Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PARTNERZY W PROJEKCIE Dania Holandia Polska Słowacja Włochy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PARTNERZY W PROJEKCIE Dania Holandia Polska Słowacja Włochy."— Zapis prezentacji:

1 POZNAJMY SIĘ - czyli ruszamy w podróż po krajach partnerskich z programu Socrates Comenius.

2 PARTNERZY W PROJEKCIE Dania Holandia Polska Słowacja Włochy

3 Dania Stolica: Kopenhaga Powierzchnia: 49,1 tys. km2
Ludność: 5,3 mln; kraj jednolity narodowościowo (Duńczycy 97%) i religijnie (w większości protestanci, luteranie); Ustrój: monarchia konstytucyjna, członek UE. Autonomicznymi częściami Danii są Wyspy Owcze i Grenlandia (nie należą do UE). Język urzędowy: duński. Waluta: korona duńska. 

4 Położenie Państwo w północno – zachodniej Europie, nad Morzem Północnym, Cieśninami Duńskimi i Morzem Bałtyckim. Dania sąsiaduje z Niemcami cieśnina Sund oddziela Danię od Szwecji.

5 Dania - turystyka Ruch turystyczny skupia się głównie w Kopenhadze oraz na duńskich wybrzeżach (m.in. w Skagen, Vigsoe, Hirtshals na Jutlandii oraz na Bornholmie). Najbardziej znany jest Legoland (w pobliżu Billund na Jutlandii), gdzie turyści mogą podziwiać miasta, wioski, lotniska, park safari, Statuę Wolności i inne obiekty złożone z drobnych plastikowych klocków Lego. Inną atrakcją jest Odense na wyspie Fionii, muzeum w rodzinnym mieście najsłynniejszego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena.

6 Stolica Danii - Kopenhaga
Największe miasto i stolica Danii położona we wschodniej części kraju, na wyspie Zelandia. Prawa miejskie Kopenhaga (dosłownie: Port Kupiecki) uzyskała w 1254 r., zaś w 1443 r. miasto stało się rezydencją królów Danii oraz stolicą kraju. Siedzibą królowej jest pałac Amalienborg, wzniesiony w stylu rokokowym w 1794 r. Dzieła sztuki duńskiej XIX w. podziwiać można w Den Hirschsprungske Samling. Muzeum Narodowe (Nationalmuseet) pozwala zapoznać się z historią Danii oraz obejrzeć dzieła sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej. Jednym z symboli miasta jest rzeźba Syrenki z 1913 r.

7 Kopenhaga Kopenhaga – port Zamek w Kopenhadze Park Tivoli -
najpiękniej wygląda wieczorem

8 Ciekawostki o Danii Flaga Danii jest najstarszą flagą w Europie. Jak głosi legenda, lat temu, podczas wyprawy duńskiego króla Waldemara II, spadła z ... nieba. Król podniósł ją, i wygrał bitwę. Ogrody Tivoli w Kopenhadze to najstarszy park rozrywki w Europie, otwarty 160 lat temu. Jego bajkową scenerię tworzą kwiaty, fontanny i jezioro pełne złotych karpi. W alejkach można spotkać maszerujące ołowiane żołnierzyki, a liczne karuzele, beczki śmiechu, diabelskie młyny, kolejki górskie i pokazy fajerwerków dostarczą niezapomnianych wrażeń. Groźni Wikingowie byli przodkami Duńczyków. We Frederikssund na Zelandii znajduje się zrekonstruowana osada, pokazująca jak wikingowie żyli, mieszkali i pracowali. Można tam obejrzeć łodzie o dł. 31 metrów, mieszczące po 100 wojowników. Wikingowie byli ludźmi morza, a Duńczycy są dumni ze swego pochodzenia Do dziś ich przysmakami są wędzone ryby i rolmopsy.

