Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIECO INNE MOSTY ŚWIATA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIECO INNE MOSTY ŚWIATA."— Zapis prezentacji:

1 NIECO INNE MOSTY ŚWIATA

2 Pedestrian Bridge, Texas
Pedestrian Bridge, Texas. Ten piękny most łukowy został zbudowany w Lake Austin przez firmę Miro Rivera Architects, po to, by połączyć dom klienta z mniejszym domkiem gościnnym po drugiej stronie stawu. By most wyglądał bardziej naturalnie w otoczeniu, kładkę oraz poręcze celowo wykonano niestarannie, ale bardzo solidnie.

3

4 Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri) – Włochy, Wenecja
Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri) – Włochy, Wenecja. Jeden z najbardziej znanych mostów na świecie. Wybudowany w 1614 r Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove) zbudowanym na przełomie XVI i XVII w. Celem zbudowania mostu było umożliwienie połączenia pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok.

5 Octavio Frias de Oliveira Bridge, Sao Paulo, Brazylia

6 Octavio Frias de Oliveira Bridge,
Sao Paulo, Brazylia. Łączy Marginal Pinheiros i Jornalista Roberto Marinho Avenue. Otwarty został w maju Jest to rodzaj mostu wiszącego . Ma 1600 m długości, a wysokość pylonu wynosi 138 m. Zachwyca niezwykłą formą w kształcie litery "X". Jest to jedyny most na świecie, który posiada dwa poziomy jezdni, połączone tylko jednym masztem.

7 Octavio Frias de Oliveira Bridge W moście zainstalowano różnokolorowe
diody LED sterowane przez komputer. W nocy widać różne formy i kształty.

8

9 Most Kintaikyo w Iwakuni, Japonia
Most Kintaikyo w Iwakuni, Japonia. Oryginalny most Kintai został zbudowany w 1673 roku, ale uległ zniszczeniu podczas jednej z powodzi. Odbudowany przetrwał ponad 200 lat, aż pokonał go tajfun w 1950 roku. Most, który wznosi się teraz nad rzeką Nishiki ma pięć drewnianych łuków zawierających nieprawdopodobną ilość wspaniałych detali i wykończeń. Interesujący fakt: do konstrukcji łuków nie użyto ani jednej śruby, ani jednego gwoździa, tylko klamr i drutów.

10 Most Kintaikyo w Iwakuni

11 Rolling Bridge,Londyn. nowatorski rodzaj mostu ruchomego
Rolling Bridge,Londyn. nowatorski rodzaj mostu ruchomego. Został zaprojektowany przez Thomasa Heatherwicka i oddany do użytku w 2004 roku. Most składa się z 8 trójkątnych przęseł połączonych zawiasami na wysokości chodnika, zaś u góry połączonych dwuczęściowymi złączami, które za pomocą tłoków hydraulicznych mogą być poruszane. Prowadzi to do zwinięcia lub rozwiniecia mostu.

12 Rolling Bridge,Londyn. Most zwijany
Most ma długość 12 m. Rozwinięty przypomina zwykłą kładkę. Po zwinięciu uchodzić może za rzeźbę lub nowoczesną instalację.

13 Beipanjiang River Railroad Bridge w Guizhou, Chiny jest olbrzymim mostem kolejowym, który został zbudowany w ramach „Projektu Kolejowego Guizhou-Shubai”. Przebiega on nad głębokim wąwozem, łącząc ze sobą dwie góry. W swoim najwyższym punkcie osiąga wysokość 280 m. Paradoksem jest, że łączy on dwa najbiedniejsze regiony kraju.

14 Wiadukt Millau (fr. Viaduc de Millau) – wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau. Jest on najwyższą tego typu konstrukcją na świecie z najwyższym filarem o wys. 341 m. Jego długość całkowita wynosi 2460m. Przejazd przez most jest płatny.

15 Most “Henderson Waves” to najwyższy most dostępny dla pieszych
w Singapurze. Znajduje się on w „Southern Rides”, w pięknym 9-kilometrowym paśmie ogrodów i parków. Łączy dwa parki: Mount Faber z Telok Blangah Mount. Niesamowity kształt fali wywiera ogromne wrażenie wizualne szczególnie wieczorem, gdy jest odpowiednio podświetlony.

