Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MÓWI STANOWCZE „NIE” DLA IN VITRO?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MÓWI STANOWCZE „NIE” DLA IN VITRO?"— Zapis prezentacji:

1 MÓWI STANOWCZE „NIE” DLA IN VITRO?
Akcja Katolicka działającą przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy serdecznie zaprasza na cykl wykładów pt.: DLACZEGO KOŚCIÓŁ MÓWI STANOWCZE „NIE” DLA IN VITRO? Wykład 1. Niepłodni – ale dlaczego? Przyczyny niepłodności małżeńskiej.

2 DEFINICJA NIEPŁODNOŚCI
Pod pojęciem niepłodności rozumie się niemożność poczęcia dziecka po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Niepłodną jest ta para, która po roku regularnego współżycia płciowego - bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych mechanicznych czy farmakologicznych - nie może doprowadzić do poczęcia dziecka. Niektórzy autorzy do podanej definicji dodają jeszcze warunek, aby współżycie seksualne odbywało się z określoną częstotliwością. Niepłodność jest to częściowy lub całkowity brak zdolności do wytworzenia pełnowartościowych gamet lub niezdolność do ich zapłodnienia. Należy jeszcze dokonać wyraźnego rozróżnienia na: niepłodność całkowitą, która jest stanem trwałym i nieodwracalnym, którą popularnie nazywa się bezpłodnością niepłodność względną, która jest możliwa do leczenia. Niepłodność może być wrodzona i nabyta.

3 Dane statystyczne odnośnie niepłodności małżeńskiej

4 Przyczyny niepłodności
1. WIEK Podstawowym i bezspornym czynnikiem ograniczającym płodność jest wiek. Płodność kobiety maleje wraz z jej wiekiem i trwaniem związku. Tymczasem coraz więcej par małżeńskich odkłada decyzję o poczęciu dziecka na później. Jest to zjawisko niebezpieczne, gdyż jak wiadomo okres maksymalnej płodności kobiet przypada na rok życia. Po tym okresie nasila się tendencja spadkowa w zakresie płodności, która nabiera gwałtownego przyspieszenia po 35 roku życia. W wieku 45 lat prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę jest bliska lub równa się zeru. W przypadku mężczyzn, którzy choć możność rozrodu zachowują do końca życia, to jednak po 40 roku życia mogą pojawić się problemy z potencją i erekcją. A warto dodać, że problemy z erekcją mają mężczyźni nawet po 20 roku życia, co spowodowane jest stresem i stylem życia, o czym mowa będzie później.

5 2. STYL ŻYCIA Istotnym czynnikiem mającym wpływ na rozrodczość człowieka jest styl jego życia i cywilizacja. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzny. Do najczęściej spotykanych zagrożeń dla zdrowia prokreacyjnego należy zaliczyć: wszelkiego rodzaju używki (nikotyna, alkohol, narkotyki), szkodliwe warunki pracy, zła dieta, stres, stosunki płciowe z wieloma partnerami, brak ruchu (siedzący tryb życia), u mężczyzn przegrzanie jąder, leki.

6 NIEPŁODNOŚĆ MĘSKA Badanie jakości nasienia (analiza nasienia, seminogram, spermiogram), czyli mikroskopowa analiza próbki nasienia, która wskazuje na poziom płodności mężczyzny. W badaniach ocenia się: objętość (ilość ejakulatu oddanego do badania), zabarwienie, czas upłynnienia, odczyn i lepkość ejakulatu, norma to: 2-6 ml (2-8 ml) liczbę plemników na jeden mililitr (koncentracja) norma to: mln/ml ruchliwość (ruch aktywny postępowy, ruch powolny postępowy, ruch niepostępowy i całkowity brak ruchu) i kształt plemników (morfologia), norma to: co najmniej 30% plemników o prawidłowej budowie (80-100% plemników z prawidłową główką) żywotność plemników (odsetek żywych i martwych plemników), norma to: co najmniej 75% żywych plemników (10-30% plemników martwych) agregację, aglutynację, obecność leukocytów i obecność komórek nabłonkowych.

7 Niektóre przyczyny obniżające płodność mężczyzny
Długotrwałe siedzenie, przegrzewanie jąder poprzez np. trzymanie włączonego laptopa na kolanach, obcisłą bieliznę, podgrzewane siedzenia w aucie, długie gorące kąpiele lub przebywanie w saunie powodują wzrost temperatury o dwa, trzy stopnie, co szkodzi plemnikom. Problemy z płodnością mogą mieć także zawodowi kierowcy, mężczyźni pracujący w pomieszczeniach o wysokich temperaturach. Dłuższe przebywanie w polu magnetycznym (transformatory, linie wysokiego napięcia), noszenie telefonów komórkowych w bezpośredniej bliskości jąder ma wpływ na jakość nasienia mężczyzny, a nawet może go uczynić niepłodnym. Zażywanie sterydów anabolicznych, nawet w minimalnych ilościach po to, aby zwiększyć przyrost masy mięśniowej, może powodować problemy z erekcją. Na skutek długotrwałego zażywania sterydów powiększa się serce - to też mięsień. "Sportowcy" zażywający sterydy mogą być bezpłodni. W ich nasieniu, czasem w ogóle nie ma zdrowych plemników lub są tylko pojedyncze, zdeformowane, z dwiema główkami lub dwoma ogonkami. Zaledwie 6 % nałogowych palaczy ma prawidłowe parametry nasienia, czyli prawidłową ruchliwości i liczebność plemników. Każdy wypalony papieros pomaga uśmiercić plemniki.