9 Holandia Stolica : Amsterdam
Siedziba dworu królewskiego i rządu : Haga Powierzchnia: 41,6 tys. km2 Ludność: 15,9 mln, Holendrzy 95%, pozostali - inne mniejszości narodowe. Spośród wierzących 50% stanowią rzymskokatolicy, luteranie 25%, kalwiniści 12%. Ustrój: monarchia, członek UE. Język urzędowy: niderlandzki Waluta: 1 euro = 100 centów

10 Położenie Państwo w zachodniej Europie, nad Morzem Północnym.
Holandia graniczy z Niemcami i Belgią.

11 Holandia - turystyka Najczęściej odwiedzane miejsca to: Amsterdam, Haga, Rotterdam, ale także mniejsze miasta np. Haarlem, Leida, Delft, Maastricht czy Breda. Turystów przyciągają dzieła sztuki zgromadzone w Holandii (żaden inny kraj - na tak małym terytorium- nie zgromadził takich pokaźnych zbiorów dzieł sztuki najwyższej klasy). Atrakcją turystyczną są plantacje i targi kwiatowe, a także obiekty architektury ludowej (zachowanych jest około 1000 wiatraków).

12 Stolica Holandii - Amsterdam
Amsterdam uzyskał prawa miejskie w 1300 r. Centrum Amsterdamu zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Ważniejsze zabytki: Pomnik Narodowy, upamiętniający holenderskie ofiary wojny. Pałac Królewski, zbudowany w 1655 r. jako ratusz miejski. Schierstoren (Wieża Płaczących) z 1487 r., używana niegdyś jako miejsce pożegnań marynarzy z ich rodzinami. Muzeum Van Gogha, które zgromadziło 200 obrazów i 500 rysunków tego holenderskiego artysty.

13 Rijksmuseum - najbogatsze muzeum sztuki holenderskiej.
Amsterdam Rijksmuseum - najbogatsze muzeum sztuki holenderskiej. Most zwodzony Magere Brug, 1840. Kanał Rokin

14 Ciekawostki o Holandii
Holandię najlepiej zwiedzać łodzią lub na rowerze. Łączna długość ścieżek rowerowych wynosi aż 15 tys. km. Każdy Holender posiada rower, zaś rowerów jest tu 2 razy więcej niż samochodów. Holandia słynie z pysznych serów. Gouda i Leerdamer to tylko dwa z niezliczonych gatunków. Urządzenia do produkcji tych przysmaków można obejrzeć w Muzeum Sera w Alkmaar. W Amsterdamie jest aż 1281 mostów. Całe miasto zostało zbudowane na palach i poprzecinane jest siecią ponad kanałów. W kwietniu i maju setki tysięcy turystów przyjeżdżają do Holandii, aby podziwiać pola kwitnących hiacyntów, żonkili i tulipanów. To stąd pochodzi ponad połowa światowych dostaw kwiatów.

15 Polska Stolica: Warszawa Powierzchnia: 312,7 km2
Ludność: 38,2 mln, kraj jednolity narodowościowo -96% Polacy; mniejszości narodowe: Niemcy, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Słowacy, Romowie, Żydzi. W większości rzymskokatolicy; Ukraińcy – głównie grekokatolicy, Białorusini – prawosławni. Ustrój: republika, członek UE Język urzędowy: polski Waluta: złoty 

16 Położenie Państwo w środkowej Europie, nad Morzem Bałtyckim.
Polska graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami.

17 Polska - turystyka Atrakcyjna dla turystów jest nasza historia, szczególnie najnowsza, zabytki oraz znana polska gościnność. Polska dysponuje ciekawym i zróżnicowanym środowiskiem naturalnym, które może poszczycić się stosunkowo małym stopniem zniszczenia przez cywilizację. Wielu turystów przyciągają tereny górskie, nadmorskie oraz pojezierza. Zamki, dworki, pałace na ziemiach polskich kryją w sobie ... tajemniczość, historię, kulturę, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Najliczniej odwiedzane miasta to m.in.: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Toruń, Poznań, Częstochowa, Zakopane.

