Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zrzeszenie Sportowe „Start” w Kielcach, powstało w grudniu 1952 roku z inicjatywy działaczy spółdzielczości pracy i rzemiosła, nieco później Zrzeszenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zrzeszenie Sportowe „Start” w Kielcach, powstało w grudniu 1952 roku z inicjatywy działaczy spółdzielczości pracy i rzemiosła, nieco później Zrzeszenie."— Zapis prezentacji:

1 Sport, turystyka i rekreacja w Zrzeszeniu Sportu i Rehabilitacji „Start” w Kielcach

2 Zrzeszenie Sportowe „Start” w Kielcach, powstało w grudniu 1952 roku z inicjatywy działaczy spółdzielczości pracy i rzemiosła, nieco później Zrzeszenie związało się z pionem spółdzielców inwalidów.  „Start” jest Stowarzyszeniem kultury fizycznej z osobowością prawną zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym w grupie organizacji pozarządowych. Głównym celem statutowym jest organizacja sportu i turystki dla osób niepełnosprawnych, oraz organizacja imprez integrujących.

3 Od roku 1980 uczestniczyliśmy we wszystkich Igrzyskach Paraolimpiskich: letnich i dwukrotnie zimowych. Łącznie w Igrzyskach uczestniczyło 11 zawodniczek i zawodników, którzy zdobyli 43 medale w tym 19 złotych, 10 srebrnych i 14 brązowych: w lekkiej atletyce, pływaniu, łucznictwie, oraz narciarstwie klasycznym. 9 Paraolimpijczyków to wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Busku Zdroju: Małgorzata Adamik, Danuta Koźlak, Małgorzata Kopeć, Małgorzata Olejnik, Jan Kołodziej, Stanisław Joński, Tomasz Gajos, Tomasz Juszczak i Andrzej Szczęsny.

4 Celem Zrzeszenia „Start” jest sport wyczynowy z udziałem osób niepełnosprawnych. Łącznie przy naszym Zrzeszeniu działa 9 sekcji sportowych: lekkiej atletyki, piłki siatkowej na siedząco, łucznictwa, szachowa, tenisa stołowego, narciarstwa zjazdowego, boccia i nordic walking. W roku 2014 reaktywowaliśmy sekcję narciarstwa klasycznego. W sekcjach ćwiczy 95 zawodników. Wszyscy uczestniczący w zajęciach, posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

5 Łucznictwo Sekcja liczy 10 zawodników. Zajęcia prowadzi trener II klasy Ryszard Olejnik. Sekcja łucznicza od lat należy do czołówki krajowej. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali medale na Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy oraz Mistrzostwach Polski w strzelaniu na hali i torach otwartych. Aktualnie w kadrze Polski strzela Ireneusz Kapusta, złoty medalista ostatnich Mistrzostw Europy w 2014 roku w strzelaniu w miksie. Jego ostatnim sukcesem jest zdobycie złotego Medalu na Halowych Mistrzostwach Polski, oraz srebrnego i brązowego w strzelaniu drużynowym.

6 Sekcja liczy 14 osób. Zajęcia są prowadzone w Busku Zdroju
Lekkoatletyka Sekcja liczy 14 osób. Zajęcia są prowadzone w Busku Zdroju z młodzieżą uczącą się w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Trenerami są mgr Jerzy Płonka i mgr Jarosław Borecki oraz sekcja w Kielcach.  Młodzi lekkoatleci w rywalizacji Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów wielokrotnie zdobywali tytuły Mistrzów Polski, często z ogromną przewagą punktową.  Na przestrzeni pięciu minionych lat, lekkoatleci na Mistrzostwach Polski zdobyli łącznie 93 medale w tym 27 złotych, 34 srebrne i 32 brązowe. Zdobywali również medale na mityngach międzynarodowych.

7 Piłka siatkowa na siedząco
Sekcja liczy 10 osób, wychowanków z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Busku Zdroju oraz z terenu województwa świętokrzyskiego.  Zajęcia prowadzi mgr Jerzy Płonka. Sekcja uczestniczy w rozgrywkach krajowej ligi piłki siatkowej, w której występuje dziesięć zespołów. Kilku naszych zawodników grało w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy i Świata.

8 Szachy Sekcja liczy 9 zawodników, w tym jeden grający na wózku inwalidzkim. Największe sukcesy wiążą się z udziałem Tadeusza Relidzyńskiego /tetraplegia/ na Mistrzostwach Świata w szachach w roku 2008, na których wywalczył VI miejsce.  W roku 2014 na Mistrzostwach Polski w Szachach Niepełnosprawnych, Ireneusz Koper wywalczył srebrny medal, zaś drużyna wywalczyła medal brązowy. Zawodnicy sekcji uczestniczą w ogólnopolskich turniejach wiosną i jesienią.

9 Tenis stołowy Sekcja liczy 14 osób. Zlokalizowana jest w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Busku Zdroju. Zajęcia prowadzi instruktor Jarosław Borecki. Zawodnicy trenujący w sekcji uczestniczą w turniejach szczebla wojewódzkiego.

10 Boccia W sekcji boccia trenuje 16 zawodników, instruktorem jest mgr Anna Bujak. Od kilku lat, z powodzeniem propagujemy zajęcia w boccia w Szkolnych Ośrodkach, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, oraz Środowiskowych Domach Samopomocy.  Udział w ogólnopolskich turniejach i organizacja własnych turniejów, spowodowały, że boccia stała się grą popularną, w którą chętnie grają niepełnosprawni.  W wojewódzkich indywidualnych i drużynowych zawodach w boccia każdorazowo uczestniczy ponad 150 osób.  Szczególnym sukcesem, w roku 2014 było uzyskanie przez naszego zawodnika Andrzeja Janowskiego, Licencji na udział w zawodach Mistrzowskich w boccia i wywalczenie tytułu v-ce Mistrza Polski w kat BC-4.

