Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy!"— Zapis prezentacji:

1 Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy!
OMNIBUS Ale numer....! Ale numer....! Kto to jest??? Matura ustna z języka obcego w 2012 Wypoczywaj aktywnie Narodowościowy poradnik wakacyjny. Szczypta poezji Czy wiesz, że… Początki gry na gitarze Na wesoło Wakacyjny horoskop Nr Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu Czerwic 2011 Wakacyjne motto: Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy!

2 Zespół redakcyjny Gazetki: Mgr Aleksandra Bednarczyk
Mgr Sylwia Zawada Skład gazetki szkolnej: Habryn Andrzej Ia Hennig Dominika Ia Probierz Marian Ia Mateusz Pasich IIc Konrad Gara II c Dawid Bajer Ie Konrad Wawrzyniak IIf Zapraszamy wszystkich chętnych do współtworzenia naszej szkolnej gazetki. Piszcie do nas na dowolne tematy związane ze szkołą i nie tylko... Piszcie co wam się podoba w szkole, co nie, co chcielibyście zmienić a co jest ok. Generalnie, jeżeli macie jakieś przemyślenia dotyczące pracy i nauki w mechaniku, piszcie: Zapraszamy do współpracy OMNIBUS

3 Podobni czy nie podobni? Hmmmm…???
Kto to jest? Podobni czy nie podobni? Hmmmm…???

4 Matura ustna z języka obcego od 2012 roku
Ile punktów można zdobyć? Łącznie za wykonanie trzech zadań egzaminacyjnych zdający może uzyskać 30 punktów: 18 punktów za sprawność komunikacyjną – po 6 punktów za każde zadanie (odniesienie się do czterech elementów wymienionych w poleceniu do każdego zadania oraz ich rozwinięcie) 12 punktów za język wypowiedzi (zakres i poprawność środków leksykalno-gramatycznych oraz wymowa i płynność wypowiedzi).

5 Ważne!!! Wszyscy uczniowie zdają ten sam egzamin.
Nie ma podziału na poziomy podstawowy i rozszerzony. Rozmowa wstępna. Kilka pytań z katalogu pytań dostępnych wyłącznie dla egzaminującego. Pytania dotyczą życia i zainteresowań zdającego. ok. 2 min. Zadanie 1: Rozmowa z ogrywaniem roli. Rozmowa oparta na opisie sytuacji. Zdający musi odnieść się do czterech elementów podanych w poleceniu i właściwie reagować na wypowiedzi egzaminującego. maks. 3 min. (w tym ok. 30 sekund na zapoznanie się z poleceniem ) Zadanie 2: Opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania. Zdający opisuje zdjęcie z zestawu i odpowiada na trzy pytania z nim związane. Pytania są zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego. maks. 4 min. Zadanie 3: Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania. Na bazie materiału wizualnego zdający wybiera element najlepiej pasujący do polecenia. Wyjaśnia dlaczego odrzuca pozostałe i odpowiada na dwa pytania związane z materiałem. Pytania są zamieszczone wyłącznie w zestawie egzaminującego. maks. 5 min. (w tym ok. 1 min. na zapoznanie się z poleceniem i materiałem)

6 Przykładowy zestaw Rozmawiasz z kolegą/koleżanką z USA na temat ochrony środowiska naturalnego. Poniżej podane są 4 kwestie, które musisz omówić w rozmowie. sposoby ochrony środowiska skutki zaniedbywania środowiska twoja rola w tym procesie Przyszłość rozmowę rozpoczyna egzaminujący Opisz poniższą ilustracje i odpowiedz na pytania egzaminującego Popatrz na zdjęcie nr 1, 2 i 3. Chcesz wrócić z Londynu do Twojego rodzinnego miasta. Jaki œśrodek lub formę transportu wybierzesz? Wybierz taką formę transportu, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Uzasadnij swój wybór. •Wyjaśnij, dlaczego odrzucasz pozostałe możliwości.

7 Wypoczywaj aktywnie blisko Olkusza
Zbliża się koniec roku szkolnego. Wakacje to czas, gdy wreszcie można odpocząć od szkoły i od codziennego wstawania wcześnie rano i nauki. Dwa miesiące bez szkoły – ale zastanówmy się, co można robić w wolnym czasie. Imprezy czy gra na komputerze nie zapewnią takich atrakcji, jakie daje aktywny wypoczynek na łonie natury. Proponuję więc wybrać się w teren. Piękna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Można wyjść (wyjechać) na spacer, zaplanować wycieczkę rowerową czy to z dziewczyną, czy z kolegami i koleżankami lub jeśli ktoś woli, samemu. Ktoś może powiedzieć, że nie ma wokół ciekawych miejsc. Postaram się pokazać kilka, które warto odwiedzić. Ojców i Pieskowa Skała To piękna, malownicza kraina położona w dolinie Prądnika na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek albo relaks na łonie natury. Okolica ta jest na ogół znana, jednak niepowtarzalność tego miejsca sprawia, że turyści chętnie tu powracają. Atrakcje, które tam na nas czekają, to m.in. możliwość organizowania wycieczek pieszych i rowerowych ,wspinaczka skałkowa, przejażdżki dorożkami i inne. To miejsce polecam szczególnie dla zakochanych – w Dolinie Prądnika znajduję się Źródełko Miłości. Legenda głosi, że ten, kto wypije z niego wodę, ulegnie czarowi miłości. Po nabraniu sił można już do woli delektować się widokiem bujnej zieleni oraz licznych skał na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Najbardziej charakterystyczną z nich jest Maczuga Herkulesa. Zachęcam też wszystkich do obejrzenia Bramy Krakowskiej oraz zamku w Pieskowej Skale. A w tak malowniczej scenerii, aktywnie spędzając czas, można nabrać energii i siły do pracy. Panoramy z Ojcowskiego Parku Narodowego – Widok z Jaskini Ciemnej Fot. Fot. Crazyblonde (www.zwiedzamy.ewolbrom.pl) Bardzo blisko Olkusza – ok. 2 km – znajduje się Zamek w Rabsztynie Można tu podziwiać szczątki gotyckiego zamku górnego położone na skale oraz mury zamku dolnego, który kiedyś był okazałą rezydencją możnowładczą. Inną renesansową pozostałością zamku są resztki bramy wjazdowej, do której ponad fosą prowadził most zwodzony. Pod bramą znajdują się sklepione piwnice. Zamek górny położony był na skale tak wysoko, iż po wejściu na nią ukazuje się piękny widok na okolicę i całe ruiny.

