Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najbliższe otaczające mnie zakątki …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najbliższe otaczające mnie zakątki …"— Zapis prezentacji:

1 Najbliższe otaczające mnie zakątki …
Moja mała ojczyzna Najbliższe otaczające mnie zakątki …

2 Wstęp 1.Nazywam się Aleksandra i pragnę przedstawić moim czytelnikom projekt na temat mojego miejsca zamieszkania i gminy Długołęka .Mieszkam w dość dużej wsi Brzezia Łąka w Gminie Długołęka . Moja gmina mieści się w województwie Dolnośląskim w powiecie Wrocławskim . Przez wioskę przepływają dwie rzeki Widawa oraz Oleśniczanka. Nizinny oraz rolniczy krajobraz jest bardzo ładny. Po dzisiejsze czasy w Brzeziej Łące zachowało się kilka zabytków wybudowanych bardzo dawno temu np .Kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja , Kapliczka jedna z dwóch figur za kościołem , krzyż oraz rzeźby w dzielnicy Brzeziej Łąki zwanej Zamłyniem (z powodu znajdującego się tam nieczynnego już młyna).Zapraszam do dalszej części materiału … 

3 Brzezia Łąka CIEKAWOSTKA :
W dawnych dokumentach Brzezia Łąka miała wiele nazw np. Colnerowiz , Brezalanka ,Breszlanka ,Kunersdorf oraz Villa Conradi.

4 Godła i herby które reprezentują mój kraj , województwo , miasto i gminę.
Gmina Długołęka Województwo Dolnośląskie Polska Wrocław

5 Ogólna charakterystyka geograficzna i kulturowa
Brzezia Łąka położona jest w Polsce w województwie Dolnośląskim w Powiecie Wrocławskim . Należy do gminy Długołęka. Liczy ponad mieszkańców jako wieś. Wokół zaobserwować można tereny nizinne , rolnicze oraz leśne. Według starych dokumentów Brzezia Łąka pochodzi z XIII wieku. W tej uroczej wiosce znajduje się zabytkowy kościół zbudowany na przełomie XIV/XV wieku. Wewnętrzny wystrój nawiązuje do baroku choć znajdują się również przedmioty rzeźby z innych epok np. gotyckie rzeźby świętych oraz renesansowa chrzcielnica. ).Zapraszam do dalszej części materiału …

6 Najbliższe otoczenie domu rodzinnego
Moją skromną rodzinę tworzą : najukochańsza siostrzenica Weronika ( 3 lata) ,ulubiona siostra Emilia, przyjacielski szwagier Janek, najlepsza na świecie mama Anna i najcudowniejszy ojciec pod słońcem i głowa rodziny czyli tato Franciszek .Nasza skromna ale szanująca się rodzinka ma swoje korzenie przedstawione w następnym slajdzie .

7 Drzewo genealogiczne Babcia Janina Dziadek Władysław Babcia Maria Dziadek Jan Mama Anna Tato Franciszek Siostra Emilia Szwagier Jan Ja Aleksandra Siostrzenica Weronika

8 Najbliższe otoczenie sąsiedztwo
Sąsiedzwto : w najbliższym sąsiedztwie mojego domu znajduje się Świetlica Wiejska oraz obiekt sportowy Orlik i budynki mieszkalne. Idąc prosto polną drogą obok orlika możemy dojść do Oleśniczanki a idąc przez Zamłynie możemy podziwiać Widawę.

9 Najbliższe otoczenie szkoły
W najbliższym otoczeniu szkoły jest centrum usług np. tuż przy szkole jest Apteka oraz Ośrodek Zdrowia i zakład kamieniarski a także Sklep ``Zielona szafa``. Przy głównej ulicy niedaleko przystanku znajdują się dwa sklepy spożywczo przemysłowe ,bar ,poczta .Przy wjeździe do Brzeziej Łąki od strony Pietrzykowic możemy dostrzec cmentarz katolicki należący do parafii Świętego Mikołaja oraz kapliczkę i sklep z materiałami budowlanymi…

10 Wpływ codziennych czynności i zachowań w domu i miejscu pracy i zabawy na stan środowiska naturalnego Na wsi istnieje wiele zagrożeń dla środowiska. Wylewanie ścieków na pola lub do lasu poważnie szkodzi zwierzętom ,powietrzu oraz glebie Również zwracając uwagę na nasze czynności możemy zapobiec wielu niekorzystnym zmianom. Segregując w domu odpady czy kupując produkty w ekologicznych opakowaniach ułatwiamy rozkład śmieci na wysypiskach. Zużywając w pracy mniej prądu oszczędzamy energię. Kiedy podczas zabaw spożywamy słodycze lub napoje powinniśmy wyrzucać opakowania , butelki do koszów na śmieci.

11 Naturalne krajobrazy

12 Przykłady miejsc w których obserwujemy korzystne lub niekorzystne zmiany w środowisku przyrodniczym
W mojej miejscowości można zaobserwować korzystnei niekorzystne zmiany w środowisku przyrodniczym np. dzikie wysypisko jest bardzo nieprzyjazne dla najbliższego otoczenia ponieważ bakterie z rozkładających się odpadów przedostają się do wód gruntowych i wodociągowych co może wywołać poważne choroby. Korzystne zmiany to na przykład budowa rzeki i stawu oraz około 10 pojemników do segregacji produktów szklanych , plastikowych , papierowych.

13 Dbamy o środowisko Mieszkańcy w trosce o środowisko wyrzucają odpady do specjalnych pojemników na szkło , papier i plastyk.

14 Jednostka i grupa .Życie w grupie
Ludność wiejska żyje w bardzo dużej grupie społecznej której zadaniem jest spełnianie swoich obowiązków w życiu codziennym. W jednej grupie życie jest bardzo proste ponieważ ludzie się znają wiedzą kto kim jest i znają swoje zasady co byłoby trudne gdyby ludzie żyli w wielu grupach. Przykładem wspólnej międzyludzkiej integracji jest budowa oraz otwarcie obiektu sportowego Orlik 2012.

15 Kategoria dobra wspólnego
Naszym wspólnym dobrem jest Ziemia oraz wszystko co się na niej znajduje czyli krajobrazy , ludzie , kontynenty , przedmioty . Każda miejscowość , oraz gmina zawiera cenne dla społeczeństwa elementy dorobku kulturalnego i historycznego . Są to budowle sakralne , kaplice , figury , posągi i budynki . W mojej miejscowości jest to kościół oraz rzeźby przedstawione na fotografiach.

16 Koniec

17 W pracy zostały wykorzystane niektóre zdięcia z internetu :
Oraz informacje o historii Brzeziej Łąki zaczerpnięte ze stron :


Pobierz ppt "Najbliższe otaczające mnie zakątki …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google