Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jackson Pollock.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jackson Pollock."— Zapis prezentacji:

1 Jackson Pollock

2 Informacje ogólne Jackson Pollock (ur. 28 stycznia 1912, zm. 11 sierpnia 1956) – malarz amerykański, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Urodził się w Cody w stanie Wyoming.

3 Życiorys W latach 30. malował obrazy w stylu pokrewnym sztuce swego nauczyciela, ulegając także wpływom muralistów meksykańskich Jose Clemente Orozca i D.A. Siqueirosa. Interesował się także sztuką Indian oraz twórczością europejskiej awangardy, szczególnie P. Picassa. Decydujące znaczenie miały dla Pollocka studia nad taoizmem i sztuką Dalekiego Wschodu oraz zapoznanie się ze sztuką surrealistów, a zwłaszcza z propagowaną przez nich metodą automatyzmu. Spontaniczny gest twórczy, wolny od wszelkich z góry przyjętych założeń, zaczął fascynować artystę ok Wartość tej metody twórczej potwierdzały również rozprawy Carla Gustava Junga, popularne wówczas w Stanach Zjednoczonych. W latach pracował dla Federal Art Project. W 1944 r. Pollock ożenił się z malarką Lee Krasner, również przedstawicielką ruchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

4 Życiorys cz.2 Od 1947 Pollock odszedł w swych obrazach od wszelkich asocjacji przedmiotowych i konwencjonalnych zasad kompozycyjnych; porzucił także tradycyjny warsztat malarski.  Na rozpiętych na ścianie lub rozpostartych wprost na podłodze płótnach znaczył ślady swej interwencji za pomocą farby kapiącej lub rozlewanej prosto z puszki (technika drip and splash). Do rozprowadzania farby używał zamiast pędzla twardych narzędzi, m.in. drewnianych trzonków, noży lub szpachli. Obraz powstawał w trakcie spontanicznej akcji (stąd nazwa action painting), w trakcie której każdy fragment płótna stawał się jednakowo ważny (metoda all-over). W action painting finalny efekt stawał się swoistym zapisem dynamiki procesu twórczego.  Przy pracy nad swymi obrazami Pollock obok farb olejnych stosował pigmenty o innych spoiwach, a także materiały takie, jak np. piasek lub tłuczone szkło.

5 Życiorys cz.3 Pollock był alkoholikiem. Podejmował próby leczenia uzależnienia i nawet udało mu się nie pić między rokiem 1948 a 1950, jednak generalnie nigdy nie zwalczył nałogu. Ok artysta został uznany za czołowego reprezentanta amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego oraz tzw. Szkoły Nowojorskiej, do której należeli ponadto m.in. W. de Kooning, A. Gorky, F. Kline, R. Motherwell i M. Rothko. W latach 50. wspierało go CIA w ramach Kongresu Wolności Kulturalnej. W ostatnich latach życia Pollocka w jego sztuce zaznaczył się powrót do form figuratywnych, traktowany przez niektórych krytyków jako kompromis zasługujący na potępienie.

6 Śmierć Artysta poniósł śmierć w wypadku samochodowym, roku w Nowym Jorku, do którego prawdopodobnie doszło ze względu na nietrzeźwość Pollocka.

7 Kilka jego dzieł: Numer Jeden (1948) Męski-Żeński (1942)

8 Filiżanka do herbaty (1946)
Głębia (1953)

9 Ballada o Zazdrosnym Kochanku z Lone Green Valley (1934)
Idąc na zachód ( )

10 KONIEC Wykonał: KAROL PELCZARSKI


Pobierz ppt "Jackson Pollock."

Podobne prezentacje


Reklamy Google