8 Ogrodzieniec i okolice
Wygiełzów, Lipowiec, Dinozatorland i Park Miniatur Wędrówkę warto zacząć od średniowiecznego Zamku Lipowiec. Położony u jego podnóży Park Etnograficzny to skarbnica wiedzy o życiu ludzi mieszkających po obu stronach Wisły. Stąd można wybrać się na wycieczkę historyczną, w głąb dziejów świata, aby zobaczyć, jak wyglądały prehistoryczne stwory, które w pradawnych czasach zamieszkiwały Ziemię. A takie rzeczy są możliwe tylko w Dinozatorlandzie. Dzieje świata oraz największe dokonania architektów z całego globu obejrzeć można w Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie.  Chociaż budynki wykonane zostały w mniejszej skali niż ich pierwowzory, zachwycają zwiedzających. Ogrodzieniec i okolice Wędrówka ogrodzienieckimi szlakami zaczyna się od ruin zamku, które tworzą tło dla historii tego pięknego zakątka Jury. To wyjątkowe miejsce na Jurze. A w wakacje warto się wybrać do Ogrodzieńca, gdzie organizowane są imprezy muzyczne, imprezy historyczno-plenerowe,  wakacje z duchami i gdzie można zwiedzać zamek nocą. W ciągu dnia organizowane są pokazy rycerskie. Na przełomie lipca i sierpnia planowany jest turniej rycerski, później koncert muzyki techno i dawnej. Niemal z każdego miejsca w zamku rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Z jednej strony na Jurę, a z drugiej na Śląsk. Warto tutaj przyjechać, ponieważ to bardzo duży i piękny zamek, otoczony parkami i lasami. U podnóża wzniesienia, na którym znajduje się zamek, jest Park Zamków Jurajskich. W jednym miejscu zgromadzono piętnaście makiet zamków, w większości leżących na Szlaku Orlich Gniazd.

9 „Nemo” w Dąbrowie Górniczej
Podczas upałów czas nad wodę Aby się ochłodzić, wybieramy najczęściej baseny miejskie. Jako że nasza szkoła zrzesza uczniów z różnych krańców powiatu olkuskiego i nie tylko, zachęcam do korzystania z basenów w: Wolbromiu Olkuszu Bukownie „Nemo” w Dąbrowie Górniczej Andrzej Habryn kl. I a

10 Narodowościowy poradnik wakacyjny 
Wakacje to taki czas, w którym można spotkać przedstawicieli innych nacji. Jako że czasem nie da się nawiązać z nimi kontaktu werbalnego, a innym razem jest to po prostu niewskazane, przedstawiamy Wam krótki poradnik, jak je rozpoznawać i jak się przed nimi bronić. Włosi Jak rozpoznać? Typowy Włoch składa się z rąk, nóg, głowy, szyi, korpusu, opalenizny, ciemnych okularów oraz skutera. Te okulary nosi nawet w ciemnej jak Jola Rutowicz piwnicy i w deszczowym Londynie, a na skuter potrafi zapakować całą swoją rodzinę i wyruszyć nim na wakacje choćby i na drugi koniec Europy. Głośno mówi. Głośno gestykuluje. Przy nieco bardziej porywistym wietrze symuluje kontuzję, tarzając się po plaży i trzymając się za goleń. Czeka wtedy tylko na gwizdek sędziego. Chętnie nurkuje. Włoszka ma z reguły zachęcające opływowe i aerodynamiczne kształty, na 30. urodziny dostaje jednak zazwyczaj papiloty, wielki tyłek i skłonność do używania przemocy i ciskania w innych ludzi podręcznymi przedmiotami codziennego użytku (toster, lodówka, listonosz, jej mąż Włoch, mąż listonosza). Jak się bronić? Kupić sobie latarkę i zaświecić prosto w przeciwsłoneczne okulary. Włosi boją się światła zupełnie jak Robert Pattinson.

11 Mieszkańcy RPA Jak rozpoznać? Mają wuwuzele. Jak się bronić? Nie da się. To znaczy...eee...jest jeden sposób. Ale osobiście go nie polecamy. Norwegowie Jak rozpoznać? To nie gruba warstwa kremu do opalania. Mieszkańcy odległej planety Norwegia - przyłączonej do Ziemi pod koniec lat 80. XX wieku - zawsze malują twarze na biało. Z reguły zabierają też na wakacje swoje płonące kościoły. Głośno chełpią się bogactwami naturalnymi kraju, w którym żyją: ropą naftową, gazem ziemnym, rozległymi złożami metali (black metal, death metal, gothic metal, speed metal, thrash metal) i białą farbą do twarzy. Preferowany styl życia: brak. Brak życia, nie stylu. Jak się bronić? Śpiewając piosenki Arki Noego

