Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IMPLANT ŚLIMAKOWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IMPLANT ŚLIMAKOWY."— Zapis prezentacji:

1 IMPLANT ŚLIMAKOWY

2 OPIS IMPLANTU ŚLIMAKOWEGO
Implant ślimakowy – jest to proteza narządu słuchu, urządzenie elektroniczne dla osób z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem zmysłowo – nerwowym, wszczepiane w trakcie operacji. Implant ten przeznaczony jest dla osób niesłyszących, którym aparaty słuchowe nie pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu. Implant składa się z dwóch części: wewnętrznej, czyli implantu i zewnętrznej – procesora mowy. Procesor mowy odbiera dźwięki z otoczenia, przetwarza je na specjalny kod i przesyła do implantu. Implant, który jest wszczepiany podczas zabiegu do ucha wewnętrznego, odbiera kod elektryczny z procesora mowy i odpowiednio stymuluje zakończenia nerwu słuchowego w ślimaku, dzięki czemu pacjent znowu może słyszeć.

3 Elektroda części wewnętrznej umieszczona w ślimaku bezpośrednio pobudza nerw słuchowy, wywołując wrażenia słuchowe. Osoba, której wszczepiono implant zyskuje nie słuch fizjologiczny, ale słuch do niego jakościowo zbliżony. W momencie decyzji o wyborze implantu ślimakowego warto pomyśleć o jego najważniejszych cechach, wykonaniu, łatwości obsługi, nie mniej istotny jest jego wygląd zewnętrzny. Najistotniejsza jest jednak jego niezawodność. Pierwsze dźwięki da się usłyszeć już w trakcie pierwszej wizyty, która odbędzie się około miesiąc po operacji wszczepienia implantu. Wtedy pacjent otrzyma procesor mowy noszony zazwyczaj za uchem bardzo podobny do aparatu słuchowego. Do wyboru jest procesor pudełkowy noszony w kieszonce na koszuli lub za paskiem od spodni. Implant ślimakowy nie ogranicza także aktywności fizycznej. Jeżeli osoba z wszczepionym implantem chce uprawiać jakikolwiek rodzaj sportu musi tylko ściągnąć część zewnętrzną, czyli procesor.

4 FOTOGRAFIE IMPLANTU ŚLIMAKOWEGO

5 .

6 .

7 .

8 DOSTĘPNOŚĆ IMPLANTU ŚLIMAKOWEGO
W Polsce stosowane są implanty firm: Advanced Bionics Ear, Cochlear, Freedom oraz Medel. Wszystkie rodzaje implantów stosowane są z powodzeniem zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych w leczeniu głuchoty i głębokiego niedosłuchu. Dobór odpowiedniego systemu powinien opierać się na indywidualnej ocenie, uwzględniając przede wszystkim rodzaj niedosłuchu, jego przyczynę oraz wiek pacjenta. Jednak tylko firma Cochlear jako jedyna publikuje raporty o funkcjonowaniu swoich implantów ślimakowych, pacjent może w każdej chwili poprosić o dokładne informacje na temat niezawodności implantów.

9 . Cochlear – australijski producent implantów ślimakowych Nucleus i kostnych Baha. Link poniżej prezentuje historię tworzenia implantów ślimakowych przez tę firmę:

10 Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia implantu ślimakowego wykonana została 16 lipca 1992 r. w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie przez profesora Henryka Skarżyńskiego. Każdy kandydat do implantu ślimakowego jest rozpatrywany indywidualnie. Każde wykonane badanie ma określoną wartość, a każdy ośrodek realizujący leczenie implantami ślimakowymi ma swoje własne zasady i kroki postępowania. Dlatego nie ma prostego przepisu na to, kto kwalifikuje się do operacji a kto nie. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym popularnie zwanym narkozą i nie trwa zbyt długo. Operacja nie boli, nie jest krwawa. W większości sytuacji wykonywana jest zgodnie z uznaną i od lat stosowaną procedurą potocznie nazywaną „delikatną chirurgią”. Podczas operacji chirurg umieszcza część wewnętrzną systemu implantu ślimakowego we właściwym miejscu oraz wprowadza elektrody do ślimaka. Wymaga to ogolenia tylko części głowy za uchem po operowanej stronie oraz delikatnego nacięcia skóry. Rana goi się bardzo szybko (już po około 10 dniach ściągane są szwy), a włosy przecież szybko odrastają. .

11 CENA IMPLANTU ŚLIMAKOWEGO
Pacjent nie ponosi kosztów związanych ze wszczepieniem implantu ślimakowego, nie płaci również za rehabilitację, wszystkie koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedyny koszt jak ponosi pacjent to koszt baterii do procesora w trakcie codziennego użytkowania implantu. Koszt 1 baterii wynosi – ok. 18 zł 1 bateria umożliwia działanie implantu od 3-5 dni Koszt akumulatora wynosi – ok zł (możliwość składania wniosków o dofinansowanie zakupu akumulatora) Długość działania akumulatora wynosi ok. 3 lat

