Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego organizuje się publiczne egzekucje?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego organizuje się publiczne egzekucje?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego organizuje się publiczne egzekucje?
KACI I ICH OFIARY. Dlaczego organizuje się publiczne egzekucje?

2 Tortury i publiczne egzekucje są odrażającym nieludzkim naruszeniem praw i godności jednostki, zbrodnią przeciw ludzkości, dla której nie ma usprawiedliwienia. A może jest? Czy bywają sytuacje gdy stosowanie tortur jest nie tylko dozwolone lecz wręcz moralnie uzasadnione?

3 Oficjalnym powodem stosowania tortur zawsze była potrzeba uzyskania informacji. Stosowanie tortur często jest też wynikiem ślepej podległości prawu. Chcą go przestrzegać nie jesteśmy w stanie odmówić wykonania polecenia władzom, które stoją na straży jego wykonania. Nie myślimy o skutkach.

4 Starożytność Tortury stosowano już w starożytnym Egipcie i Asyrii. Oskarżonych torturowano zazwyczaj w miejscu publicznym, a strony sporu miały prawo zadawać katusze własnoręcznie. Przeważnie jednak korzystano z publicznego egzekutora., ponieważ wolni obywatele uważali za rzecz niegodną zajmować się takimi praktykami. W przypadku przestępstw przeciw państwu władze mogły zażądać poddania torturom. Stosowanie tortur popierali nawet światli filozofowie np. Platon, twierdząc, że inne prawa należy stosować wobec pana a inne wobec niewolnika. Przesłanką do stosowania tortur było oskarżenie o zdradę państwa, cudzołóstwo, kazirodztwo, uprawianie czarów i magii. rozerwanie końmi nabicie na pal

5 Pierwszymi z publicznych egzekucji były walki gladiatorów w starożytnym Rzymie, którymi byli zwykle przestępcy, niewolnicy lub jeńcy wojenni. Nieliczni brali w nich udział z własnej woli- gladiatorstwo przyciągało np. wolno urodzone kobiety. W filmie Gladiator gladiatorka pędzi na rydwanie wokół sceny, w rzeczywistości biły się w pojedynkach, na piechotę. W miarę jak spektakle zyskiwały na popularności wzbogacano je o dodatkowe atrakcje a takimi były walki dzikich zwierząt. Publiczna egzekucja miała dostarczyć rozrywki zebranej publiczności.

6 Film „Gladiator”

7 Przykładem tej epoki jest też egzekucja niewolników ukrzyżowanych w wyniku przegranego powstania w 73 p.n.e . Ku przestrodze dla innych 6 tysięcy ocalałych po przegranej bitwie ukrzyżowano wzdłuż głównej drogi prowadzącej z Capui do Rzymu.

8 Średniowiecze W średniowieczu rodzaj kary śmierci zależał od stanu skazanego: rycerzy i możnowładców ścinano mieczem, mieszczan ścinano toporem, chłopów wieszano Za małe przestępstwa wymierzano kary: chłosty, pręgierza lub łamania kołem . łamanie kołem ścięcie toporem Najbardziej znaną i brutalną egzekucją była kara śmierci wymierzona Williamowi Wallace’owi- był on przywódcą Szkotów podczas powstania przeciwko Anglii. Został skazany za zdradę Edwarda I Długonogiego na śmierć wśród męczarni 25 sierpnia 1305r.

9 Film „Braveheart”

10

11 Nowożytność egzekucja Karola I egzekucja Anny Boleyn
W tej epoce stosowano ścięcie na szafocie dla możnowładców, rycerzy(szlachty), a ścięcie na pieńku katowskim dla duchowieństwa, mieszczan. Przykładem publicznej egzekucji jest kara śmierci, którą poniosła Anna Boleyn- druga żona Henryka VIII, królowa Anglii i Irlandii, skazana za rzekomą zdradę króla Henryka VIII- jej węszącego wszędzie spiski, zakochanego w innej, męża. Królowa została ścięta mieczem na szafocie, w Tower of London, 19 maja Do jej egzekucji Henryk VIII sprowadził kata z Francji. Wraz z nią ścięci zostali 2 mężczyźni, którzy w czasie tortur wyznali że mieli z królową romans. Egzekucja mająca służyć manifestacji absolutyzmu władcy przyciągnęła wielu gapiów, którzy przyszli ze zwykłej ciekawości a także by pożegnać królową. egzekucja Karola I egzekucja Anny Boleyn

12 W XVIII w. egzekucje głównie były dokonywane przez ścięcie na gilotynie. Gilotyna została wymyślona przez francuskiego chirurga Josepha Guillotin jako bardziej humanitarna metoda wykonywania kary śmierci. Tak zginęli król Ludwik XVI i jego żona królowa Maria Antonina, Georges Danton i Maksymilian Robespierre. zrekonstruowana gilotyna

13 Film „ Maria Antonina”

14 Na tortury i egzekucje publiczne zgadzał się tez kościół tak katolicki jak i protestancki, mimo, że w 866 r. papież Mikołaj I napisał „ zeznania muszą mieć charakter dobrowolny a nie wymuszony przemocą. Jeśli tortury nie przyniosą żadnych dowodów, czyż nie będzie to powód do wstydu?.

