również nazwa szczególnego makaronu, który stanowi jej podstawę. Typowe spaghetti składa się ze świeżo ugotowanego makaronu, który powinien być al dente, czyli lekko twardy, ale nie zbyt surowy wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem, najczęściej parmezanem. Według legendy spaghetti zostało wynalezione w Chinach skąd Marco Polo przywiózł je do Wenecji, a dopiero potem rozprzestrzeniło się na całe Włochy. Inni twierdzą, że jadano je już za czasów Etrusków. Najpopularniejszymi sosami dodawanymi do tej potrawy są: carbonara i bolognese.

29 Wykonali: Decowski Jakub Jurek Natalia Kokoszka Justyna Kuźniar Aleksandra Łyszczak Gabriela Sowa Piotr W prezentacji wykorzystano materiały dostępne w Internecie.

30 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "WŁOCHY ITALIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google