Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Największy i najtrudniejszy rajd na świecie - Rajd DAKAR rozpoczynamy w Polsce Mszą Świętą, błogosławieństwem i poświęceniem niesamowitych pojazdów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Największy i najtrudniejszy rajd na świecie - Rajd DAKAR rozpoczynamy w Polsce Mszą Świętą, błogosławieństwem i poświęceniem niesamowitych pojazdów."— Zapis prezentacji:

1

2 1. Największy i najtrudniejszy rajd na świecie - Rajd DAKAR rozpoczynamy w Polsce Mszą Świętą, błogosławieństwem i poświęceniem niesamowitych pojazdów w Katedrze Polowej. ( r.) Od prawej: Paweł Kowal, [ śp. Bp gen. Tadeusz Płoski], Grzegorz Baran, Marek Dąbrowski, Jacek Czachor, ks. Marian Midura, Krzysztof Hołowczyc, Jean-Mark Fortin, Ojciec Sebastian Matecki, Jarosław Cisak, Andrzej Grzegorczyk, Andrzej Kalitowicz.

3 2. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC: to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych i jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego sportu. W karierze rajdowej zdobył tytuł Mistrza i Wicemistrza Europy, trzykrotnie triumfował w Mistrzostwach Polski, udanie startował w Mistrzostwach Świata. Dwa razy zajmuje 5 miejsce w Rajdzie Dakar. Jest wielkim Przyjacielem naszych misjonarzy!

4 3. JACEK CZACHOR: Sporty motocyklowe zaczął uprawiać jako czternastolatek. Wielokrotnie zdobywał tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski w rajdach enduro. Dwukrotny Mistrz świata w rajdach terenowych. Jedenaście razy startował Rajdzie Dakar (dwa razy w pierwszej dziesiątce). Od wielu lat ze swoją Rodziną wspomaga akcje dla polskich misjonarzy.

5 4. W Thiaroye na przedmieściach Dakaru polskie Siostry Urszulanki służą wszystkim bez względu na wyznawaną religię, czy światopogląd. Przychodnia zdrowia „Matki Bożej Nadziei” leczy przede wszystkim dzieci i kobiety, których w ciągu roku przyjmuje się tu do 60 tys.

6 5. Siostra Zofia w szpitalu w Dakarze: Umieralność dzieci jest bardzo wysoka. Jedną z poważnych przyczyn jest malaria, która należy do najpoważniejszych chorób nękających Afrykę: co 30 sekund zabija dziecko i jest główną przyczyną śmiertelności dzieci.

7 6. Kościół katolicki prowadzi w Senegalu 42 przedszkola, 117 szkół podstawowych z 38 tys. uczniów i 46 szkół średnich dla 17 tys. uczniów. UNESCO przyznało specjalną nagrodę szkole katolickiej Św. Maryi z Hann w Dakarze, do której uczęszcza 3 tys. uczniów, z których dwie trzecie to muzułmanie. 95% mieszkańców to muzułmanie a tylko 5% chrześcijanie.

8 7. Po zakończeniu rajdu w Dakarze przekazano misjonarzom motocykl i skutery oraz samochód, aby nasi misjonarze i misjonarki nieśli w porę i skutecznie słowo Boże oraz pomoc dla potrzebujących. Pojazdy poświęcił Arcybiskup Dakaru Théodore-Adrien Sarr.

9 8. Motocykl terenowy o imieniu „JACEK” wspomaga misjonarzy w rejonie Tambacounda, gdzie co roku przejeżdżał rajd DAKAR. Nasi zawodnicy w różnych akcjach w Polsce wspomagają działalność MIVA Polska, misjonarze zaś wspierają ich starty modlitwą i wiernym kibicowaniem.

10 9. Od roku 2009 rajd Dakar przeniesiony zostaje do Ameryki Południowej: Trasa – ok. 10 tysięcy km od Buenos Aires poprzez góry Andy maks. wysokość przejazdu 4 836 m n.p.m. Wjazd do Chile i dojazd do granicy z Peru, poprzez pustynię Atacama wzdłuż Pacyfiku i znowu przez wysokie góry (po kamykach i piasku) powrót do Argentyny i meta w Buenos Aires!

