Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SOLCA NAD WISŁĄ Projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SOLCA NAD WISŁĄ Projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym."— Zapis prezentacji:

1 DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SOLCA NAD WISŁĄ Projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym 2012/2013

2 Dlaczego warto przyjechać do Solca nad Wisłą? Okolice Solca nad Wisłą to raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Zwiedzanie samego miasteczka można zacząć od rynku i zabytkowego kościoła. Z wysokiego kościelnego muru widać rozległą panoramę krajobrazu nadwiślańskiego. Jadąc nad Wisłę zauroczy nas niepowtarzalny widok : dominująca na wzgórzu architektura soleckich kościołów, ruiny zamku i biel tonących w zieleni budynków. Solec nad Wisłą to cudowne miejsce dla twórczości artystów plastyków i fotografów. Jedną z form rekreacji i turystyki jest wypoczynek na własnych działkach letniskowych, które koncentrują się głównie w sołectwach położonych nad Wisłą.

3 Położenie geograficzne Solca nad Wisłą Gmina Solec nad Wisłą leży w południowo-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego i w południowo-wschodniej części powiatu lipskiego, w dorzeczu Wisły, Kamiennej i Krępianki.

4 W przylegającej do Solca miejscowości Kłudzie można skorzystać z przeprawy promowej na drugi brzeg Wisły. W okresie wiosny, lata i jesieni prom kursuje codziennie w godz. 7:00 - 18:00. Ułatwia to i znacznie skraca drogę do miejscowości takich jak Kępa Gostecka lub Piotrawin.

5 W opracowaniach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów dolinę Wisły zaliczono do obszarów o znaczeniu międzynarodowym dla zachowania bogactwa i różnorodności przyrody naszego kontynentu (NATURA 2000). W całej dolinie stwierdzono występowanie ponad 320 gatunków ptaków.

6 Solec nad Wisłą położony jest na Szlaku Żółwia i Dinozaura

7 Niebieski: Borowiec - Chotcza - Boiska - Solec nad Wisłą - Pawłowice - Zemborzyn (29 km)

8 W naszej miejscowości znajduje się Zespół Szkół Ponadgimna- zjalnych z interna - tem w dwóch budynkach.

9 Z tego obiektu korzysta młodzież ucząca się w szkole oraz uczestnicy wycieczek i obozów sportowych.

10 Właścicielem gospodarstwa jest pan Mirosław Wiech. Posiada on 6 domków wypoczynkowych. W sezonie letnim można korzystać ze spływu kajakowego oraz innych atrakcji.

11 Ośrodek Rehabilitacyjno- Wypoczynkowy- Zacisze u Zosi specjalizuje się w organizacji przyjęć weselnych i imprez okolicznościowych.

12 Najmłodszą formą ochrony przyrody w Polsce, z którą mamy do czynienia są obszary Natura 2000. Głównym celem wyznaczania sieci jest ochrona różnorodności biologicznej, a w szczególności ochrona gatunków i ich siedlisk.

13 Bóbr europejski (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. W Polsce był gatunkiem chronionym, ale obecnie nie jest objęty ścisłą ochroną. Żółw błotny (Emys orbicularis) – gatunek żółwi z rodziny żółwi błotnych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W środowisku naturalnym żyje powyżej 100 lat.

14 Najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce są rezerwaty. Najmniejszym rezerwatem w województwie Mazowieckim jest rezerwat przyrody Sadkowice zajmujący obszar 0,9 ha. Roślinność jest pod ochroną.

15 W okolicach Chotczy i Solca gnieździ się ok. 40 gatunków ptactwa wodno- błotnego w tym m.in.: rybitwa białoczelna, derkacz, ostrygojad, sieweczka obrożna. Podczas przelotów wiosennych i jesiennych spotkać można około 50 gatunków o pochodzeniu skandynawskim i syberyjskim. Spośród ptaków zimujących na uwagę zasługują: czapla siwa, mewy śmieszki, łyski, gągoły oraz orzeł bielik.

16 Grupa projektowa: Kieloch Anna Gozdur Martyna Karwicka Anna Leśkiewicz Damian Szczerba Mateusz oraz opiekun pani Wielicka Mariola


Pobierz ppt "DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SOLCA NAD WISŁĄ Projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google