Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej"— Zapis prezentacji:

1 Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej
ODZNAKA PAMIĄTKOWA r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej

2 stacjonowanie 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku i Białej
Historia powstania stacjonowanie 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku i Białej Od 1920 r. w garnizonie Bielsko i garnizonie Biała stacjonował 3 Pułk Strzelców Podhalańskich, biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej Polski w 1939 roku. 3 Pułk Strzelców Podhalańskich był oddziałem piechoty Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego II RP.

3 Historia powstania Dawny dom oficerski
Polscy oficerowie i podoficerowie rekrutowali się z byłych armii zaborczych i z Armii Generał Hallera. Do dnia dzisiejszego zachowały się na terenie miasta Bielsko-Biała budynki w których stacjonował 3 Pułk Strzelców Podhalańskich - ówczesny dom oficerski

4 Historia powstania Dawne koszary
oraz dawne koszary przy ulicy Emilii Plater.

5 Żołnierze pochowani Świętej Pamięci Aleksander ŁOSIK Leon SEMBOL
Stanisław MIGA Mateusz SULIKOWSKI Stanisław JANKOWIKA Andrzej PYTOŃ Józef PORYTA Udział w wojnie polsko-bolszewickiej i ochrona granicy górnośląskiej nie obyły się bez ofiar. Pamięć o poległych żołnierzach zachowała się do dziś na bielskich cmentarzach.

6 Odznaka i korpusówka podhalańczyków
Elementami wyróżniającym żołnierzy 3 Pułku Strzelców Podhalańskich były mundury koloru błękitnego, rogatywka kroju polskiego, odznaka oraz korpusówka z krzyżem symbolizującym szczęście.

7 Odznaka WKU od projektu po realizację
Chlubna historia 3 Pułku zainspirowała autorów projektu odznaki WKU. Wykorzystano fragment korpusówki podhalańczyków, usuwając krzyż szczęścia który po II Wojnie Światowej kojarzony jest z nazizmem.

8 Odznaka WKU od projektu po realizację
Za zgodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej korpusówkę uzupełniono herbem miasta , podkreślając w ten sposób tożsamość z regionem. Rok 1919 nawiązujący do ustanowienia administracji wojskowej na Podbeskidziu oraz litery WKU stanowiące skrót nazwy Wojskowa Komenda Uzupełnień.

9 Odznaka WKU od projektu po realizację
Zwieńczeniem prac było przesłanie w listopadzie 2010 roku projektu odznaki wraz z wzorem legitymacji do Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. 14 lutego 2011 roku Minister Obrony Narodowej decyzją nr 40/MON wprowadził odznakę pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej.

10 Odznaka WKU od projektu po realizację
Odznakę nadaje Wojskowy Komendant Uzupełnień, na wniosek Komisji Odznaki Pamiątkowej. Zostają nią uhonorowani żołnierze i pracownicy WKU oraz osoby szczególnie zasłużone dla Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej.

11 Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej
Opracowanie: Violetta CICHACZEWSKA ĆWIOK Łukasz FLOREK Bielsko-Biała, 2013 r.


Pobierz ppt "Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google