Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAMOCHÓD NA PRZESTRZENI 100 LAT

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAMOCHÓD NA PRZESTRZENI 100 LAT"— Zapis prezentacji:

1 SAMOCHÓD NA PRZESTRZENI 100 LAT

2 Zmiany sylwetki samochodu
na przestrzeni 100 lat

3 Pierwszy samochód z napędem spalinowym
W 1885 w Niemczech Karl Benz zbudował pierwszy, praktyczny pojazd samochodowy napędzany spalinowym silnikiem. 29 stycznia 1886 roku uzyskał patent na pojazd napędzany mieszanką paliwową. To był trzykołowy automobil i dopiero w 1891 Benz stworzył pierwszego czterokołowca.

4 TYP A To pierwszy samochód produkowany przez markę Citroen,ale również pierwsze auto produkowane seryjnie w Europie,zgodnie z technologią produkcji wdrożoną przez Henrego Forda i stosowaną ponad 10 lat w jego fabrykach w Detriot.

5 SERIA B W roku 1924 dostępny był w 12 wersjach, plus trzech dodatkowych o nazwie B10 wyposażonych w zupełnie nową karoserię „Tout Acier” czyli całkowicie stalową.

6 SERIA C Nowa gama Citroena została zaprezentowana podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w październiku 1928 roku. To ważna data w historii marki, gdyż poza nowym C4, który zastąpił model B14, Citroen pokazał również zupełnie nowe, luksusowe auto wyposażone w sześciocylindrowy silnik, model C6.

7 TRACTION Pojawienie się pierwszego modelu Traction w 1934 roku to prawdziwa rewolucja w świecie motoryzacji. Nigdy bowiem dotychczas seryjnie nie produkowano samochodu, który skupiałby w sobie tyle nowatorskich rozwiązań: jednobryłowa,stalowa karoseria samonośna, układ hamulcowy sterowany hydraulicznie, niezależne zawieszenie wszystkich kół z drążkami skrętnymi, gumozaworowy silnik samonastawny z wymiennymi tulejami cylindrowymi.

8 DS W 1955 r w Paryżu Citroen zaprojektował swój nowy model DS,który okrzyknięto samochodem przyszłości. Była to rewolucja pod względem technicznym jak i stylistycznym . Oryginalne,opływowe nadwozie,obszerne wnętrze, hydropneumatyczne zawieszenie i hydrauliczne wspomaganie wzbudziły taki zachwyt, ze do końca targów złożono zamówienia na sztuk.

9 SM SM pojawił się na rynku w marcu 1970 roku i prezentował bardzo charakterystyczne, nowatorskie linie nadwozia. Jego znakomite właściwości dynamiczne urzekły koneserów szybkiej jazdy we Francji, Europie i Stanach Zjednoczonych. SM zakończył karier w lipcu 1975 roku. Padł ofiarą kryzysu paliwowego oraz ograniczenie prędkości jazdy na autostradzie.

10 LATA 80 W październiku 1982 r na rynek wprowadzony zostaje model BX zaprojektowany przez słynnego stylistę włoskiego Bertone. Cztery lata później, w roku 1986, do produkcji trafia mały samochód AX, dostępny w wersji 3 i 5 drzwiowej.

11 LATA 90 W latach 90 Citroen zakończył okres przemian,które pozwoliły mu śmiało wkroczyć w XXI wiek. Jako pierwszy w marcu 1991 roku pojawia się ZX. Zaraz za nim, dwa lata później elegancka Xanita , następnie w roku 1994 minivan o nazwie Evasion.

