Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żywiec – 20 lat wspólnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żywiec – 20 lat wspólnie."— Zapis prezentacji:

1 Żywiec – 20 lat wspólnie

2 KRÓTKA HISTORIA Historia Żywca liczy sobie przeszło 700 lat. Jego nazwa pochodziła ponoć od słowa "żywić", co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku, w których wymieniona jest "parochia ecclesie de Ziwicz", czyli parafia żywiecka. W 1327 roku Żywiec miał już prawa miejskie. Na przestrzeni dziejów Żywiec przechodził z rąk do rąk. Początkowo należał do książąt cieszyńskich, następnie oświęcimskich. Ostatni z książąt piastowskich Przemysław, władał Żywiecczyzną do roku Po nim ziemię tę objęli w posiadanie Skrzyńscy herbu Łabędź, którzy - jak wynika z Kroniki Długosza - trudnili się rozbojem, a okres ich władania należał do najbardziej burzliwych. W 1456 roku Ziemię Żywiecką wykupił król Kazimierz Jagiellończyk. Po nim Żywiecczyzną kolejno władali Komorowscy i żona Zygmunta III Wazy - Konstancja. W 1626 roku Konstancja wydała ordynację dla Żywca, która uporządkowała dotychczasowe nadania i przywileje oraz określiła prawodawstwo miejskie. Przyniosło to szybką poprawę stosunków wewnętrznych i przyspieszenie rozwoju gospodarczego. Po Konstancji Żywiecczyzną władał biskup wrocławski Karol Ferdynand, a następnie król Jan Kazimierz, który w okresie Potopu Szwedzkiego dwukrotnie bawił na żywieckim zamku. Wtedy też Żywiecczyzna wsławiła się postawą patriotyczną, stając wiernie przy swoim królu i broniąc miasta przed Szwedami. Przewaga wojsk najeźdźczych była jednak zbyt wielka i na krótko miasto wpadło w ręce Szwedów. W 1678 roku Żywiecczyznę nabył hrabia Jan Wielopolski i przez następne półtora wieku pozostawała ona własnością tego rodu. W roku 1838 Adam Wielopolski sprzedał dobra Habsburgom, którzy władali tymi ziemiami aż do II wojny światowej.

3 KRÓTKA HISTORIA Początki dynamicznego rozwoju miasta w połowie XIX wieku związane są z jego uprzemysłowieniem. Wtedy powstał tu m.in. zakład metalurgiczny produkcji śrub, fabryka papieru i drukarnia oraz najsłynniejsza firma nieodmiennie kojarzona z Żywcem, Arcyksiążęcy Browar, założony przez Albrechta Ferdynanda Habsburga. W czasie II wojny światowej Ziemia Żywiecka została włączona do Rzeszy i poddana silnej akcji germanizacyjnej. Niemcy deportowali stąd 20 tys. osób, a opuszczone gospodarstwa zasiedlano niemieckimi osadnikami. Podczas okupacji Żywiecczyzna stała się jednym z ważniejszych ośrodków ruchu oporu. Działały tu silne zgrupowania AK i znajdował się jeden z ważniejszych punktów przerzutowych na Słowację.  Okres powojenny zaznaczył się w historii miasta rozwojem przemysłu oraz zakładów spółdzielczych. W prawie wszystkich dzielnicach powstały osiedla mieszkaniowe i placówki kulturalno-oświatowe. Nowe oblicze miasto zyskało w 1967 roku, kiedy przez spiętrzenie wód Soły zaporą w Tresnej powstało Jezioro Żywieckie. W 1999 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju Żywiec stał się częścią województwa śląskiego.

4 NASZE GODŁO ORAZ HEJNAŁ

5 TURYSTYKA Ze względu na swe niezwykłe położenie u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora, okolice Żywca stanowią wymarzone miejsce do uprawiania turystyki i zażywania wypoczynku. Żywiec to miasto zaliczane do najwspanialszych ośrodków 86 tego typu w Polsce. Pobliskie Jezioro Żywieckie stanowi prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a bliskość ośrodków sportów zimowych, takich jak Korbielów, Zwardoń czy Szczyrk, wyposażonych w liczne wyciągi, przyciąga zimą rzesze narciarzy. Wspaniała, nieskazitelna przyroda Beskidów daje turystom nieograniczone możliwości odbywania górskich wędrówek. 

6 KOLEJKA LINOWA NA GÓRĘ ŻAR

7 PIĘKNE KRAJOBRAZY ŻYWIECCZYZNY

8

9 ODRESTAUROWANE ZABYTKI
KONKATEDRA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

10 ZABYTKI RATUSZ MIEJSKI W ŻYWCU

11 ZABYTKI PAŁAC HABSBURGÓW

12 ŻYWIEC STAJE SIĘ CORAZ BEZPIECZNIEJSZY
ZAMONTOWANO MONITORING W PARKU PATROLE STRAŻY MIEJSKIEJ I POLICJI STAŁY SIĘ CORAZ CZĘSTSZE KAMERY W SZKOŁACH DAJĄ WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO UCZNIOM

13 31 MARCA 2010 SPOTKANIE Z POSŁEM NA SEJM KAZIMIERZEM MATUSZNYM

14 20 lat reformy samorządowej w Żywcu – ankieta dla rodziców

15

16

17

18

19 ROZBUDOWA GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA PAWŁA II
PO ROZBUDOWIE PRZED ROZBUDOWĄ

20 PREZENTACJA WYKONANA PRZEZ:
UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA PAWŁA II W ŻYWCU

21 KONIEC SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH OSÓB, KTÓRE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO REALIZACJI PROJEKTU „20 LAT WSPÓLNIE”


Pobierz ppt "Żywiec – 20 lat wspólnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google