Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyczne powstanie Tarnowa Projekt: Zuzi, Pauliny, Magdy i Mikołaja klasa 5c opiekun: Karolina Góryjowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyczne powstanie Tarnowa Projekt: Zuzi, Pauliny, Magdy i Mikołaja klasa 5c opiekun: Karolina Góryjowska."— Zapis prezentacji:

1 Matematyczne powstanie Tarnowa Projekt: Zuzi, Pauliny, Magdy i Mikołaja klasa 5c opiekun: Karolina Góryjowska

2 Matematyczne powstanie Tarnowa Dla Miłośnika Tarnowa: Jeśli klikniesz na numer ukrywający liczbę w tekście – przeniesiesz się do zadań, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Jeśli klikniesz na postać Patrona naszej Szkoły – wrócisz do tekstu. Baw się dobrze! Autorzy

3 Od 1) roku właścicielem Tarnowa był 2) jeden z tych możnowładców, którzy wiernie wspomagali Władysława Łokietka w jego wielkim dziele zjednoczenia Polski.1) 2) 3) 3) marca 4) Władysław Łokietek4) nadał Tarnowowi prawa miejskie.

4 Akt lokacji miasta przypadł na intensywny okres rozwoju dróg handlowych o znaczeniu międzydzielnicowym i międzynarodowym, jakie przechodziły przez Tarnów lub w jego pobliżu (traktat ruski: Kraków – Bochnia – Wojnicz – Tarnów – Pilzno – Lwów; traktat węgierski: dolina Dunajca – dolina Białej; traktat wrocławski: Ujście Opatowiec – Działoszyce – Lelów – Krzepice). Te drogi handlowe przyczyniły się w znacznym stopniu do rozwoju miasta.

5 Od początku swego istnienia Tarnów był miastem prywatnym. Do połowy 5) właścicielem Tarnowa byli Lewici – Tarnowscy, dzięki których trosce i gospodarności miasto rozwijało się i bogaciło.5) Już w 6) ponad drewniane zabudowania Tarnowa wystrzeliły w górę mury i wieża kolegiaty oraz wieża gotyckiego ratusza.6) Przełom wieku 7) i 8) przyniósł miastu w pełni budownictwo kamienno– ceglane.7) 8) Tarnowski sąd wójtowsko-ławniczy dysponował prawem miecza (kara śmierci) i, jak wskazują kroniki miejskie, dość często z tego prawa korzystał.

6

7 Szesnastowieczna, piękna renesansowa architektura ozdobiła wspaniałe, malowane i bogato rzeźbione, zwieńczone attykami kamieniczki, które zwłaszcza wokół rynku otrzymały dodatkowy symbol renesansu, a mianowicie odgrywają poważną rolę w życiu kupiectwa i rzemiosła – arkadowe podcienia. Znormalizowany już od 9) wieku układ ulic i placów pozostawił do dziś piętno średniowiecza w tarnowskiej starówce.9) Renesansowa architektura – Baranów Sandomierski

8 Równolegle z rozwojem samego miasta rozwijały się przedmieścia, które powstały u zbiegu dróg handlowych do miasta. Były to: Przedmieście Wielkie zwane Burkiem (od strony południowo-zachodniej) oraz Przedmieście Małe zwane Grabówką (od strony wschodniej).

9 Na przedmieściach tych, z braku miejsca w samym mieście, wybudowano szereg urządzeń potrzebnych mieszkańcom w ich zbrojowym życiu. Należy do nich zaliczyć do nich młyn, folusze, blechy i łaźnię. Miasto otoczone potrójną linią fortyfikacyjną (wał, suchy rów i mury) dysponowało dwoma kanałami: odpływowym, do którego spływały ścieżki z domów mieszkalnych i napływowym, którym płynęła woda do skrzyni miejskiej stanowiącej zbiornik wodny na wypadek pożaru lub posuchy.

