Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia i terminologia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia i terminologia"— Zapis prezentacji:

1 Historia i terminologia
Internet Historia i terminologia M Wierzbicki

2 Postanowiono więc wypróbować koncepcję sieci rozproszonej.
Początki Internetu Historia Internetu zaczyna się 29 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET - bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu. (Na potrzeby wojska) Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Postanowiono więc wypróbować koncepcję sieci rozproszonej.

3 W 1991 roku wojsko udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników.
TCP/IP i DNS TCP to protokół kontroli transmisji, według którego dane przesyłane w Internecie rozbijane są u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem składane w jedną całość u odbiorcy. IP to protokół definiujący sposób adresowania. Ian Postel stworzył też w latach drugi podstawowy filar Internetu: system DNS, który wiąże numery IP komputerów z hierarchicznie budowanymi nazwami domen internetowych. W 1991 roku wojsko udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników.

4 (World Wide Web) - (Światowa Rozległa Pajęczyna – Sieć)
WWW (World Wide Web) - (Światowa Rozległa Pajęczyna – Sieć) W październiku 1991 roku naukowiec z CERN – Tim Berners-Lee, chcąc podzielić się wynikami swoich badań z innymi ludźmi zajmującymi się fizyką cząstek elementarnych, stworzył podstawy HTML. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications Corporation. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce S.

5 Usługi w Internecie Samo korzystanie z Internetu nie wymaga wykupienia żadnych innych dodatkowych usług od ISP. Obojętnie czy w domu czy w kafejce internetowej można bez dodatkowych opłat: przeglądać strony internetowe – WWW; transferować pliki – FTP, P2P; korzystać z darmowych skrzynek poczty elektronicznej; dyskutować w grupach dyskusyjnych Usenetu.

6 Oprócz wyżej wymienionych, Internet umożliwia dostęp do szerokiej gamy usług takich jak m.in.:
dyskusje internetowe (grupy dyskusyjne, e - mailowe listy dyskusyjnych, fora dyskusyjne) rozmowy tekstowe w czasie rzeczywistym (IRC) komunikatory internetowe (Gadu-Gadu, ICQ, Jabber, Skype, Tlen) telefonia internetowa (VoIP) radio internetowe telewizja internetowa telekonferencje faksowanie sklepy internetowe aukcje internetowe giełda internetowa bankowość elektroniczna gry online

7 Internet a WWW. Internet i World Wide Web nie są synonimami. Internet to sieć komputerowa – wiele połączonych ze sobą komputerów. WWW jest jednym z dóbr dostępnych przy pomocy Internetu. Innymi bardzo popularnymi są poczta elektroniczna i wymiana plików w sieciach P2P. WWW jest zbiorem dokumentów i innych zasobów połączonych hiperłączami i URL-ami.

8 Hiperłącze i URL Hiperłącze (ang. hyperlink) to zamieszczone w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Odwołanie takie związane jest z fragmentem tekstu lub obrazem – uaktywnienie hiperłącza (kliknięcie lub nadejście odpowiedniego momentu) powoduje otwarcie dokumentu docelowego. URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron WWW, ale ten format adresowania służy do identyfikowania wszelkich zasobów dostępnych w Internecie. Większość przeglądarek internetowych umożliwia dostęp nie tylko do stron WWW, ale także do innych zasobów w Internecie, po wpisaniu do przeglądarki poprawnego adresu URL danego zasobu.

9 //adres_serwera/sciezka_dostępu
URL //adres_serwera/sciezka_dostępu http protokół dostępu do zasobu adres serwera wiedza/images/banner.gif ścieżka dostępu do zasobu

10 Przeglądarka internetowa.
Przeglądarka internetowa – program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania dokumentów HTML/XHTML/XML z serwerów internetowych, a także plików multimedialnych (czasem z pomocą różnych wtyczek). Najpopularniejszymi przeglądarkami są: Internet Explorer, Firefox, Opera, Konqueror, SeaMonkey oraz Safari. Internet Explorer Mozilla Firefox Netscape Communicator Opera

11 Koniec SP


Pobierz ppt "Historia i terminologia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google