Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„TYDZIEŃ RAZOWEGO CHLEBA” w Przedszkolu nr 2 w Łapach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„TYDZIEŃ RAZOWEGO CHLEBA” w Przedszkolu nr 2 w Łapach"— Zapis prezentacji:

1 „TYDZIEŃ RAZOWEGO CHLEBA” w Przedszkolu nr 2 w Łapach

2 „Małym i dużym chleb razowy wszystkim służy” Tydzień Razowego Chleba w przedszkolnych progach.
Jesteśmy przedszkolem ubiegającym się o Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie. Od kilku lat podejmujemy wiele intensywnych działań w zakresie promocji zdrowia, a w tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w „Tygodniu Razowego Chleba”, który odbył się w naszym przedszkolu w dniach – r. Podjęcie tego przedsięwzięcia miało na celu propagowanie walorów zdrowotnych i smakowych razowego chleba wśród naszej społeczności przedszkolnej oraz dostarczenie im jak największej ilości informacji dotyczących historii chleba „Od ziarenka do bochenka” Tydzień Chleba przyniósł od razu wymierne korzyści. Nasze przedszkolaki teraz świadomie i chętnie sięgają po razowy chleb. Ponadto organizacja i przebieg tego projektu bardzo zintegrował całą naszą społeczność: dzieci, rodziców i personel. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem pomagali i pracowali, aby ten tydzień na długo został w pamięci. Szczegółowy przebieg wszystkich działań prezentuje poniższe sprawozdanie. Gratulujemy i dziękujemy Fundacji Dobre Życie za piękne propagowanie tradycji wypieku i spożywania razowego chleba na zakwasie. Jesteśmy przekonani, po tegorocznym doświadczeniu, że to święto zagości na stałe w harmonogramie naszych imprez i uroczystości. Koordynator ds. promocji zdrowia Beata Nielipowicz

3 Plan Uroczystości TYDZIEŃ RAZOWEGO CHLEBA
„ Tak to z chlebem było” przygotowanie wystawy – kącik chlebowy „Ile rąk potrzeba, żeby mieć bochenek chleba” - zajęcia z dziećmi w kąciku „Wszyscy chcemy być piekarzami” - wycieczka dzieci 6 letnich do piekarni PSS Społem „Dużo nas do pieczenia chleba” - wizyta Pana Wojciecha Grodzkiego – właściciela piekarni w Łapach – wspólne pieczenie chleba „Małym i dużym-chlebek wszystkim służy” - przegląd utworów poetyckich - wiersze autorstwa dzieci i rodziców z ilustracjami „Od ziarenka do bochenka” - historyjki obrazkowe wykonane przez dzieci „ Kto chlebek jada talenty plastyczne posiada” - działania plastyczne z wykorzystaniem produktów zbożowych - Wykonanie plakatów grupowych na Święto Chleba „ My jesteśmy piekarzami” - wyrabianie ciasta chlebowego i pieczenie chleba przez przedszkolaki   ŚWIĘTO RAZOWEGO CHLEBA – PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „Zaczarowane koreczki i kanapki spod rak przedszkolnej gromadki” wspólne przygotowanie przez rodziców i pracowników poczęstunku z chlebem razowym w roli głównej własnego wypieku - sponsorzy pieczywa PSS i Piekarnia Grodzki; Przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci „ Ile rąk potrzeba do pieczenia chleba” „Tak to z chlebem było” – wernisaż prac plastycznych „Mało nas do pieczenia chleba” – wspólna zabawa ze śpiewem . „Turniej wiedzy o chlebie” z udziałem dzieci i rodziców „ Zdrowe świętowanie” - wspólna degustacja pieczywa PROMOCJA TYGODNIA RAZOWEGO CHLEBA I ŚWIĘTA  Zaproszenie gości- Burmistrz Łap, Prezes PSS, Właściciel Piekarni W. Grodzki, pracownicy piekarni, Proboszcz Parafii i Świętego Piotra i Pawła, rodzice Umieszczenie fotografii i filmów na stronie internetowej przedszkola oraz portalu miejskim Bliżej Przedszkola Publikacja artykułu na temat Święta Chleba w miesięczniku „Podlaskie Wieści Oświatowe” nr 11 grudzień 2012 r. link;

4 W dniach października w Przedszkolu nr 2 w Łapach zorganizowany został Tydzień Razowego Chleba. Dzieci miały okazję poznać historię i proces powstawania chleba. W organizacji wsparli Nas pracownicy Piekarni PSS Społem Łapy oraz Pan Wojciech Grodzki właściciel piekarni w Łapach Tydzień razowego chleba to jedno z zadań naszego przedszkola przybliżające nas do uzyskania Certyfikatu Placówki Promującej Zdrowie.

