Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROGRAMOWANIE W BASCOM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROGRAMOWANIE W BASCOM"— Zapis prezentacji:

1 PROGRAMOWANIE W BASCOM
WSTĘP Programowanie to bardzo fascynująca dziedzina. Dlatego ten, kto już jest „wtajemniczony”. Wie, że można pisać programy długimi godzinami. Dzisiaj napiszę kilka słów, by zachęcić Was do programowania. Więc: -pisanie to sposób na nudę -zaprogramować można KAŻDĄ elektroniczną rzecz -pisząc programy uczysz się Angielskiego (-: -to świetna zabawa (zwłaszcza dla maniaków) -gdy napiszesz program i zobaczysz, jak świetnie działa, to nie omieszkasz krzyknąć „ale cudo!!!” Jednym słowem, programowanie to boska dziedzina.

2 Lekcja 1 – Jak zacząć? Aby móc pisać programy, potrzebne jest środowisko (kompilator). W tym artykule opisuję programowanie mikrokontrolerów, więc skupimy się głównie na płytkach testowych (przykładowa w hiperłączu). Do programowania potrzebny będzie : -programator -płytka testowa (dołączony mikroprocesor) -środowisko BASCOM-AVR (trzeba wpisać w Google bascom-avr – free download) -własnoręcznie zrobiony kabelek ze skrętki, odizolowany na dwóch końcach i pozaginany tak, żeby można było połączyć programator z płytką, gniazdo do gniazda (np. GND połączone z GND) OCZYWIŚCIE NIE MUSISZ KUPOWAĆ TYCH RZECZY. BASCOM POSIADA WSPANIAŁY SYMULATOR, ALE O TYM PÓŻNIEJ Jeśli to wykonasz, możesz przejść do kolejnej lekcji.

3 Lekcja 2 – Instalowanie kompilatora i pierwszy program
Po ściągnięciu kompilatora, pora, żeby z niego zacząć. Odpalamy ściągnięty plik, a następnie postępujemy wg. Kreatora instalacji. Po zakończonej pomyślnie operacji uruchamiamy program. Najpierw zróbmy program testowy. Wpisujemy tekst programu: $regfile „m8def.dat” $crystal = Cls Lcd „PROGRAM TESTOWY” Do Loop Czyż nie banalne? W następnej lekcji przetestujemy program.

4 Lekcja 3 – uruchamianie programu
Jeśli przepisałeś poprawnie kod z poprzedniej lekcji, to przystępujemy do testowania programu. W okienku BASCOM klikamy na przycisk przedstawiający czarny chip. Jeśli wykonałeś wszystko poprawnie, powinno się pokazać okienko symulatora. Natomiast, gdy zrobiłeś w czymś błąd, to popraw niezgodności w zakładce ERRORS na dole okna. Jeśli jesteś w posiadaniu odpowiedniego sprzętu, to możemy zaprogramować Twój wyświetlacz. W tym celu należy kliknąć na zielony prostokąt z czarnym, małym kluczem, a potem na „manual program”. W nowootwartym okienku klikamy na zakładkę Chip i wciskamy „erase Chip”. Następnie naciskamy na „write Buffer to Chip”. Odłączamy programator od kompa i włączamy zasilanie płytki. Na wyświetlaczu powinien pojawić się napis „PROGRAM TESTOWY” To koniec dzisiejszej lekcji.

5 Lekcja 4 – poruszanie tekstem i obsługa przycisków
Dzisiaj przedstawię Wam , jak obsługuje się przyciski na płytce oraz w jaki sposób można poruszać tekstem na wyświetlaczu, czyli zmieniać jego położenie. Oto podstawowe polecenia w BASCOM dot. Wyświetlacza LCD : POLECENIE CZYNNOŚĆ Shiftlcd right Przesuwa okno wyświetlacza 0 1 znak w prawo Shiftlcd Left Przesuwa okno wyświetlacza o 1 znak w lewo Lcd Wyświetla na ekranie Cls Czyści wyświetlacz Cursor on Włącza kursor Cursor off Wyłącza kursor


Pobierz ppt "PROGRAMOWANIE W BASCOM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google