Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II Dlaczego święty?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II Dlaczego święty?"— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II Dlaczego święty?
Adrianna Chojnacka kl Id Przejście do następnego slajdu

2 Przejście do slajdu Spis treści 1. Tytuł, autor……………………………………………… 2. Spis treści………………………………………………………………………………………. 3. Kim był Jan Paweł II…………………………………………………… 4-5. Dzieciństwo…………………………………………………………………………………. 6. Rodzina………………………………………………………………………………………... 7-8. Kapłaństwo…………………………………………………………… 9. Cuda Jana Pawła II…………………………………………………………………………….. 10. Dziewczynka chora na białaczkę………………………………………………….. 11. Chłopiec z guzem mózgu…………………………………………………………... 12. Heron Badilio……………………………………………………… 13. Matka Vangie………………………………………………………………… 14. Angela Baronni……………………………………………………………………... 15. Choroba i śmierć………………………………………………………………………………. 16. Jan Paweł II Wielki……………………………………………………………………………. 17. Bibliografia……………………………………………………………………………………. 18. Koniec…………………………………………………………………………………………. Przejście do spisu treści

3 Kim był Jan Paweł II Jan Paweł II właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież, sługa Boży Kościoła katolickiego), kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

4 Dzieciństwo Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. rodzice nadali przyszłemu papieżowi imię Karol na cześć ostatniego cesarza Austrii Karola Habsburga. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko – Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu w 1914 w Krakowie.

5 W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec. Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Trzy lata później, w 1932, w wieku 26 lat zmarł na szkarlatynę jego brat Edmund. Chorobą zaraził się od swojej pacjentki w szpitalu w Bielsku.

6 Rodzina Ojciec Karol Wojtyła Brat Edmund Wojtyła Matka Emila Wojtyła

7 Karol Wojtyła jako biskup pomocniczy Krakowa
Kapłaństwo 13 października 1946 roku alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W lipcu 1948, na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety. W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tam założył mieszany chorał gregoriański. 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Karol Wojtyła jako biskup pomocniczy Krakowa

8 Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim
Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Podczas konsystorza z 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 29 czerwca 1967 roku otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika na Palatynie. Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o godzinie 16:16.

9 Cuda Jana Pawła II Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II z całego świata do Rzymu napływają świadectwa o cudach dokonanych za jego przyczyną. Papież pomaga proszącym o zdrowie, o upragnione potomstwo lub o nawrócenie. Ci, którym pomógł, nie mają wątpliwości: on na pewno jest w niebie. Wśród cudów Jana Pawła II najwięcej jest uzdrowień. Ponad 250 osób jest przekonanych, że zawdzięczają pokonanie nieuleczalnej choroby właśnie jemu

10 Dziewczynka chora na białaczkę
Jan Paweł II odprawił w Bratysławie mszę, która kończyła jego pobyt na Słowacji. Jedną z osób, która przyjęła komunię z jego rąk, była dwunastoletnia dziewczynka. Jej ojciec Tibor Uljacki, rok temu podczas audiencji u Papieża w Rzymie, prosił o modlitwę w intencji chorej na białaczkę córki. Wkrótce dziecko wyzdrowiało. W Bratysławie Jan Paweł II osobiście ją poznał. Arcybiskup Henryk Nowacki, nuncjusz apostolski na Słowacji, stwierdził, że z całym przekonaniem możemy mówić o prawdziwym cudzie uzdrowienia.

11 Chłopiec z guzem mózgu W 1999 roku Jan Paweł II po raz kolejny odbywał pielgrzymkę do Polsce. 13 czerwca przewodniczył Mszy Świętej przed katedrą na warszawskiej Pradze. Wśród witających wtedy Jana Pawła II dzieci był 5-letni Piotruś, chory na złośliwego guza mózgu. Przypadek dziecka był beznadziejny. Jego rodzina postanowiła napisać list do Papieża o modlił się w intencji uzdrowienia. Niedługo przyszła odpowiedź z informacją, że Papież modli się za niego. Wkrótce potem badania tomograficzne wykazały, że guz zniknął i chłopiec jest wyleczony”.