5 Przygotowanie wystawy
Pierwszym krokiem do realizacji planowego zadania, było zorganizowanie wystawy odzwierciedlającej tematykę tygodnia i zbliżającego się święta. W przygotowania zaangażowali się wszyscy pracownicy przedszkola.

6 WYSTAWA

7 Zajęcia z dziećmi „Od ziarenka do bochenka”
Nawiązując do tematyki tygodnia nauczycielki przeprowadzały interesujące zajęcia z dziećmi w specjalnie przygotowanym na ten czas kąciku chlebowym Dzieci miały okazje poznać historie i proces powstawania chleba. W „Kąciku chleba” zostały zorganizowane zabawy badawcze przy wykorzystaniu akcesoriów używanych dawniej do wyrobu ciasta chlebowego.

8 „DOTKNIJ I ZOBACZ CO POWSTAJE Z ZIARENKA OPRÓCZ CHLEBA”
fotka

9 Wycieczka do Piekarni Kolejnym krokiem w realizacji, była wycieczka 6 latków do Piekarni PSS Społem Dzieci miały okazję zobaczyć wyposażenie piekarni. Obserwowali pracę piekarzy i proces powstawania chleba.

10 ILE RĄK POTRZEBA DO PIECZENIA CHLEBA?

11 MOŻE KIEDYŚ BĘDĘ PIEKARZEM?

12 Wizyta Piekarza Mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu doświadczonego piekarza Pana Wojciecha Grodzkiego, który zaprezentował proces powstawania chleba młodszym przedszkolakom. Dzieci wyrabiały rogaliki i bułeczki z masy solnej. Pod okiem mistrza upiekły prawdziwy razowy chleb.

13

14 WIZYTA PIEKARZA

15 Wiersze chlebowe Do uroczystego tygodnia tętniącego w naszym przedszkolu zaangażowani byli również rodzice, którzy wraz z dziećmi, przygotowali piękne wiersze, rymowanki oraz historyjki obrazkowe pod hasłem „Małym i dużym chlebek wszystkim służy”

16 PRZEGLĄD UTWORÓW POETYCKICH

17 MOŻE KIEDYŚ BĘDĘ PISARZEM?
„Nawet mała Ola wie, Że chleba do kosza nie wrzuca się.” „Wiele osób codziennie się trudzi, By świeży chleb trafił na stoły do ludzi.” „Zanim chleb pokroi dla Nas mama, Znak krzyża na nim wykona sama.” „Musisz mieć wielki szacunek do chleba, Bo się w tym bochenku chowa Pan Bóg z nieba.” „Chlebek mały, chlebek duży, Ale wiarą ludzi służy. Smaczny, zwykły i też żytni Oto chlebuś starożytni.” Chleba bochen duży, Każdemu dobrze służy Chlebusiu kochany, Jestem Ci oddany Lubię Cię z masełkiem Oraz powidełkiem. Jeśli chcesz być zdrowym smykiem zjadaj chlebuś ze smalczykiem Kto je dużo chleba Trafia prosto do nieba. Kołyszą się złociste łany W niebo zbóż kłosy spoglądają Będzie z nich chleb Jak Malowany Wszyscy na to czekają!

18 Skąd na stole, smaczny chlebek? Rolnik sieje ziarno w glebę.
Trochę drożdży, mąki oraz wody I przepyszny chlebek już gotowy.   Tym chlebkiem dzielę się z rodziną, Zawsze z uśmiechniętą miną.   Wsuwam chlebek w dzień i w nocy, On mi zawsze doda mocy.   A opłatek- chlebek święty - Kto go zje, będzie uśmiechnięty. Chlebku kochany! Od Boga nam dany. Jem Cię rano, jem wieczorem, Jesteś dobry i z dżemem i z miodem. Mamusia wsypała do zakwasu mąki, Potem dodała drożdży i wody, Wsypała pestek różnych i dodała soli. Wyrobiła z tego całą górę ciasta. Kiedy już wyrosło wstawiła do pieca I wyjęła z niego pachnące bochenki. Mój chlebku kochany, Dla Ciebie to piszę. By Cię nigdy nie brakło W naszym domku małym, Byś zawsze był obok Do zjedzenia cały! Skąd na stole, smaczny chlebek? Rolnik sieje ziarno w glebę. Gleba to jest ziemia czarna, W której rośnie zboże z ziarna.  Kiedy zboże jest dojrzałe, Rolnik kosi je z zapałem, Potem młóci w swych maszynach I wywozi plon do młyna.  Młynarz w młynie ziarno miele, Białej mąki robi wiele. Mąka trafia do piekarza, Który ciasto z niej wytwarza.  Z ciasta robi chleb, rogale… W piecu piecze je wytrwale. Jest pieczywo! Ślinka leci Więc, smacznego drogie dzieci! O chlebie Tyś pełen mąki Codziennie rano Wgryzam w Ciebie ząbki.

