Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UCZCIWOŚĆ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UCZCIWOŚĆ."— Zapis prezentacji:

1 UCZCIWOŚĆ

2 UCZCIWOŚĆ Definicja encyklopedyczna. Czy jesteśmy uczciwi?
Czy opłaca się być uczciwym? Cytaty o uczciwości. Pół żartem, pół serio.

3 1. Definicja encyklopedyczna.
Uczciwość to zachowywanie uznanych norm moralnych, rzetelność w ich spełnianiu, prawość; określa zarówno konkretne postępowanie w danych okolicznościach, jak i trwałą cechę charakteru.

4 2. Czy jesteśmy uczciwi? Polak potrafi. Często słyszymy te słowa przy okazji różnych opowieści o pomysłowości naszych rodaków, zwłaszcza, jeśli chodzi o umiejętność omijania przepisów i umiejętność wykorzystywania luk prawnych. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami rozmów o ludziach, którzy nieźle sobie radzą, którym dobrze się powodzi, a którzy doszli do tego, co mają niekoniecznie uczciwą ścieżką… Najciekawsze, że przeważnie o ludziach tych, zamiast z pogardą, mówi się raczej z nutką pewnej zazdrości. Niby wiemy, że ten, czy inny to „przekręt”, że dorobił się nieuczciwie, ale często podziwiamy ich zaradność i zapewne niejeden chętnie też skorzystałby z ich rad, co zrobić, by mieć to, co on… Naturalnie większość z nas stara się być uczciwym, lub wyglądać w oczach innych na uczciwych i nawet, jeśli nie planuje żadnych nieuczciwych kroków w celu poprawy swej sytuacji materialnej, to czy nie korzysta z ewentualnie nadarzających się okazji, które nie zawsze są klarowne, a które mogą poprawić naszą dolę, czy ewentualnie pozwolą coś zaoszczędzić?

5 Uczciwość w praktyce. Hipermarkety oraz wszelkiego rodzaju sklepy samoobsługowe od zawsze narzekają na sklepowych „podjadaczy”. Głodomory potrafią w trakcie zakupów zjeść jedną bagietkę z sezamem, poczęstować się wafelkiem w czekoladzie, spróbować orzechów laskowych a wszystko to popić sokiem pomarańczowym. I wcale nie robią tego na degustacjach. Zdałoby się rzec, że przecież nic złego się nie stało, że duży sklep nie straci na pewno zbyt wiele na takim wyczynie. Jednakże za skonsumowany towar powinniśmy w kasie zapłacić. A więc podjadanie sklepowe można potraktować jako kradzież, która na pewno nie znajdzie wspólnego mianownika z uczciwością.

6 3. Czy opłaca się być uczciwym?
Dziwny jest ten świat. Bardzo dziwny i coraz dziwniejszy... Kiedy Piotr nie chciał kłamać i pracować na czarno, szybko został zwolniony. Marianna jest "czarną owcą" w swojej grupie studenckiej, bo nie składa się na drogie "prezenty" dla niektórych wykładowców i nie ściąga na egzaminach - to jest po prostu nie do pojęcia. Sprzedawczyni w markecie zdziwiła się, kiedy jakaś kobieta podeszła do kasy i zwróciła pieniądze, bo kasjerka pomyliła się i wydała jej za dużo reszty. Zażartowała, że to mała kwota i nie trzeba było, ale czuła zażenowanie wobec tej uczciwej kobiety. Ona sama nigdy nie zwróciłaby pieniędzy. Takie sytuacje dziwią i zaskakują. Prawda i uczciwość stały się bardzo deficytowym "towarem", na który jest ogromne zapotrzebowanie. Który pracodawca nie chciałby mieć lojalnych i zaufanych pracowników? Kto nie chciałby, aby zwrócono mu zgubiony portfel, i to z pieniędzmi? Jaki rodzic nie byłby dumny z tego, iż dziecko nie kłamie? Z drugiej strony, trudna sytuacja ekonomiczna i ogromne bezrobocie są dla wielu ludzi wielką próbą. Pokus jest wiele: nagła oferta dużego zarobku (chociaż pracodawca nie gwarantuje żadnych świadczeń, nie chce płacić za nas ZUS-u i podatku) wyda je się w pierwszej chwili zbawienna. Ale tak naprawdę, jest to cicha i niebezpieczna oferta. Znajomy prosi o poręczenie, choć wiemy, że jest nie uczciwy i niesłowny. Wiele niejasnych umów zawieranych jest na "słowo". Później próżno dochodzić swoich praw. Czasem jednak w trudnej sytuacji poddajemy się i godzimy na półprawdy. Przymykamy oczy na pewne fakty, zabiegamy o przyjaźń z ludźmi, którzy mają wpływy i pieniądze, aby coś zyskać. Nie od razu orientujemy się, że kiedy przestaniemy być potrzebni, nasz bogaty "przyjaciel" szybko o nas zapomni.

7 4. Cytaty o uczciwości. Władysław Bartoszewski. Terry Pratchett
François de La Rochefoucauld Konfucjusz Platon Menander

8 Władysław Bartoszewski
„Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

9 Terry Pratchett „Jeśli chce się odnieść sukces w świecie przestępczym, trzeba mieć reputację uczciwego człowieka”.

10 François de La Rochefoucauld
„Większość uczciwych kobiet to ukryte skarby, które są bezpieczne jedynie dlatego, że ich nikt nie szuka”.

11 Konfucjusz „Zróbcie, by uczciwość opłacała się bardziej niż kradzież, a nie będzie kradzieży”.

12 „Tylko uczciwe życie jest szczęśliwe”.
Platon „Tylko uczciwe życie jest szczęśliwe”.

13 Menander „Trud człowieka uczciwego zawsze zaowocuje”.
„Uczciwy człowiek nigdy się nie bogaci”.

14 5. Pół żartem, pół serio.

15

16 PRZYGOTOWAŁA: Dorota Kubala kl.I TIK
KONIEC!!! PRZYGOTOWAŁA: Dorota Kubala kl.I TIK


Pobierz ppt "UCZCIWOŚĆ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google