Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PALENIE PAPIEROSÓW TO SZYBKA ŚMIERĆ.

Коpie: 1
PALENIE PAPIEROSÓW TO SZYBKA ŚMIERĆ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PALENIE PAPIEROSÓW TO SZYBKA ŚMIERĆ."— Zapis prezentacji:

1 PALENIE PAPIEROSÓW TO SZYBKA ŚMIERĆ

2 + OPIS PALENIA CZYNNEGO
PREZENTACJA ZAWIERA: + OPIS PALENIA CZYNNEGO + OPIS PALENIA BIERNEGO + CHOROBY POWSTAJĄCE WSKUTEK PALENIA + CIEKAWOSTKI

3

4 Jest jednym ze składników dymu tytoniowego.
NIKOTYNA Nazwa chemiczna: 3-(1-metylo-2-pirolidyno)-pirydyna Jest jednym ze składników dymu tytoniowego. poraża receptory cholinergiczne N w zwojach autonomicznych. BUDOWA CHEMICZNA powoduje krótkotrwałe przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia krwi. Zwiększa zużycie tlenu przez serce i powoduje zwężenie naczyń wieńcowych. Zwiększa zawartość dwutlenku węgla we krwi. Może być przyczyną bezdechu Palenie tytoniu prowadzi do uzależnienia i tolerancji na nikotynę. Przy nagłym zaprzestaniu palenia mogą nastąpić zaburzenia czynności organizmu. Dawka śmiertelna dla osoby niepalącej wynosi od 50 do 100 mg. Dla osoby palącej w wyniku zjawiska tolerancji jest ona większa. Nicotiana tabaca - Tytoń szlachetny W życiu osoby uzależnionej palenie nie jest wyborem, lecz przymusem. Pali papierosy nie po to, aby poczuć się lepiej, lecz dlatego, że bez papierosa czułaby się gorzej.

5 Dym tytoniowy jest trujący
DYM PAPIEROSOWY JEST TRUJĄCY Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W jego wyniku powstaje wiele groźnych trucizn. Wszystkie są wprowadzane do najgłębszych zakamarków organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Także płód w łonie matki, pali wraz z nią.

6 SKŁAD DYMU PAPIEROSOWEGO

7 – donosi British Medi-cal Journal
– donosi British Medi-cal Journal. Wypalenie papierosa pozbawia każdego palacza 11 minut życia, zgodnie z oceną brytyjskich uczonych. Doszli oni do wniosku, że typowy mężczyzna – palacz „wypali łącznie 311,688 papierosów”, poczynając od siedemnastego roku życia aż do śmierci w wieku 71 lat. Po przeprowadzeniu innych badań doszli oni do wniosku, że palenie przez całe życie powoduje, iż mężczyzna palacz żyje krócej o 6.5 lat w porównaniu z niepalącymi. „Oznacza to – piszą naukowcy -, że każdy papieros kosztuje go średnio 11 minut życia.”     Wyrzeczenie się całego kartonu papierosów dałoby palaczowi dodatkowo półtora dnia życia, „czas wystarczający na lot dookoła świata, wysłuchanie opery Wagnera lub romantyczną noc poza domem” – stwierdza się w raporcie.

8

9

10 DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

11 Choroby mające naukowo udowodniony związek z paleniem tytoniu
lub wdychaniem dymu tytoniowego

12 w 14 różnych miejscach ludzkiego organizm. Oto większość z nich:
NOWOTWORY ZŁOŚLIWE łącznie palenie tytoniu lub wdychanie dymu tytoniowego prowadzą do powstawania nowotworów w 14 różnych miejscach ludzkiego organizm. Oto większość z nich: Rak płuc Rak wargi, języka oraz jamy ustnej Rak krtani Rak gardła Rak przełyku Rak nerki Rak pęcherza moczowego Rak trzustki Rak nosa Rak wątroby Rak szyjki macicy Białaczki

13 Układ sercowo-naczyniowy:
Miażdżyca naczyń krwionośnych Nadciśnienie tętnicze Choroba niedokrwienna serca Zawał serca Tętniak aorty

14 Układ oddechowy Przewlekłe zapalenie oskrzeli
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) Astma oskrzelowa Większa podatność na zakażenia bakteryjne i wirusowe Gruźlica

15

16 Dym tytoniowy, którego składniki są rozpuszczalne w płynach tkankowych i tą drogą docierają do różnych narządów, jest przyczyną rozwoju choroby nowotworowej również w innych narządach i układach. Szczególnie podatne są: układ krwionośny, oddechowy, pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek. Palenie papierosów beznikotynowych lub niskonikotynowych nie zmniejsza ryzyka zawału mięśnia sercowego wśród palących.

17 CHOROBA WIEŃCOWA SERCA
Wpływ palenia na rozwój schorzeń serca można zakreślić na podstawie farmakologicznych skutków działania nikotyn. Nikotyna przyłącza się do receptorów nikotynowych i wywołuje: + podwyższenie ciśnienia krwi + przyspieszoną akcję serca + większe obciążenie pracy serca Prowadzi to do zwiększonego zużycia tlenu przez mięsień sercowy, a u niektórych osób może wywołać zawał serca.

18 Rozedma płuc Rozedma płuc powstaje wskutek zmniejszenia
sprężystości tkanki płucnej i cechuje się nadmiernym rozdęciem pęcherzyków płucnych. Początkowo objawy rozedmy płuc są nieznaczne - lekka duszność wysiłkowa, niewielka sinica. Z czasem objawy ulegają nasileniu - nasila się duszność, wzmaga się sinica, chorych męczy kaszel. W przypadkach długotrwałych dochodzi do niewydolności prawej komory serca, co objawia się wybitną dusznością, sinicą, powiększeniem wątroby, obrzękami.