18 Stolica Polski - Warszawa
Ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny i gospodarczy Od 1596 roku stolica Polski. Najciekawsze zabytki: Stare Miasto, założone na przełomie XIII-XIV wieku Nowe Miasto z Rynkiem i Ratuszem zbudowane w XIV-XV w. Zamek Królewski Barbakan – fortyfikacja obronna Zespół Pałacowo – Parkowy w Łazienkach Zespół Pałacowo – Parkowy Belweder Zespół Pałacowo – Ogrodowy w Wilanowie Niezapomniane wrażenia z pobytu w Warszawie pozostawiają plenerowe koncerty fortepianowe, odbywające się przy pomniku słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina w Łazienkach. Symbolem Warszawy jest pomnik Syreny nad Wisłą.

19 Warszawa Pałac w Wilanowie (XVII w.)
Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta III Wazy Belweder (XVIII w.) widok z Traktu Królewskiego

20 Ciekawostki o Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to najwyższy budynek w Polsce (oddany do użytku w 1955 r.). Mieści się w nim największa w kraju sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób, Muzeum Techniki oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem. Jedna z najstarszych (XIIIw.) kopalni soli na świecie mieści się w Wieliczce pod Krakowem. Można tam podziwiać kaplice, tunele, posągi i wszelkie wyposażenie wykute z ogromnych brył solnych. Puszcza Białowieska to największe skupisko drzew o wymiarach pomnikowych w Europie. Jednocześnie symbolem puszczy jest żubr Żyje tutaj najliczniejsza populacja wolnościowa tych zwierząt na świecie. Gdańsk i Kraków to miasta o ponad tysiącletniej tradycji, które zachowały szczególny klimat i pamięć o dawnych dziejach, wypełnionych wielokulturowością i wielonarodowością na przestrzeni wieków, ale jednocześnie wiodą prym w rozwoju kultury XXI wieku.

21 Słowacja Stolica: Bratysława Powierzchnia: 49 tys. km2
Ludność: 5,4 mln; Słowacy 86%, Węgrzy 11%, Romowie 1,6%, pozostali - Czesi, Ukraińcy, Polacy; w większości rzymskokatolicy, protestanci 8%, grekokatolicy 3%. Ustrój: republika, członek UE Język: słowacki Waluta: korona słowacka

22 Położenie Państwo w środkowej Europie, bez dostępu do morza.
Słowacja graniczy z Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią i Czechami.

23 Słowacja – turystyka Powodem turystycznych wojaży do Słowacji są piękne krajobrazy, liczne uzdrowiska i ośrodki sportów zimowych oraz folklor góralski. W wielu zakątkach kraju można podziwiać zamki, grody czy kasztele. Zaś spośród zabytków przyrody warto obejrzeć jaskinie krasowe, lodowe i aragonitowe. Dużo wrażeń dostarcza korzystanie z gorących źródeł w kąpieliskach termalnych. Woda z niektórych źródeł osiąga temperaturę 90° C. Najczęściej odwiedzane miasta: Bratysława, Koszyce, Trenczyn, Bańska Szczawnica, Bańska Bystrzyca, Nitra, Żylina, Poprad. 60 % powierzchni Słowacji to góry i pagórki, zatem turyści mogą wypoczywać aktywnie i zdrowo . Wspaniałe trasy narciarskie zachęcają wszystkich turystów do uprawiania białego szaleństwa.                                           

24 Stolica Słowacji - Bratysława
Miasto położone jest u podnóża Małych Karpat nad Dunajem. Bratysława jest najmłodszą z europejskich stolic i do roku 1918 była miastem węgierskim. Miasto urzeka pięknie położoną i świetnie zachowaną Starówką. Góruje nad nią gotycki Ratusz oraz Zamek (Hrad) z XIV-XV wieku . Obecnie mieści się w nim siedziba rządu, a także wiele muzeów. Do innych atrakcji turystycznych należą: ruiny zamku Devin, gotycka katedra św. Marcina, gotycki kościół franciszkanów z XIII w., pałac prymasowski z XVIII w.

