Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moda po Francusku. La mode en France..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moda po Francusku. La mode en France.."— Zapis prezentacji:

1 Moda po Francusku. La mode en France.

2 Francja to bez najmniejszych wątpliwości jedna ze światowych stolic mody. To tutaj swe siedziby i butiki mają najwięksi i najbardziej wpływowi projektanci z całego świata. Rynek jest niezwykle chłonny i spragniony luksusu i prestiżu. Jest też miejscem licznych podróży, których głównym celem są zakupy.

3 Haute Couture krawiectwo, które narodziło się w XIX wieku w Paryżu. Pierwszy prawdziwy dom haute couture założył Charles Frédéric Worth w 1858 roku na Rue de la Paix 7 w Paryżu, gdzie szył ubrania na indywidualne zamówienie klientek, z cesarzową Eugenią na czele. Dziś na szycie na zamówienie pojedynczych, nie raz bardzo ekstrawaganckich, kreacji pozwolić mogą sobie tylko niektóre marki. Do grona największych twórców haute couture należą m.in.: Chanel, Christian Dior, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, Jean-Paul Gaultier czy Valentino.

4 Wraz z wiekami i panującymi stylami w sztuce zmieniał się ubiór ludzi
już od XII wieku wskazówki mody płynęły z dworów francuskich. Francuskie ubiory znane jako à la mode były wzorem obowiązującej elegancji. Pierwszy żurnal mody "Journal du Goût" pojawił się właśnie we Francji w 1768r. Obecnie ogniskiem mody światowej jest Paryż wraz ze znanymi domami mody.

5 Bogactwo francuskiej mody

6 Moda współczesna Wyznaczanie nowych trendów to specjalizacja uznanych już projektantów, którzy wraz z nadejściem każdego nowego sezonu, zaskakują kolejnymi kolekcjami, które z roku na roku bywają coraz bardziej ekstrawaganckie i szokujące. Na światowych wybiegach najczęściej prezentują się niezwykle chude modelki w strojach, które oczywiście zasługują na szacunek, ale niestety tylko w środowisku artystycznym, bo z pewnością człowiek o zdrowych zmysłach nie pokusiłby się na wyjście w proponowanych kreacjach na ulicę.

7 Słynni projektanci

8 Coco Channel Jej nazwisko kojarzy się przede wszystkim z modą oraz z najsłynniejszym zapachem całego świata - Chanel No. 5. Chociaż sama Coco nie żyje już od prawie 40 lat (zmarła w 1971 roku), jej styl jest wciąż żywy. Jej życie było wielkim pasmem sukcesów zawodowych i równie wielkim pasmem niespełnienia w życiu prywatnym. Była kobietą – ikoną. Zrewolucjonizowała swoje czasy. Dała nam, kobietom legendarną małą czarną, która przydaje się i dziś. Dała nam dwuczęściowy kostium kąpielowy i płaszcz nieprzemakalny. Pozwoliła nam chodzić w blezerach i spodniach. Gdyby nie Chanel nie wiadomo jak chodziłybyśmy dzisiaj ubrane. Była to kobieta o niezwykle silnej osobowości umiejąca stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu.

9 Christian Dior francuski projektant, założyciel domu mody.
W latach sprzedawał projekty kapeluszy i sukni kilku domom mody. Jego szkice pojawiły się w dziale poświęconym modzie w magazynie Figaro. Od 38’ był projektantem strojów w firmie Roberta Pigueta. Gdy wybuchła II wojna światowa, został powołany do służby wojskowej. Po demobilizacji pracował u projektanta Luciena Lelonga. W 46’ założył własny dom mody, mieszczący się przy Avenue Montaigne lutego 47’ odbył się pokaz jego pierwszej kolekcji. Wkrótce otrzymał nagrodę Neimana Marcusa. Niedługo po tym Christian Dior i Serge Heftler Louiche założyli firmę Christian Dior Parfums.

10 Pierre Cardin Najwięksi czołowi projektanci pochodzą z Włoch, a tworzą w Paryżu. Tak jest również z tą ikoną mody. Swoje projekty kieruje do mniej zamożnej klienteli, dzięki czemu wielu fashonistów może ubierać się u ucznia samego Diora. Urodził się we włoskim San Biagio di Callalta w 1922r. Z końcem II wojny światowej po przeprowadzce rodziny do Paryża zainspirował się sztuką. Rozpoczął studia architektoniczne. Pierre od lat '50 -tych współpracował z Schiaparelli, Ives Saint- Laurent, był uczniem Christiana Diora. Od 1950 r. prowadzi swój dom mody.

11 Karl Lagerfeld Niemiecki projektant mody, artysta oraz fotograf osiadły w Paryżu. Pracował nad wieloma projektami modowymi i artystycznymi, związanymi z tą tematyką. Szanowany dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Kieruje marką modową oznaczoną jego imieniem i nazwiskiem, jaki i również włoskim domem mody Fendi.

12 Louis Vuitton Firma nosi nazwę po jej założycielu Louisie Vuittonie (4 sierpnia 1821 – 27 lutego 1892). Vuitton urodził się we Francji w miejscowości Lavans-sur-Valouse, w 1835r. przeprowadził się do Paryża. W 1854 założył spółkę znaną teraz jako LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

13 Tydzień mody najważniejsze wydarzenie w tej branży, które pozwala projektantom i "Domom Mody" zaprezentować swoje najnowsze kolekcje. Jeden z takich pokazów odbywa się w Paryżu. Od stycznia do marca projektanci prezentują swoje kolekcje na sezon Jesień/Zima, natomiast od września do listopada projekty na sezon Wiosna/Lato. Pokazy muszą być organizowane na kilka miesięcy przed sezonem, aby dać szansę prasie i klientom na obejrzenie kreacji. Pierwsze pokazy rozpoczynają się w Nowym Jorku, następnie w Londynie i Mediolanie. Ostatnie pokazy odbywają się w Paryżu. Miasta te nazywane są "Wielką Czwórką" tygodni mody. W przeszłości Tygodnie mody miały charakter wyłącznie "handlowy". Obecnie są widowiskiem i wydarzeniem medialnym.

14 Magazyny o modzie

15 Elle to ogólnoświatowy magazyn o tematyce związanej z kobietami, będący własnością francuskiej grupy Lagardère. Jego głównym tematem jest moda. Został założony przez Pierre'a Lazareffa i jego żonę Hélène Gordon w Tytuł po Francusku znaczy "ona". W 1981, Daniel Filipacchi i Jean-Luc Lagardère po zakupie magazynu Hachette rozpoczęli wydawanie magazynu w USA z 25 zagranicznymi redaktorami.

16 Magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś
Magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu. Redaktorem naczelnym francuskiego wydania do grudnia 2010 roku była Carine Roitfeld, obecnie stanowisko to zajmuje Emmanuelle Alt.

17 Style w modzie

18 Rokoko Styl rokokowy najsilniej rozwinął się we Francji i
związany był głównie z życiem dworskim. Wstępem do rokoka był okres regencji Filipa Orleańskiego we Francji ( ), podczas której powstawały dzieła charakteryzujące się większą swobodą i dekoracyjnością.

19 Koniec.


Pobierz ppt "Moda po Francusku. La mode en France.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google