15 Najgorliwiej stosowano tortury w przypadku polowań na czarownice.
Najsłynniejszym przypadkiem był proces czarownic z Salem nazwano czyli grupy 80 kobiet i mężczyzn oskarżonych w procesie sądowym o czarnoksięstwo w r. w miasteczku Salem, w stanie Massachusetts w USA. O konszachty z szatanem od późnego średniowiecza oskarżano najczęściej kobiety, które miały jakąś bliżej nieokreśloną, tajemną wiedzę medyczną. „Uczona niewiasta”, która potrafiła odczarować kurzajki, wyleczyć kobietę z niepłodności bądź przynieść jej ulgę przy porodzie, była traktowana jako ucieleśnienie zła i zagrożenie dla społeczności. Większość oskarżonych zazwyczaj stanowiły kobiety samotne, które spełniały niecodzienne role społeczne- zajmowały się handlem, nie chodziły do kościoła czy były swarliwymi zrzędami. Będąc zbyt niezależne łamały ówczesne konwencje społeczne.

16 Film „ Czarownice z Salem”

17 Zupełnie inny charakter miały rytualne egzekucje wśród plemion indiańskich np. Azteków. Okrucieństwo Indian mogło być podyktowane tylko wolą bogów. Najbardziej chwalebną śmiercią dla wojownika było bowiem złożenie siebie samego w ofierze bogu-Słońcu. Krew był źródłem energii boga Słońca, którego należało karmić, chłodzić i utrzymywać w ruchu poprzez składanie mu ofiary z czerwonych owoców kaktusa czyli ludzkich serc i krwi. Wierzono, że jeśli ofiary nie będą regularnie składane Słońce zatrzyma się na niebie i spali ludzkość swym ogniem. Aztekowie chętnie oddawali jednak ten przywilej swoim jeńcom. Katusze jakie zadawali wrogom mogły być przejawem czystego sadyzmu a także świadectwem ich przekonań, że jeńcy ulegli męstwu swych wrogów nie są godni szacunku, nie mają honoru.

18 Film „Apocalypto” Zgrać film na dysk C

19 XIX i XX wiek W tych wiekach wprowadzono wiele nowych sposobów wykonywania kary śmierci: uduszenie za pomocą garoty ,porażenie prądem na krześle elektrycznym ,zagazowanie w komorze gazowej , zastrzyk z trucizną Przykładem kary śmierci w tych wiekach jest egzekucja zbiorowa nazistów dokonana po procesach norymberskich. Po tych procesach, przewieziony został przez władze wojskowe do Niemiec Albert Pierrerpoint- Naczelny Kat Wielkiej Brytanii, powiesił on 200 nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Egzekucji nazistów dokonał też amerykański kat John C. Woods, przeprowadził on egzekucje 10 nazistów m.in. Hansa Franka. Nadal jesteśmy świadkami kary śmierci i publicznych egzekucji wykonywanych w krajach islamskich, w krajach przesiąkniętych terroryzmem, podporządkowanych reżimowi – w ich upublicznieniu pośredniczą środki masowego przekazu zaspakajając masową potrzebę oglądania upadku masowych zbrodniarzy. skazaniec na krześle elektrycznym

20 Kara śmierci obecnie Według danych Amnesty International, w 2005r. wykonano na świecie wyroków śmierci w 22 krajach. Najwięcej egzekucji wykonano w Chinach 1770, następny był Iran 94 wyroki, Arabia Saudyjska 86 i USA 60 egzekucji. W niektórych krajach m.in. Iranie, Arabii Saudyjskiej, Chinach – egzekucje wykonywane są publicznie. Kara śmierci została zniesiona w 88 krajach, 11 krajów zniosło ją z wyjątkiem szczególnym przestępstw za zbrodnie wojenne, a kolejne 30 nie wykonały żadnego wyroku od 10 lat. Kara śmierci obowiązuje wciąż w 68 krajach m.in. w państwach muzułmańskich, Japonii, Korei Południowej, Indiach, Chinach i USA. Unia Europejska sprzeciwia się wykonywaniu kary śmierci- w państwach UE nie wykonuje się kary śmierci.

21 Publiczne egzekucje w Polsce
Tak karał zdrajców Polski pod koniec XVIII w. „lud Warszawy” wieszając na szubienicach tych co dołączyli do Targowicy. Na oczach tłumów na stokach Cytadeli powieszono w 1864 r. członków powstańczego Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem na czele, tam też rozstrzelano Eligiusza Niewiadomskiego zabójcę prezydenta Gabriela Narutowicza. Publiczne – i często masowe – egzekucje były codziennością w okresie okupacji hitlerowskiej i jednym z narzędzi zbrodniczej polityki okupanta wobec Polaków. Medioznawca, prof. Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, egzekucje nazywa „widowiskami śmierci", które przyciągają miliony. - „Ludzie zawsze chcieli, chcą i będą chcieli oglądać takie makabryczne sceny, bo to ich »kręci«, tak samo, a nawet bardziej niż wtedy, gdy oglądają thrillery. To też są »dreszczowce«, tyle tylko, że prawdziwe, a nie fabularyzowane. Egzekucja to takie współczesne reality show, które cieszą się olbrzymią oglądalnością. Ludzie lubią oglądać krew, gwałt, mord, wojnę itp. Oczywiście wtedy, gdy sami czują się bezpiecznie, ponieważ to ich nie dotyczy, dotyczy innych" - dodaje prof. Poznaniak.

22 Bibliografia „Historia tortur” Braian Innes
„1000 lat historii- kronika dziejów świata” pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Dlaczego organizuje się publiczne egzekucje?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google