Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kopi luwak, kawa luwak to gatunek kawy pochodzący z płd –wsch. Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kopi luwak, kawa luwak to gatunek kawy pochodzący z płd –wsch. Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Kopi luwak, kawa luwak to gatunek kawy pochodzący z płd –wsch. Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.

4 Kwitnący kawowiec

5 W czasie nocnych łowów w gałęziach drzew indonezyjskiej dżungli cyweta poszukuje swego największego przysmaku: dojrzałych, słodkich, pięknie wybarwionych na kolor czerwony owoców kawowca.

6 Cyweta wybiera najlepsze dojrzałe owoce

7

8 Ten gatunek kawy zbierany jest ręcznie przez ludność z wysp indonezyjskich Sumatra, Jawa, Celebes, oraz w mniejszym stopniu z Filipin i Wietnamu.

9 Produkcja kawy Kopi Luwak. Łaskun Muzang w swojej klatce

10 Łaskun bardzo chętnie zjada owoce kawowca. Miąższ owoców zostaje strawiony, ale samo nasiono nie, lecz po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalane w stanie prawie nienaruszonym, jedynie nieco sfermentowane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, niepowtarzalny aromat.

11 Łaskun muzang Paradoxurus hermaphroditus philippensis To podobne do kota zwierzę stanowi naj- istotniejsze ogniwo w pro- dukcji wyjąt- kowego napoju Kopi Luwak. Kopi, to po prostu kawa, a luwak jest miejscową nazwą cywety.

12 Łaskun Muzang karmiony przez swojego farmera

13

14 Odchody zwierzęcia z rodziny łaszowatych o nazwie Łaskun Muzang. Właśnie z nich robi się najdroższą kawę świata Kopi Luwak

15 Farmer pokazuje odchody Łaskunów razem z ziarnami kawy

16 Farmer zbiera odchody Łaskuna Muzanga, z których przygotuje kawę Kopi Luwak

17

18

19

20 Ziarna już oczyszczone

21 Farmer na Indonezji z łaskunem

22 Żona farmera kawy Kopi Luwak w oknie swojego domu

23 Indonezja. Suszenie ziaren Kopi Luwak..

24

25 Kilka dni po suszeniu na słońcu cienki naskórek kurczy się.

26

27

28 Głównymi konsumentami tej kawy są Stany Zjednoczone i Japonia. Staje się dostępna też w innych krajach, w tym także w Polsce.

29

30

31 Nasiona gotowe do palenia

32

33 Ekskluzywna kawa gotowa do sprzedaży.

34

35 Z ziaren kawy, fermentowanych przy pomocy niczego nieświadomej cywety, uzyskuje się unikalny napar: gęsty prawie jak syrop, aksamitny, o bogatym smaku i intensywnym aromacie, z wyraźną nutą czekolady i karmelu. Tak przynajmniej twierdzą jego entuzjaści. Sceptyczniej nastawieni określają jego smak jako stęchły i ziemisty, aczkolwiek niewątpliwie egzotyczny.

36 Eskluzywna kawa w ekskluzywnych opakowaniach

37 Dla niedowiarków kawa Luwak sprzedawana jest również nieoczyszczona (z instrukcją użycia)

38 Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie - kilogram kosztuje około tysiąca euro. Wynika to z faktu, że światowe "zbiory" tego gatunku kawy wynoszą zaledwie kg rocznie.

39

40 Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto i kiedy wpadł na pomysł i miał ochotę, by zbierać i przetwa- rzać ziarna kawy wydłubane ze zwierzęcych odchodów. Może ktoś, dla kogo te niedogod- ności były mimo wszystko nie tak wielkie jak wspinaczka po drzewach? Owoce na krzewach kawowca występują w różnych etapach rozwoju. Może niewielka cyweta, choć kierowana jedynie instynktem, potrafi lepiej od człowieka określić, które z nich osiągnęły optymalne stadium dojrzałości? *Do opracowania prezentacji wykorzystano tekst E. Szczechury:Kopi Luwak - mityczna kawa

41

42 oprac. na podst. WEB – jokoretsina dla


Pobierz ppt "Kopi luwak, kawa luwak to gatunek kawy pochodzący z płd –wsch. Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google