Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE"— Zapis prezentacji:

1 ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE
Szkolenie dla osób korzystających z portali społecznościowych

2 INTERNET (ang. International - globalna, międzynarodowa; network - sieć, również spotykany zapis: łac. inter - między, ang. net - sieć; dosłownie międzysieć) – ogólnoświatowa sieć komputerowa, która jest logicznie połączona w jednolitą sieć adresową opartą na protokole IP (ang. Internet Protocol). Sieć ta dostarcza lub wykorzystuje usługi wyższego poziomu, które oparte są na funkcjonowaniu telekomunikacji i związanej z nią infrastrukturze. Za: Wikipedia

3 PO CO NAM INTERNET? 2/3 Polaków i Polek ma w domu komputer;
59% Polaków i Polek ma dostęp do Internetu; 66% internautek i internautów korzysta z komunikatorów internetowych; 25% internautek i internautów przyznaje się do nawiązania znajomości w sieci; 46% internautek i internautów korzysta z usług bankowych przez Internet. Źródło: CBOS, 2010

4 PO CO NAM INTERNET? 77% internautek i internautów ma konto na Naszej Klasie (80% kobiet i 71% mężczyzn); 63% internautek i internautów ma konto na Facebooku (65% kobiet i 59% mężczyzn). Źródło: ARC Rynek i Opinia, 2010

5 CZEGO MOŻNA SIĘ O NAS DOWIEDZIEĆ W INTERNECIE?
gdzie jeździmy na wakacje; jaki mamy aparat fotograficzny; jak wygląda nasz dom, jakie są w nim przedmioty; jaki mamy samochód; jaki jest nasz status materialny; jaki jest nasz adres ; jaki jest nasz numer telefonu; gdzie pracujemy; kiedy wyjeżdżamy na wakacje i kiedy wrócimy.

6 DLACZEGO PRYWATNOŚĆ JEST WAŻNA?
Świadome udostępnianie/nieudostępnianie poszczególnych informacji na nasz temat może nas uchronić przed: niechcianymi reklamami; niechcianymi ofertami handlowymi; wykorzystaniem informacji o życiu prywatnym przez obecnego/przyszłego pracodawcę i kolegów/koleżanki z pracy; wykorzystaniem informacji o naszym życiu zawodowym; kradzieżą. Wszystko to, co zamieszczamy w sieci, praktycznie zostaje tam na zawsze, dlatego należy dobrze przemyśleć umieszczenie każdej informacji na nasz temat.

7 DLACZEGO PRYWATNOŚĆ JEST WAŻNA?
Wszystkie informacje (udostępnione w kilku różnych miejscach: w profilu GG, na Naszej Klasie i Facebooku) bardzo łatwo mogą się złożyć na obraz nas, naszej rodziny i zwyczajów, a co za tym idzie na stworzenie okazji do ich wykorzystania w celu zaszkodzenia nam.

8 KOGO WARTO DODAWAĆ DO ZNAJOMYCH?
Są osoby, które mają w portalach społecznościowych po kilkaset ‘znajomych’ – im więcej masz osób ‘znajomych’ tym Twój status na portalu jest wyższy. Jednocześnie im więcej masz ‘znajomych’, tym mniejszą masz kontrolę nad tym co dzieje się z informacjami, które udostępniasz. Dodawaj do ‘znajomych’ tylko osoby, które: naprawdę znasz; chcesz na co dzień informować o tym, co się u ciebie dzieje.

9 KIEDY WARTO UDOSTĘPNIAĆ INFORMACJE?
jeśli używasz portalu społecznościowego w celu wypromowania działań swojej organizacji lub stworzenia swojej publicznej wizytówki – wtedy uzasadnione jest udostępnianie (starannie dobranych) informacji jak najszerszemu gronu; pamiętaj, aby wyselekcjonować udostępniane informacje i wybrać te, które chcesz udostępniać, np.: cele statutowe, skład zarządu, informacje o bieżących działaniach, zaproszenia na wydarzenia, adres korespondencyjny, raporty roczne z działalności.

10 NIECHCIANE UDOSTĘPNIENIE NASZEGO WIZERUNKU
Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 81, nie jest wymagana zgodna na rozpowszechnienie wizerunku jeśli: osoba, której wizerunek zawarto otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie, chyba, że w umowie postanowiono inaczej; zdjęcie przedstawia osobę powszechnie znaną i zrobione je w związku z pełnieniem przez tą osobę funkcji publicznej; osoba przedstawiona stanowi szczegół całości takiej jak krajobraz czy publiczna impreza.

11 NIECHCIANE UDOSTĘPNIENIE NASZEGO WIZERUNKU
Co możesz zrobić, jeśli Twój wizerunek został rozpowszechniony bez Twojej zgody na zdjęciu, filmie, w innej informacji? zażądać usunięcia materiału; zażądać dopełnienia wszystkich czynności w celu usunięcia skutków tego działania; naprawienia wyrządzonej szkody. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 79.

12 BEZPIECZNE HASŁO ma przynajmniej 6 znaków;
zawiera duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. nie powtarza się w nim ciąg znaków np. 999 albo ppp; nie jest łatwą do odgadnięcia sekwencją np lub abcdefg; nie jest ciągiem znaków występujących obok siebie na klawiaturze np. zxcvb lub qwerty; nie zawiera danych osobistych typu imię, nazwisko, data urodzenia, pesel, nip np. marta1963 lub kasia11.

