Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tomasz Woźniak Zespół Szkół Samochodowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tomasz Woźniak Zespół Szkół Samochodowych"— Zapis prezentacji:

1 Tomasz Woźniak Zespół Szkół Samochodowych
EKOLOGIA W MOTORYZACJI Tomasz Woźniak Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

2 -->DIESEL NA OLEJ ROŚLINNY <--

3 Diesel- spalający olej roślinny w porównaniu ze zwykłym oleju napędowym ma następujące zalety - brak zanieczyszczeń ze związkami siarki, neutralność pod względem emisji CO2 wyemitowany dwutlenek węgla zostanie pochłonięty przez rośliny użyte do produkcji oleju w następnym sezonie. Czyste oleje roślinne nie są groźne dla ludzi, zwierząt, środowiska - ulegają biodegradacji. Olej roślinny, kropla oleju po smażalniczego przefiltrowanego Serbent - sypki materiał celulozowy do zbierania rozlanych plam oleju i paliwa. Elektrozawory trój- i sześciodrożne. Trójrury - potrójna rura (ogrzewająca wlot, powrót, paliwo). Natomiast takie paliwa jak biodiesel, ekopal, emkor wymagają dodatkowych procesów przemysłowych opartych o toksyczny alkohol metylowy - większe nakłady energii, konieczność zachowania większej ostrożności względem środowiska.

4 Wymienniki ciepła Zbiornik Paliwa podgrzewany
CZĘŚCI ZAMIENNE Elektrozawory Wymienniki ciepła Zbiornik Paliwa podgrzewany Podgrzewane zbiorniki na olej

5 Kompletne zestawy do przeróbki

6 Konwertery na olej roślinny, na biodiesel - są to układy filtrujące paliwo typu: „wszystko w jednym” Zawierają w sobie filtr paliwa, podgrzewacze paliwa: elektryczny (gdy silnik jest jeszcze nie nagrzany) i przepływowy, czujnik wody w paliwie, zawór spustowy, jednokierunkowy zawór paliwa, wskaźnik diodowy (LED) zapełnienia konwertera wodą odseparowaną z paliwa.

7 PRZERÓBKA SILNIKA

8 Można przystosować silnik diesla do zasilania olejem roślinnym korzystając z odpowiednich zestawów (tzw. conversion kits), udać się do firmy wykonującej tego typu usługi lub dokonać przeróbki we własnym zakresie stosując dostępne na rynku części. Można powiedzieć, że cała przeróbka sprowadza się do takiego przerobienia układu zasilania, by olej został odpowiednio ogrzany (powyżej temp. 80°C), dzięki czemu będzie znacznie mniej lepki i prawidłowo zostanie rozpylony przez wtryskiwacze (spalanie zimnego oleju jest szkodliwe dla silnika). Powyżej na wykresie pokazano, jak zmienia się lepkość oleju rzepakowego wraz ze wzrostem temperatury.

9

10 SAMOCHÓD PRZYSZŁOŚCI W Danii zrobiono prototyp samochodu hybrydowego Connector o napędzie słoneczno-olejowym. Samochód ten jest 6-cio osobowy, ma zamontowane baterie słoneczne ładujące akumulatory. Ma też zamontowany silnik na zwykły olej roślinny. Spala tylko 2,8 litra oleju na 100 km. Może też posłużyć jako domowa elektrownia słoneczna

11 Dane techniczne: Długość:5,2 m, Szerokość:2 m,
Waga:700 kg (konstrukcja z metali lekkich, nowoczesnych tworzyw sztucznych oraz włókien szklanych i węglowych), Zawieszenie:typu Mc Phersson, Napęd: na przednie koła, Ilość miejsc:6 (3 z przodu i 3 z tyłu), Panele słoneczne:powierzchnia - 6 m2, moc 684 watt, Moc silnika elektrycznego: kW, Zapotrzebowanie na prąd: 100 Wh/km, Akumulatory: ołowiowe, 3,7 kWh, 230 v, waga 120 kg, bezobsługowe, ładowane za pomocą paneli słonecznych i odzysku energii hamowania, Zasięg na samej energii słonecznej: km Spalanie oleju roślinnego:2,8 litra na 100 km. Przyspieszenie km/godz: poniżej 15 sec, Prędkość maksymalna: 120 km/godz,

12 SCHEMAT BUDOWY PRASY Oczywiście olej po wytłoczeniu należy poddać oczyszczeniu przepuszczając go przez filtry.

13 Czy jest opłacalna taka przeróbka
Czy jest opłacalna taka przeróbka? Olej roślinny można kupić dziś za 2,50-2,70 zł za litr, natomiast posmażalniczy przefiltrowany jeszcze taniej, a posmażalniczy nieprzefiltrowany można zdobyć za kilkadziesiąt groszy za litr lub nawet za darmo. W Niemczech można tankować olej roślinny na niektórych stacjach paliwowych. Niektórzy zaopatrują się w olej w supermarketach kupując go w największych pojemnikach, dzięki czemu wychodzi taniej lub kupując za grosze ze smażalni frytek, restauracji olej zużyty. Poza tym skoro produkcja ekopalu, który wymaga większych nakładów energii opłaca się, to tym bardziej zwykłego oleju. Jest się wtedy uniezależnionym od podwyżek cen paliw, nie płacimy pośrednikom, podatków od paliw itp. Poza tym stosując to paliwo obniża się emisję siarki, dwutlenku węgla, co zmniejsza zjawisko "kwaśnych deszczy" i efekt cieplarniany. Ze 100 kg nasion rzepaku można uzyskać średnio 30 l oleju (przy plonie około 2,5 t/ha uzyskamy ok. 750 l paliwa rocznie na każdy 1 ha). W dodatku uprawa rzepaku może być prowadzona na glebach mało przydatnych do produkcji żywności. Pozostałości roślinne z uprawy rzepaku można wykorzystać na różne sposoby - w Niemczech, Danii rozwija się w tym kierunku różne technologie z tym związane. Olej z rzepaku i jego przetwory mogą być stosowane w przemyśle lakierniczym, tworzyw sztucznych i kosmetycznym, rzepakową słomę wykorzystuje się do produkcji płyt budowlanych, jako biopaliwo. Kotłownia w odnowionym budynku Reichstagu opalana jest olejem rzepakowym.

14 Fot.: Demonstracja prasy do produkcji oleju roślinnego samochodowego z oleju roślinnego Arhus, Dania, 2000 r.

15 INSTYTUT PRZEMYSŁOWY MASZYN POZNAŃ ROLNICZYCH

16 W Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych (PIMR) w Poznaniu opracowano mini wytwórnię wytwarzającą paliwo rzepakowe EMKOR (Estry Metylowe Kwasów Oleju Rzepakowego) przeznaczoną do wiejskich indywidualnych producentów tego paliwa.

17 Ta wytwórnia paliwa ciągnikowego ma wydajność 400 litrów paliwa na dobę. Paliwem tym zasilano silnik S-312 C ciągnika URSUS C-330 podczas wykonywania prac polowych oraz silnik 1 CA 90 mini ciągnika rolniczego podczas badań laboratoryjnych. Uzyskane wyniki badań potwierdziły, że opracowana i przebadana technologia produkcji paliwa charakteryzuje się wysoką wydajnością i niskimi nakładami energetycznymi. Szczegółowe badania jakościowe wyprodukowanego w PIMR paliwa rzepakowego przeprowadzono w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach:


Pobierz ppt "Tomasz Woźniak Zespół Szkół Samochodowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google