Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krótkie formy wypowiedzi pisemnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krótkie formy wypowiedzi pisemnej"— Zapis prezentacji:

1 Krótkie formy wypowiedzi pisemnej
Marcin Chytry

2 Dedykacja - Zaproszenie - Ogłoszenie - List

3 1 http://sjp.pwn.pl/szukaj/dedykacja (dostęp 21.11.11)
Co to jest dedykacja? dedykacja «krótki tekst umieszczony na początku książki, na fotografii itp., informujący o tym, komu została ona podarowana lub poświęcona» 1 1 (dostęp )

4 DEDYKACJA „reguła pięciu palców" KOMU? Za co, z jakiej okazji? KTO?
Gdzie i kiedy? Własnoręczny podpis

5 Kochanym rodzicom za okazywaną pomoc w dniu rocznicy ślub Dominik Żmigród, 21.11.11

6 Co to jest ZAPROSZENIE? 1. «prośba o przyjście dokądś i wzięcie udziału w czymś» 2. «karta z prośbą o przybycie na jakąś uroczystość lub upoważniająca do wzięcia udziału w czymś» 2 2 (dostęp )

7 ZAPROSZENIE „reguła pięciu palców" KTO? Kogo? Kiedy? Gdzie?
Z jakiej okazji?

8 Uczniowie klasy 1a mają zaszczyt zaprosić na bal absolwentów, który odbędzie się w pizzerii Sjesta w Żmigrodzie w najbliższy piątek o 19 Serdecznie zapraszamy!

9 ogłoszenie „wiadomość o czymś umieszczona w miejscu publicznym w formie pisemnej lub rozpowszechniona przez środki przekazu” (dostęp 20 XI 2011)

10 Uwaga! Szkolne Kółko Teatralne zaprasza wszystkich chętnych na swoje próby. Próby odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 14:30 w Sali 22 w naszej szkole. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do szkolnego opiekuna koła- M.Chytrego.

11 OGŁOSZENIE Ogłoszenie musi zawierać: kto szuka, ogłasza
zdjęcie lub opis cel może być wynagrodzenie numer telefonu

12 list „pisemna wypowiedź skierowana do osoby lub instytucji; też: papier, na którym napisano tę wypowiedź” (dostęp 20 XI 2011)

13 Miejsce, data Zwrot grzecznościowy, powitanie Wstęp: Cel pisania listu Rozwinięcie: Właściwa treść listu Zakończenie: Pożegnanie pozdrowienia podpis

14 Warszawa, 30 stycznia 2008 Droga Jowito
Warszawa, 30 stycznia   Droga Jowito!   Piszę ten list ponieważ chciałabym się z tobą podzielić pewna historią z moich ferii zimowych. Pewnego pochmurnego dnia kiedy wiadomo było, że wyjście na dwór jest niemożliwe postanowiłam pójść na strych i trochę posprzątać. Uwierz mi dużo tego było. Na samym początku poukładałam wszystkie rzeczy leżące na podłodze następnie ustawiałam pudełka w jednym miejscu, nagle z jednego z nich zaczęły wypadać jakieś zdjęcia. Wyobraź sobie, że to były zdjęcia ze ślubu mojej babci, było ich bardzo dużo, ale i też coś co zauważyłam w kącie pudełka, był to łańcuszek taki sam jaki moja babcia miała na szyi w dniu ślubu. Pomyśl ile on musi mieć lat. Po wysprzątaniu strychu poprosiłam babcię o opowiedzenie mi o tym wszystkim co znalazłam. Jowitko! Rozpisałam się trochę więc już kończę. Na zakończenie mojego listu chcę Cię pozdrowić i cała Twoją rodzinę.                                                                                          Gorąco pozdrawiam                                                                                             Paulina

15 Żmigród, 20 listopada 2011 Cześć, Paweł!     Dziękuję za list z wakacji. U mnie pod koniec wakacji nie działo się już nic specjalnie ciekawego, więc nie mam już żadnych wakacyjnych przygód do opisywania. Opowiem Ci za to o mojej nowej szkole.     Budynek jest duży i ładny. Klasy są jasne, czyste i dobrze wyposażone. Szczególnie podoba mi się pracownia informatyczna z nowoczesnymi komputerami i siłownia, gdzie można ćwiczyć na sprzęcie sportowym. Mamy też dużą salę gimnastyczną i sklepik szkolny, gdzie w czasie przerwy można kupić coś słodkiego. Obok szkoły jest bieżnia, boisko i kilka drzew, pod którymi stoją ławki, gdzie można posiedzieć i zjeść drugie śniadanie. Prawie wszyscy nauczyciele wydają się sympatyczni. Trochę się bałem, jak będzie z nowymi kolegami, ale szybko znaleźliśmy wspólny język i teraz codziennie po lekcjach chodzimy razem grać w piłkę na szkolnym boisku.     Nie bardzo chciałem zmieniać szkołę, ale teraz podoba mi się w niej coraz bardziej. A co u Ciebie? Jak Twoje wrażenia z nowej szkoły? Mam nadzieję, że jesteś z niej tak bardzo zadowolony jak ja z mojej. Pozdrawiam Michał


Pobierz ppt "Krótkie formy wypowiedzi pisemnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google