13 BEZPIECZNE HASŁO jest okresowo zmieniane;
jest różne dla różnych zasobów (inne dla konta poczty e- mail, inne dla Facebooka, inne dla Naszej Klasy). Jeśli musisz gdzieś zapisać hasło, zmodyfikuj je, np. dodając kilka znaków!

14 Nasza Klasa

15 BEZPIECZNE KONTO NA NASZEJ KLASIE

16 BEZPIECZNE KONTO NA NASZEJ KLASIE

17 USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Zastanów się, które z informacji chcesz udostępniać swoim znajomym i wszystkim osobom korzystającym z portalu. Możesz wybrać różne opcje, które będą udostępniane lub ustawić jeden z domyślnych profili prywatności.

18 USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
możesz automatycznie wybrać zestawy pokazywanych informacji poprzez wybranie opcji profil otwarty, prywatny lub zamknięty; jeśli wybierzesz opcję „Profil otwarty” wszystkie osoby mogą dowiedzieć się wszystkiego o Tobie!; jeśli chcesz, aby wszystkie Twoje zdjęcia i inne informacje były widoczne dla każdej osoby – rozważ nie wypełnianie informacji o sobie w zakładce „Dane” – być może nie wszystkie informacje musisz/chcesz tam podawać?

19 USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
UWAGA! Nawet jeśli wybrałeś/łaś opcję „Profil zamknięty” to inne osoby (w tym Twoi znajomi) nadal mogą: znaleźć Cię w wyszukiwarce; wysyłać Twoje zdjęcia na komórki; oznaczać Cię na swoich zdjęciach; widzieć, że oglądałeś/łaś ich profil; zobaczyć Twoje aukcje na allegro; otrzymywać komentarze, zaproszenia od kont fikcyjnych; proponować Cię jako osobę znajomą.

20 USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Aby tego uniknąć, skorzystaj z opcji, które możesz zaznaczyć w zakładce prywatność:

21 BEZPIECZNE ZDJĘCIA UWAGA! Za każdym razem, kiedy dodajesz nowy album do profilu, pamiętaj, aby ustawić, kto może go oglądać.

22 ŚLEDZIK Za każdym razem, kiedy wysyłasz wiadomość korzystając ze „Śledzika”, możesz zaznaczyć opcję „Tylko dla znajomych” – wtedy tylko znajome osoby zobaczą Twój wpis.

23 JAK USUNĄĆ KONTO

24 JAK USUNĄĆ KONTO

25 JAK USUNĄĆ KONTO Wyślij pisemne żądanie o całkowite usunięcie z bazy serwisu wszelkich danych osobowych na adres

26 Facebook

27 BEZPIECZNE KONTO NA FACEBOOKU
Konto zabezpiecza się w ustawieniach:

28 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Facebook daje możliwość ustawiania prywatności każdego działu osobno. Poświęć czas na wybranie odpowiednich opcji i zabezpieczenie się przed czytaniem i oglądaniem informacji przez osoby niepożądane!

29 BEZPIECZNE KONTO NA FACEBOOKU

30 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Dodatkowo możesz wybrać osoby, spośród swoich znajomych, które nie widzą niektórych informacji w profilu. Tutaj możesz wybrać osoby, którym nie chce udostępniać informacji: zacznij wpisywać imię lub nazwisko, system sam wyszuka te osoby na Twojej liście.

31 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Możesz zabezpieczyć także informacje o sobie udostępniane przez inne osoby. W tym celu wybierz odpowiednie opcje w zakładce „Rzeczy, które inni udostępniają”.

32 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Masz dodatkową kontrolę nad każdym udostępnianym postem oraz nad zdjęciami na swojej tablicy - możesz zaznaczyć, kto go zobaczy.

33 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Na Facebooku możesz założyć grupę dyskusyjną, do której dodasz swoje znajome osoby. Dzięki temu możesz sprawniej wysyłać informację do grupy znajomych czy rodziny.

34 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Aby dodać osoby z listy znajomych, zacznij wpisywać imię lub nazwisko, portal sam wyświetli osoby z Twojej listy pasujące do wpisywanych danych.

35 SZCZEGÓŁOWE USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Pamiętaj, aby również w grupie dyskusyjnej zaznaczyć opcję prywatności – dla kogo grupa będzie widoczna: Grupa otwarta: Lista członków i zawartość są dostępne dla wszystkich. Grupa zamknięta: Członkowie są dostępni dla wszystkich, zawartość jest prywatna. Grupa prywatna: Członkowie i zawartość nie są wyświetlani publicznie.

36 USUNIĘCIE KONTA I DANYCH
należy wylogować się z serwisu na wszystkich komputerach, z których korzystaliśmy, oraz w telefonie; wejść na stronę: https://ssl.facebook.com/help/contact.php?show_form=del ete_account i wypełnić wszystkie wymagane pola; odczekać więcej niż 14 dni, po tym okresie konto i dane zostaną usunięte (wcześniejsza próba logowania aktywuje konto); uwaga! wybranie opcji „dezaktywuj konto” w zakładce ustawienia nie usuwa konta oraz danych z serwerów Facebook (dane mogą być dalej wykorzystywane bez naszej wiedzy do konstruowania ofert handlowych; Facebook może nadal wykazywać cię jako osobę korzystającą z serwisu a co za tym idzie zarabiać na reklamach, które publikuje).

37 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google