19 Że nasz chlebek biały, czarny Zajadamy, uwielbiamy
Chlebek żytni i razowy Bułki, masło i wędlinka. Zjem śniadanko będę zdrowa Już mi z buźki cienkie ślinka. Wszystko smaczne, chrupkie, świeże Sił nabieram na dzień cały. Siostra też kanapki bierze By dzień minął doskonały. A wieczorkiem na kolację Chlebek też jeść dzisiaj będę. I mamusi bo ma rację Całus prześlę szybkim pędem. Trochę wody, mąki, jajko Deko drożdży, szczypta soli I już chlebek w piecu rośnie Będzie pyszny jedz do woli. Polski chleb to smak i zdrowie Czy z południa, czy z północy Każdy Polak wie co robi Je więc chleb by nabrać mocy. Czy na miodzie czy też z pestką Ciemny, jasny czy mieszany Wybór mamy bardzo wielki Więc na chlebek zapraszamy. My wszyscy Polacy Mamy zwyczaj taki, Że nasz chlebek biały, czarny Zajadamy, uwielbiamy I z lekkością go wtrawiamy No bo przecież Cóż bez chleba Z głodem Żyć się przecież nie da! Co dzień z rana mama albo tata Do piekarni lata Po chlebek świeżutki na śniadanie Bo najlepsze jest to danie. Żeby powstał chlebek Trzeba dużo pracy Więc szanujcie jego Życzę Wam Smacznego. Mam 6 lat, 6 i pół Codziennie mama kładzie mi na stół Świeżutki i pyszny chlebek razowy Żebym był chłopcem zawsze zdrowym Chlebek razowy to zdrowe jedzonko Smaczny jest wtedy gdy świeci słonko I wtedy kiedy pada deszcz Zawsze i wszędzie lubię go jeść!

20 Plakaty Grupowe Każda z grup przedszkolnych włożyła wiele wysiłku i prac w wykonanie pięknych plakatów na zbliżające się Święto Chleba.

21 JEŻYKI KRASNOLUDKI MUCHOMORKI SMERFY MUMINKI PUCHATKI

22 Pieczenie chleba Podsumowaniem Tygodnia razowego chleba, było własnoręczne wyrabianie przez dzieci ciasta chlebowego i pieczenie go w naszym przedszkolu

23 NASZ CHLEBUŚ

24 ŚWIĘTO RAZOWEGO CHLEBA
Tydzień chleba zakończył się „Świętem chleba” Na tą uroczystość sala została pięknie udekorowana przez pracowników przedszkola. Zaś dzięki pomocy rodziców przygotowane zostały przepyszne przekąski z chlebka, który upiekły dzieci.

25 ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ SALI

26 PRZEDSTAWIENIE Przybyli licznie goście obejrzeli inscenizację przygotowaną przez przedszkolaki pt: „Ile rąk potrzeba do pieczenia chleba” Kolejnym etapem była wspólna zabawa ze śpiewem „Mało nas do pieczenia chleba ”

27

28 PRZEDSTAWIENIE

29 Wielka Feta Na zakończenie uroczystości nastąpiła wspólna degustacja przygotowanego wcześniej przez rodziców i pracowników poczęstunku Sponsorami byli: rodzice, dzieci, nauczyciele, pracownicy, zaproszeni goście.

30 PRZEKĄSKI CHLEBOWE

31 Promocja „Tygodnia razowego chleba”
W celu rozszerzenia naszej działalności mającej na celu Promocję Zdrowia, całą zgromadzoną dokumentację z „Tygodnia razowego chleba” umieściliśmy: na stronie internetowej naszego przedszkola - na stronie Bliżej Przedszkola - na portalu miejskim

32 Podlaskie wieści oświatowe
W miesięczniku „Podlaskie Wieści Oświatowe” w numerze grudniowym opublikowany został artykuł na temat „Święta chleba” przygotowanego w naszym przedszkolu.

33 PREZENTACJĘ WYKONAŁA:
Anna Kurzyna


Pobierz ppt "„TYDZIEŃ RAZOWEGO CHLEBA” w Przedszkolu nr 2 w Łapach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google