Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prowadzący: inż. Rafał Matelski. Porady zostały utworzone w oparciu o instalację Microsoft Small Business Server 2003 R2 (DVD kolekcja jesień 2007/wiosna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prowadzący: inż. Rafał Matelski. Porady zostały utworzone w oparciu o instalację Microsoft Small Business Server 2003 R2 (DVD kolekcja jesień 2007/wiosna."— Zapis prezentacji:

1 Prowadzący: inż. Rafał Matelski

2 Porady zostały utworzone w oparciu o instalację Microsoft Small Business Server 2003 R2 (DVD kolekcja jesień 2007/wiosna 2008) oraz wersje niemodyfikowaną.

3 Instalacja SBS2003 razem z wszystkimi usługami i składnikami Tworzenie struktury dyskowej Instalacja dodatkowego oprogramowania

4 MS SBS2003 kolekcja jesien2007 / wiosna 2008 jest systemem, który można porównać do obrazu dysku. To znaczy, że na serwerze instalowany jest pełny system razem z wszystkimi usługami oraz składnikami, które są skonfigurowane. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że dostajemy pełny system gotowy do pracy, co zaoszczędza nam czasu, lecz po co nam usługi z których nie korzystamy lub dla naszego użytku konfiguracja usługi powinna wyglądać inaczej?

5 Przykładowo: pierwszą wadą instalacji SBS 2003 z kolekcji jest ilość zajętego miejsca dysku. Instalowany system, aż z czterech płyty DVD zajmuję ponad 17 GB miejsca na dysku serwera. Razem z tym wydłuża się czas instalacji, który w skrajnych przypadkach może dojść do 16 godzin. jeśli korzystamy z usługi DHCP i DNS wbudowanej w router sprzętowy, to nie potrzebny nam ten składnik instalowany domyślnie na serwerze kolekcji SBS Baza SQL Server 2003 w pełnej wersji nie zawsze jest potrzebna administratorowi, która jest narzucana w kolekcji, a można ją zastąpić lżejszą wersją SQL Server 2003 Express. Grupy użytkowników są potworzone, nadane są im prawa łącznie z wyglądem pulpitu oraz przydzielonym miejscem na dysku serwerowym. Taka uogólniona standaryzacja nie będzie sprawdzać się w każdym środowisku.

6 Usługa WSUS domyślnie pobiera wszystkie aktualizacje(krytyczne, zabezpieczeń, dodatki service pack i opcjonalne) dla wszystkich systemów operacyjnych i aplikacji rodziny Windows. Bardzo wątpliwe jest to, że na stacjach roboczych w pracowni komputerowej będzie instalowana pełna gama produktów Microsoft. Oprócz usług i składników podczas instalacji narzucona jest cała struktura dyskowa serwera. Doinstalowywane są również aplikacje, takie jak programy antywirusowe, pakiety biurowe, drukarki. Nie zawsze muszą się zgadzać z wyborem opiekuna pracowni Dodatkowo na dyski serwera kopiowane są obrazy systemów operacyjnych dla stacji roboczych gotowych do instalacji przez sieć. Wymaga to oczywiście dużej ilości wolnego miejsca, które można wykorzystać w innym celu, np. na tworzenie kopii bezpieczeństwa.

7

8 SBS 2003 kolekcja jesień2007/wiosna 2008 jest rozprowadzany tylko w wersji 32-bitowej, czyli pozwala zaadresować tylko 3,25 GB pamięci operacyjnej RAM. SBS 2003 bez modyfikacji sprzedawany jest wersjach zarówno 32 i 64 bit. Czyli serwery, posiadające więcej niż 3,25 GB pamięci RAM powinny pracować na serwerach 64- bitowych, które wykorzystają całą pamięć zainstalowaną w systemie.

9 W edycji SBS 2003 pracowni wiosna/jesień 2007 istnieje problem z nierozpoznaniem chpsetów kart sieciowych. Należy stosować karty sieciowe z chipsetem Realtek 8139D. Należy również pamiętać o tym, że podłączając kabel sieciowy do switcha przed rozpoczęciem instalacji, należy z niego wypiąć pozostałe komputery oraz inne urządzenia sieciowe. W szczególności router z włączoną usługą DHCP.

10

11

12 KomponentWymagania Procesor2.00 GHz (x64) Pamięć RAM 4 GB (zalecane: 4 GB; maksymalnie: 32 GB) Dysk HDD60 GB Napęd optycznyNapęd DVD Urządzenia sieciowe Router wspierający technologię IPv4 NAT lub IPv6 Karta graficzna Standardowa karta graficzna obsługująca rozdzielczość 1024 x 768 lub wyższe

13

14

15

16

17

18

19 Wygoda w zarządzaniu aktualizacjami stacji poprzez ustawienie GPO np.: Czasu w którym się może ona wykonać, Graficzne przedstawienie postępów aktualizacji stacji, Jednokrotne pobieranie aktualizacji – następnie są one dostarczane z lokalnego serwera, Bez dotykowa instalacja aktualizacji, Zabiera dosyć dużo miejsca na dysku lokalnym serwera – należy okresowo czyści folder z pobranymi danymi.

