Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ"— Zapis prezentacji:

1 DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ
DO SOLCA NAD WISŁĄ Projekt edukacyjny zrealizowany przez uczniów klasy II Publicznego Gimnazjum w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym 2012/2013

2 Dlaczego warto przyjechać do Solca nad Wisłą?
Okolice Solca nad Wisłą to raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Zwiedzanie samego miasteczka można zacząć od rynku i zabytkowego kościoła. Z wysokiego kościelnego muru widać rozległą panoramę krajobrazu nadwiślańskiego. Jadąc nad Wisłę zauroczy nas niepowtarzalny widok : dominująca na wzgórzu architektura soleckich kościołów, ruiny zamku i biel tonących w zieleni budynków. Solec nad Wisłą to cudowne miejsce dla twórczości artystów plastyków i fotografów. Jedną z form rekreacji i turystyki jest wypoczynek na własnych działkach letniskowych, które koncentrują się głównie w sołectwach położonych nad Wisłą.

3 Położenie geograficzne Solca nad Wisłą
Gmina Solec nad Wisłą leży w południowo-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego i w południowo-wschodniej części powiatu lipskiego, w dorzeczu Wisły, Kamiennej i Krępianki.

4 Walory turystyczne W przylegającej do Solca miejscowości Kłudzie można skorzystać z przeprawy promowej na drugi brzeg Wisły. W okresie wiosny, lata i jesieni prom kursuje codziennie w godz. 7: :00. Ułatwia to i znacznie skraca drogę do miejscowości takich jak Kępa Gostecka lub Piotrawin.

5 DOLINA WISŁY W opracowaniach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów dolinę Wisły zaliczono do obszarów o znaczeniu międzynarodowym dla zachowania bogactwa i różnorodności przyrody naszego kontynentu (NATURA 2000). W całej dolinie stwierdzono występowanie ponad 320 gatunków ptaków.

6 Solec nad Wisłą położony jest na „Szlaku Żółwia i Dinozaura”

7 Rowerowe szlaki turystyczne
Niebieski: Borowiec - Chotcza - Boiska - Solec nad Wisłą - Pawłowice - Zemborzyn (29 km)

8 Noclegi W naszej miejscowości znajduje się Zespół Szkół Ponadgimna- zjalnych z interna - tem w dwóch budynkach.

9 Noclegi: Internat- Schronisko
Z tego obiektu korzysta młodzież ucząca się w szkole oraz uczestnicy wycieczek i obozów sportowych.

10 Noclegi- Gospodarstwo agroturystyczne
Właścicielem gospodarstwa jest pan Mirosław Wiech. Posiada on 6 domków wypoczynkowych. W sezonie letnim można korzystać ze spływu kajakowego oraz innych atrakcji.

11 Noclegi -Zacisze u Zosi
Ośrodek Rehabilitacyjno- Wypoczynkowy- Zacisze u Zosi specjalizuje się w organizacji przyjęć weselnych i imprez okolicznościowych.

12 NATURA 2000 Najmłodszą formą ochrony przyrody w Polsce, z którą mamy do czynienia są obszary Natura Głównym celem wyznaczania sieci jest ochrona różnorodności biologicznej, a w szczególności ochrona gatunków i ich siedlisk.

13 Żółw błotny (Emys orbicularis) – gatunek żółwi z rodziny żółwi błotnych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W środowisku naturalnym żyje powyżej 100 lat. Bóbr europejski (Castor fiber) – gatunek ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. W Polsce był gatunkiem chronionym, ale obecnie nie jest objęty ścisłą ochroną.

14 REZERWAT PRZYRODY Najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce są rezerwaty. Najmniejszym rezerwatem w województwie Mazowieckim jest rezerwat przyrody Sadkowice zajmujący obszar 0,9 ha. Roślinność jest pod ochroną.

15 PTACTWO W DOLINIE WISŁY
W okolicach Chotczy i Solca gnieździ się ok. 40 gatunków ptactwa wodno-błotnego w tym m.in.: rybitwa białoczelna, derkacz, ostrygojad, sieweczka obrożna. Podczas przelotów wiosennych i jesiennych spotkać można około 50 gatunków o pochodzeniu skandynawskim i syberyjskim. Spośród ptaków zimujących na uwagę zasługują: czapla siwa, mewy śmieszki, łyski, gągoły oraz orzeł bielik.

16 Grupa projektowa: Kieloch Anna Gozdur Martyna Karwicka Anna
Leśkiewicz Damian Szczerba Mateusz oraz opiekun pani Wielicka Mariola


Pobierz ppt "DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google