12 Anglicy Jak rozpoznać? Po pięciu minutach opalania wyglądają jak wyciągnięci z mikrofali. Cały czas oglądają piłkę nożną, nawet gdy w pobliżu nie ma żadnego telewizora czy stadionu i nikt nie wie, jak oni to robią. Ich śniadania zostały wpisane przez większość organizacji międzynarodowych na listę broni masowego rażenia. Angielskie piegi to kolejna, obok Muru Chińskiego, rzecz zauważalna z kosmosu. Święcie przekonani, że na świecie nie ma innego języka niż angielski, a wszystkie pozostałe narody na naszym globie po prostu strasznie niewyraźnie mówią. Jak się bronić? Zapytać, jak im poszło na mistrzostwach świata w RPA. Francuzi Jak rozpoznać? Często podrywają nawet meble w hotelowym holu. Przekonani o własnej wyższości, co do jednego mają berety z antenką i wypielęgnowane wąsiki, ich kobiety w to wliczając. Palą cienkie papierosy i piją wino, nawet do frytek z Le Makkdonalds. Jak się bronić? Udawać głuchoniemego.

13 Jak rozpoznać? Mają doła. I mimikę strasznie rozrośniętej paprotki.
Amerykanie Jak rozpoznać? Amerykanie ubierają się jak... no jak Amerykanie. Także bądźcie przygotowani na najgorsze, włącznie z różową torebką Hello Kitty do czarnej wieczorowej sukni Armaniego. Często ich tyłki aż się proszą o własny kod pocztowy, albo o oddzielną mapę. Amerykanie fotografują wszystko jak leci - w końcu nigdy nie wiadomo, co może okazać się rarytasem starszym niż dwadzieścia lat! Jak się bronić? Rzuć daleko przed siebie hamburgera i uciekaj. Albo wskazując na najbliższą stację benzynową, krzyknij ''O nie! Ona jest z DWUDZIESTEGO WIEKU!''. Koniecznie dużymi literami. I wtedy uciekaj. Finowie Jak rozpoznać? Mają doła. I mimikę strasznie rozrośniętej paprotki. Jak się bronić? Dać im piszczącą zabawkę.

14 Polacy Jak rozpoznać? Noszą skarpety do sandałów. Czasem też wąsy do sandałów albo skarpety do wąsów. Przywożą ze sobą puszki z mielonką. Mają saszetki przyczepione zszywaczem do brzuchów. Kobiety krzyczą, z reguły na dzieci, które spuszczone na chwilę z oka skonstruowałyby rakiety dalekiego zasięgu albo obkleiły cały gmach ONZ gumą do żucia. Próbują pić tyle co Rosjanie (patrz Rosjanie), ale nie zawsze im wychodzi. Przekonani o tym, że kiedy mówi się odpowiednio głośno i wolno, każdy jest w stanie zrozumieć język polski. Jak się bronić? Unikać barów z happy hours i wyprzedaży. W razie spotkania kupić im tyle alkoholu, ile zabiłoby średniej wielkości kraj afrykański i poczekać pół godziny. Turcy Jak rozpoznać? Palą dużo papierosów i nie lubią Greków. Jak się bronić? Znaleźć Greków

15 Rosjanie Jak rozpoznać? Mają na sobie więcej złota niż Bazylika św. Piotra. Są w stanie wypić wszystko, włącznie z paliwem rakietowym - śmiesznie wtedy podskakują, a radary w pobliskich bazach lotniczych dostają szału. Rosjanie najbardziej lubią jeździć do hoteli nad oceanem - zawsze są tam najlepsze baseny. I można je wypić. Noszą modne od XVIII wieku pasiaste marynarskie koszulki Jak się bronić? Teleportować się. Grecy Jak rozpoznać? Palą dużo papierosów i nie lubią Turków. Jak się bronić? Znaleźć Turków.

16 Kosmici Jak rozpoznać? Mówią w językach obcych. Ubierają się w szarą skórę i wielkie czarne oczy. Łatwo ich poznać, bo wszystkim spotkanym ludziom wszczepiają sondy, chipy i przeprowadzają na nich badania, którym towarzyszy wiele błyskających światełek. Koło nich zawsze jest tłok, bo kręci się w ich pobliżu mnóstwo przedstawicieli agencji rządowych i fanów Willa Smitha Jak się bronić? Co człowiek to opinia i co człowiek to inny sposób. Ale w razie konwersacji na wszelki wypadek potakuj i mów, że tak, też lubisz nową płytę Stachursky`ego. Japończycy Jak rozpoznać? Gatunek wyjątkowo ciężki do wypatrzenia - przeciętnego Japończyka trudno zauważyć zza stosu aparatów fotograficznych, które zwykle nosi ze sobą. Wszyscy już chyba zorientowali się, że pierwszym krokiem podłego japońskiego planu jest sfotografowanie wszystkiego na świecie, później zbudowanie makiety naszego globu i wreszcie zniszczenie Ziemi poprzez zaprzestanie produkcji baterii i doprowadzenie do tego, żeby ludzie zjadali się nawzajem. Żeńska wersja Japończyka nie różnie się od męskiej. Czasem ma tylko dłuższe włosy, ale uwaga - równie dobrze może to być japoński fan Iron Maiden. Zaleca się nie dotykanie Japończyków - wszędzie mają poupychane mikroskopijne komputerki i konsole do gier. Ciężki ich także uśmiercić - każdy z nich ma pięć żyć i do tego gra na kodach. Jak się bronić? Poprosić ich o wymówienie ''Reese Witherspoon''.