19 ZMIANY TRĄDZIKOWE Wyniki badań opisane w "British Journal of Dermatology" (July 2001) dowodz że palenie jest istotnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie częstotliwości pojawienia się zmian trądzikowych oraz zwiększa groźbę, że będzie to trądzik o ciężkim przebiegu. Zgodnie z wielkrotnie potwierdzonymi analizami liczba przypadków trądziku była o wiele większa u osób aktywnie palących (40,8%) w porównaniu z osobami niepalącymi (25,2%). Wykazano liniową zależność między nasileniem zmian trądzikowych a liczbą wypalanych dziennie papierosów.

20 Nikotynowa twarz Paląc papierosy szybciej się zestarzejesz. Zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Twoja skóra szybciej się zestarzeje i pokryje zmarszczkami. Proces ten może się zacząć już w wieku 30 lat. Twoje zęby pokryją się kamieniem, palce i skóra będą żółte, a oddech nieświeży.

21 Najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu.

22

23 BIERNE PALENIE TYTONIU

24 BIERNE PALENIE ZABIJA W EUROPIE CO
17 MINUT Co 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu biernego palenia w miejscu pracy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców UE.

25 PALENIE PRZEZ MATKĘ-RYZYKO KOLKI
Naukowcy twierdzą, że matki, które paliły papierosy w trakcie ciąży i po porodzie, zwiększają u dziecka ryzyko wystąpienia kolki- dokuczliwego bólu, który męczy dziecko w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Według badań przeprowadzonych na dorosłych, przyczyną prawdopodobnie jest nikotyna. Badania sugerują, że w porównaniu z matkami niepalącymi, kobiety, które nie zaprzestają nałogu w czasie ciąży dwukrotnie zwiększają ryzyko kolki u niemowlęcia. Nałóg palenia matki został już powiązany ze zwiększonym ryzykiem niedowagi noworodka, zespołem nagłej śmierci niemowląt i problemami dziecka z oddychaniem. .

26 BIERNE PALENIE ZWIĘKSZA RYZYKO OŚLEPNIĘCIA
Bierne palenie zwiększa związane z wiekiem ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), jednej z najczęstszych przyczyn utraty wzroku - informuje "British Journal of Ophtamology". W AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. Zespół naukowców z uniwersytetu w Cambridge badał wpływ palenia na ryzyko AMD, obserwując 435 pacjentów z tą choroba oraz 280 zdrowych ludzi. Okazało się, że osoby mieszkające z palaczem przez pięć lat, były dwa razy bardziej narażone na tę chorobę. W przypadku samych palaczy (40 papierosów dziennie przez 40 lat) ryzyko było aż trzykrotnie wyższe.

27 ZAKAZ PALENIA WE WŁOSZECH
We Włoszech wszedł w życie zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim tysięcy barów i restauracji, które - jak się okazało - w większości nie przygotowały specjalnych sal dla palących. Włoskie media podkreślają, że  dla 13 milionów palących Włochów zacznie się nowy rozdział w ich życiu i że nowe przepisy są jednymi z najsurowszych w Europie. Zgodnie z rozporządzeniem zakaz palenia obowiązywać będzie we wszystkich miejscach publicznych i - jak to ujęto - miejscach prywatnych otwartych dla ludzi. Chodzi więc nie tylko o restauracje i dyskoteki, ale także o zakłady fryzjerskie, kancelarie adwokackie, banki, sklepy, hotele, salony gier. Jedynym wyjątkiem będą specjalnie wyznaczone miejsca dla palaczy z zapewnioną cyrkulacją powietrza. W Watykanie podobny zakaz palenia obowiązuje już od lipca 2002 roku, a grzywna za jego złamanie wynosi 30 euro. Na terenie Państwa Watykańskiego nie ma natomiast specjalnych pomieszczeń dla palaczy.

28 CIEKAWOSTKI

29 31 MAJA DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
„ Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - około 25 milionów złotych). ŚWIATOWE WYDATKI NA PALENIE TYTONIU TO OKOŁO 400 MILIARDÓW DOLARÓW ! Kiedy ludzie umierają z głodu, ziemie uprawne zajęte są pod uprawę tytoniu - jednym z wielu przejawów złej organizacji społeczeństwa, przejawiającego się niezdrowym modelem życia, odżywiania, spędzania czasu wolnego, brakiem dostępu do wiedzy i informacji, marnowaniem zasobów, zanieczyszczeniem środowiska, postępującym zubożeniem mimo nadprodukcji...

30 Co się dzieje po zgaszeniu ostatniego papierosa?
w 20 minut do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp. w 8 godzin zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu. w 24 godziny zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. w 48 godzin rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych; powraca do normy zmysł smaku i zapachu. od 2 bygone do 3 miesięcy porpoise ulega stan układu krążenia; zwiększa się wydolność fizyczna; wydolność płuc wzrasta o 30%. od 1 do 9 miesięcy ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia; wzrasta ogólna energia organizmu; rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych; pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów. po 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani; w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej; komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie; ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. po 15 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

31

32 PALACZE W LICZBACH

33 STATYSTYKI PALENIA W POLSCE W 2002 ROKU

34 GDZIE ZAPALIŁEŚ PIERWSZEGO PAPIEROSA?
ANKIETA PRZEPROWADZONA WŚRÓD MŁODZIEŻY

35

36

37 Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę: nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginać... Jedyne pytania to: kto i kiedy?

38

39

40 Mateusz Ostrowski Sebastian Strzylak


Pobierz ppt "PALENIE PAPIEROSÓW TO SZYBKA ŚMIERĆ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google