Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Nr 2 w Kłodawie. Zapraszam państwa na niezwykłą wycieczkę po wschodnich krańcach Wielkopolski. Pragnę odkryć miejsca, które zadziwiają. Wybierzemy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Nr 2 w Kłodawie. Zapraszam państwa na niezwykłą wycieczkę po wschodnich krańcach Wielkopolski. Pragnę odkryć miejsca, które zadziwiają. Wybierzemy."— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół Nr 2 w Kłodawie

2 Zapraszam państwa na niezwykłą wycieczkę po wschodnich krańcach Wielkopolski. Pragnę odkryć miejsca, które zadziwiają. Wybierzemy się w podróż w czasie i przestrzeni, w świat nauki, historii, przyrody, prosto do wnętrza ziemi.

3 KOŁO – CHEŁMNO - - DĄBIE – KŁODAWA – - WIETRZYCHOWICE

4 Celem głównym naszej wyprawy jest poznanie walorów kulturowych i przyrodniczych ziemi kolskiej. Cele szczegółowe: Poznanie historii i głównych zabytków miasta Koła. By czas nie zaćmił i niepamięć – zwiedzanie byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Spacer ścieżką edukacyjną w uroczysku leśnym Grabina. Podróż do wnętrza ziemi – poznanie osobliwości górnictwa solnego. Podróż w czasie – poznanie megalitycznych grobowców sprzed 3500 tysiąca lat.

5 Jak każda wycieczka, również i nasza wzbogaci nas na wiele różnych sposobów: pozwoli na świadome i aktywne zdobywanie wiedzy; nauczy nas dokumentowania trasy wycieczki; będzie kształcić naszą umiejętność obserwacji; będzie sprzyjać rozwojowi naszych zainteresowań i umiejętności.

6 Nasza wyprawa dodatkowo będzie kształtować nasz szacunek dla zabytków historycznych, przyrodniczych i kulturowych, miejsc pamięci narodowej, a także będzie kolejną okazją do utrwalenia zasad właściwego zachowania się podczas wycieczek i w zwiedzanych obiektach. A tak naprawdę będzie również wspaniałą okazją do integracji klasy, do lepszego poznania się w warunkach pozaszkolnych i miłego spędzenia czasu. Dokładnie tak samo, jak każda wycieczka, każde wyrwanie się ze szkolnych murów.

7 na jednodniową, szkolną wycieczkę autokarową

8 Rozpoczynamy wycieczkę na placu pod kolskim ratuszem

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19 Przejazd z Koła do Chełmna Odległość 12 kilometrów

20 OBÓZ ZAGŁADY W CHEŁMNIE NAD NEREM 1. Podaj niemiecką nazwę Obozu Zagłady w Chełmnie. 2. Jak brzmieć powinien napis zamieszczony na pomniku? Podaj pełne brzmienie. 3. Kiedy został wzniesiony pomnik ku czci ofiar w Chełmnie? 4. Z jakiej czeskiej miejscowości pochodziła, licząca kilkadziesiąt osób, grupa dzieci, zamordowanych w Chełmnie? 5. Jaki obecnie podaje się bilans ofiar obozu w Chełmnie nad Nerem? 6. W jaki sposób pozbywano się ciał ofiar obozu w Chełmnie nad Nerem? 7. Special wagen to samochody, do których załadowywano Żydów pod pałacem w Chełmnie. Jaką pełniły one rolę w obozie zagłady? 8. Jaki napis, który widnieje na Ścianie Pamięci?

21 Pomnik w lesie Żuchowskim. Miejsce, w którym umieszczona jest tablica pamiątkowa z napisem: W tym miejscu odkryto fragmenty krematorium, w którym spalono tysiące zwłok zamordowanych Żydów. Na powierzchni został odtworzony jego zarys z autentycznymi fragmentami pieca. Ściana Pamięci. Brama, przez którą przejdą sprawiedliwi. Lapidarium, w którym umieszczono macewy znalezione w chodnikach, w różnych punktach Turku. Pomnik upamiętniający zamordowanych w Chełmnie Żydów z Bełchatowa. Pomnik z tablicą pamiątkową, następującej treści: Pamięci 3000 mężczyzn kobiet i dzieci, Żydów brzezińskich zamordowanych przez ludobójców hitlerowskich w dniach likwidacji getta brzezińskiego w maju 1942 roku. Pomnik został wzniesiony z inicjatywy pisarki b.p. Sary Zyskind przez Komitet Brzezinian w Izraelu". Pomnik składający się z trzech połączonych macew, upamiętniający zamordowanych Żydów z Łodzi.

22

23

24

25 "Wzięto nas od starca do niemowlęcia między miastem Koło a Dąbie. Wzięto nas do lasu i tam nas gazowano i rozstrzeliwano i palili... Otóż prosimy aby nasi przyszli bracia ukarali naszych morderców. Świadków naszego gnębienia, którzy mieszkają w tej okolicy jeszcze raz prosimy o rozgłoszenie tego morderstwa po całym świecie..."KołoDąbie

26

27

28

29

30

31 Przejazd z Chełmna do Dąbia Odległość 5 kilometrów

32

33

34

35 kropiatka, derkacz, podróżniczek, bąk, bączek, bielik, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, zielonka, żuraw, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, wodniczka, kulik wielki gęgawy rycyki, krwawodzioby czajki

36

37

38 Przejazd z Dąbia do Kłodawy Odległość 20 kilometrów

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55 Obiad w Domu Górnika w Kłodawie Godzina 17.30 – 18.00 Przejazd z Kłodawy do Wietrzychowic Odległość 25 kilometrów

56

57

58

59

60

61 Powrót do domu

62 Życzę szerokiej drogi i bezpiecznego powrotu do domu. Pozdrawiam – Manuela Rosołek

63 Konkurs Proszę o uzupełnienie brakujących informacji. Miasto Koło położone jest nad rzeką ………………………………………………….. Znajduje się tutaj grobowiec Jana z Garbowa, potomka znanego rycerza ………………………..……………………………………. Zamek obronny w Kole wybudował król ………………………………..……………... Kulmhof to niemiecka nazwa obozu zagłady w …………..………. nad rzeką ……………………………... W Kopalni Soli Kłodawa zjeżdża się pod ziemię na głębokość ………………. metrów. Zjazd windą odbywa się z prędkością …….… metrów na sekundę. Patronką solnych górników jest …………………………………………………………... Megalityczne grobowce sprzed 3,5 tysiąca lat p.n.e. znajdują się na pograniczy wielkopolski i ……………………………………………….………….


Pobierz ppt "Zespół Szkół Nr 2 w Kłodawie. Zapraszam państwa na niezwykłą wycieczkę po wschodnich krańcach Wielkopolski. Pragnę odkryć miejsca, które zadziwiają. Wybierzemy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google