Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FUNDACJA ZIEMI KROBSKIEJ IM. PROF. RAJMUNDA TEOFILA HAŁASA Nie święci garnki lepią – ja też to potrafię 2011 II WARSZTATY CERAMICZNO-ARCHEOLOGICZNE edycja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FUNDACJA ZIEMI KROBSKIEJ IM. PROF. RAJMUNDA TEOFILA HAŁASA Nie święci garnki lepią – ja też to potrafię 2011 II WARSZTATY CERAMICZNO-ARCHEOLOGICZNE edycja."— Zapis prezentacji:

1 FUNDACJA ZIEMI KROBSKIEJ IM. PROF. RAJMUNDA TEOFILA HAŁASA Nie święci garnki lepią – ja też to potrafię 2011 II WARSZTATY CERAMICZNO-ARCHEOLOGICZNE edycja I 11-23.07.2011

2 Otwarcie I edycji II warsztatów ceramiczno-archeologicznych W poniedziałek 11 lipca donośnym uderzeniem w dzwon warsztaty otworzyli Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rogowie Grzegorz Czułno, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Rogowie Marzena Lucerek i uczestniczka warsztatów Jagna Knapp.

3

4 Z gliny lepią wszyscy … mali, duzi, dziewczynki i chłopcy.

5

6 Gliniane naczynia, które powstawały w trakcie warsztatów nie zawsze przypominają te z naszych domów, ale z całą pewnością robią niezapomniane wrażenie.

7

8

9 Krobia moich marzeń

10 Nasze prace z gliny wypalane były w trzech rodzajach pieców: ceramicznym, papierowym i elektrycznym. Piece ceramiczny i papierowy to pierwotne piece do wypału ceramiki, które budowaliśmy w trakcie warsztatów.

11

12

13

14 Zaproszenia Na podsumowanie warsztatów sami wykonaliśmy zaproszenia dla naszych rodziców.

15 Plakaty

16 Gipsowy zielnik Odciskaliśmy w glinie rośliny i tak powstały wzór zalewaliśmy gipsem. Po zastygnięciu powstały piękne gipsowe obrazki.

17 Kolejne dzieła na nasze półki

18

19 Prezentacja przedstawiona przez panią archeolog wprowadziła nas w tematykę jaką zajmowaliśmy się w czasie zajęć archeologicznych.

20 Rysujemy, sklejamy i uzupełniamy gipsem fragmenty ceramiki.

21 Każdy z nas rysował inny fragment usłyszanej historii o Słowianach. Po zakończeniu pracy powstał komiks o przygodach słowiańskiego władcy.

22

23 Najpierw na czas owijaliśmy cztery osoby papierem toaletowym. Powstały nieruchome mumie, które nagle ożyły i szaleństwo udzieliło się wszystkim!

24

25 Dwie grupy stworzyły przepiękne boginie. Pracowaliśmy wspólnie omawiając projekt i dzieląc się pracą przy tworzeniu naszych dzieł.

26 Każdy osobiście odbijał lakową pieczęć Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi na swoim Dyplomie Młodego Archeologa.

27 Na podstawie przeczytanego tekstu rysujemy gród tam opisany.

28

29 Po cegielni oprowadził nas pan Jan Szczepaniak. Zobaczyliśmy niezwykłe miejsca – weszliśmy do wnętrza pieca do wypału cegły, chodziliśmy po jego stropie obserwując przez otwory żar o temp. ok. 900 ̊ C.

30 W cegielni było gorąco i wydawało się, że jesteśmy zmęczenie, ale wystarczył łyk wody, żeby nabrać siły do zabawy.

31 Poznaliśmy różne przykłady użycia ceramiki budowlanej i uczyliśmy się czytać z tego co nam ta ceramika w budynkach pokazuje – stare wejścia, nie istniejące już okna, a nawet skrytki, które odkryto pod tynkiem.

32 Najchętniej wcisnęlibyśmy się przez małe okienka i sprawdzili co kryje się w kościelnych piwnicach (?)

33 Zwiedziliśmy stolarnię sprawdzając działanie starych narzędzi.

34

35 To miejsce zafascynowało dziewczynki i chłopców. Zrobiliśmy drzewa, anioły, literki.

36 Tu powstały piękne papierowe kwiaty – delikatne storczyki w tęczowych kolorach.

37 Kręgle, tenis stołowy i piłka nożna – raj dla sportowców.

38 Coś dla umysłu – szachy i coś dla ciała – pyszny poczęstunek

39

40

41 Rzuty piłką przez obręcz Wcale nie tak łatwo było trafić do celu!

42 Wyścigi w drewniakach Niezwykle emocjonujące i wywołujące salwy śmiech

43 Wbijanie gwoździ na czas Tu niezwykłym kunsztem wykazały się dziewczyny, które pokonały chłopców kilka razy

44 Wyścigi z poduszkami Po prawej instruktarz

45 To była chyba jedna z większych atrakcji. Każdy chciał spróbować sił. Strzelaliśmy do jabłka, niestety bezskutecznie, ale i tak bardzo nam się podobało!!!