20 Należy wybrać tylko to oprogramowanie które posiadamy w swoich pracowniach

21 Antuwirusy siecowe

22

23

24 Po lewej stronie widać wszystkie komputery na których jest zainstalowany klient, po prawej raport z ochrony antywirusowej całej sieci lokalnej.

25

26

27

28

29 Działanie skryptu widać na zrzucie ekranu. Skrypty można przypisać użytkownikom bądź grupom tak, aby ładowały się razem z zalogowaniem się użytkownika.

30

31

32

33 Dysk sieciowey X-RAID i ISCASI

34

35

36

37 1. Załóżmy, że kończy nam się miejsce na sieciowym banku danych:

38

39 W momencie, kiedy kończy nam się miejsce na dyskach. Wystarczy wyciągnąć dysk, który chcemy wymienić i po prostu zainstalować nowy, większy.

40 Ponadto, X-RAID umożliwia również rozbudowę pojemności systemu w miarę potrzeb. Można zainstalować jeden twardy dysk i dodawać kolejne dla zapewnienia nadmiarowości lub większej pojemności Powyższa konfiguracja z jednym dyskiem nie zapewnia zabezpieczenia danych, ale wystarczy dołożyć kolejny dysk aby stworzyć RAID 1 czyli mirroring i kolejny aby stworzyć RAID 5. Cała procedura nie wymaga przenoszenia danych w celu przebudowy RAID. Rodzina ReadyNAS obsługuje również standardowe konfiguracje RAID 0, 1, 5 i 6. Dodatkowo system hotswap umożliwia wymianę dysków podczas pracy urządzenia. Źródło:

41 DHCP i DNS Dzierżawy adresów w serwerze DHCP

42

43

44

45 Aplikacja do tworzenia płyt instalacyjnych systemów Windows z własnymi ustawieniami Narzędzie do tworzenia i przywracania systemu z obrazu dysku twardego. Zdalne instalowanie systemów operacyjnych

46

47

48

49 Jeśli chcemy wymusić tryb instalacji nienadzorowanej zaznaczamy opcję ukryj strony

50

51

52 RIS

53 nLiteNorton Ghost Wady Koniczność aktualizacji obrazu (dodawanie SP, baz antywirusowych) Przeprowadzanie pełnej instalacji stacji (z Office około 2 H) Długi czas wykonywania obrazu W celu poprawy komfortu pracy częste wykonywanie obrazów (zawsze najświeższy) Zalety Zawsze gotowa płyta dopasowana do stacji roboczej Bezdotykowa instalacja stacji Możliwość instalacji obrazu z sieci Szybki czas przywracania stacji (około 20 mi z Office) Prosty proces odtwarzania stacji brak konieczności instalowania Windowsa

54

55

56

57 Dysk 1 Blok 1Blok 3Blok 5Blok 7 Dysk 2 Blok 2Blok 4Blok 6Blok 8

58 Przykładowy ekran konfiguracji RAID 0 w biosie z chipsetem nVidii

59

60

61

62 Zrzut ekranu przedstawiający wszystkie komputery w sieci, na których są zainstalowane są programy agenta Opiekuna

63 Zrzut ekranu komputerów na których są zainstalowane programy agenta, przedstawiający raporty o odwiedzanych stronach internetowych wszystkich stacji.

64

65 Opis z powyższej strony zawiera instrukcję, jak złamać hasło do konta Nauczyciel w programie Opiekun. Hasło do konta 'Nauczyciel' programu: Opiekun Ucznia przechowywane jest w pliku: users.dat. Znajduje się on w katalogu: DB, w miejscu gdzie Opiekun Ucznia został zainstalowany. Domyślna ścieżka do tego pliku to: C:\Program Files\Opiekun\DB\users.dat. W dalszym postępowaniu wysyłamy plik users.dat i skrypt PHP łamie hasło. W najnowszych wersjach programu, ta luka w programie została usunięta.

66

67

68

69 Rodzaje sieci bezprzewodowych. Ważne żeby router WiFi obsługiwał siec radiowe w standardach a/g/n W zależności od wybranego standardu trzeba dobrać odpowiedni anteny. Mikrotik Routerboard 433, 3x LAN, 3x MiniPCI, OS: level 4

70 Ubiquiti Networks AirMax 2.4GHz, 2x15dBi/120 Sektor

71

72 Inne zagadnienia: - strona www oparta na CMS joomla bądź systemu CMS THEA firmy ZETO - polityka bezpieczeństwa danych - obowiązki ABI (Administratora Bezpieczeństwa Informacji) Prezentację opracował: inż. Krzysztof Czukiewski – stażysta w Miejskim Zespole Szkół Świeradów-Zdrój październik 2010


Pobierz ppt "Prowadzący: inż. Rafał Matelski. Porady zostały utworzone w oparciu o instalację Microsoft Small Business Server 2003 R2 (DVD kolekcja jesień 2007/wiosna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google