12 WSPÓŁCZESNY CITROEN

13 Bezpieczeństwo w samochodzie na przestrzeni 100 lat

14 ADAC- niemiecki automobilklub
Zrzesza ponad 17 milionów członków, w tym ponad 1,5 mln motocyklistów. Zgodnie ze swoim statutem ADAC ma "monitorować i promować transport drogowy, sporty motorowe oraz turystykę chroniąc interesy zmotoryzowanych użytkowników dróg oraz angażować się na rzecz rozwoju ruchu drogowego, w szczególności w obszarze ruchu ulicznego, bezpieczeństwa w ruchu drogowym

15 Pasy bezpieczeństwa Po raz pierwszy pasy bezpieczeństwa w samolotach zastosowano w latach 20-tych XX wieku, zaś w pojazdach samochodowych w latach 50-tych (w1955 roku Ford wprowadził je do seryjnej produkcji, ale zakończyło się to klapą; następnie w 1958 roku Volvo - już z powodzeniem - wprowadziło pasy biodrowo - ramienne).

16

17 Rola pasów bezpieczeństwa
Głównym powodem wprowadzenia pasów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych (osobowe, ciężarowe, terenowe itp.) była ochrona kierowcy i pasażerów przed poważnymi i tragicznymi skutkami zderzeń czołowych;

18 Po raz pierwszy zastosowane w latach 70' XX wieku.
Poduszki powietrzne Po raz pierwszy zastosowane w latach 70' XX wieku. Poduszka powietrzna to specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia. Wybuch poduszki inicjowany jest czujnikami (zwykle bezwładnościowymi) rozmieszczonymi w różnych miejscach pojazdu. Zadaniem czujników jest rozpoznanie siły i kierunku zderzenia a w konsekwencji aktywacja odpowiednich poduszek.

19

20 Po raz pierwszy zastosowany w roku 1978.
Funkcje ABS Po raz pierwszy zastosowany w roku 1978. ABS zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem. ępującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem. m po z

21 Schemat Działania ABS

22 Rola Systemu kontroli trakcji-ASR
Po raz pierwszy zastosowany w 1979 System kontroli trakcji –głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h)

23 System kontroli trakcji

24 System automatycznego Parkowania
Aktywny Asystent Parkowania,wykorzystuje szereg czujników ultradźwiękowych umieszczonych w przednim i tylnym zderzaku, ustalających pozycję pojazdu w stosunku do innych pojazdów czy przeszkód.  Praca w połączeniu z czujnikami wspiera parkowanie równoległe. System obliczania optymalny kąt kierownicy i parkuje pojazd samodzielnie

25

26 Kamery TRW Zastosowanie kamer TRW w pojazdach ciężarowych rozszerzy możliwości systemów bezpieczeństwa o funkcje takie jak ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu czy automatyczne hamowanie awaryjne .Montaż tych elementów bezpieczeństwa jest konieczny dla spełnienia wymagań stawianych przez Unię Europejską.

27

28 Podział pojazdów samochodowych

29 Samochody osobowe

30 Samochody sportowe Najszybszy samochód w 2011 roku → Bugatti Veyron Super Sport – km/h Najszybszy samochód w 1961 roku → Mercedes-Benz 300 SLR km/h

31

32 Samochody miejskie Najpopularniejszy samochód w historii
Volkswagen Garbus aut

33

34 Samochody luksusowe Najdroższy samochód → Koenigsegg Trevita – $

35

36 Samochody sportowo- użytkowe

37 Samochody kempingowe

38

39 Samochody terenowe

40

41

42

43

44

45

46

47 Samochody dostawcze

48

49

50

51 Samochody ciężarowe

52 Ciężarowe samochody dostawcze

53 Ciężarowe samochody terenowe

54 Ciągniki siodłowe

55 Ciągniki balastowe

56 Autobusy

57 Największy autobus na świecie Neoplan Jumbo jest zarówno przegubowy, jak i piętrowy. Może nim podróżować 170 osób jednocześnie.

58

59

60 Samochody specjalne

61 Samochody opancerzone

62 Samochody pożarnicze

63 Żurawie samochodowe

64 Ambulanse

65 Samochody asenizacyjne

66 Śmieciarki

67 Zamiatarki

68 Pługopiaskarki

69 Samochody mogące poruszać się także po torach kolejowych


Pobierz ppt "SAMOCHÓD NA PRZESTRZENI 100 LAT"

Podobne prezentacje


Reklamy Google