Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w Sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w Sieci"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w Sieci
Co wiedzieć ? Jak zapobiec ? Jak zaradzić ? Autor : Oskar Sęk IIIe

2 Spis Treści 1. Podstawowe Zagadnienia 5. Kontakty W Internecie
2. Netykieta 6 . Jak Chronić Nasze Pociechy 3. Co Kraker Umie 7. Zakończenie 4. Jak Się Ochronić Przed Krakerami

3 Podstawowe Zagadnienia
Haker To pojęcie bardzo często jest mylone z krakerem. W rzeczywistości jest to członek społeczności komputerowej o wysokiej wiedzy i umiejętnościach informatycznych. Kraker Podobnie jak haker jest to osoba o wysokich umiejętnościach informatycznych ,jednak używa ich na szkodę innym. Spam Niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Złośliwe Oprogramowanie malware (z ang. malicious software) są to wszelkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera.

4 Podstawowe Zagadnienia
Botnet Jest to grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami. DDoS Atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów. Komputer Zombi Określenie opisujące komputer należący do botnetu. Fire Wall Termin ten może odnosić się zarówno do dedykowanego sprzętu komputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera.

5 Dla list dyskusyjnych jest to:
Netykieta Netykieta to zbiór zasad które sprawiają ,że przeglądanie internetu jest nie tyle bezpieczniejsze co prostsze i wygodniejsze. Dla list dyskusyjnych jest to: Zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron) Zakaz wysyłania tzw. „łańcuszków szczęścia” Nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania Stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej liście Zakaz wysyłania i/postów do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej Zakaz pisania nie na temat Zakaz pisania kilka razy z rzędu Zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem Zakaz pisania wiadomości wielkimi literami

6 Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty itd.):
Netykieta Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty itd.): Zakaz floodowania Nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych Zakaz nagabywania (upartego łączenia się z) osób które sobie tego nie życzą Zasady dotyczące znaków diakrytycznych – użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane Zakaz ciągłego pisania wielkimi literami Nakaz używania emotikon z rozwagą Na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę

7 Co Kraker Umie W tej części prezentacji napisze o tym co kraker potrafi zrobić nam szarym ludźom. Krakerzy niekiedy próbują podszyć swoje strony internetowe za inne np. strony banków w takich przypadkach oszuści mogą uzyskać różnego rodzaju dane między innymi login i hasło. Powszechnym obecnie problemem jest złośliwe oprogramowanie ukryte w ściąganej muzyce, grach i innych popularnych multimediach. Te wirusy(i tym podobne oprogramowane) są najczęściej napisane w nisko poziomowym języku programowania asemblerze. Częstą rzeczą w sieci są wymuszenia po przez groźbę przeprowadzenia ataku DDoS na firmach gdzie przerwa w działaniu systemu transakcyjnego przekłada się na bezpośrednie straty finansowe firmy i jej klientów i propozycja odstąpienia od niego pod warunkiem zapłaty za to. Zdarza się ,że początkujący krakerzy tworzą tzw. makrowirusy które są tworzone po przez makra m.in. w Microsoft Office co powoduje różne efekty takie jak usunięcie się pracy zamiast zapisanie i tym podobne.

8 Jak Się Ochronić Przed Krakerami
Na początku kilka ogólnych rad. Jeśli komputer służy tylko do celów biurowych zalecam zainstalowanie jednej z dystrybucji Linuxa m.in. Kubuntu, Ubuntu, Debian itd. Zalecane jest używanie długich i skomplikowanych haseł. Osoby które korzystają z systemu Microsoft Windows powinny mieć hasła na wszystkich kontach między innymi na końcie „Administrator” o którym często się zapomina. W miarę możliwości nie pobierać z nie zaufanych źródeł(w tym znajomych ponieważ nie wiadomo skąd oni maj te pliki) plików bez konieczności. Używanie programów antywirusowych jest dobrym pomysłem . Najlepiej nie używać zapisywania haseł w przeglądarkach itp. ponieważ w włamania się na komputer te dane łatwo wykorzystać a w przypadkach kiedy nie jesteśmy jedynymi użytkownikami komputera (np. kawiarenka internetowa) jest kolejny powód .aby nie korzystać z tych funkcji. Zawsze sprawdzaj czy na stronie są wyświtlane poprawnie polskie znaki.

9 Jak Się Ochronić Przed Krakerami
Mity związane z bezpieczeństwem w sieci. JavaScript i cookies mogą być spokojnie wykorzystywane. JavaScript to tylko język interpretacyjny(w tym przypadku) więc jeśli było by coś co mogło by nam zaszkodzić zapewne przeglądarki nie interpretowały by tego. Jeśli chodzi o cookies są całkowicie nie groźne ale można powiedzieć ,że ułatwiają naruszenie naszej prywatności w przypadku dostania się ich w cudze ręce ponieważ zawierają informacje dla serwera(takie jak hasła, loginy, czas wizyty i wiele innych) które mogą się bardzo przydać w przyszłości.

10 Skąd wziąć i jak wybrać Linuxa
Jeśli chodzi o sposoby zdobycia Linux jest ich wiele a jego dystrybucji jeszcze więcej . Informacje o różnych dystrybucjach znjadziemy na Zalecane przez zemnie dystrybucje dla poczotkujących to ubuntu( ) o mniejszych wymaganiach i kubuntu (download:http://www.kubuntu.org/getkubuntu i zamówienie: https://shipit.kubuntu.org/myrequest) o większych wymaganiach. Jedyne rózniż między tymi systemami są środowiska graficzne. Ogólnie są 3 drogi zdobycia linuxa. Zakupienie razem z czasopismami Ściągniecie z internetu Otrzymanie podczas akcji rozdawania linuxa Kubuntu można tagże zamówić pod wyżej wymienionym adresem

11 Kilka zasad bezpieczeństwa.
Kontakty W Internecie W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś kto nie poznał kogoś przez internet. Kilka zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj ,że w internecie każdy czuje się anonimowo i bezkarnie więc nie wież we wszystko co ktoś napisze. Staraj się podawać jak najmniej informacji o sobie. Kiedy chcesz spotkać się z kimś poznanym przez internet umów się w miejscu publicznym (i o ludzkim czasie) i przyjdź ze znajomymi. Przed spotkaniem zawsze staraj się dowiedzieć się jak osoba z którą chcesz się spotkać wygląda.

12 Jak Chronić Nasze Pociechy
Poznaj razem z dzieckiem sposoby korzystania z Internetu Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści Bądź wyrozumiały Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie Naucz swoje dziecko nie podawania danych osobowych Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie Poznawaj Internet razem z dzieckiem


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w Sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google