17 Szczypta poezji „, Co naprawdę warto? ” Warto żyć, sięgać nieba,
Kochać ludzi, bo tak trzeba! Być człowiekiem pracowitym, A ucie leniem jednolitym. Zdobyć wiedzę i szczyt góry, Mieć przyjaciół cztery fury. Garść cukierków dla osłody, Kilka lodów dla ochłody. Mieć osobę bardzo bliską, Może być troszeczkę niską. Wygląd się nie liczy w cale, Kochać można mając cale. Warto cieszyć się z niczego, Skakać, śmiać się z byle, czego. Dobro czynić cały rok, Radość sprawiać robiąc krok. A czy warto się przejmować? Martwić nie spać się dołować? To nie warte jest niczego, Nie prowadzi do dobrego. Trzeba życie wziąć w swe dłonie Bo z tęsknoty całe spłonie Życie nie jest takie proste Bywa przykre i żałosne Lecz gdy będzie ukochane. Magdalena Miszczyk „Jestem …? Jestem uczennicą dla nauczycieli Córką dla rodziców Dzieckiem dla dorosłych Dorosłą dla dzieci Dziewczyną dla chłopaka Pacjentką dla lekarza Klientką dla sprzedawczyni w sklepie Poetką dla przyjaciół Magdą dla koleżanek… Szkoda, że tylko dla psa mogę być człowiekiem. Magdalena Miszczyk

18 Magdalena Miszczyk Juri - 2011
Anioły jeżdżą pociągami” Anioły jeżdżą pociągami, Robią zakupy, chodzą do pracy. Nie siedzą w niebie, Bo człowiek dla nich więcej znaczy. Cierpią razem z człowiekiem I z nim chodzą do kina. Swojego człowieka przytulają, Gdy zrozpaczona jest jego wina. Całe życie z nami spędzają, A gdy umieramy-do nieba wracają. Innego człowieka pod opiekę nie mają, Na zawsze wierne jednemu zostają Magdalena Miszczyk Śnieśń W złachmaniałym świecie oko w trawie prószy stojąc na jednej Rzęsie płacząc klaszcze w swe policzka licząc łzy topiące w wardze Popijając kokosowy likier z rozpuszczona kostką lodu… W ustach stoją białe zęby z czarną rdzą jak słodka truskawka Rozbijana uderzeniem powieki z Wenusową Milo stojąca obok ziemi Z mlecznej margaryny i sosu pomidorowego urządzając kolacje z Dzieckiem w brzuchu biegnącym przed siebie upupiając Ciebie… Juri

19 CZY WIESZ ŻE... Piramida Cheopsa z budowana jest z 2,3 mln ociosanych bloków wagi, średnio 2,5 t., wysokość 146,5 m długość u podstawy 231 m. Trasa biegu maratońskiego wynosi m. Pierwsza Kawiarnia europejska powstała w Londynie w 1652 roku, druga 1671 roku. Klasztor Jasnogórski został wzniesiony na Jasnej Górze w ok roku. Najstarszym miastem w Polsce jest Kalisz, w 2000 roku święcił 1840 lecie swojej historii. Trzeci syn Adama i Ewy nazywał się Set. Dachem świata nazywana jest wyżyna Pamir, w południowo-wschodniej części Azji Środkowej, średnia wysokość 4000 m nad poziom morza. Łek, to pierwotna nazwa miejscowości Ełk. Cicha Noc, Święta Noc, najsłynniejsza kolęda świata została skomponowana 24 grudnia 1818 roku w Oberndorf; słowa - ksiądz Joseph Mohr; muzyka organista Franz Xavier Gruber. Stary Testament powstał między XII a II w. pne. Nowy Testament powstał między poł. I a poł. II w. Boże Narodzenie, święto chrześcijańskie do IV w. obchodzone było 6 stycznia. Dynamit wynalazł przemysłowiec i chemik szwedzki Alfred Bernhard Nobel. Statek "Santa Maria", na którym Kolumb odbył swą pierwszą podróż do Ameryki; rozbił się u wybrzeży Haiti 25 grudnia 1492 r. W nowym Jorku znajduje się pomnik Władysława II Jagiełły, (odsłonięty 15 lipca 1945 roku).

20 Szachy, jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych gier świata, pochodzi z Indii sprzed VI w. ne., w Polsce znane od XII wieku. Rycerz Zawisza Czarny wzięty do niewoli przez Turków został zamordowany w 1428 roku. "Zygmunt" dzwon w katedrze wawelskiej waży 8 ton, a został odlany w 1520 roku. Krzysztof Kolumb, nie wiedział że dopłynął do Ameryki, do ostatniej chwili swojego życia sądził że dotarł do wybrzeży Azji Wschodniej. Koloseum, starożytny amfiteatr w Rzymie w obwodzie ma 524 m, a wysokość wynosi 48,5 m. Kleopatra VII, ostatnia królowa egipska popełniła samobójstwo, dając się ukąsić kobrze królewskiej. Pierwszym Europejczykiem, który odbył podróż morską do Indii był żeglarz portugalski Vasco da Gama ( ). Największy szafir świata (563 karaty) to "Gwiazda Indii". W 1765 roku odbył się pojedynek na pistolety między Casnovą i hrabią Franciszkiem Ksawerym Branickim. Wielki Mur Chiński ma 2400 km długości, od 4 do 16 m wysokości i od 4 do 8 m szerokości. Największym zwierzęciem lądowym jest słoń afrykański ciężar jego sięga 6 ton, wysokość 3,5 m, a długość ciała 4,5 m. Największym drapieżnikiem z rodziny kotów jest tygrys syberyjski; waga samca sięga 320, a wyjątkowych wypadkach 380 kg, długość ciała 2,5 m, a wysokość 1 m. Biały niedźwiedź polarny osiąga 3 m długości, 1 m wysokości i waży 880 kg. Największy ze złowionych wielorybów miał długość 33 m i ważył 150 ton (płetwal błękitny). Niektóre okazy australijskiej dżdżownicy osiągają długość ciała 3 m.