12 OPINIE OSÓB Z WSZCZEPIONYMI IMPLANTAMI
Hmmm jak sobie radzi? Cóż jesteśmy już popierwszym podkręceniu procesora, tzn. pierwszym od czasu jak otrzymaliśmy procesor. Narazie dużoooo pracy przed nami ale ponieważ należymy do Dźwięków Marzeń mamy 2 godziny tygodniowo zajeć z logopedą. Idzie opornie ponieważ syn nie ma zbyt wileu odruchów wyćwiczonych, np. wyjątkowo opornie idzie mu skupienie wzroku na kimkolwiek. Ale ogólnie jest zmiana nie ma co w to wątpić, juz przy badaniach audiologicznych jakie teraz Wituś miał wyszło że reaguje na dziweki w zakresie 70, 80 decybeli, wiecz jest jakiśpostęp bo syn nie reagował na zadne dzwięki :) tak wiec licze na to ze teraz bedzie juz tylko lepiej :)  Witam! moja 3 letnia córeczka miała pierwsze podłączenie 10 stycznia, więc procesor mamy od kilku dni tylko, na razie jest ciężko, córka nie bardzo chcę go nosić bo cały czas jej się zsuwa, poza tym jest cięższy od aparacików które miała i chyba jej to przeszkadza,a ja się boje sama założyć nasadkę która podtrzymuje uszko bo boje się coś popsuć... mam nadzieje z czasem przyzwyczaimy się do naszego nowego sprzętu :) wyczytałam w instrukcji do procesora że nie wolno go włączać przy temperaturze poniżej +5????? w Instytucie o czymś takim nam nic nie powiedziano na spotkaniu, jeżeli to jest prawda to przez cały okres zimowy nie wolno w nim wychodzić na zewnątrz? uważam że to jest duże ograniczenie... czy ktoś coś wie na ten temat więcej? bardzo bym prosiła o jakiekolwiek informacje. Mamy Nucleus freedom.

13 . Witam. Ja właśnie od sierpnia 2010 mam podłączony procesor mowy, oczywiście posiadam Nucleus 5, procesor noszę w kolorze jasnym brązowym a kółeczko czarne. Akurat mi to dopasowało ale za 5 lat nędę chciala sie starac o kolor czarny. Zadowolona jestem z tego sprzetu, nardzo mi pomoglo. Po zaimplantowaniu syn stał się pewniejszy siebie, chętniej się uczy, słyszenie sprawia mu radość Implant pozwolił mojej córce żyć w świecie dźwięków… Kiedy jestem w mieście, ze sportów uprawiam niemal wyłącznie pływanie. Wiadomo, co wtedy zrobić z procesorem czy aparatem: trzeba go schować i założyć dopiero po wysusze­niu włosów — przynajmniej ja bardzo niechęt­nie zakładam elek­tron­ikę na mokrą głowę. A jak jest z innymi sportami? Pamię­tam, że jak kiedyś chodziłam na siłownię (miałam wtedy dwa aparaty), prob­le­mem było poce­nie się w okol­icy uszu. Jed­nak nasze urządzenia są przys­tosowane do tego, by taką wilgoć wytrzymy­wać, cho­ciaż należałoby je osuszać w nocy. Z powodów niezwiązanych ze słuchem czy z implantem nie mogę upraw­iać sportów kontaktowych i ura­zowych, a w gry zespołowe ostat­nio grałam w liceum, więc raczej nie mam prob­lemu, że procesor mi spad­nie albo że trafi w niego cios czy piłka. W aparat­ach zausznych grałam w koszykówkę i nigdy nic się nie stało, jed­nak nie wiem, czy pro­ce­sor nie mógłby spaść z ucha w takiej sytuacji. Co mogłabym jeszcze dodać? Poznaję ciągle nowe dźwięki. Ostat­nio zaczęłam zwracać uwagę na tykanie zegarów. Jest jeszcze muzyka. Rozmawiałam ostat­nio z S. To osoba, która zaczęła tracić słuch w młodości, a dwa lata temu zdecydowała się na implant, ponieważ aparaty coraz mniej jej pomagały. Zawsze była muzykalna. Jest bardzo zad­owolona z implantu, jeśli chodzi o komu­nikację z ludźmi, ale muzyki słucha na drugie ucho, w którym ma jeszcze trochę słuchu. Mówi, że muzyka w implancie zupełnie jej nie brzmi, jest met­al­iczna, nie podoba jej się. S. ma porów­nanie między implantem a normalnym słuchem. A w moim przy­padku jest odwrot­nie — muzykę przez implant słyszę o wiele lep­iej i sprawia mi ona więk­szą przy­jem­ ność, niż przedtem, w aparat­ach. Ja po prostu poz­naję świat dźwięków od drugiej strony.

14 . Dzieci niesłyszšce od urodzenia powinny przejœć operację wszczepienia przed rozpoczęciem nauki w szkole - większoœć z nich nauczy się nieŸle mówić. Dzieci, które traciły słuch stopniowo, a implant został im wszczepiony stosunkowo wczeœnie osišgajš bardzo dobre rezultaty podczas rehabilitacji. - Coraz wczeœniejsze wykrywanie wad słuchu postawi przed nami nowe wyzwania - przypuszczam, że w niedalekiej przyszłoœci trzeba będzie wykonywać 300 zabiegów wszczepień rocznie. Witam! Ja mam implant od ponad półtora roku i słyszę doskonale , nawet w telewizji rozumiem fragmenty i w radiu , itd... A co do operacji nie tyrzeba sie bać : idziesz na salę operacyjną kładziesz się na specjalnym "łóżku"czyli no wiesz takim operacyjnym lekarz Cię usypia czyli zakłada na nos taka maskę i tym samym znieczula i sypiasz , a jak już się obudzisz nic się nie czujesz... Pozdrawiam i życze powodzenia w operacjii:). Ola

15 PRZYDATNE ADRESY STRON INTERNETOWYCH
slimakowego.aspx slimakowy.html


Pobierz ppt "IMPLANT ŚLIMAKOWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google