11 Nordic Walking To dyscyplina, typowo rekreacyjna, która ze względu na łatwość uprawiania, stała się modną w różnych środowiskach. Instruktorzy tej dyscypliny to pracownicy „Start-u,” Anna i Bogumił Bujak.

12 Narciarstwo zjazdowe:
Sekcja liczy 15 zawodników i wielu sympatyków. Kierownikiem szkolenia jest instruktor Bogumił Bujak. Szkolenie zimowe rozpoczynamy od zgrupowań grudniowych, których celem jest, rozjeżdżenie narciarzy na pierwszym śniegu, oraz treningi w jeździe między tyczkami slalomowymi. Zgrupowania kończą się organizacją Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla niepełnosprawnych. Zawody są organizowane przy współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim. Każdorazowo w zawodach uczestniczy od 30 do 50 osób z województwa świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego.

13 Na ostatnich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim w marcu
2015 roku, nasi zawodnicy Piotr Marek i Kamil Gregorczyk wywalczyli 4 medale: 1 złoty, 1 srebrny i dwa brązowe. Super sukcesem tegorocznej zimy jest zdobycie złotego medalu przez Magdalenę Orzechowską wychowankę Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kielc na Mistrzostwach Polski w narciarstwie zjazdowym słabosłyszących i niesłyszących i VII miejsca na Igrzyskach Olimpijskich Głuchych w zjeździe.

14 Sukcesem zakończył się start naszego reprezentanta na tegorocznych Mistrzostwach Polski w Narciarstwie klasycznym niewidomych i słabowidzących Andrzeja Fijałkowskiego, który wywalczył srebrny medal. W ubiegłym roku pokonał również morderczy Bieg Wazów w Szwecji na trasie 90 km. Jest posiadaczem światowego złotego medalu Master Worldloppet w narciarstwie klasycznym.

15 Rekreacja ruchowa Obok sportu wyczynowego niepełnosprawnych rozwijamy masową kulturę fizyczną. Duże doświadczenie, wzorowo przygotowana kadra i profesjonalna obsługa prowadzących sprawiała, że nasze inicjatywy od lat cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników.  Sukcesem organizacyjnym wśród letnich imprez masowych są imprezy biegowe: w kieleckim parku przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji z Kielc, zawody na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Skansenie w Tokarni. Od 2007 roku włączyliśmy organizację biegów przełajowych do programu Krajowych Targów Rehmed - Plus. W imprezach tych każdorazowo startuje od 120 do 250 osób.

16 Turystyka. Sztandarową imprezą turystyczną organizowaną przez „START” Kielce jest Ogólnopolski Rajd Integracyjny po Górach Świętokrzyskich. W roku 2015 odbędzie się już 47 edycja tego rajdu. Celem rajdów jest pokazanie ciekawych miejsc naszego Regionu, integracja turystów niepełnosprawnych i zdrowych, oraz propagowanie folkloru i krajoznawstwa Świętokrzyskiego.

17 Drugą imprezą z udziałem niepełnosprawnych intelektualnie jest Regionalny Rajd na Raty. W roku 2014 byliśmy organizatorem VI edycji tego rajdu z udziałem ponad 300 osób. Przy tej okazji, szczególne podziękowania kierujemy pod adresem wszystkich, kierowników i opiekunów, za odwagę i pomoc w realizacji naszego programu w upowszechnianiu proponowanych form ruchowych.

18 Pod scriptum Udział w życiu sportowym dla wielu niepełnosprawnych sportowców jest niepowtarzalną przygodą i szansą na poznanie nowego świata. Mimo niepełnosprawności, znajdują nowe miejsca w społeczeństwie, stają się wzorem dla młodszych sportowców pokazując, że sport może być skuteczną drogą do osiągania celów osobistych. Wielu kontynuuje naukę na wyższych uczelniach, wielu ukończyło już studia na kierunkach politechnicznych i humanistycznych. Liczne grono naszych podopiecznych, piastuje odpowiedzialne stanowiska. Przykładem może być Małgorzata Olejnik - łuczniczka, która była Posłem Rzeczypospolitej Polskiej w poprzedniej kadencji. Wiesław Król – niewidomy pływak, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, obecnie Kierownik Gabinetu Fizjoterapii w Kielcach, Ryszard Olejnik – łucznictwo trener II klasy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wielką odwagą wykazała się grupa dziewcząt i chłopców, wychowanków Szkolnego Ośrodka dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Kielcach, którzy w ramach spółdzielni socjalnej prowadzą własną Restaurację pod nazwą „ Beethoven” i myjnię samochodową.

19 Wielu sportowców niepełnosprawnych za osiągnięcia otrzymało wyróżnienia sportowe oraz Odznaczenia Państwowe. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. uhonorowano: Małgorzatę i Ryszarda Olejnik oraz Jerzego Dąbrowskiego.

20 DZIĘKUjĘ ZA UWAgę Prezes Zrzeszenia Sportu i Rehablitacji „START”
w Kielcach Bogumił Bujak


Pobierz ppt "Zrzeszenie Sportowe „Start” w Kielcach, powstało w grudniu 1952 roku z inicjatywy działaczy spółdzielczości pracy i rzemiosła, nieco później Zrzeszenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google