8 Dlaczego dla jąder mężczyzny tak ważna jest odpowiednia temperatura?
Temperatura jąder w mosznie jest o około st. Celsjusza niższa, niż temperatura ciała zdrowego mężczyzny. Przebieg wytwarzania plemników – spermatogeneza - jest bardzo wrażliwy na choćby najmniejszy wzrost temperatury. Dlatego podwyższenie temperatury jąder może spowodować obniżenie ilości i jakości wytworzonych plemników, a nawet bezpłodność.

9 Czynniki wpływające na płodność u kobiet:
zapalenia narządu rodnego (głównie macicy, jajowodów, jajników, wyrostka robaczkowego, jelit); endometrioza (gruczolistość zewnętrzna – rozrost błony śluzowej macicy - endometrium - poza jamą macicy); zaburzenia owulacji; zespół policystycznych jajników (to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala); wady anatomiczne; infekcje bakteryjne i wirusowe układu moczowo-płciowego; choroby z innych układów i narządów np. choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia odżywiania, choroby tarczycy; leki w tym np. antydepresyjne, przeciwnowotworowe, duże dawki estrogenów i kortykosterydów, morfina, kokaina; używki: palenie papierosów, alkohol, narkotyki, duże ilości kawy i herbaty; wiek.

10 3. ANTYKONCEPCJA Antykoncepcja niekorzystnie wpływa na płodność w dwojaki sposób. W przypadku stosowania środków mechanicznych (wkładka domaciczna - spirala), z badań statystycznych wynika, że istotnym skutkiem ubocznym wkładek domacicznych (poza oczywistym działaniem wczesnoporonnym) jest: zapalenie miednicy mniejszej oraz infekcje najczęściej jajowodów, których następstwem może być ich niedrożność, co powoduje u kobiet stosujących tego typu wkładki aż sześciokrotny wzrost bezpłodności. Antykoncepcja hormonalna - nawet najmniejsze zmiany w układzie hormonalnym mogą przyczynić się do czasowej lub trwałej niepłodności. Po długim stosowaniu tych środków może dochodzić do zaburzeń, które w sposób pośredni lub bezpośredni prowadzą do niepłodności. Do takich zaburzeń należy zaliczyć: zaburzenia libido; indukcje nowotworów: rak szyjki macicy, rak piersi, nowotwory wątroby; choroby naczyń i zaburzenia krzepliwości krwi, choroby zakrzepowo-zatorowe tętnic i żył; choroby układu nerwowego; zaburzenia i infekcje w obrębie narządu rodnego, stany zapalne pochwy, czyraczność sromu; zaburzenia układu rozrodczego i piersi, bóle i obrzmienia piersi, krwawienia międzymiesiączkowe, zaburzenia płodności, bezpłodność, zanik uczuć macierzyńskich

11 4. ABORCJA znacznego uszkodzenia macicy, jej perforacji,
Niepłodność kobiety w wielu przypadkach może być również konsekwencją wcześniej przeprowadzonej aborcji. Sztuczne przerwanie ciąży stanowi wstrząs neurohormonalny na skutek brutalnego złamania ciążowej równowagi ustrojowej. Także, oprócz nader częstych zaburzeń w psychice kobiety (tzw. syndrom poaborcyjny) może prowadzić do: znacznego uszkodzenia macicy, jej perforacji, różnego rodzaju powikłań. Najczęściej spotykanymi są zwłaszcza lekkie zapalenia i zakażenia jajowodów a w konsekwencji ich niedrożności lub zarośnięcia jamy macicy (zespół Aschermana) co może skutkować całkowitą lub częściową niepłodnością. Jest to także oczywisty efekt wycięcia macicy w wypadkach, kiedy zabieg ten okazuje się jedynym leczeniem powstałych powikłań infekcyjnych lub krwotoku.

12 5. INNE PRZYCZYNY Do innych przyczyn, które mogą być przyczyną niepłodności małżonków należy zaliczyć: nieprawidłowości w odżywianiu przejawiające się albo w jadłowstręcie (anoreksja), którego skutkami są zaburzenia psychiczne, utrata masy ciała oraz zanik miesiączek, albo w bulimii (nadmierna potrzeba jedzenia), prowadzącej do wstrzymania owulacji; jakościowe ograniczenia dietetyczne (np. dieta bez mięsa) mogą być u części kobiet przyczyna kłopotów z płodnością; coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego różnego rodzaju chemikaliami stosowanymi w przemyśle i rolnictwie, które przenikają do gruntów, wód i powietrza. Ma to szczególnie zgubny wpływ na niskie parametry płodności nasienia męskiego, który ujawnia się najczęściej w ilościowym niedoborze plemników i ich upośledzonej ruchliwości

13 Przeciwdziałaj początkom choroby, później i lekarstwa
Principiis obsta, ser medicina paratur! Przeciwdziałaj początkom choroby, później i lekarstwa są bezskuteczne Owidiusz (I w. p. Chr.)

14 www.pawlowicz.opoka.org Zainteresowanych podjętym tematem
po więcej informacji odsyłam na swoją stronę internetową

15 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!

16 KOLEJNY WYKŁAD POD TYTUŁEM:
Co to jest in vitro? Techniki sztucznego zapłodnienia i związane z nimi problemy etyczne, moralne i medyczne. Środa, 4 maja godz ZAPRASZAMY


Pobierz ppt "MÓWI STANOWCZE „NIE” DLA IN VITRO?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google