Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOLNOŚLĄSKA I NICJATYWA HISTORYCZNA 2004-2009 Stowarzyszenie "Dolnośląska Inicjatywa Historyczna" istnieje od 2001 roku. Z dniem 12 kwietnia 2005 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOLNOŚLĄSKA I NICJATYWA HISTORYCZNA 2004-2009 Stowarzyszenie "Dolnośląska Inicjatywa Historyczna" istnieje od 2001 roku. Z dniem 12 kwietnia 2005 roku."— Zapis prezentacji:

1

2 DOLNOŚLĄSKA I NICJATYWA HISTORYCZNA 2004-2009

3 Stowarzyszenie "Dolnośląska Inicjatywa Historyczna" istnieje od 2001 roku. Z dniem 12 kwietnia 2005 roku uzyskało status organizacji pożytku publicznego i zostało wpisane do rejestru KRS pod numerem 00 000 92932 poz. 3. Celem Stowarzyszenia jest: szerzenie i propagowanie wiedzy z zakresu historii Polski i Dolnego Śląska poprawa stanu świadomości historycznej społeczeństwa działalność naukowa i oświatowa, tekst Statutu dostępny na www.dih.org.pl Pokrótce przestawiamy najważniejsze projekty realizowane przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną w latach 2004-2008.

4 Celem projektu jest napisanie monografii tej organizacji. Projekt prowadzą historycy Paweł Piotrowski (IPN) i Łukasz Sołtysik (UW), Maciej Olejniczak, prace konsultuje znany historyk dr Łukasz Kamiński (IPN) (projekt trwa). Niebawem na stronie www.dih.org.pl będą dostępne dotychczas przeprowadzone wyniki badań.

5 Stowarzyszenie wzięło na siebie całość działań i operacji związanych z finansową stroną obchodów, w tym pozyskanie i rozliczenie dotacji i umów sponsorskich, przygotowanie wniosków na przedsięwzięcia dofinansowywane z funduszy instytucji publicznych i rozliczenie całości finansów w Urzędzie Skarbowym, który ocenił, że całość rozliczenia jest sumienna i rzetelna. DIH przygotowywała 7 wniosków do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowaniu projektów związanych z obchodami 25-lecia powstania Solidarności Walczącej. Otrzymaliśmy pozytywną opinię dotycząca dwóch wniosków- przygotowania i organizacji wystawy 25 lat Solidarności Walczącej oraz organizacji inscenizacji manifestacji ulicznej SW z lat 80-tch.

6 Stowarzyszenie DIH współpracowało przy organizacji międzynarodowej konferencji Wolni i Solidarni- Solidarność Walcząca, ruchy antykomunistyczne w Europie Środkowo- Wschodniej w PKiN w Warszawie oraz debaty na Zamku Książ w Wałbrzychu Spór o Rzeczpospolitą Solidarną, nawiązującej do deklaracji ideowej Solidarności Walczącej. Udział w debacie wzięli: Kornel Morawiecki, Zdzisław Krasnodębski, Marek Migalski, Bronisław Wildstein. DIH sfinansował również w całości nakręcenie filmu dokumentalnego na 25-lecie SW oraz reportażu filmowego obchodów 25-ecia SW.

7 wystawa 25 lat Solidarności Wałczącej była pokazywana w Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, a później w Brzegu, Lubinie, Opolu i Głogowie. inscenizację zadymy obserwowało około 1000 osób, wzbudziła żywe reakcje i miała świetne recenzje w prasie. Za dwa wyżej wymienione projekty DIH uzyskał wyróżnienie w konkursie 100 najważniejszych inicjatyw obywatelskich w III Rzeczpospolitej przyznane przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

8

9 Inscenizację zadymy- manifestacji z czasów stanu wojennego żywe reakcje i miałobserwowało około 1000 osób, wzbudziła a świetne recenzje w prasie.

10 Przypadająca 25 maja 2008 roku 60. rocznica zamordowania Bohatera z Auschwitz stworzyła możliwość upowszechnienia prawdy o Rotmistrzu, zwracając Mu należne miejsce w historii i pamięci - potwierdzając, że dzięki walce, pracy, cierpieniu, odwadze i męczeńskiej śmierci takich ludzi, Polska jest dziś wolna i niepodległa. W tych dniach poprzez wystawy, konferencję, koncerty oraz filmy przekazaliśmy historię Rotmistrza Pileckiego. Życzylibyśmy sobie, aby przesłanie o Rotmistrzu dotarło do wszystkich grup społecznych - w sposób szczególny zależy nam na młodzieży. Poprzez poniżej prezentowane działania ten projekt wciąż jest żywy. Trwa. Kontynuujemy również w roku 2009 upowszechnianie wiedzy o jednym sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej

11 Po raz pierwszy wystawa zrealizowana przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną dzięki wparciu m.in.. Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Auschiwtz- Birkenau została pokazana 26 maja w Warszawie w Alejach Jerozolimskich. Wśród prelegentów otwierających ekspozycję znaleźli się Maria Dmochowska – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Pilecki – syn rotmistrza, oraz Łukasz Kamiński – zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.