16 Most “Henderson Waves” – Singapur . Kładka mostu wykonana została
z tysięcy listewek drzewa balau, perfekcyjnie przyciętych i ułożonych. 274-metrowy most jest popularny nie tylko wśród turystów i spacerowiczów, ale także młodych par, które robią tutaj ślubne sesje zdjęciowe.

17 Pont Gustave Flaubert, Francja
Pont Gustave Flaubert, Francja. Ten niesamowity, unoszony pionowo do góry most znajduje się w Rouen we Francji. Jego przęsła ważą 1,200 ton każde, a podnoszą się na wysokość 55 m w przeciągu zaledwie 12 minut. Wciągarki umieszczone na szczycie każdej wieży ważą po 450 ton. Umożliwia to przepłynięcie pod mostem nawet największym jednostkom.

18 Pont Gustave Flaubert, Francja.

19 „Most Rurociągowy” Hegigio Gorge w prowincji Southern Highlands, Papua Nowa Gwinea Ten most jest częścią dwóch rurociągów – jednego z gazem, drugiego z ropą – przebiegających nad ekstremalnie głębokim jarem w Papui Nowej Gwinei. Gdyby był on uznany za most samochodowy lub most dla pieszych, to byłby to najwyższy most świata. Jego najwyżej położone przęsło znajduje się 393 m nad dnem przepaści. Dla porównania, aktualnie za najwyżej położony fragment mostu przezna- czonego do ruchu uważa się most Royal Gorge w Colorado, znajdujący się 321 m nad powierzchnią.

20 Langkawi Sky Bridge, Malezja-wyspa Langkawi, należy do najpiękniej położonych na świecie. Został ukończony w 2004 r. Znajduje się na wysokości 700 m n.p.m. wśród porośniętych roślinnością gór. Ma 125 metrów. Można z niego podziwiać piękną panoramę Morza Andamańskiego i wyspy Tarutao, należącej do Tajlandii.

21 Most Yongle, Chiny. W chińskim Tiencin można podziwiać połączenie mostu z diabelskim młynem "Eye of Tianjin". Napędzane elektrycznie koło ma 48 wagoników, które mogą pomieścić 384 pasażerów jednocześnie. Przejażdżka diabelskim młynem trwa 30 min. W najwyższym punkcie koło ma 120 m wysokości .

22 Most Juscelino Kubitschka, Brazylia
Most Juscelino Kubitschka, Brazylia. Ukończony w 2002 roku, asymetryczny most nad jeziorem Paranoa w stolicy Brazylii, został zaprojektowany przez Alexandre'a Chana. Architekt zrezygnował z prostych linii, by "uwydatnić piękno brazylijskich zachodów słońca". Most nosi imię Juscelino Kubitschka - brazylijskiego prezydenta, który w 1950 roku ustanowił Brasilię stolicą kraju.

23 Gateshead Millennium Bridge, Wielka Brytania
Gateshead Millennium Bridge, Wielka Brytania. Łączy Newcastle z Gateshead i jest przykładem mostu przechyłowego. Dzięki pompom pneumatycznym można go podnieść przez przechylenie i tym samym umożliwić przepłynięcie statkom. Most służy pieszym i rowerzystom od 2001 roku. Wizerunek Millenium Bridge znajduje się na monecie o nominale jednego funta.

24 Most Sundial - most wiszący o długości 213 m - dla pieszych, w Redding, w stanie Kalifornia, nad rzeką Sacramento. Most został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę jest kombinacją stali, szkła i granitu. Most otwarto 4 lipca 2004,

25 Most Banpo, Korea Południowa. Niezwykły most Banpo znajduje się w Seulu
i łączy Seocho z Yongsan. Znajduje się nad mostem Jamsu, tworząc jego drugi poziom. Został ukończony w 1982 roku.

26 Most Banpo, Korea Południowa
Most Banpo, Korea Południowa. Największą atrakcją jest zainstalowana w 2009 roku fontanna, którą wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa na świecie (ponad kilometr długości).

27 oprac. jokoretsina na podst. WEB


Pobierz ppt "NIECO INNE MOSTY ŚWIATA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google