21 Największym ptakiem świata jest struś afrykański, który osiąga wysokość 2,75 m i 90 kg wagi.
Najmniejszy ptak koliber waży zaledwie 2 g. Lądowy żółw olbrzymi występujący na Wyspach Gallapagos waży do 300 kg, a długość jego wynosi 1,5m. Grusza, wiśnia i czereśnia osiągają wiek 300 lat. Słoń potrafi biec z szybkością 40 km/godz. Najszybszym zwierzęciem świata jest gepard potrafi osiągnąć 110 km/godz. Dąb żyje do 1000 lat. Najwyższym zwierzęciem na świecie jest żyrafa, jej wysokość wynosi 6 m. Największy w świecie płaz żyjący w rzekach Chin i Japonii - salamandra olbrzymia, zwana także japońską ma 1,5 m długości. Ropucha aga, która żyje w Ameryce Środkowej i Południowej, osiąga długość 25 cm, szerokość 12 cm, a jej waga dochodzi do 1 kg. Człowiek ma średnio około 5 litrów krwi. Największym skorupiakiem świata jest japoński krab olbrzymi. Rozpiętość jego nóg wynosi przeciętnie około 2,5 metra.

22 Podczas snu zimowego temperatura ciała jeża spada z 35 stopni do 10 stopni, puls zmniejsza się ze 190 uderzeń serca na minutę do 20 uderzeń. W kolcach jeża roi się od pcheł. Na jednym zwierzęciu może znajdować się ponad 500 pcheł jednocześnie. Na głowie człowieka dorosłego rośnie około włosów. Najniższą temperaturę powietrza w bezwietrznych warunkach zanotowano w rosyjskiej stacji Wostok na Antarktydzie, wynosiła - 89,2 stopni C. Najwyższą temperaturę powietrza w cieniu 58 stopni C. zanotowano w Al Aziziyah w Libii. Najbardziej suchym regionem ziemi jest północne Chile. W niektórych miejscach nie notowano opadów deszczu od około 400 lat. Szczęki hieny są tak silne, że zęby przednie trzonowe mogą wywierać nacisk 800 kg. 90% pożywienia hieny cętkowanej stanowią ssaki ważące ponad 20 kg, będące ich własnym łupem.

23 Nauka gry na gitarze Pisałam kiedyś o początkach nauki gry na gitarze. Wiem jednak, że nie żaden tekst, żaden argument nie jest na tyle uniwersalny, żeby trafił do wszystkich ludzi. Dlatego postanowiłam umieścić – alternatywę. Od czego zacząć naukę gry na gitarze? Jeśli chcesz zacząć grać na gitarze, a jeszcze nie masz o tym zielonego pojęcia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Może znajdziesz w nim kilka cennych wskazówek. Jaką gitarę wybrać? Na samym początku nauki warto zaopatrzyć się w gitarę klasyczną ponieważ posiada dość miękkie, nylonowe struny, nawinięte na kołki z tworzywa sztucznego. Dzięki strunom nylonowym opuszki palców nie bolą aż tak jak w przypadku nauki na strunach metalowych, które występują w gitarze elektrycznej i akustycznej. Możliwe też, że chcesz spróbować swoich sił w grze na gitarze ponieważ masz już instrument. Może Twoja gitara przeleżała na strychu lub w szafie i czekała przez te wszystkie lata aż się nią ktoś zainteresuje. Jeśli tak jest musisz uważać ponieważ nie zawsze stare gitary niewiadomego pochodzenia nadają się do nauki. W starych gitarach przede wszystkim należy wymienić struny, ponieważ stare zniszczone struny mogą uniemożliwiać dobre nastrojenie instrumentu, a przecież nie chcemy fałszować. Praca i wysiłek, które włożysz w naukę gry na takim instrumencie będą o wiele większe niż zabawa i postępy. Do gitary warto zaopatrzyć się w kurs gitarowy oraz stroik (tuner) gitarowy. Przyda nam się także futerał, który ochroni gitarę przed kurzem i pozwoli na wychodzenie z gitarą z domu. Drugim ważnym elementem jest wielkość gitary.

24 Wielkość gitary W przypadku młodzieży i osób dorosłych można zacząć naukę gry na gitarze standardowej wielkości. W przypadku dzieci nawet do 12 roku życia (a więc do okresu dorastania), warto sięgnąć po gitarę 3/4, jest to gitara o mniejszym pudle rezonansowym, co znacznie ułatwia poprawne trzymanie instrumentu. Niewygodny instrument może spowalniać postępy w nauce, a w konsekwencji może zniechęcać do dalszej nauki. Nauczyciel czy kurs gitarowy? młodzież od mniej więcej 14/15 roku życia oraz osoby dorosłe mogą spokojnie spróbować nauki za pośrednictwem kursu gitarowego. Jest to dość opłacalne i skuteczne zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie do grania szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Pozwala też na spokojne przyjrzenie się gitarze w zaciszu domowym. Kursy omawiają dość czytelnie zagadnienia związane z początkami gry, a ich koszt średnio pokrywa się z kosztem 1 godziny lekcji z nauczycielem. Kursy, podobnie jak nauczyciele, różnią się sposobem przekazywania wiedzy dlatego na samym początku warto wybrać kurs dla początkujących, a następnie poszukiwać tematyki, która nas interesuje. Nauczyciel z pewnością pomaga przebrnąć przez najtrudniejsze fragmenty utworów, a także koryguje błędy i potrafi zdyscyplinować/zainspirować do nauki. Jednak kiedy kończy się lekcja z pewnością warto posiadać jakieś materiały edukacyjne i akcesoria w domu. W przypadku kursu należy zwrócić uwagę na logiczny porządek lekcji, które powinny stopniować skalę trudności. Idealnym rozwiązaniem byłaby nauka w domu, za pośrednictwem kursu gitarowego połączona z lekcjami z nauczycielem. To forma dość powszechnie występująca na różnych poziomach zaawansowania w grze. Nawet zaawansowani gitarzyści, którzy chcą nadal się rozwijać, posiadają w swojej kolekcji kursy gitarowe i z nich korzystają oraz uczęszczają na lekcje gry. Również jeśli mamy znajomych lub bliskich, którzy potrafią grać na gitarze lub także uczą się – warto wymieniać się z nimi posiadaną wiedzą i umiejętnościami. To zawsze wspiera wspólny twórczy rozwój każdego gitarzysty.