12 Heron Badilio Pięcioletni Heron, syn Marii Badilio od kilku miesięcy przebywał w szpitalu z rozpoznaniem białaczki. Dziecko poddawano chemioterapii. Jego rodzice szukali dla pomocy w wielu szpitalach, bez rezultatu. Pani Badilio dowiedziała się, że Papież przyjeżdża do Meksyku. Będzie w Zacatecas, dwie godziny drogi od ich miejsca zamieszkania. Jej mąż, lewicowy polityk sceptyczny temu pomysłowi załatwił miejsce w pierwszym rzędzie na lotnisku. 2 maja 1990 samolot z Ojcem Świętym wylądował. Droga, którą miał przejść znajdowała się dosyć daleko od nich. Mieli nadzieję, że Jan Paweł II zbliży się do grupy ludzi tak jak to robił wcześniej. I rzeczywiście. tak się stało. Heron, trzymany przez matkę, miał w rękach małego gołąbka. Papież uniósł rękę, wtedy chłopiec wypuścił go. Jan Paweł II pochylił się i ucałował główkę dziecka po czym poszedł dalej. Po kilku miesiącach po białaczce nie pozostał najmniejszy ślad. Chłopcu odrosły włosy i zaczął normalnie żyć.

13 Matka Vangie 27 lutego 1981 roku Papież odwiedził Filipinach. W stolicy kraju Manili na ulicy siedząc w wózku inwalidzkim czekała na papieża 51-letnia zakonnica Vangie. Od 1967 roku była sparaliżowana na skutek nieszczęśliwego upadku. Ojciec Święty zatrzymał się i pomodlił sie nad zakonnica. Po chwili siostra podniosła się z wózka, wołając: Ja mogę chodzić

14 Angela Baronni Nastoletnia Kanadyjka Angela Baronni chora na białaczkę, brała udział w Światowym Dniu Młodzieży w Toronto w Udało sie jej podejść wtedy do Jana Pawła II. Papież chwilę modlił się n Wkrótce dziewczynka zaczęła zdrowieć i lekarze stwierdzili odejście choroby. Po śmierci Papieża telewizja kanadyjska nadała dokument o dziewczynie. Angela pokazała zdjęcia z Janem Pawłem II oraz opowiedziała co papież mówił: Pan Jezus bardzo mnie kocha i chce, żebym była zdrowa. Ja mu uwierzyłam i wiem, że to on uprosił mi łaskę zdrowia u Pana Jezusa, i dlatego on zawsze zostanie tu, w sercu. Obecny w studiu lekarz potwierdził cudowne uzdrowienie.

15 Choroba i śmierć Jan Paweł II od 1992 r. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Jego długoletnie zmagania z chorobą i ze starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. 13 maja 1992 papież, w 11. rocznicę zamachu, ustanowił Światowy Dzień Chorego. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego Przez ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Przeszedł grypę oraz zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej. 2 marca zmarł w Watykanie.

16 Jan Paweł II Wielki Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Tylko trzech papieży w historii Kościoła katolickiego nosiło taki przydomek: Leon I, Mikołaj I i Grzegorz I. Przydomek ten pojawił się po raz pierwszy w homilii wygłoszonej przez kardynała Angelo Sodano w czasie żałobnej mszy na placu św. Piotra w niedzielę 3 kwietnia 2005 (nazajutrz po śmierci Jana Pawła II), w publikacjach Tygodnika Powszechnego oraz programach informacyjnych i publicystycznych największych amerykańskich stacji telewizyjnych Również następca Benedykt XVI rozpoczął swoje wystąpienie od słów: Po wielkim papieżu Janie PawleII

17 Bibliografia %26bih%3D549%26tbm%3Disch0%2C114&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=554&page=1&ndsp=22&ved=1t:429,r:15,s:0&tx=54&ty=80&biw=1024&bih=549 official%26biw%3D1024%26bih%3D549%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=123&vpy=55&dur=323&hovh=117&hovw=82&tx=117&ty=135&page=1&ndsp=18&ved=1t:429,r:0,s:

18 Koniec


Pobierz ppt "Jan Paweł II Dlaczego święty?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google