Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UWAGA NA DOPALACZE !. Rynek narkotykowy się zmienia, pojawiają się nowe substancje. Od 3 lat na światowym rynku można zaobserwować ekspansję nowego typu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UWAGA NA DOPALACZE !. Rynek narkotykowy się zmienia, pojawiają się nowe substancje. Od 3 lat na światowym rynku można zaobserwować ekspansję nowego typu."— Zapis prezentacji:

1 UWAGA NA DOPALACZE !

2 Rynek narkotykowy się zmienia, pojawiają się nowe substancje. Od 3 lat na światowym rynku można zaobserwować ekspansję nowego typu środków zwanych „dopalaczami”.

3 Zaczęto je używać w krajach Europy Zachodniej już wcześniej, gdzie notuje się ich rosnącą popularność

4 Obecnie dotarły również do Polski i można już zaobserwować wzrostu zainteresowania nimi wśród młodzieży.

5 Obecność „dopalaczy” w Polsce odnotowano po raz pierwszy w badaniach CBOS przeprowadzonych w grudniu 2008 roku wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do używania „dopalaczy” przyznało się wtedy 2,5 % młodzieży.

6 DOPALACZ = NARKOTYK Dopalacz działa tak jak narkotyk i też uzależnia!

7 Uzależnienie – wewnętrzny przymus do zażycia substancji (kawa, papieros, narkotyk)

8 Co to są dopalacze? Co to są dopalacze? "Dopalacz", czy "dopalacze" to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Źródło:www.kbpn.gov.pl/portal?id=110019www.kbpn.gov.pl/portal?id=110019

9 Producenci podają opis produktu, jego skład, wskazują dawkowanie, informują o przeciwwskazaniach, a także przytaczają recenzje użytkowników. Na opakowaniach dopalaczy widnieją jednak wyraźne ostrzeżenia: „Nie do spożycia przez ludzi”.

10 W sklepach sprzedawane są jako „produkty kolekcjonerskie”, co znaczy, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków czy monet.

11

12

13

14

15 Dziękuję za uwagę A. Koziarz Prezentacja przygotowana na podstawie materiałów zawartych na stronie http://www.kbpn.gov.pl/portal


Pobierz ppt "UWAGA NA DOPALACZE !. Rynek narkotykowy się zmienia, pojawiają się nowe substancje. Od 3 lat na światowym rynku można zaobserwować ekspansję nowego typu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google