11 10. Jacek Czachor, kapitan Orlen Team i Marek Dąbrowski wspólnie z wielką nadzieją polskiej ekipy Jakubem Przygońskim (jego trenerem od początku był Jacek) tworzą jeden z najlepszych na świecie zespołów motocyklowych w rajdach terenowych - zawodnicy Orlen Team w Dakarze biorą udział od 11 lat i są jedną z najbardziej doświadczonych ekip z czołówki tego światowego rajdu.

12 11. „Hołek” w 2011 roku wystartował po raz pierwszy na terenowym BMW
11. „Hołek” w 2011 roku wystartował po raz pierwszy na terenowym BMW. Każdy kto zna Dakar, wie jak silny jest fabryczny zespół X-raid i ich rajdówka BMW X3 CC. Można powiedzieć, że jest to obok Volkswagena druga siła Dakaru.  

13 12. Krzysztof Hołowczyc i jego pilot Jean-Marc Fortin w terenowym BMW: Silnik diesla BMW z systemem podwójnego turbodoładowania; 6 cylindrów w układzie liniowym, 24-zawory, Pojemność 3000 cc; Moc maksymalna  kW/ bhp 210 / 286 przy 4000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy  650 Nm/2100 obr/min; Zbiornik paliwa FT3 standard, pojemność 420 litrów.

14 13. Każdy team ma kilku dobrych mechaników: Motocyklami reprezentantów Orlen Team zajmuje się trzech mechaników: Wojtek Szczepański, Jerzy Rozwadowski, Zbyszek Radzikowski. Pomocy nie odmawia również fabryczny team KTM, który z oczywistych powodów posiada w swoich ciężarówkach najwięcej części zamiennych.

15 14. Na rajdzie wielką pracę muszą wykonać mechanicy i całe zaplecze, trzeba każdy pojazd sprawdzić, wyremontować i musi być gotowy na rano (ok wyjazd z biwaku) – motocyklowi mechanicy w Orlen Team znają się na fachu więc każdy motocykl był gotowy i sprzęt na całym rajdzie spisał się znakomicie.

16 15. Chilijscy górnicy uratowani z kopalni złota San Jose w Copiapo, bo wydobyła ich na powierzchnię specjalna kapsuła Feniks. Wyciągnięto 33 górników uwięzionych od 69 dni, wydarzenia w tym kraju śledziły media na całym świecie. Taką kapsułę pokazano na kempingu rajdu.

17 16. W niecodziennym miejscu odprawiona została Rajdowa Msza święta – pod namiotem gdzie naprawiamy nasze motocykle, skąd wyruszają każdego ranka w trasę nasi zawodnicy… jest czas na bardzo ważną „duchową strawę” – na modlitwie są wszyscy: zawodnicy i mechanicy i ekipa TVP Sport …

18 17. W Rajdzie Dakar 2011 wystartowało 407 załóg, zaś na metę dojechała niemal połowa -204 ekipy. Startowało 140 samochodów a rajd ukończyło 55 aut, na 170 motocyklistów metę zobaczyło 94 kierowców. W stawce quadowców z 30 startujących osiągnęło cel 14 kierowców. Ciężarówek startowało 67 a ukończyło 41. Zawodnicy pochodzą z 51 państw świata, w 33. edycji Dakaru wystartowało 13 kobiet.

19 18. El Paso de San Francisco jest jedną z najważniejszych przełęczy w górach Andach, która łączy Argentynę i Chile. Najwyższy punkt przełęczy znajduje się na 4748 m n.p.m. – wszystkie samochody i motocykle oraz ekipy serwisowe musiały się przedostać tą bardzo trudną drogą – z powodu wysokości nie obyło się bez awarii szczególnie turbin.