25 Poniżej chwyty i wersja w języku angielskim do pięknej piosenki Atlantyda
Słowa: Wisława Szymborska Muzyka: Grzegorz Turnau

26 C G Istnieli albo nie istnieli Na wyspie albo nie na wyspie F C Ocean albo nie ocean G F C Połknął ich albo nie Czy było komu kochać kogo Czy bylo komu walczyć z kim Działo się wszystko albo nic Tam albo nie tam ref. a G F G F Przypuszczalni wątpliwi nie upamiętnieni Nie wyjęci z powietrza z ognia z wody z ziemi gis Nie zawarci w kamieniu ani w kropli deszczu H7 Nie mogący na serio pozować do przestróg Miast siedem stało czy napewno Stać wiecznie chciało gdzie dowody Nie wymyślili prochu nie Proch wymyślili i tak Meteor spadł to nie meteor Wulkan wybuchł to nie wulkan Ktoś wołał coś niczego nikt Na tej plus minus Atlantydzie ref. Istnieli albo nie istnieli Na wyspie albo nie na wyspie Ocena albo nie ocean Połknął ich albo nie Czy było komu kochac kogo Czy było komu walczyć z kim Działo się wszystko albo nic Tam albo nie tam Tam albo nie tamAtlantis

27 They weren't up to much, no.
They were up to something, yes. Hypothetical. Dubious. Uncommemorated. Never extracted from air, fire, water, or earth. Not contained within a stone or drop of rain. Not suitable for straightfaced use as a story's moral. A meteor fell. Not a meteor. A volcano exploded. Not a volcano. Someone summoned something. Nothing was called. On this more-or-less Atlantis. They were or they weren't. On an island or not. An ocean or not an ocean swallowed them up or it didn't. Was there anyone to love anyone? Did anybody have someone to fight? Everything happened or it didn't there or someplace else. Seven cities stood there. So we think. They were meant to stand forever. We suppose.

28 Na wesoło Marian Probierz kl. I a
Nauczyciel oddaje Jasiowi klasówkę. Zamiast oceny napisał IDIOTA. Jaś spojrzał na kartkę, potem na nauczyciela i mówi: - Ale pan jest roztargniony. Miał pan wystawić ocenę, a nie się podpisywać. - Czym się różni Małysz od Gołoty? - Małysz dłużej leci niż Gołota walczy Pani na lekcji języka polskiego pyta Jasia: - Jasiu podaj dwa zaimki osobowe. - Kto? Ja? - Bardzo dobrze szóstka Przychodzi Małysz do kiosku i mówi: - Czy mogę kupić bilet? - 3 złote proszę. - A nie wystarczą 3 srebrne i 2 brązowe? Pani pyta Jasia: - Która rzeka jest dłuższa: Ren czy Missisipi? - Missisipi. - Dobrze, Jasiu. A o ile jest dłuższa? - O sześć liter. Wieczorem żona pyta policjanta: - Wziąłeś prysznic? - No tak! Ile razy coś zginie, zawsze jest na mnie! Jasio zwierza się potajemnie koledze: - Wydaje mi się, że moi rodzice już mnie nie kochają. - Dlaczego tak twierdzisz?! - Dają mi dziwne zabawki do kąpieli… - Spokojnie, do kąpieli różne rzeczy się bierze. - Tak? Toster, suszarkę, przedłużacz?! W restauracji rodzina posila się promocyjnym obiadem. Zostaje sporo jedzenia, więc ojciec prosi kelnera: - Czy może pan nam zapakować te resztki? Wzięlibyśmy dla pieska. - Hurrrrra! - woła Jasio - Będziemy mieć pieska Marian Probierz kl. I a

29 Wakacyjny horoskop Baran Byk
To co najważniejsze dla Barana podczas tegorocznych wakacji to możliwość spędzenia jak najwięcej czasu z samym sobą. Wyobraź sobie: cisza spokój i tylko Ty, to doskonała okazja, by wreszcie porozmawiania z kimś mądrym. Potrzebne jest Ci to do naładowania akumulatorów. Wypoczęty mózg będzie Ci szczególnie potrzebny wtedy kiedy trzeba będzie wydawać pieniądze, czy też je inwestować w kolejną zgrzewkę. W tym okresie ostudź gorącą głowę i 2 razy pomyśl zanim wyciągniesz kartę przed bankomatem. Jeśli jesteś w związku i samotny wypad wakacyjny nie wchodzi w rachubę, wykorzystaj wszelkie nadarzające się okazje na odnalezienie wspólnego celu. Podczas prób jego realizacji łatwiej będzie Wam połączyć swoje siły, zrozumieć partnera, a nawet coś mu wybaczyć. Byk Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują , że to będą dla Ciebie udane wakacje. Szczególnie pod względem towarzyskim. Poszukaj w miłości trochę romantyzmu i delikatności, bo te wakacje sprzyjają nawiązywaniu czysto fizycznych znajomości. Przyjaciele tez Cię nie zawiodą, teraz szczególnie możesz liczyć na ich dojrzałość i wsparcie, gdy potrzebna będzie Ci pomoc czy dobra rada. A z drugiej strony odnajdziesz w nich doskonałych kompanów do szalonych imprez. Baw się dobrze, używaj życia, zawsze znajdzie się ktoś kto odprowadzi Cię do domu. Zwróć uwagę, czy nie za bardzo udajesz przed innymi kogoś kim nie jesteś. Opowiadanie o zasadach, wytykanie palcem błędów innych podczas, gdy sobie pozwalasz na to samo albo i więcej jest zwykła obłudą.

