Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku rok szkolny 2014/2015.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku rok szkolny 2014/2015."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku rok szkolny 2014/2015

2 Nieprawidłowe odżywianie się (małe ilości w diecie owoców i warzyw, nabiału)

3 Przeprowadzono cykl godzin do dyspozycji wychowawcy o tematyce zdrowego odżywiania się z materiałami z programu „Żyj smacznie i zdrowo”. W 27.05.2015r w klasach piątych odbyły się lekcje wychowawcze poświęcone zdrowemu odżywianiu w praktyce. Uczniowie pracowali metodą projektu. Każda grupa samodzielnie wyszukała przepis na zdrową sałatkę, podzieliła między siebie potrzebne do przyniesienia materiały i produkty. Następnie należało sałatkę wykonać i poddać ocenie jury czyli kolegów. Każda grupa przedstawiała zdrowotne walory swojej potrawy. Oceniano nie tylko smak ale także sposób podania i wspólną pracę całej grupy.

4

5 Na głównym korytarzu szkoły w miejscu dostępnym dla rodziców przygotowany był cykl gazetek „Twoje zdrowie” o tematyce związanej ze zdrowym żywieniem.

6 Wychowawcy klas podczas spotkań z rodzicami zwracali uwagę na zdrowe odżywianie się uczniów, a szczególnie wpływu diety na funkcjonowanie dziecka w szkole. (Konieczność jedzenia wartościowego pierwszego i drugiego śniadania – zamiast kupowania słodyczy, wdrażanie przez rodziców nawyków zdrowego odżywiania się – dieta bogata w nabiał).

7

8

9

10

11 Wspólne spożywanie drugiego śniadania w kl. I-III, oddział przedszkolny Udział uczniów w akcji fluoryzacji zębów

12 Przedstawienie teatralne Moralitet o zdrowiu Kółko teatralne w dniu 18.06.2015r. wystawiło premierowe przedstawienie profilaktyczne pt. "Moralitet o zdrowiu". Jak wskazuje tytuł, jest to sztuka z morałem, poświęcona tematyce zachowania zdrowia i dobrej kondycji w rzeczywistości szkolnej. Scenariusz był układany przez samych uczniów aby pokazać rówieśnikom jakie zgubne konsekwencje niosą ze sobą złe nawyki żywieniowe. Młodzi aktorzy wspaniale zagrali role uczennic, nauczycielek, pań z obsługi szkoły, ratunkowego zespołu medycznego, pracowników zakładu pogrzebowego a nawet kota. W przedstawieniu wykorzystano piosenki o zdrowiu przygotowane na kółku muzycznym.

13

14 Mało ruchu Prelekcja dla Rodziców zwrócenie uwagi na znaczenie ćwiczeń fizycznych w rozwoju mięśni oddechowych

15 Projekt „Już pływam” to przede wszystkim: bezpieczeństwo dzieci na różnego rodzaju kąpieliskach, niewystarczający poziom nauki pływania w małopolskich szkołach znaczenie nauki pływania w: -profilaktyce zdrowotnej, -zapobieganiu problemom wychowawczym, - upowszechnianiu kultury fizycznej w regionie i promowaniu aktywności ruchowej. Zajęcia „Już pływam” stwarzają tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów. W naszej szkole odbędą się dwa cykle zajęć w ramach tego projektu Pierwszy od marca do czerwca 2015 roku. 10 wyjazdów na basen w Proszówkach dla 30 dzieci. Uczniowie uczą się pływać w dwóch grupach pod okiem instruktorów pływania. Druga tura projektu przewidziana jest od września do grudnia 2015 r. dla takiej samej liczby uczniów naszej szkoły.

16 Klasa Sportowa: Od września 2014 roku w naszej szkole funkcjonuje klasa sportowa dla uczniów klas 4. Zapisało się do niej 23 uczniów. Dla klasy sportowej w szkole podstawowej przewidziano 10 godzin zajęć z wychowania fizycznego w tygodniu, 4 jednostki są przeznaczone na realizację podstawy programowej dla SP, natomiast pozostałe 6 na zajęcia z wy branych dyscyplin sportowych. W przypadku naszej klasy sportowej są to siatkówka i koszykówka.

17 Multi sport Główne cele programu wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zwiększanie ich aktywności ruchowej prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia upowszechnianie sportu poprzez zwiększanie liczby dzieci uprawiających różne sporty w ramach pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęć zapoznanie dzieci i młodzieży z różnymi sportami stworzenie oraz poprawa warunków dostępu do zorganizowanej aktywności fizycznej optymalne wykorzystanie terenowej infrastruktury sportowej identyfikacja i rozwijanie talentów sportowych W naszej szkole zajęcia w ramach programu Multi sport odbywają się od września 2014. Do stycznia zorganizowana była jedna grupa dziewcząt, która ćwiczyła 3 razy w tygodniu po 90 minut, od marca zorganizowano drugą grupę chłopców.

18 20.04.2015r. klasy piąte były na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni. Dla naszej grupy przygotowano zajęcia integracyjne i ruchowe takie jak rozgrywki sportowe na podziemnym boisku, zjazdy po pochylni o długości 140 m, dyskoteka z prawdziwym DJem i laserami, plac zabaw. Główną atrakcją pobytu w Bochni - jak mówił przewodnik - jest cisza nocna czyli nocleg w komorze solnej połączony z całonocną inhalacją, która bardzo dobrze wpływa na drogi oddechowe.