10 Od połowy 10) wieku zaludniły się bliższe i dalsze okolice miasta przez powstawanie osad czynszowych, z których najbliższe miastu stanowią dziś jego przedmieścia. Średniowieczny Tarnów był miastem samorządnym. W skład rady miejskiej wchodził burmistrz i 11) rajców. Do rady tej należała władza administracyjna, policyjna i skarbowa oraz nadzór nad handlem, rzemiosłem i porządkiem społecznym.10) 11)

11 Okres panowania Leliwitów – rodu Tarnowskich należy uznać za szczęśliwy dla miasta. Dzięki ich zapobiegliwości miasto uzyskało szereg przywilejów handlowych i rzemieślniczych. W 12) wieku Tarnów posiadał już 13) domów i blisko 14) mieszkańców. Znany był wówczas z produkcji sukna, a ruchliwi kupcy tarnowscy spotykani byli we wszystkich12) 13) 14) dzielnicach kraju, a także i poza jego granicami na Węgrzech, w Słowacji i w dalekiej Holandii.

12 Wiek 15) przyniósł wyraźne zmiany w rozwoju nauki i wolnej myśli ludzkiej. Oto w 16) roku istniejąca już od dawna szkoła przy katedrze stała się academiolą pod patronatem krakowskiej uczelni.15) 16)

13 ŹRÓDŁA pl.wikipedia.org/wiki http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Ciekawostki/Tarnow.pl-z-1330-r www.sp15.tarnow.pl www.it.tarnow.pl www.wiw.pl http://tarnowskikurierkulturalny.blox.pl/2012/03/682-rocznica-lokacji-miasta-Tarnowa.html zamki.res.pl http://targowiska.tarnow.pl/?historia-targowisk-miejskich,37 www.historycy.org vernept.blogspot.com/2008_11_01_archive.html www.kolorowankimalowanki.pl/ gify.joe.pl pl.123rf.com http://gify.free-forum-or-site.com/ Rysunek: Magda

14 Dziękujemy za uwagę. Mamy nadzieję, że Wam się podobało.

15 150 + 2300 + 250 + 214 + 226 : 2 =

16 1 2 3 4 5 6 7 8 1. Ma dwie pary boków równych i równoległych. 2. Prostopadłościan i sześcian to … 3. … ujemne 4. Setna część danej wielkości – posiada swój symbol. 5. Nazwa dzielnika w ułamku zwykłym. 6. System organizacji państwa polegający na sprawowaniu całkowitej kontroli nad dziedzinami życia. 7. Proces powstania aktów prawnych. 8. Prostopadłościan ma ich osiem.

17 OK = IE O = E Rozwiąż rebus

18 Piąta część pola tarnowskiego Rynku, który w przybliżeniu ma kształt prostokąta o wymiarach 80m x 83,125m. Ile wynosi pole Rynku?

19 Do naszej prezentacji o Tarnowie ułożyliśmy 64 działania. Niestety okazało się, ze możemy użyć tylko 25% z nich. Ilu działań użyliśmy?

20

21

22

23

24

25 Ć = C M ÓD = U Rozwiąż rebus

26 Wynikiem jest ilość obrazków, które posiadają przynajmniej jedną oś symetrii.

27 Tablet w jednym ze sklepów w Tarnowie kosztuje 869,56zł brutto. Oblicz, ile zapłacisz podatku VAT? Wynik zaokrąglij do liczby całkowitej.

28 Jedno z tarnowskich biur podróży podało, że w czasie wakacji w ubiegłym roku z jego usług skorzystało 10 000 osób, a w najbliższym czasie szacuje się, ze skorzysta o 20% mniej osób. O ile mniej osób skorzysta w najbliższe wakacje z usług biura turystycznego?

29

30


Pobierz ppt "Matematyczne powstanie Tarnowa Projekt: Zuzi, Pauliny, Magdy i Mikołaja klasa 5c opiekun: Karolina Góryjowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google