12 Do dziś wystawa była prezentowana we Wrocławiu, Lubinie, Poznaniu, Wieluniu, Katowicach, Zabrzu, Świdnicy, Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Tychach, Mikołowie, Zawierciu W 2009 roku wystawa będzie gościć m.in. Toruniu, Szczecinie, Rybniku, Lublinie. Wrocław 15-30 czerwiec 2008

13 15 czerwca 2008 r. otwarto we Wrocławiu wystawę poświęconą rtm. Witoldowi Pileckiemu. Uroczysta Msza św. została odprawiona w kościele garnizonowym.

14 Krzyżowa styczeń 2009Lubin lipiec 2008 Poznań sierpień/wrzesień 2008Krzyżowa styczeń 2009

15 W dniu 19 czerwca 2008 r. w Synagodze "Pod Białym Bocianem" we Wrocławiu, w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, z koncertem "Umiera Piękno" wystąpiła Aga Zaryan. Gośćmi koncertu była najbliższa rodzina rotmistrza Pileckiego, Wicemarszałek Senatu R.P. Zbigniew Romaszewski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Roman, Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski. Organizacji koncertu podjęły się Dolnośląska Inicjatywa Historyczna oraz Fundacja Bente Kahan.

16

17 Nawiązując do tradycji z okresu międzywojnia -postanowiliśmy zachęcić dzieci i młodzież do bardziej uroczystego i bezpośredniego przeżywania święta. Z myślą o udekorowaniu okien w dniu 11. Listopada, przygotowaliśmy 20. 000 plakatów rocznicowych. Plakaty rozdane zostały poprzez parafie i szkoły, które odpowiedziały na nasz apel. Poza plakatami zadbaliśmy o okolicznościowy baner o wymiarach 10X20m, który został powieszony na budynku Banku Zachodniego WBK przy wrocławskim Rynku. To skomplikowane przedsięwzięcie zrealizowane zostało dzięki wydatnej pomocy organizacyjnej i finansowej Banku Zachodniego WBK.

18 20 lutego 2009 roku o godzinie 17 30 w Auli Ossolineum odbyła się promocja albumu Rotmistrz Pilecki wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej. DIH był współorganizatorem i pomysłodawcą spotkania ze świadkami historii, które odbyło się przy okazji promocji albumu. Zaprosiliśmy Andrzeja Pileckiego, Tadeusza Sobolewicza (więzień Auschwitz, członek ruchu oporu w Auschwitz, bezpośrednio podległy pod rotm.Pileckiego) płk. Jerzego Wożniaka Prezesa Honorowego ŚZŻAK. Po prezentacji albumu prof. W.Suleja poprowadził dyskusję Po co nam dziś pamięć o Bohaterach?

19 3 marca 2009 r. w godz. 10.00–12.00 w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja upamiętniająca postać rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowana przez IPN. Po spotkaniu w Parlamencie Europejskim nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz powstałej z naszej inicjatywy. Wystawa jest prezentowana była w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej do 10 marca 2009, a potem do 10 kwietnia w Domu Polskim w Brukseli. Wystawa powstała z myślą o szkołach, domach kultury, miejscowościach które nie mogą ze względów finansowych pozwolić sobie na wypożyczenie dużej plenerowej wystawy o Rotmistrzu. Na dzień dzisiejszy mamy rezerwację na tę wystawę do końca września. Wystawa jest udostępniana NIEODPŁATNIE.

20

21 14 czerwca – Jubileusz działalności opozycyjnych, solidarnościowych rozgłośni radiowych we Wrocławiu. wmurowanie pamiątkowej tablicy na ul. Świdnickiej konferencja naukowa przygotowanie materiałów edukacyjnych 1 sierpnia – 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Wystawa plenerowa – upamiętniająca Powstanie oraz Powstańców Warszawskich zamieszkujących po 1945 we Wrocławiu. śpiewanie zakazanych piosenek budowa barykady przejście zabytkowymi kanałami Oraz ….wiele innych wydarzeń. Jak wiele – to zależy także od Państwa wsparcia.

22 Wizualizacja wystawy, która ma powstać na 65 rocznicę Powstania Warszawskiego

23 Naszym stałym darczyńcom składamy serdeczne podziękowania. W roku 2008 Urząd Skarbowy nie informował kto odliczył 1% ze swojego podatku dochodowego na rzecz naszego Stowarzyszenia, dlatego nie możemy złożyć indywidualnych podziękowań. Każdemu komu bliska jest Historia i komu zależy na jej propagowaniu w nowoczesnych i ogólnodostępnych formach prosimy o przekazanie 1% ze swojego podatku dochodowego na rzecz naszego Stowarzyszenia Dolnośląska Inicjatywa Historyczna Krs 00 000 92932 Racławicka 36/38/5 53-146 Wrocław Otrzymane środki zostaną przeznaczone wyłącznie cele statutowe, zgodnie z przyjętym programem działania Stowarzyszenia na rok 2009.


Pobierz ppt "DOLNOŚLĄSKA I NICJATYWA HISTORYCZNA 2004-2009 Stowarzyszenie "Dolnośląska Inicjatywa Historyczna" istnieje od 2001 roku. Z dniem 12 kwietnia 2005 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google