Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmach naszej szkoły został zbudowany w 1893 roku. Szkoła powstała z inicjatywy mieszkańców Kaliny. Co zacniejsi jej obywatele weszli w skład zarządu szkoły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmach naszej szkoły został zbudowany w 1893 roku. Szkoła powstała z inicjatywy mieszkańców Kaliny. Co zacniejsi jej obywatele weszli w skład zarządu szkoły."— Zapis prezentacji:

1

2 Gmach naszej szkoły został zbudowany w 1893 roku. Szkoła powstała z inicjatywy mieszkańców Kaliny. Co zacniejsi jej obywatele weszli w skład zarządu szkoły. Jako samodzielna jednostka oświatowa szkoła funkcjonuje od 1 kwietnia 1895 r.

3 Nie od razu bryła budynku szkolnego miała dzisiejszy wygląd. Pierwszy budynek składał się z czterech pomieszczeń klasowych. W sierpniu 1894 r. postawiono przed budynkiem murowany krzyż. Następnie poświęcono uroczyście budynek szkolny. Dziś stanowi on tę część naszej szkoły, która przylega do ulicy Kaliny.

4 Drugi budynek powstał w 1898 r. w ogrodzie szkolnym. Stanął frontem do dzisiejszej ulicy 16 Lipca, a składał się z sześciu klas. Ostateczny kształt gmach szkolny uzyskał 10 lat później, gdy do dwóch istniejących części dobudowano trzecią.

5

6 Nauczanie obejmowało religię, język niemiecki (czytanie, kaligrafię, korespondencję, poprawne pisanie i gramatykę), rachunki, geometrię, historię, przyrodę, śpiew, rysunki, gimnastykę (chłopcy) i prace ręczne (dziewczynki). ORYGINALNE ŚWIADECTWO SZKOLNE Z 1902 ROKU

7

8

9 Przed I wojną światową dzieci polskie i niemieckie uczęszczały do tych samych szkół. Ciekawa jest statystyka naszej szkoły z tamtego okresu. W 1895 r. uczyło się w niej 10% dzieci niemieckich, 4% dwujęzycznych i 86% polskich. Po powrocie Śląska do Polski w 1922 r. utworzono nową szkołę dla mniejszości niemieckiej, a nasza – jako Katolicka Szkoła Powszechna nr 2 – przeszła pod zarząd polski.

10 Szkoła zawsze obok funkcji oświatowych pełniła też i wychowawcze, dlatego w naszej szkole zawsze uroczyście obchodzono święta państwowe i rocznice wydarzeń historycznych. W czasach II Rzeczpospolitej były to obchody 3 Maja, a od 1927 imieniny marszałka Piłsudskiego i rocznice odzyskania niepodległości. Ponadto organizowano imprezy charytatywne, gwiazdkowe itp.

11 Polska przeżywa podniosłe chwile głębokiej czci dla Nieśmiertelnego Wieszcza Narodu Juliusza Słowackiego i niepodległy naród sprowadza szczątki doczesne wielkiego swego Mistrza. W tym ogólnym hołdzie brała udział i Ziemia Śląska przez powitanie zwłok Wieszcza w Katowicach w dniu 27 czerwca 1927 roku. W tym też dniu odbyło się w tutejszym kościele parafialnym żałobne nabożeństwo, w którym brały udział wszystkie klasy wraz z gronem nauczycielskim.

12 Od samego początku istnienia naszej szkoły prowadzona była jej kronika – początkowo w języku niemieckim, później polskim. Znajdujemy w niej wiele cennych informacji na temat funkcjonowania szkoły w życiu codziennym. Język, jakim pisana była kronika szkoły w ciągu minionych lat, urzeka pięknem. Znajdujemy w niej na przykład taki oto fragment z 1928r. : Na leśnej trawie rozłożyły się obozem poszczególne klasy i pod okiem troskliwych wychowawców spędziły kilka miłych godzin. Dzieci (…) używały karuzeli i huśtawek specjalnie dla nich ustawionych. STRONA Z KRONIKI SZKOLNEJ

13 Nasza szkoła nigdy nie ograniczała swojej działalności tylko do nauczania, ale zawsze aktywizowała uczniów do samodzielnej pracy i rozwijania własnych zainteresowań. W latach 30-tych istniały w naszej szkole koła PCK, a po II wojnie światowej ZHP, SKO i SKS.

14

15

16 Społeczne aktywizowanie uczniów często przybierało formę wdrażania młodzieży do samodzielnej organizacji imprez okolicznościowych, uroczystości, występów teatralnych, pogadanek itp.

17 PROGRAM PRZEDSTAWIEŃ TEATRALNYCH ZORGANIZOWANYCH PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W 1925 ROKU

18 Z kroniki szkoły: W dniach 21, 22, 23 maja 1937 roku zorganizowano wycieczkę pociągiem popularnym do Warszawy i Gdyni. W wycieczce udział brało 70 dzieci.

19

20

21

22 Rok szkolny 1936/37-uruchomienie pracowni robót ręcznych. Czynniki nauczycielskie przyrzekły pomoc w dalszej organizacji pracowni. 2 maja 1924 – nareszcie posiada szkoła bardzo piękny sztandar, który został wykonany przez nauczycielkę robót kobiecych pannę Marię Grudzofównę.

23

24 - 30 – tych: - Święto Konstytucji 3-go Maja - Imieniny Marszałka Piłsudskiego - Imieniny Prezydenta Mościckiego - Rocznice odzyskania przez Polskę dostępu do morza - Rocznice Powstania Listopadowego - 60 – tych: - Dzień Kongresu Zjednoczeniowego PZPR - Miesiąc Przyjaźni polsko- radzieckiej - Rocznice wyzwolenia Chorzowa - Rocznice Rewolucji Październikowej - Dni Oświaty, Książki i Prasy

25

26 Szkoła składa się z trzech budynków połączonych w całość, posiada obszerne podwórze, z którego wydzielone zostało miejsce na dwa boiska szkolne pokryte tartanem, plac zabaw oraz miejsce odpoczynku.

27

28

29

30

31 Murowany krzyż, zadbany, nadal stoi na swoim miejscu, na skrzyżowaniu ulic Kaliny oraz 16 Lipca.

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51


Pobierz ppt "Gmach naszej szkoły został zbudowany w 1893 roku. Szkoła powstała z inicjatywy mieszkańców Kaliny. Co zacniejsi jej obywatele weszli w skład zarządu szkoły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google