Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy fizjologii i ergonomii pracy. 1. Ogólna charakterystyka pracy Praca to świadome i celowe działanie człowieka, zmierzające do wytworzenia określonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy fizjologii i ergonomii pracy. 1. Ogólna charakterystyka pracy Praca to świadome i celowe działanie człowieka, zmierzające do wytworzenia określonych."— Zapis prezentacji:

1 Podstawy fizjologii i ergonomii pracy

2 1. Ogólna charakterystyka pracy Praca to świadome i celowe działanie człowieka, zmierzające do wytworzenia określonych wartości materialnych bądź kulturalnych.

3 2. Czynniki niezbędne do funkcjonowania organizmu  Energia (węglowodany, tłuszcze i białka w pożywieniu)  Tlen (potrzebny do spalania materiału energetycznego i przekształcania go w energię)  Składniki odżywcze do budowy i odbudowy organizmu

4 3. Wydatki energetyczne człowieka  Podstawowa przemiana materii  Wydatki związane z wykonywaniem pracy zawodowej  Wydatki związane z wykonywaniem codziennych czynności

5 4. Rodzaje pracy ze względu na wysokość wydatków energetycznych  Praca lekka (300-800 kcal u mężczyzn i 200-700 kcal u kobiet)  Praca średnio ciężka (800-1500 kcal u mężczyzn i 700-1000 kcal u kobiet)  Praca ciężka (1500-2000 kcal u mężczyzn i 1000-1200 kcal u kobiet)

6 5. Ergonomia w życiu codziennym i pracy zawodowej A) definicja ergonomii Ergonomia jest dziedziną wiedzy zajmującą się przystosowaniem maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, stanowisk pracy i fizycznego środowiska pracy do psychofizycznych cech, możliwości i potrzeb człowieka.

7 c.d. B) cele ergonomii  Zapewnienie dużej sprawności działania pracownika przy jednoczesnym optymalizowaniu jego wysiłku fizycznego i psychicznego, czyli zwiększenie wydajności pracy;  Kształtowanie takich warunków pracy i życia prywatnego człowieka, aby uchronić go przed utratą zdrowia i sprawności fizycznej;  Zapewnienie komfortu i przyjemności podczas użytkowania przedmiotów i urządzeń;  Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

8 6. Fizjologia pracy A) definicja fizjologii pracy Fizjologia zajmuje się badaniem czynników oddziałujących na pracę mięśni w różnych warunkach otoczenia oraz wpływem wysiłku fizycznego na funkcje różnych narządów i mechanizmy przystosowania tych funkcji do pracy mięśni.

9 c.d. B) cele fizjologii pracy  Ustalenie optymalnych warunków pracy fizycznej zmniejszających zmęczenie i możliwości wystąpienia chorób;  Zapobieganie schorzeniom wynikającym z przeciążenia układu mięśniowo- szkieletowego i innych układów pracą dynamiczną i statyczną;  Ustalenie częstotliwości i długości przerw w pracy;  Ustalenie zasad odżywiania pracownika w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

10 Wykonała mgr inż. Ewa Chełchowska


Pobierz ppt "Podstawy fizjologii i ergonomii pracy. 1. Ogólna charakterystyka pracy Praca to świadome i celowe działanie człowieka, zmierzające do wytworzenia określonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google