Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest tangram? Klasyczny chiński tangram to ludowa łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona przez tybetańskich mnichów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest tangram? Klasyczny chiński tangram to ludowa łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona przez tybetańskich mnichów."— Zapis prezentacji:

1 Co to jest tangram? Klasyczny chiński tangram to ludowa łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona przez tybetańskich mnichów. Do Europy dotarła w XVIII wieku. Najczęściej była wykonywana z drewna. Jest to kwadrat podzielony na 7 części tzw. tanów, stąd jej oryginalna nazwa „chi-chiao-tu" (tzn. siedem sprytnych części). Po rozsypaniu tanów należy z nich złożyć oryginalny kwadrat albo jedną z figur według zadanego wzoru. Za każdym razem trzeba użyć wszystkich części.

2 Istnieje kilkaset możliwych kombinacji przedstawiających sylwetki ludzi, zwierząt, przedmiotów codziennego użytku, liter alfabetu i figur geometrycznych.

3 Oprócz klasycznego tangramu chińskiego istnieje wiele łamigłówek opartych na tej samej zasadzie: Księżyc Jajko Kolumba Euklides

4 Z tangramu jajko Kolumba można ułożyć różne figury:

5 Spróbuj i TY…

6 A może tak…

7 I jeszcze tak…


Pobierz ppt "Co to jest tangram? Klasyczny chiński tangram to ludowa łamigłówka, która liczy sobie 3 tysiące lat i została wynaleziona przez tybetańskich mnichów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google