46 Oczywiście najwięcej śmiechu było kiedy balony pękały, a na nas spadała fontanna wody

47 Tworzyliśmy naprawdę zgraną i wesołą grupę!

48

49 W warsztatach brały również udział przedszkolaki z krobskiego przedszkola. Dzieci odwiedziły Fundację, a w inne dni ceramik przychodził na zajęcia do przedszkola. Atrakcją dla maluchów było lepienie z gliny, słuchanie bajeczek o glinianych stworkach, a także spotkanie z owieczką Lolą.

50 W Królestwie Glinoludów jest coraz mniej mieszkańców, bo łatwo się tłuką. Zadaniem dzieci było ulepienie nowych mieszkańców i różnych innych rzeczy jakie mogą istnieć w glinianej krainie.

51 Na spotkaniu w przedszkolu pan ceramik przeczytał dzieciom wiersz Na straganie i po tej historyjce powstało mnóstwo glinianych marchewek, jabłuszek, ziemniaków i innych witaminowych przysmaków.

52 Tego dnia maluchy lepiły mieszkańców łąki – biedronki, motylki, węże, ślimaki, pająki i bardzo dużo kwiatków.

53 Dzieci słuchały też wierszyka o ptaszkach i powstało mnóstwo bocianów, kaczek, wróbelków i innych skrzydlatych zwierzaków.

54

55 Podziękowania otrzymali partnerzy w projekcie i ofiarodawcy, którzy wsparli organizację warsztatów. Przedszkole Samorządowe w Krobi Burmistrz KrobiStarostwo Powiatowe w GostyniuDPS w Rogowie

56 Uczestnicy warsztatów otrzymali Dyplom Młodego Archeologa i drobne upominki.

57 Nasze prace zaprezentowane zostały w Muzeum. Zobaczyć można było przedmioty z gliny, gipsowe tabliczki, drewniane świeczniczki, obrazki, plakaty, miedzianą biżuterię, witraże i papierowe kwiaty. Byliśmy bardzo dumni z naszych dzieł.

58

59 Na Ścieżce Dendrologicznej znajduje się 17 tablic opisujących drzewa i krzewy. Część okazów ma Chrzestnych, którzy otworzyli ścieżkę symbolicznym zdjęciem czerwonej wstążki z 10 tablic. Chrzestnymi zostali: Ks. Kanonik Jan Reszelewski – lipa Ks. Wiesław Wittig – klon Sebastian Czwojda burmistrz Krobi – sosna Michał Listwoń Kierownik Biura Promocji Staroswa – orzech włoski Józef Czarnecki Dyrektor ZSPiG w Krobi – robinia akacjowa Izabela Czwojda Przedszkole Samorządowe w Krobi – jaśminowiec Grzegorz Czułno dyrektor DPS w Rogowie - pigwowiec Marian Kaczmarek przedsiębiorca – świerk Katarzyna Parzy przedstawiciel rodziców – topola włoska Stanisław Kwiatkowski Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu – buk Zosia Hałas reprezentantka Fundacji Ziemi Krobskiej – dąb szypułkowy

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85 Jakub Andrzejewski z Ksawerym reporter Monika Szwarczyńska wychowawca i prowadząca zajęcia plastyczne

86 Wojciech TężyckiAgnieszka Kłos

87 Beata KowalczykHubert Langier

88 Kinga Pągowska Elżbieta Wiśniewska

89 Edyta TaciakElżbieta Myślińska

90 Monika i Marek Hałasowie

91 Daria i Jakub Andrzejewscy Krystyna Borkowska-Hernik – APTEKA Sławomir Bukowski Beata i Krzysztof Jankowiak – Sklep spożywczy Bożena i Witold Jankowiak – Rest. DARWID Grzegorz Jesiak - PIEKARNIA Lech Jurkowski - JURTRANS Marian Kaczmarek – ZAKŁADY MIĘSNE Stanisław Kwiatkowski Jolanta i Krzysztof Łabusińscy Kinga Miczko-Sikora – Sklep przemysłowy Jolanta i Tadeusz Pawlak - WETERYNARIA Andrzej Radzimski - ARDI Jacek Roszak - FARBANK Spółdzielnia Mleczarska Gostyń Supermarket DINO Krzysztof i Andrzej Szczepaniak – STERGAZ Monika Szwarczyńska Małgorzata i Piotr Tuchołka – NOTKA Danuta Wojtkowiak – Sklep drogeryjny Ks. Wiesław Wittig Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi Dom Pomocy Społecznej w Rogowie Przedszkole Samorządowe w Krobi

92 Projekt Nie święci garnki lepią – ja też to potrafię 2011 II warsztaty ceramiczno-archeologiczne powstał przy wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gminy Krobia Starostwa Powiatowego w Gostyniu

93

94


Pobierz ppt "FUNDACJA ZIEMI KROBSKIEJ IM. PROF. RAJMUNDA TEOFILA HAŁASA Nie święci garnki lepią – ja też to potrafię 2011 II WARSZTATY CERAMICZNO-ARCHEOLOGICZNE edycja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google