20 19. Droga przez Andy to kamienie, skały i piach i same urwiska i przepaści, aby to przejechać potrzeba naprawdę znakomitych, pewnych i spokojnych kierowców – szczególnie w dużych ciężarówkach.

21 20. MAREK DĄBROWSKI, który po wielu kontuzjach i leczeniu znów wrócił na trasę rajdu i jechał znakomicie. Trzeba też szybko jeździć na zakrętach – ale nasi mistrzowie to świetnie robią… i jeszcze trafić między góry, tu trzeba ogromnych umiejętności, ale i szczęścia!

22 21. Polskich kibiców można było spotkać w wielu miejscach na trasie rajdu, byli i ci miejscowi co pracują i mieszkają w Chile lub Argentynie ale byli i tacy co specjalnie przylecieli z Polski i ruszyli swoimi pojazdami za rajdowymi ekipami.

23 22. Piękne krajobrazy, góry i w samym środku słone jezioro (na wysokości 4500 m) wokoło którego widzieliśmy sporo ciepłych źródeł. Ale dla zawodników nie było nawet tutaj żadnej przerwy musieli szybko pędzić do mety.

24 23. Pod koniec rajdu, po dwóch tygodniach wszyscy są potwornie zmęczeni – trasa wiedzie też przez rzeki, piaski i błota, i tak codziennie po kilkaset kilometrów… Tak to jest Rajd tylko dla twardzieli…

25 24. Jest Meta! Ukończyć Dakar to wielkie marzenie milionów a nasi są w czołówce! Bardzo dobry wynik Polaków w 33. edycji rajdu Dakar. Prawie dziesięć tysięcy kilometrów nadludzkiego wysiłku, walki z kurzem, błotem, palącym słońcem, czyhającymi na trasie pułapkami. Rajdowcy stawili czoło wszystkim przeciwnościom i osiągnęli wynik, z którego mogą być bardzo zadowoleni.

26 25. Na mecie rajdu Hołek cieszył się jakby zdobył znów mistrzostwo – choć był piąty to jednak wynik życia i setki samochodów zostało w tyle: „Wszyscy dostaliśmy mocno w kość. Dużo dziur, piasku, fesz-feszu. Odczułem ten rajd jako trudniejszy, niż poprzednie, choć dysponowałem samochodem, który z takimi wymaganiami radzi sobie bardzo dobrze”.

27 26. Meta 33 rajdu Dakar w Buenos Aires to wielka radość i niesamowite przeżycie dla każdego zawodnika ale na podium zapraszani są też wszyscy, którzy na to zapracowali: mechanicy, kierowcy serwisowi, obsługa techniczna i medialna oraz kapelani…

28 27. Kolejny Rajd DAKAR: Argentyna – Chile zakończony: „był wyjątkowo trudny, zwłaszcza końcówka, jechaliśmy po wydmach, górach, w błocie. Ostatnie kilometry się dłużyły i nie mogliśmy doczekać się mety. Cała Ekipa robi wielkie postępy. Za rok w Dakarze będziemy celować bardzo wysoko, każdy z naszej trójki myśli o okolicach pierwszej dziesiątki, czy nawet w przypadku Kuby o walce o podium” – zapowiada Marek Dąbrowski.

29 28. Po zakończeniu Rajdu wszyscy biorą udział we Mszy Świętej sprawowanej przez misjonarzy w Maciaszkowie - gościnnej polskiej misji na obrzeżach Buenos Aires, potem odbywa się radosne spotkanie wszystkich Polaków. Jest dużo wspomnień, ale każdy marzy o szybkim powrocie do kraju. Tutaj też misjonarze otrzymali pomoc od polskich kierowców - poprzez MIVA Polska przekazano fundusze na zakup misyjnego terenowego auta!

30


Pobierz ppt "1. Największy i najtrudniejszy rajd na świecie - Rajd DAKAR rozpoczynamy w Polsce Mszą Świętą, błogosławieństwem i poświęceniem niesamowitych pojazdów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google