30 Bliźnięta Wspaniały czas dla Bliźniąt w związkach, miłość kwitnie, totalnie te same fale, nie wypowiadasz głośno swoich pragnień, a ona sama przynosi Ci kolejne piwo, a on kupuje bilety do kina. Porozumienie w parze szczególnie się przyda, bo na towarzystwo znajomych lepiej teraz uważać. Możesz często podczas tych wakacji poczuć się wykorzystanym. Jeśli chodzi o pieniądze czas zapoznać się ze starą zasadą „lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć” i wcielać ją w życie. Nastał dla Ciebie dogodny czas, gdy w ważnych sferach życia, a szczególnie tych, na których najbardziej Ci zależy, łatwiej będzie osiągnąć równowagę. Jeśli wygłaszasz jakieś poglądy czyń to rozważnie, unikaj ocen, pokaż naprawdę wyważona postawę, tylko w ten sposób uda Ci załatwić pomyślnie najważniejsze sprawy. Rak Wakacje to bardzo sprzyjający okres dla Raków. Najważniejsza zasada, która obowiązuje dla Was w związkach i powinna dotyczyć wszelkich innych kontaktów, to zasada złotego środka. Szczególnie dotyczy to zaspokojenia potrzeb obu stron związku, konieczne jest wysłuchanie racji drugiej strony i zrozumienie jej bez zarzutów i krytyki. Twoja w tym głowa by wilk był syty i owca cała. Pamiętaj, że dobry partner to ten, który wspiera Twój rozwój, o ile masz zamiar się rozwijać podczas tych wakacji. Jeśli macie odmienne zdanie na ten temat, zwróć się do przyjaciół, oni chętnie będą towarzyszyć Ci w drodze niezależnie od kierunku. Nie od rzeczy będzie wsparcie kogoś finansowo, dajesz w ten sposób znać światu, że Tobie nie brakuje. Zaufaj sobie i swojej wewnętrznej sile, postaw granice, do których się posuniesz i przestrzegaj ich. Jeśli nie słuchałeś do tej pory opinii innych to zacznij to teraz robić.

31 Lew Jeśli marzyłaś kiedykolwiek o idealnej dla Ciebie miłości, takiej romantycznej, prawdziwej to wiedz, że teraz świat sprzyja Lwom w odnalezieniu i przeżyciu właśnie takiego uczucia. Uważaj tylko, aby to marzenie nie uniosło Cię zbyt daleko, bo niechciana „wpadka” spowoduje potężne uderzenie w ziemię. Znikną wtedy wszyscy „przyjaciele” i zostaniesz sam na placu boju. Podczas tych wakacji wiele przyjaźni może przejść swoisty egzamin. I albo znajomości te przejdą na wyższy poziom, albo zakończą się nagle, z hukiem. Możesz też liczyć na pełne kieszenie, zaskoczy Cię skąd pojawiają się większe sumy pieniędzy. Rozważ kupno samochodu, czas Ci sprzyja, będziesz mógł dłużej pospać jak rozpocznie się szkoła. Przyjrzyj się swojemu życiu i sprawdź co chciałbyś w nim zmienić. Daj sobie czas, przed podjęciem ważnych decyzji, wyjedź, odpocznij i zrelaksuj się Jeśli miałeś nadzieję na ognisty romans, porzuć płonne nadzieje. To co Cię czeka teraz w związku to stabilność, pewność, wsparcie i bezpieczna nuda. Nie obawiaj się zatem zdrad, głośnych rozstań i awantur. Za to uważnie przyjrzyj się grupie swoich znajomych. W Twoim najbliższym otoczeniu jest osoba, która ściąga niebezpieczeństwo, może ono dotyczyć tej osoby, ale i wszystkich z nią związanych, lepiej nie być zmuszonym do wypicia kwaśnego piwa, które nawarzył ktoś inny. Pomóż komuś kto tej pomocy potrzebuje, nie wykosztujesz się, podziel się rzeczami, których używałeś. Nie bądź sknerą oddaj swoje ściągi poprawkowiczom. Przejrzyj dokładnie swój system wartości, jeśli za dużo uwagi poświęcałeś do tej pory sprawom materialnym zwróć się teraz ku sprawom ducha. Pomedytuj, pomódl się, a jeśli impreza to lepiej oddaj się grillowaniu na łonie natury niż clubbingowi Panna