19 Bierne palenie Przygotowanie gazetek o tematyce związanej ze szkodliwością palenia Przeprowadzenie międzyklasowego konkursu plastycznego pt „Palenie jest słabe” Prelekcja dla Rodziców „Choroby dróg oddechowych a środowisko szkolne”

20

21

22 Przeprowadzenie międzyklasowego konkursu na najciekawszą gazetkę i wystrój klasy związany z „31 maja Dniem bez papierosa”. W konkursie uczniowie przygotowali gazetki klasowe i wystrój poświęcony tematyce „31 MAJA - MAMO, TATO NIE PAL”

23

24 Akcja antynikotynowa - Dzień bez papierosa 31 maja co roku obchodzony jest "dzień bez papierosa". Nasza szkoła włączyła się w promowanie tej idei. Uczniowie z klas IV-VI na lekcjach przyrody i godzinach wychowawczych poznali zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia tytoniu. Te działania mają służyć zapobieganiu chorobom płuc, układu krążenia i nowotworom zarówno u młodzieży jak i u dorosłych czyli rodziców. Dzieci przygotowały instalacje, dekoracje, kolaże i gazetki informacyjne zniechęcające do palenia papierosów. Odbył się również konkurs na najbardziej efektowną dekorację promująca zdrowie wolne od nikotyny. Wyniki konkursu NA WYSTRÓJ KLASY I GAZETKĘ : I miejsce uczniowie klasy IVb II miejsce uczniowie klasy IVa III miejsce uczniowie klasy VIa

25 Dnia 29.04.2015r odbyła się prelekcja dla Rodziców, i Nauczycieli ZPSG w Nowym Brzesku, przeprowadzona przez dr. n.med. W. Skuchę, specjalistę chorób płuc. Prelekcja dotyczyła nikotynizmu i profilaktyki chorób płuc. Pan doktor przedstawił i omówił wyniki badań, liczby zachorowań na terenie Powiatu Proszowice oraz działania, jakie w ramach „Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Nowotworów Złośliwych Oskrzeli i Płuc na Terenie Powiatu Proszowickiego” będą realizowane w naszej gminie. Przedstawił epidemiologię raka płuca oraz dane dotyczące zachorowań na tę chorobę: od 1985 r. rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie; rocznie rejestruje się około 1,35 mln nowych zachorowań i 1,18 mln zgonów; z powodu raka płuca umiera rocznie więcej osób niż z powodu kolejnych najczęstszych nowotworów tj. raka piersi, jelita grubego, prostaty i szyjki macicy razem wziętych. W naszej gminie w ramach Programu Profilaktyki będą prowadzone badania ankietowe, a najbardziej narażeni mieszkańcy gminy będą kierowani na badania spirometryczne i RTG.

26

27 W szkole przeprowadzono międzyklasowy konkurs na plakat na temat „Palenie jest słabe”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów i rodziców na problem palenia i jego szkodliwego wpływu na organizm. Plakaty można było obejrzeć na wystawie w holu szkoły. Uczniowie przedstawili ciekawe i pomysłowe plakaty. I miejsce klasa VI b plakat wykonały Aleksandra Armatys, Julia Wyczesany, Dominika Tomczyk, Ewelina Gorzałczany, Julia Jędracha, II miesce klasa V b plakat wykonały Patrycja Kwiatek, Klaudia Tomczyk, Oliwia Wójcik, Paulina Stachowicz III miejsce klasa IV a plakat wykonali Filip Musiał, Aleksandra Nagielska, Maciej Wilczyński, Klaudia Marzec

28

29

30 W dniu 24.09.2014r. w ramach zebrania z rodzicami przeprowadzono prelekcję z prezentacja multimedialną na temat „ Choroby płuc a środowisko szkolne”. Zwrócono szczególna uwagę na kwestię biernego palenia dzieci w rodzinach w których palą dorośli. Nawiązano również do problemów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniami powietrza (spalanie plastików w przydomowych kotłowniach) oraz znaczenia ruchu w profilaktyce chorób dróg oddechowych. Na prelekcji skorzystano z multimedialnego pokazu przygotowanego przez:

31 Choroby płuc a środowisko szkolne dr n. med. Anna Prokop -Staszecka Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

32 1.06.2015 r. z okazji Dnia Dziecka w hali sportowej Zespołu Przedszkolno–Szkolno– Gimnazjalnego w Nowym Brzesku odbyło się spotkanie z Rymcerzami. Projekt „Nie zmarnuj swojego życia” w rytmach hip – hopu prowadzili Bęsiu i Dj Yonas. Występ został zorganizowany dla uczniów Gimnazjum i klas szóstych Szkoły Podstawowej w Nowym Brzesku oraz Gimnazjum w Sierosławicach. Dzięki zaproszeniu grupy przez pana Andrzeja Lubaszka-Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pani Anny Maj- Skowrońskiej - Dyrektora MGCKiP w Nowym Brzesku. Celem projektu jest profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania zainteresowań, przedstawienie wartości chrześcijańskich.

33 "Znajdź właściwe rozwiązanie" program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Według zaproponowanych scenariuszy przeprowadzono lekcje wychowawcze o tematyce : 1. Poznajmy się bliżej 2. Laboratorium ciała 3. Naucz się mówić "nie" 4. Znajdź właściwe rozwiązanie 5. Uwierz w siebie

34 W klasach I-III realizowano program „Nie pal przy mnie proszę” przeprowadzając następujące zajęcia warsztatowe: CO TO JEST ZDROWIE? OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE? CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU? CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE? NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!

35 Uczniowie poznali zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

36 Wykładach dla Kadry Nauczycielskiej szkół podstawowych i gimnazjalnych „Choroby płuc a środowisko szkolne” przeprowadzone w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku rok szkolny 2014/2015."

Podobne prezentacje


Reklamy Google