25 Bratysława Zamek z XIV-XV z 4 wieżami Teatr Narodowy z 1886 r.
Dunaj w Bratysławie

26 Ciekawostki o Słowacji
Nitra – najstarsze miasto słowackie położone jest, podobnie jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Z Górnego Miasta widać wspaniałą panoramę okolic oraz Dolnego Miasta, dawniej siedziby rzemieślników i kupców. Nieopodal jest rezerwat z najstarszymi w Europie kasztanowcami. Jaskinia Domica – tę niezwykłą jaskinię naciekową tworzą podziemne korytarze ze stalaktytami, wodospadami i rzekami. Główną atrakcją jest przejażdżka łodzią po rzece Styks (nazwę zapożyczono od starożytnych Greków). Janosik – zbójnik (harnaś) tatrzański to autentyczna postać Bohater wielu podań i legend, nadal żyje w poezji, muzyce i malarstwie ludowym. W miejscowości Terchova co roku w czerwcu odbywa się Festiwal Janosika – konkurs pieśni i tańca. Przełom Dunajca to fenomen natury. Zaliczany do najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Każdy, kto przybywa w Pieniny, już pierwszego dnia udaje się na przystań flisacką.

27 Włochy Stolica: Rzym. Powierzchnia: 301,3 tys. km2
Ludność: 57,5 mln; głównie Włosi Na Sardynii mieszkają Sardowie (uznający się za odrębną narodowość); zaś w niektórych rejonach inne mniejszości narodowe. Ustrój: republika, członek UE. Język urzędowy: włoski Waluta: 1 euro = 100 centów

28 Położenie Państwo w południowej Europie, w basenie Morza Śródziemnego, wybrzeża oblewają morza: Jońskie, Adriatyckie, Tyrreńskie i Liguryjskie. Włochy graniczą z: Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Na obszarze Włoch położone są małe niepodległe państwa: Watykan i San Marino.

29 Włochy - turystyka Włochy należą do państw o najstarszych
tradycjach turystycznych. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast należą m.in.: Rzym, Wenecja, Mediolan, Florencja, Bolonia, Genua, Padwa, Piza, Siena, Werona, Ferrara, Rawenna, Neapol. Turyści spędzają czas we włoskich górach (Dolomity w Alpach), wypoczywają na wybrzeżach - nad Adriatykiem (główny ośrodek turystyczny - Rimini), Morzem Jońskim, Tyrreńskim (Sorrento), Liguryjskim (na riwierze włoskiej m.in. w San Remo).

30 Stolica Włoch - Rzym Stolica Włoch, położona jest w środkowej części Półwyspu Apenińskiego na 7 wzgórzach, nad rzeką Tybr, niedaleko ujścia rzeki do Morza Tyrreńskiego. Rzymianie twierdzą, że ich miasto w 753 roku p.n.e założył Romulus. Legenda o wilczycy, która wykarmiła Romulusa i jego brata bliźniaka Remusa na pewno warta jest poznania. Wśród budowli antycznych do najważniejszych należą: ruiny Forum Romanum z murami licznych świątyń, budowli publicznych i łukami triumfalnymi, fragmenty zespołu forów cesarskich, m.in. forum Trajana z kolumną Trajana, Panteon, Amfiteatr Koloseum.

31 Rzym Koloseum Forum Romanum. Most na Tybrze

32 Ciekawostki o Włoszech
W starożytności Cesarstwo Rzymskie było potęgą, dzięki której rozwinęła się cywilizacja europejska. Włochy to ojczyzna artystów: Michał Anioł, Caravaggio, Bramante, Vivaldi, Verdi i ... najbardziej genialny – Leonardo da Vinci. Był on uczonym, wynalazcą, projektował (XV w!) machiny latające, przepięknie malował. Obraz „Mona Liza” zna cały świat. Watykan – najmniejsze państwo świata (niecałe pół km powierzchni, 800 mieszkańców) znajduje się w Rzymie. Tu ma swoją siedzibę Papież, głowa Kościoła katolickiego, a zarazem biskup Rzymu. Tutaj spotyka się z wiernymi, stąd błogosławi miastu i światu. Sztandarowe potrawy kuchni włoskiej to pizza i spaghetti, zaś na deser podaje się puszyste lody gelato.


Pobierz ppt "PARTNERZY W PROJEKCIE Dania Holandia Polska Słowacja Włochy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google