32 Miłość tego lata może sprawić, że poczujesz się jak na naturalnym haju
Miłość tego lata może sprawić, że poczujesz się jak na naturalnym haju. Czy zdarzył Ci się już taki stan, którym właśnie kogoś poznajesz, a masz nieodparte wrażenie , że znacie się od wieków? Wagi przygotujcie się, przed wami piękny okres, w którym Wasze serca i dusze uniosą się ku miłości uniwersalnej, duchowej, zdolne będziecie do wielu poświęceń, odczujecie cud miłości i powinowactwo dusz. Fizyczność w związkach zejdzie na drugi plan, duchowość jest tym co teraz szczególnie łatwo będzie Wam osiągnąć. Nie zapominaj o zabawie, świat Ci sprzyja, przypomnij sobie w gronie przyjaciół, jak beztrosko i wesoło bawiłeś się jako dziecko, spróbuj odtworzyć ten stan, zaufaj sobie i oddaj się przyjemnościom. Pieniądze wydawaj rozważnie, a nie zabraknie Ci ich tego lata. Gdy wydarzy się coś nie po Twojej myśli, co sprawi, że poczujesz się gorzej, weź się w garść, nie uciekaj, nie wyolbrzymiaj problemu, im szybciej stawisz temu czoła tym szybciej znowu poczujesz się dobrze. Waga Skorpion Okres wakacji, możliwość wyjazdów, sprawia, że łatwiej będziesz wpadać w miły marzycielski nastrój. Jeśli jesteś sam, wyobraź sobie teraz, z najdrobniejszymi szczegółami swojego wymarzonego partnera, romantyczną atmosferę, lato sprzyja odnalezieniu wielkiej miłość. Jeśli jednak jesteś w związku, zwróć uwagę, bo może pojawić się cień na Waszej relacji, to jakaś tajemnica, coś co nie zostało wypowiedziane, a zawisło nad Wami, jeśli ta ciemność zgęstnieje, trudno będzie z niej wyjść. Poszukaj pomocy wśród przyjaciół i znajomych, możesz teraz na nich liczyć. Zaufaj radom, przyniosą Ci rozwiązania trudnych sytuacji. Pamiętaj, by nie pozostawać im dłużnym, okaż się dobrym przyjacielem. Wykorzystaj dobrą passe finansową, by pomóc komuś w potrzebie. Teraz szczególnie ważne jest Twoje poczucie sprawiedliwości, idź za jego głosem. To będzie najlepszy drogowskaz tego lata.

33 Dokładnie rozejrzyj się dokoła siebie
Dokładnie rozejrzyj się dokoła siebie. Tuż obok, w Twoim najbliższym otoczeniu jest ktoś, kto czeka na odkrycie. Partner dla Ciebie, jest dokładnie z Twojego środowiska. Wspólna hierarchia wartości, te same problemy i pragnienia, będą sprzyjać zrozumieniu i tolerancji w związku. Jako bonus masz dobre układy z „teściami”. Uważaj jednak w sprawach finansowych, jeśli pojawi się jakaś wspaniała propozycja, by zainwestować „po znajomości”, czy pożyczyć większą gotówkę na „okazyjnie” wysoki procent – nie rób tego. Jesteś teraz szczególnie narażony na uleganie iluzjom w sprawach materialnych. Nie ratuj tego co się już kończy. Nie wkładaj energii w podniesienie tego, co się już przewróciło. Nie łącz nadziei z tym co się już skończyło. To czas rewolucji i zamętu wykorzystaj go na swoją korzyść. Strzelec Koziorożec Tego lata nic trudnego nie powinno Cię zaskoczyć. Wszystko bowiem układa się dobrze. W związku harmonia, spokój. Dobraliście się jak w korcu maku, pod względem charakteru i temperamentu. Może warto wykorzystać lato i wcielić w życie jakiś szalony plan dla dwojga, by nieco urozmaicić Waszą relację, żeby nie przerodziło się ona w nudną i rutynową. Po większa dawkę energii sięgnij do przyjaciela, masz przy sobie osobę stanowiąca niewyczerpalne wręcz źródło ożywczej energii. Połączywszy siły możecie razem działać niezwykle twórczo. Kiedy wydajesz pieniądze, czy w coś inwestujesz koniecznie odwołaj się do swojej intuicji, to dzięki jej podszeptom nie stracisz, a możesz wiele zyskać. Zwycięstwo jest w zasięgu ręki. Wszystkie zmiany w Twoim życiu prowadzą teraz ku odnowie i transformacji, nie zatrzymuj ich otwórz się na nowe.

34 Podczas tegorocznych wakacji możesz szczególnie mocno odczuć duchowy związek ze swoim partnerem. Nadszedł okres, w którym pojawić się mogą sprawdziany, czy Wasza relacja ma solidne fundamenty uczuciowe. Łatwiej możesz decydować się na ślub czy zaręczyny. Poczekaj jednak z tym do jesiennego otrzeźwienia. Teraz nie podejmuj najważniejszych decyzji w swoim życiu, czy to w sferze uczuciowej czy materialnej. Szczególnie wskazana jest obecnie rozwaga, cierpliwość. Lepiej przytrzymać się chwilę i spojrzeć na swoje życie z dystansu lub innej pozycji niż do tej pory. Wyjątkowo ważne stają się teraz przyjaźnie z osobami tej samej płci. Nabierają innego znaczenia. Pomogą potwierdzić Ci Twoje poczucie kobiecości czy męskości. Po pieniądze zwróć się do rodziny, nie zabraknie Ci ich, będziesz nawet mógł wesprzeć innych. Wodnik Wykorzystaj wakacje, by wprowadzić więcej romantyzmu do swojego związku. Inicjatywa jednak ma być przede wszystkim po stronie kobiety, to czas romantycznych kolacji, sentymentalnych uniesień. A przy świecach doskonale rozmawia się o marzeniach i pragnieniach w sferze uczuciowej. Śmiało można już myśleć o upiększaniu swojego gniazdka. Rodzinna atmosfera będzie bardzo temu sprzyjać. Wśród przyjaciół zwróć uwagę na kogoś o silnej osobowości, możesz mu zaufać, a w niektórych sprawach nawet dać się poprowadzić za rękę. O pieniądzach zapomnij, bo nie one są teraz ważne, sprawy ducha będą zaprzątać Ci głowę, znajdą się zdecydowanie na pierwszym planie, nie licz zatem na jakieś finansowe fajerwerki. Nie podejmuj jednak pochopnie decyzji, nie spiesz się „działaj nie działając”, zdaj się na swoją bogatą intuicję. Poświęć chwilę i wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos, on zaprowadzi Cię w dobrym kierunku. Ostatecznie zawsze jeszcze można zapytać mamę. Ryby

35 Koniec Do zobaczenia we wrześniu!!!


Pobierz ppt "Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google