Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gospodarowanie w firmie. Informuje nas jak efektywnie wykorzystujemy zasoby Jest relacją między wielkością produkcji, a wykorzystanymi zasobami. Gospodarowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gospodarowanie w firmie. Informuje nas jak efektywnie wykorzystujemy zasoby Jest relacją między wielkością produkcji, a wykorzystanymi zasobami. Gospodarowanie."— Zapis prezentacji:

1 Gospodarowanie w firmie

2 Informuje nas jak efektywnie wykorzystujemy zasoby Jest relacją między wielkością produkcji, a wykorzystanymi zasobami. Gospodarowanie w firmie nastawione jest na jak najefektywniejsze wykorzystanie zasobów, a więc na wzrost wydajności.

3 Analiza kosztów produkcji służy do oceny efektywności gospodarowania Im większa produkcja, tym niższy koszt wytworzenia jednej sztuki towaru.

4 Koszty stałe – niezależne od wielkości produkcji np. czynsz, podatki od nieruchomości, pensje niektórych pracowników, obsługa kredytów. Koszty zmienne – zakup surowców, energia, płace pracowników produkcyjnych jeśli pracują na akord. Całkowite koszty produkcji to suma kosztów stałych i kosztów zmiennych.

5 Koszt krańcowy (koszt marginalny) – koszt jaki ponosi producent w związku ze zwiększeniem wielkości produkcji danego dobra o jedną jednostkę. Stanowi przyrost kosztów całkowitych związany z produkowaniem dodatkowej jednostki dobra. Jest to inaczej koszt wyprodukowania dodatkowej jednostki dobra.

6 Producent wydobywa obecnie 60 ton miedzi dziennie, ponosząc koszty całkowite w wysokości 150.000 zł. Gdyby chciał wydobywać 61 ton dziennie, kosztowałoby go to 152.000 zł. Przyrost wielkości wydobycia o 1 tonę spowodował wzrost kosztów całkowitych o 2.000 zł, co stanowi koszt krańcowy wydobycia miedzi.

7 W miarę zwiększania nakładów zmiennego czynnika produkcji od pewnego momentu wielkość produkcji rośnie coraz wolniej. Prawo malejących przychodów działa wtedy, kiedy wszystkie, z wyjątkiem jednego czynnika produkcji są stałe. Ciągłe zwiększanie liczby pracowników przy stałej liczbie maszyn przynosi od pewnego momentu coraz mniejsze korzyści. Pracownicy zaczynają sobie przeszkadzać i nie mają na czym pracować. Kolejni pracownicy w coraz mniejszym stopniu przyczyniają się do wzrostu produkcji.

8


Pobierz ppt "Gospodarowanie w firmie. Informuje nas jak efektywnie wykorzystujemy zasoby Jest relacją między wielkością produkcji, a wykorzystanymi zasobami. Gospodarowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google